ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2011

sait http://www.hotelotdih.com/en/

e-mail: info@hotelotdih.com

tel +35957083049

Amplasament si istoric zona

Este situat in centrul orasului Kavarna, pe drumul principal, avind in fata un parc pitoresc cu locuri de joaca pt copii, cu alei pietruite, arbori falnici, statui si ceva bancute unde poti sta linistit si savura un "suc".

Este un hotel relativ nou fiind deschis in 2008, cu o capacitate de 55 camere si 6 apartamente, mari moderne, cu un restaurant de 150 locuri, o taverna de 60 locuri, lobby bar, casa de schimb valutar, centru conferinta, wireless internet de buna calitate, un centru Spa care are in componenta -sala fitness, -2 saune, -baie aburi, -piscina interioara si exterioara.

Distanta fata de plaja ~1km.

Distanta fata de zona pietonala ~200m

Orasul a fost numit in ultimii ani capitala rock a Bulgariei, asta datorita festivalurilor care au loc aici si se pare ca din necesitatea de a caza staf-urile trupelor a aparut acest hotel. Din cate am inteles de la cea care a organizat evenimentul patronul hotelului ar fi si impresar, asa ca imbina utilui cu placutul --bani sa iasa.Pentru a sustine asta pe lateralul blocurilor, aflate peste drum, sunt pictati monstri sacrii ai rockului.

Per total la prima vedere orasul pare unul muncitoresc, desi este un vechi centru cultural care are o lunga istorie. In zona sunt multe situri arheologice de interes international. Au o bazilica din perioada crestinismului timpuriu precum si o biserica medievala.

Drumul pana la plaja trece printr-o zona frumoasa, cu padure de o parte si de alta.

Camera

Camerele sunt atat pt nefumatori cat si pentru fumatori, au AC, caldura in sistem centralizat, balcon, mobilier nou de buna calitate, tv prin satelit, mini-bar, iar accesul se face cu cartela. Exista posibilitatea de a fi pus pat suplimentar.

Baia e micuta dar bine echipata, are cada cu dus, feon. Lenjeria si prosoapele impecabile. Nu am cautat halatul si papucii dar am vazut persoane la piscina echipate asa ca deduc ca ar exista.

Cuatenia/personalul

Am gasit totul pus la punct, cu bun gust, camera are pe jos mocheta de buna calitate. Stand doar o noapte nu stiu cum se face curatenie/schimb lenjerie/prosoape dar peste tot se vede mana unor oameni gospodari sau mana de fier a managerului. Nu cred sa gaseasca cineva nod in papura la acest capitol.

Personalul discret, vorbitor de engleza, pe timpul pranzului si cinei s-au miscat destul de rapid tinind cont ca noi am fost ~78 persoane iar in restaurant era nunta.

Mancarea

**Pranzul**

Fiind totul pregatit din timp, se stia ora de sosire aproximativa (doar am fost in cinstea zilei femeii) am fost asteptati cu masa deja aranjata. Pe perioada sederii noastre acolo in restaurant a fost nunta, asa ca noi am ocupat taverna unde exista mese de 8 persoane sau mai mari, din lemn cu ceva stergare gen taranesti. Pentru fiecare persoana era preatit un suc, o cana de lut cu ceva vin si la comun pe masa paine si un cos cu mere.

Acesta a cuprins o supa de pui gustoasa, o pulpa de pui cu garnitura, sucul, vinul si fructele. Toate in pretul excursiei, dar cred ca se putea comanda si extra chiar daca era nunta.

**Cina**

A fost formata din salata bulgareasca, o gustoasa friptura cu cartofi natur, suc si vin. A existat si tort asta datorita faptului ca organizatoarea i-si serba ziua.

**Mic dejun**

Acesta a fost tip bufet, a cuprins mezeluri, rosi si castraveti, branza, masline, cafea si ceai de dozator, unt, gem, oua. A fost ok mai ales ca acum am putut vedea si alti "locatari " ai hotelului si anume -o echipa de volei baieti- care masurau cam 2m inaltime/bucata iar ei trebuiau sa pape nu gluma.

Au fost si mici incidente, ca de, doar suntem romani si nu se poate altfel, asa ca ceva doamne foarte "distinse", care cica se ocupa de educarea copiilor-- ele fiind invatatoare-- au reusit sa se dea bine in spectacol ne plecand de langa automatul de cafea pana nu au luat si la pachet, ignorind total coada formata.

Spa

Este pe 2 niveluri, are 9 camere individuale pentru masaj de relaxare, terapeutic sau cosmetica. Exista aparate moderne pentru diverse tratamente corporale. Sala de forta desi e micuta ca suprafata are aparate de buna calitate si destul de variate. Piscina interioara are zona pentru copii iar restul cu adincime crescand pana la 1.70m Intrarea in piscina se face prin zona de vestiar care are si cabine dus. Sauna si baia de aburi nu am putut-o cerceta la ora tarzie la care eu am fost.

holul/receptia/restul

Mari, ample, cu ceva canapele si masute. Tot aici este si un coafor.

Cum iesi din hotel in stanga e un market destul de maricel.

Hotelul dispune de o parcare incapatoare.

Concluzii

Da as recomanda hotelul, am fost impresionata de cum arata in interior, asta in primul rand fiindca contrasta cu zona destul de puternic. Daca ar fi sa merg in zona l-as alege iar, mai ales datorita facilitatilor si pozitionarii. Este ok pt un concediu relaxant, fiind la 65km de Varna, aproape de Balcic si Cap Kaliakra si ce e important fff aproape de ferma de midii de la Dalbota.

Trimis de roth in 31.05.11 00:07:29
Validat / Publicat: 31.05.11 06:30:43

VIZUALIZĂRI: 7064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din holul principal spre camera.

rothAUTOR REVIEW
[31.05.11 00:29:13]

nu stiu unde pot scrie urmatoarele

Hotelul este in orasul Kavarna insa negasind rubrica eu am creat una pt hotel si pe urma am bagat de seama ca e trecut la Balcik ca zona. Pentru a nu duce pe nimeni in eroare daca consideri (web) ca e necesar te rog schimba tu acest lucru.

Multumesc

[31.05.11 06:30:25]

Este ok Balcic, pana se vor aduna mai multe obiective din zona Kavarna, pentru a da nastere unei noi destinatii. acest rw. poate fi gazduit fara probleme de zona Balcic.

[31.05.11 09:53:14]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala, se poate schimba!

rothAUTOR REVIEW
[01.06.11 13:19:45]