ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 17.02.10
AUG-2010

O saptamana la Park Hotel Golden Beach

Salutare. Am fost si eu, adica mai exact un cuplu, la Park Hotel Golden Beach din Nisipurile de Aur in vara anului trecut, in perioada 21-28 august.

Am platit 329 Euro pe 7 nopti, doua persoane in camera dubla cu all inclusive.

Am sosit la hotel in jurul orei 12, receptia era oarecum aglomerata, dar cei de acolo se miscau destul de repede si nu trebuia sa astepti mult.

Am asteptat putin cam mult, in jur de o ora pana sa ne dea bratarile si camerele in primire dar nu ne-a deranjat acest lucru deoarece in lobby erau destule locuri si ne-am facut comozi pe canapea. Trecand peste acest amanunt, ni s-a dat cheia si am urcat in camere.

Camera am avut-o la etajul 2, am coborat cateva etaje, receptia fiind la 5 sau 6 nu imi aduc exact aminte.

Aici n-am avut nimic de reprosat, era mare, cu un pat dublu format din doua paturi single unite dar foarte mare si comod, un dulap la intrare cu sertare incapatoare echipate cu umerase si undeva mai jos gaseai seiful (bineinteles contra-cost) si niste periute pentru pantofi. In camera mai era un dulap in interiorul caruia se afla mini-barul plin cu o sticla de vin, cateva sticlute minuscule de wisky si alte digestive, apa, suc, ceva dulciuri, ciocolata, alune.

Mobilierul era destul de nou, mocheta curata, ca de altfel toata camera. Baia echipata complet si foarte curata si ea, cu cada, prosoape, vreo 3 la numar de persoana plus unul mare ce era pe cada.

Balconul era imens cu un suport pliant pentru intins rufe, o masuta si doua scaunele.

Vreau sa ma abat putin de la subiect si as vrea sa va povestesc un mic incident in acesta camera. In cea de-a 4-a sau a 5-a noapte am ales sa stam sa ne odihnim in camera ca toti oamenii. Numai ca lumina din camera de la cele doua veioze era prea puternica pentru starea noastra din acea seara si am incercat sa improvizam o atmosfera mai difuza si romantica acoperind cele doua veioze cu doua esarfe ale prietenei mele. Dupa ceva timp ne-a mirosit a ars si imediat ne-am dat seama ca e din cauza esarfelor pentru ca luasera putin foc. Numai ca problema mare a fost cu cele doua veioze care erau confectionate dintr-un material care s-a topit stranganduse foarte urat in jurul becului si innegrindu-se. E bine, din acea seara am inceput sa ne facem calcule la bani intrebandu-ne oare cat ne vor pune sa platim pe acele veioze. Bineinteles in dimineata urmatoare la prima ora am fost sa spunem la receptie ce s-a intamplat, apoi cel de acolo ne-a facut legatura cu unul din managerii hotelului (caci se pare ca erau mai multi) explicandu-i si lui foarte frumos ce am vrut sa facem si ce a iesit. A zambit putin auzind cele intamplate, spunandu-ne ca va vorbi cu camerista.

In ultima zi cand am plecat, ne-a intrebat daca am consumat ceva de la mini bar, dar acele veioze nu ne-au fost puse sa le platim, dovada ca hotelul se respecta si managerul a fost foarte amabil si intelegator. Revenind la oale noaste, din camera am mers in restaurant.

Masa a fost in general una buna, chiar foarte buna din punctul nostru de vedere. Nu stiu daca are rost sa stau sa enumar toate sortimentele de mancare, dar va pot spune ca era imposibil de a nu-ti gasi ceva pe gustul tau. Mi-e greu sa cred ca si cei putin mai pretentiosi nu-si puteau gasi ceva pe placul lor.

In fiecare seara veneau cu ceva nou si bucatarii isi dovedeau maiestria, unde va pot da cateva exemple. Intr-o seara au venit cu o fantana arteziana de ciocolata (bineinteles mai mica) langa care erau puse fructe taiate marunt pe care le puteai face frigarui glazurate in ciocolata.

In alta seara cei de la bucatarie au pregatit un tort de inghetata imens (si nu va mint, a ajuns la toti cei aflati in restaurant si mai ramasese jumatate)

Revenind la mincare exista aproape in fiecare seara gratar, peste, ciuperci si atele. Repet, din punctul noastru de vedere a fost mai mult decat excelenta.

Am citit la altii ca au avut probleme de stomac, tot ce e posibil, nu ii contrazic si imi pare rau pentru ei pentru ca stiu si eu cum e, pentru ca al doilea incident din acest sejur a fost cu maseaua mea care mi s-a umflat enorm in ultimile zile si a inceput sa ma doara cumplit. Am luat antibiotice, n-am putut sa beau, sa ma distrez, nici macar la AquaPolis nu am mai fost si imi doaream mult sa merg. Tocmai din aceasta cauza ii inteleg, dar pentru noi cu mancarea a fost mai mult decat ok.

Ca bauturi pe timpul mesei se servea bere (Kamenitza mie mi-a placut foarte mult), vin - erau doua dozatoare cu vin alb si rosu (cel alb mai bun decat cel rosu), digestive - gin (f bun), votca (asa si-asa), si alte tarii pe care nu le-am consumat. Mai erau cateva dozatoare de suc natural de portocale si parca mere, foarte bune si acestea.

Cafeaua nelipsita (cu lapte sau fara), ceai de mai multe sortimente, rece sau cald, lapte la fel, rece sau cald. Am avut si compoturi in cateva zile, inghetata era nelipsita, la fel si fructele - pepene rosu si galben, banane, portocale...

Lobby Bar-ul din punctul meu de vedere era destul de incapator. Cei cazati in hotel nu prea se inghesuiau sa stea si mai tot timpul era liber. In fiecare seara cand veneam de la plimbare era aproape gol, iar de fiecare data cand vroiam sa stam sa vedem ceva la tv sau sa stam linistiti sa bem ceva gaseam cu usurinta loc liber. Bauturile de aici erau cam aceleasi, tot ce vroiai incepand de la apa si terminand cu cocktail-uri pe care eu sincer nu le-am incercat.

Facusem fixatie pe bere si vin in cursul zilei si gin tonic si votca cu sprite seara. Lobby-ul avea si o terasa nu foarte mare dar cu o priveliste superba la statiune (receptia si lobby-ul fiind la etajele superioare).

Piscinele erau doua la numar (bineinteles cea exterioara si cea interioara) ba chiar patru, pentru ca cea exterioara era impartita in trei sectiuni - una minuscula pentru cei f. f. mici, una mai maricica pentru cei putin mai marisori si una mare pentru adulti, unde in partea adanca masura aproximativ 1.80 (eu masor 1.85 si abia atingeam).

Sezlongurile, zic eu erau destule pentru turistii aflati la piscina. Recunosc, n-am stat decat doua zile (si atunci cateva ore) la piscina de afara si cateva ore in cea interioara, dar cat am stat am gasit fara plobleme loc liber si umbreluta pentru umbra.

La barul de la piscina se serveau intre mese fursecuri, prajiturele, inghetata, cateva fructe, pizza foarte buna (cu branza) mergea cu bere excelent si bineinteles nelipsitele bauturi.

Piscina interioara era relativ mare, aveau un bazin separat unde erau cateva jeturi de apa (ei le spuneau jacuzzi) dar unde m-am simtit si m-am relaxat excelent. Trebuia sa vorbesti cu safe-guardul sa le deschida. Apa din piscina nu era foarte calda dar mie nici nu-mi trebuia, adancimea era si mai mica in unele parti, dar in cea mai mare parte trecea de mine. Pentru noi a fost excelent. Erau si aici sezlonguri arhisuficiente, deoarece lumea nu prea venea si era mai tot timpul gol. Din piscina interioara (care era deasupra restaurantului, pe la etajul 3, dadeai printr-o usa intr-o terasa de-a lungul piscinei unde aveai vedere la piscina exterioara si la mare.

Plaja si marea: Pana la plaja aveai foarte putin de mers, mai exact de coborat 99-100 de scari (le-am si numarat intr-o zi de plictiseala si sa uit de durerea de masea). Ajungeai in dreptul hotelului Lilia, traversai si intrai pe plaja. Plaja era foarte lata in partea aceasta de statiune si mi s-a parut destul de libera, poate si din cauza faptului ca era sfarsit de august. Nu am platit pentru sezlonguri, deoarece era foarte mult loc in spatele lor free si de ce sa mint, erau si scumpe. Dar ce farmec mai are plaja daca stau pe o bucata de plastic si nu simt nisipul?

In primele zile marea a fost cam agitata, salvamarii nu ne-au lasat sa facem baie, din acest motiv am spus mai sus ca am stat la piscina. M-a frapat faptul ca dupa 2 zile de agitatie si valuri foarte mari nu am vazut un centimentru de alga. Chiar intr-o zi cand am venit de la plaja am dat drumul la tv unde aratau pe realitatea (caci prindea realitatea, pro tv si tvr international) ca in tara era marea plina de alge si nu aveai loc de ele sa poti intra in apa. Aici cat am stat nu am vazut nici urma de ele. Nisipul era destul de curat, daca vroiai sa fii carcotas scormoneai in el pana gaseai un chistoc de tigara, dar oricum fata de ce mizerie e pe la noi, aici era foarte bine intretinuta.

Animatia era ok zic eu cu toate ca noi nu ne-am prea "folosit" de ea, dar cei din echipa isi faceau bine treaba si se invarteau mereu. Organizau mini-turnee de tenis de masa la singura masa de langa piscina, faceau echipe pt volei pe terenul cu nisip din partea stanga a hotelului, aveau si un fel de mini golf dar n-am vazut pe nimeni jucandu-se. Prichindeii nu se plictiseau niciodata, erau obositi bine de catre cei din echipa de animatie si seara la fel. A, mai aveau un fel de joc dar nu stiu cum se chema, in general germanii il jucau cu ceva masa de lemn unde trebuia sa bagi ceva discuri in niste porti ca la fotbalul de masa

In fiecare seara se punea muzica, se dansa, se canta, era veselie mare, se jucau piese de mini teatru, cei mici isi faceau de lucru cu clownul pe acolo, se aduceau formatii folclorice de dansatori, de cantareti. Noi mai urmaream de la balcon, de unde puteam vedea perfect. In fiecare zi se facea gimnastica pe o melodie care mi-a ramas mult timp in minte si acum cred ca as fi in stare sa fredonez din ea. In general cei de acolo pareau sa se simta bine, hotelul era ocupat in majoritate de nemti, venisera si cateva grupuri de francezi, nordici, rusi si romani. Bineinteles ca intr-o noapte pe la ora 1-2 au venit cativa romani beti de prin statiune si au inceput sa sara ca animalele prin piscina de au trezit tot hotelul, iar cei de la balcon se uitau la ei ca la spectacol. Din seara urmatoare a fost pus paznic... Prin restaurant bateau mingea, si uite asa ajungeam sa ma feresc sa vb romana de fata cu angajatii.

Ca tot a venit vorba de angajati, ei erau foarte amabili, saritori dar de ce sa nu fiu sincer, mai mult cu cei care dadeau dovata de bun simt. De pe masa debarasam eu mereu inaite sa plec, ca nu ma durea mana sa arunc la cos mizeriile si sa pun farfuriile si tacamurile pe o masa unde se adunau cele murdare. Mi se raspundea intotdeauna cu un zambet larg si un haios multumesc in romana. Barmanii erau de treaba, nu strambau din nas si orice le cereai iti ofereau amabili. Tin sa precizez si sper sa nu fac vreo greseala, ca hotelul era nemtesc. Toate afisele si anunturile din interior erau in intai scrise germana, apoi in engleza si in bulgara. Toti barmanii, cei de la receptie si managerul vorbeau germana. Si incidentul cu veiozele de mai sus mi-a intarit aceasta convingere.

Parcarea era in partea din fata a hotelului, destul de mare, pazita, locuri din cate imi aduc aminte mai erau libere.

Alte amanunte ar fi ca hotelul este inconjurat de foarte multa verdeata si extrem de bine ingrijita, multe flori, in partea dreapta a hotelului era o terasa cu specific bulgaresc, preparate din peste si altele, nu am fost acolo, dar am vazut ca era destul de multa lume de la alte hoteluri.

Pentru cei din hotel erau cred ceva preturi speciale dar nu era all inclusive. Langa aceasta terasa se mai gasea si un mic chiosculet cu apa rece si altele. Mai exista si in interiorul hotelului un magazin, o sala de forta micuta, dar n-am intrat, spa, servicii medicale, etc... Am uitat sa mentionez ca restaurantul era la etajul 2 sau 3 si dispunea de o terasa foarte incapatoare de unde puteai admira marea.

Prin urmare ne-am simtit excelent la acest hotel, exceptand problemele mele din ultimile zile.

Statiunea mi s-a parut foarte frumoasa, peste litoralul nostru dar ce m-a impresionat foarte mult a fost parcul naturat Golden Sands (Zlatni piasaci), despre care va voi vorbi in alt review, ca am multe sa va spun. Va spun doar ca am fost pe jos pana la manastirea Aladzha si a fost extraordinar.

In inchiere va urez numai vacante frumoase, fara probleme si bine alese. Si sanatate in primul rand :)

Trimis de libertango in 07.06.11 01:52:21
Validat / Publicat: 07.06.11 06:53:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 7094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam asa arata camera la primire
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[07.06.11 08:28:26]

Excelent review

aturdoc
    [07.06.11 09:49:25]

Tot ce ai scris este perfect relatat, am fost in septembrie 2009 si a fost excelent, nu ai ce reprosa personalului!!!

Proportia calitate-pret este avantajoasa, conditiile de cazare si mancare bat pretul, la noi ai da mult mai multi bani pe servicii proaste!

[07.06.11 12:43:54]

Stimabile, tin sa va multumesc pentru ca ati avut timpul si bunavointa sa povestiti despre acest hotel. Sunt ferm convins ca ati fost sincer. Voi merge si eu la acest hotel in luna iulie. Va doresc si eu concedii placute in continuare! Cu stima, Dranoel.

[07.06.11 13:09:23]

Va multumesc pentru aprecieri. Absolut tot ce am povestit este parerea noastra fata de acest hotel. Am atasat si poze, care, sper ca sunt in perfecta concordanta si relateaza intocmai ce am spus mai sus. Va multumesc inca o data.

[14.06.11 15:11:04]

Stimabile, revin cu o intrebare, de aproape, din Pitesti. Am vazut ca este o poza cu minibarul, care era plin. Asa l-ati gasit? Produsele erau contra cost, sau erau din partea casei? Va multumesc daca veti avea amabilitatea sa-mi raspundeti. Cu stima, Dranoel.

[14.06.11 15:49:37]

Poza cu mini-barul este facuta la 5-10 minute dupa ce am primit camera. Toate bauturile din el sunt contra cost, in camera, pe dulapul in care este inclus si mini-barul am gasit o lista cu preturile produselor aflate acolo. Nu mai stiu exact preturile, dar iti pot spune ca nu erau foarte scumpe, putin peste preturile dintr-un supermarket.

La predarea camerei, cei de la receptie te intreaba daca ai consumat ceva din mini-bar si atat. Nici macar nu stiu daca contabilizeaza undeva ce ai consumat... doar trebuie sa spui la sfarsit cand faci check out-ul. Noi nu am avut nevoie de nimic din el. In camera am consumat doar apa, pe care am luat-o din statiune... si cate o cafea sau o cola luate de la receptie.

Daca mai ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie. Concediu placut!

[14.06.11 16:09:39]

Stimabile, iti multumesc pentru amabilitate si rapiditate. Multumesc frumos!

sorcati
    [24.06.11 16:56:46]

O sa mergem si noi in iulie la acest hotel. Cum este parcarea (gratuita sau nu?) Pe plaja sa inteleg ca nu avem umbrelute si sezlonguri gratuite?

Multumesc

[24.06.11 20:00:08]

Hotelul nu are plaja privata, deci sezlongurile si umbrelutele se platesc. Din cate stiu, pe plaja era un complex Rolba si parca cei de acolo aveau reducere la sezlonguri si umbrelute pentru cei din hotel. Oricum pe plaja, in fata hotelului Lilia exista o zona foarte mare unde poti sta gratis, pe nisip.

Vacanta placuta!

aturdoc
    [27.06.11 10:18:27]

Parcarea se plateste, nu mai retin cat era pe zi!

Pe plaja e loc pt cearsaf!

aturdoc, dranoel, libertango, sorcati
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: