ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.06.11
SEP-2010

Un concediu deosebit in Turcia

Dupa lungi documentari pe diferite site-uri si forumuri, ne-am hotarat sa alegem Turcia ca destinatie de vacanta. Ne-am hotarat destul de greu pentru ca sotia era insarcinata in 7 luni cu cel de-al cincilea membru al familiei, noi mai avand doua fetite. Am fost insa curajosi si am ales sa mergem chiar cu masina proprie, pentru ca ne place sa vizitam mult si sa savuram orice atractie turistica. Vacanta a durat 11 zile pentru ca am facut opriri si in alte locatii, insa acum ne vom rezuma in a va povesti doar despre cele cinci zile pe care le-am petrecut in statiunea Side, la Resortul Club Calimera Monahus. Desi este un resort de 4*, serviciile oferite sunt de departe de 5*, iar noi ne-am simtit minunat si de aceea vi-l recomandam din toata inima daca doriti sa ajungeti in zona Kemer - Side.

Am plecat din Tulcea la ora 03, la vama bulgara (Vama Veche) am ajuns la ora 05, iar drumul prin Bulgaria nu ne-a placut deloc: sosele in stare proasta, fara indicatoare, vegetatia de pe margine "pieptana masina", intr-un cuvant GROAZNIC. Am trecut repede prin vama turca iar drumul de aici ni s-a parut mult mai usor si mai frumos. Prima oprire am facut-o la Istanbul, dar asta este o alta poveste si o vom relata intr-un alt review. Dupa doua zile am pornit din nou la drum (ora 10.30) spre Monahus unde am ajuns la ora 21 dupa aproximativ 780 km (daca ai GPS si adresa exacta a hotelului ajungi usor la destinatie).

Desi am ajuns foarte tarziu, angajatii hotelului ne-au primit frumos, ba chiar ne-au indemnat sa mergem sa servim masa ca sa nu o pierdem (eram printre ultimii din restaurant) si apoi ni s-a facut cazarea foarte repede. Am avut o surpriza foarte placuta sa ne vedem cazati intr-un mini apartament (doua camere etajate, fiecare camera independenta: baie, AC, televizor, minibar si frigider proprii, balcon, doua dressing-uri). Jos au dormit fetele unde erau doua paturi etajate, un single si o mini canapea, iar in camera de sus un pat foarte mare, o mini canapea si un birou (dam atatea amanunte pentru ca nu avem poze concludente din apartament, insa gasiti fotografii in prezentarea hotelului).

De cand am ajuns ne-am dat seama ca suntem singura familie de romani prezenta acolo, hotelul fiind ocupat in proportie de 90% de nemti. Acest lucru nu ne-a impiedicat in a ne simti foarte bine. Personalul hotelului era foarte bine pregatit, serviabil, vorbitor de limba engleza, iar managerul era in fiecare zi prezent printre oameni. Curatenia in camera se facea zilnic, la ore bine alese pentru a nu te deranja. In fiecare seara un grup de animatori creea o atmosfera frumoasa, antrenand in tot felul de jocuri si dansuri atat copiii cat si adultii. Mancarea a fost foarte buna, variata, frumos prezentata si ti se oferea atat in restaurant, pe terasa langa piscina unde ti se preparau mancarurile in fata, cat si pe plaja unde la ora pranzului aveai un snake bar foarte bine aprovizionat, iar seara se organizau mese festive.

Ca sa nu ne mai lungim, hotelul iti ofera cam tot ceea ce-ti poti dori de la un hotel All Inclusive: spa, sauna, biliard, tobogan cu apa, parc de joaca pentru copii, mancare si bautura la discretie magazine; intr-un cuvant merita sa fie luat in calcul pentru o vacanta pe litoralul turcesc.

La sfarsitul celor cinci zile am plecat cu regret spre casa, mai ales fetitele noastre.

Trimis de lucsim in 15.06.11 23:25:03
Validat / Publicat: 16.06.11 06:18:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucsim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Doua surioare fericite ca au gasit in sfarsit o plaja curata si inghetata la discretie.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[16.06.11 09:24:37]

Felicitari pentru review-ul de debut si pentru alegerea inspirata a hotelului.

lucsimAUTOR REVIEW
[16.06.11 12:37:55]

"@andox"

Multumim pentru aprecieri. Ar fi fost multe de spus despre acest hotel, dar nu dorim sa plictisim cu amanunte nesemnificative pentru altii.

lucsim