ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2011
ÎNSCRIS: 29.04.11
AUG-2010

Riu Helios – aproape de nota 10

Riu Helios – aproape de nota 10

La Riu Helios Palace am fost foarte incantati de sejurul petrecut acolo.

Am plecat din Bucuresti pe 26.08.2010 la ora 7.00 pe traseul Giurgiu-Ruse-Varna-Sunny Beach, ajungand la hotel la ora 13.00. Ghinionul nostru a fost ca a coincis cu sosirea mai multor conationali si drept urmare parcarea era full. Totusi cel care supraveghea parcarea ne-a ajutat sa parcam undeva lateral spre hotel, dubland randul din margine. Dupa ce am prezentat voucherele la receptie am primit una din camerele hotelului pozitionata spre strada, pe colt, in cea mai galagioasa vecinatate si un abtipild de parcare pentru auto pe care l-am lipit pe bord, pe care era trecut nr. camera, perioada sejurului si nr. de telefon pt. a putea fi anuntat in cazul in care cel blocat avea nevoie sa iasa.

Personal

Receptionerele profesioniste si expeditive. Cameristele isi faceau datoria discret si temeinic pana in ora 13.00. Personalul de la baruri desul de priceput si prompt cu un plus pt. barmanul de la Loby bar.

Camera

Nimic de reprosat... nici pozitia deficitara, pana la urma nu ne-a deranjat prea mult. Daca dormeam cu geamul inchis, nu se mai auzea galagia de afara. Camera era foarte mare avea in jur de 20- 25 mp. Pat imens, canapea extensibila de 2 locuri, minifrigider, televizor, baie f. mare echipata cu feon si consumabile de igiena (sapun, sampon, gel de dus), terasa cu scaune si masuta, usa de la terasa prevazuta cu plasa de tantari, aer conditionat care batea spre canapea, lenjerie impecabila, prosoape la fel). Pot spune ca a fost buna camera de hotel in care am stat - chiar daca nu a fost cea mai luxoasa, destul de confortabila.

Curatenia din camere

Totul lucea, in fiecare zi, cand veneam de la plaja gaseam camera exact cum am primit-o la venire, nu gaseai un fir de par pe jos sau in baie, obiectele sanitare luceau, prosoapele care erau lasate pe jos le schimbau in fiecare zi, lenjeria –la 3 zile, sampoanele si sapunurile - la 3 zile, intotdeauna erau minim. 2 suluri de hartie igienica.

Aceeasi curatenie impecabila o gaseam si in holurile hotelului, in restaurant fetele de masa se schimbau dupa ce se servea de cei dinainte si erau impecabil de curate, pana si pardoseala de la pool-bar se spala cu apa si detergent.

Distractie si relaxare

Erau 2 piscine, ambele cu sectiune pt. copii, f. mari cu apa curata dar cam rece comparativ cu apa marii. Sezlonguri erau destule, insa doar vreo 60% aveau parte de soare pe tot parcursul zilei si acelea erau ocupate de la 7 AM. Pe multe sezlonguri zaceau prosoape toata ziua, fara ca cineva sa stea acolo nici macar 5 min. , desi era o atentionare scrisa cu litere de-o schioapa ca este interzisa rezervarea sezlongului.

Animatorii organizau tot felul de jocuri la piscina in care antrenau multe persoane, in mare majoritate nemti, englezi si mai putin romani se bagau la astfel de distractii. Pe langa acele cocktail-games gen bingo, darts, si altele asemenea mai greu de explicat, se mai organiza aqua-gym, fotbal, volei, polo. As dori sa remarc pe seful echipei de animatie Tony, pe Itzo, pe Pepi & CO

Sala de fitness nu am folosit-o, desi era dotata cu aparate ok si numeroase si nici serviciile de spa si beauty.

Seara se organiza minidisco de la 19.00-21.00 iar de la 21.30 la Bar Saloon se desfasurau spectacole live si diferite concursuri foarte antrenante.

Mancare

Despre mancare nu voi vorbi prea mult pentru ca au facut-o multi inaintea mea pe larg. Foarte diversificata, proaspata, foarte bine gatita, pe toate gusturile. Mi-a placut organizarea cinei in doua serii, fiecare avand masa rezervata. Vinul rosu era bun, racoritoarele ok, cafeaua buna (chiar daca era de la dozator), berea nu prea am solicitat-o. Un gest foarte frumos din partea RIU a fost cand cineva de la masa alaturata care isi aniversa ziua a primit o sticla de sampanie si un aranjament de flori. Referitor la sampanie mentionez ca duminica la micul dejun am fost cinstiti cu totii.

Plaja si marea

Plaja era f. curata, fara mucuri de tigari, gunoaie... singurele chestii pe care le puteai gasi prin nisipul fin erau niste fragmente de scoici. Sezlongurile: 21 leva 2 sezlonguri si o umbreluta.

Statiunea

Statiunea-oras Sunny Beach este foarte animata, foarte mare, cu multe magazine, locuri de distractie pe care nu o sa o poti parcurge in totalitate in 7-10 zile de sejur.

Concluzie: As reveni la Riu Helios Palace din Sunny Beach oricand as avea ocazia.

Trimis de dpavel in 23.05.11 10:25:31
Validat / Publicat: 23.05.11 11:28:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur hotel Grfid Bolero si Iberostar Obzor Beach

VIZUALIZĂRI: 3904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dpavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 deserturi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[23.05.11 11:46:45]

Bun venit pe site si in comunitate, @dpavel.

De bun augur echilibrul cu care ai apreciat conditiile acestei vacante, te asteptam si cu alte impresii, din vacantele trecute sau viitoare.

LagunaMan
[25.05.11 20:00:46]

Avand in vedere ca pe 23 august ajung si eu aici, consider post-ul echilibrat si de ajutor. Un vot mare de la mine

dpavelAUTOR REVIEW
[26.05.11 08:39:57]

Multumesc mult pentru vot, ma bucur ca nu am scris degeaba si sper sa va convingeti de sinceritatea mea in privinta celor prezentate mai sus.

Daca mai aveti intrebari nu ezitati, va raspund cu placere.

teo76
[11.06.11 11:40:35]

Va rog sa-mi spuneti daca programele de animatie de seara (in special minidisco) se desfasoara si in aer liber

Multumesc

dpavelAUTOR REVIEW
[12.06.11 14:02:10]

Programele de animatie de seara pentru copii (in special minidisco) au loc in aer liber, la piscina.

Programele de animatie de seara pentru adulti au loc la "bar saloon", incepand cu ora 21.30.

dpavel, LagunaMan, teo76
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: