ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2011
ÎNSCRIS: 08.05.11
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Un hotel bun pentru o vacanță reușită

Grecia a fost o destinație plăcută aflată, însă, cam departe pentru o familie cu copil mic doritoare de aventură cu mașina personală. Desigur, vorbesc de Grecia continentală și nu de insulele mai depărtate în care ajungi rapid cu avionul. Drumul a fost lung și obositor, din București, în jur de 13 ore până în Hanioti, dintre care 11 ore numai prin Bulgaria. Șoseaua era ok, înconjurată de peisaje submontane, păduri frumoase și fără niciun pericol de care tot auzi prin mass-media. De fapt, să fiu sinceră, drumul a fost mai greu pentru mine decât pentru cel mic, care și-a umplut timpul cu un somn adânc, lipsit de respect pentru frumusețile țării vecine și prietene.

În fine, când am intrat în Grecia, peisajul m-a cam desumflat, prin comparație, destul de arid, sterp, lipsit de vlagă. Destinația noastră era peninsula Kassandra din Halkidiki, denumită grădina Greciei, plină de vegetație, dar mie nu mi s-a părut o descriere foarte potrivită. Ceea ce m-a impresionat, cu adevărat, a fost Marea Egee, mai spectaculoasă coloristic decât în reclame, cristalină și limpede ca o apă de izvor. Noi am fost în concediu în luna iunie, datorită temperaturilor mai suportabile, iar apa mării a avut peste 27 de grade, de nu-ți venea să mai ieși.

Biletul pentru hotel l-am achiziționat din luna martie și a fost 1050 EUR, cu reduceri pe care le-am negociat la sânge, pentru 2 adulți (copilul având gratuitate), cu demipensiune, un preț cam măricel, mai ales că, ulterior, situația social-politică se degradase acolo, iar mișcările de stradă nu erau tocmai o perspectivă prea roz pentru turiștii care visau la relaxare. Dar nu s-a întâmplat nimic pe parcursul concediului care să ne facă să regretăm alegerea făcută. Hotelul a fost absolut ok, de patru stele grecești în lobby, restaurant, grădină și de trei stele, condițiile din cameră. Aceasta nu era prea mare, simplu mobilată, tv mic, frigider, baie cu cadă, prosoape și curățenie asigurate zilnic.

Ne-au așteptat la sosire cu o sticlă de vin, pe care am savurat-o pe balconul cu două fotolii comode, destul de măricel, cu vedere parțială la mare.

Grădina era frumoasă, cu o zonă de zarzavaturi cultivate de către ei, pentru a asigura produse eco bucătăriei restaurantului, cu palmieri, piscine mari, foarte îngrijite dar fără accesorii de joacă. Erau, de asemenea, multe șezlonguri amplasate pe un gazon frumos, un mini loc de joacă pentru copii, necorespunzător, cu o căsuță de grădină descoperită în care fete drăguțe încercau să distreze copiii cu desene și jocuri de construcție.

Al meu nu s-a distrat acolo, dar a recuperat într-un loc de joacă din stațiune, la 10 min. de hotel, cu 6 EUR intrarea generală și consumație obligatorie pentru adulții care vroiau să stea la o masă.

Revenind la hotel, avea bar la piscină care deservea și plaja proprie, cu asiatici dornici să-ți facă un masaj cu 30 EUR, fără să le treacă prin minte că prețul ar putea provoca mici frisoane unui bugetar român, nu o senzație de relaxare. Nu mi-a plăcut plaja în mod deosebit, spațiul era destul de îngust, în lățime, până în 5 m, în schimb era suficient de lungă. Nisipul era amestecat cu pietriș, ceea ce însemna purtarea permanentă a unor încălțări adecvate. Iar marea, superbă și caldă, fără valuri, cu un punct de închiriere hidrobiciclete (foarte frumoase, cu prelată, te puteai întinde de-a binelea la soare sau la umbră), banane, caiacuri.

Drăguț, pentru o familie obosită cu copii mici la fel de nepretențioși. Băutura cam scumpă, berea nu cobora sub 4 euro, vinul sărea de 12 euro, apa plată/minerală se învârtea între 2-3 euro sticla, atât la barul exterior cât și la cel care deservea restaurantul principal, frumos aranjat, cu o terasă în prelungire cu vedere la grădină. Masa a fost reușită, băutura fiind neinclusă, fiecare seară era cu specific, italian, grecesc etc., feluri de mâncare diversificate.

Recomand pateurile de dimineață, proaspete, fierbinți, îmi lasă și acum gura apă. Să nu mai spună nimeni că românii sunt nesătui, nemții, rușii și englezii erau tot atât de doritori de mâncare bună ca și mine. Surpriza a fost că nu am identificat decât două familii de români în tot hotelul, ceea ce m-a făcut să mă simt ușor stingheră, dar mi-a trecut repede. Adevărul este că nu l-am prea văzut în ofertele curente de la agențiile din țară, probabil fiind cam piperat comparativ cu altele.

Puteai să schimbi cina cu masa de prânz, servită la terasa de la piscine, cu o ofertă mai restrânsă decât seara. Noi am încercat o singură dată, ulterior alegând o tavernă la 3 minute de hotel, în care, cu 30 euro, mâncam pe săturate și beneficiam și de mici bonusuri din partea casei, pentru că devenisem clienți fideli (câte un uzo înainte sau un desert).

Seara, la barul de la piscine se organizau diverse, de la numere de acrobație, la muzică live grecească, dansuri etc. Noi nu prea am frecventat locul, pentru că era foarte aglomerat și nu găseai scaune libere, iar berea în picioare pică repede dar nu are efectul scontat.

Hanioti este o stațiune mai mărișoară decât altele din zonă, așa că ne plimbam până noaptea târziu pe străzile luminate, pline de taverne, terase, tarabe, scuteriști, într-o atmosferă de vacanță animată.

Pentru excursii, în holul hotelului veneau zilnic reprezentante ale unor agenții grecești, dar noi am ales o agenție românească din oraș, cu ghizi de-ai noștri, care mi-au oferit momente frumoase în croaziera pe lângă Muntele Athos și în deplasarea la Meteora, care este cu adevărat unică.

Nu pot să închei review-ul fără a insista asupra celui de-al doilea lucru care mi-a plăcut la greci și anume, mâncarea. Nicăieri în Europa nu am mâncat ceva mai bun și gustos, fructele de mare foarte proaspete, frigăruile senzaționale, peștele - din plasă direct în farfurie, musacaua cu un gust unic, toate asezonate cu ospitalitatea proverbială a grecilor, de la care s-au inspirat și vecinii lor, bulgarii, noi fiind prea departe.

O să mai revenim în Grecia, dar vom alege altădată partea insulară, despre care mulți spun că este mult mai frumoasă decât cea continentală.

Trimis de Larissa in 14.05.11 09:57:27
Validat / Publicat: 14.05.11 10:52:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Larissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel, simplă dar ok, copilul nu e în dotare...

Admin [14.05.11 11:09:31] »

Foarte bun review.

adryana [14.05.11 13:45:35] »

@larissa2011, ai scris foarte frumos despre vacanta voastra, in general sa stii ca fiecare locatie de acolo are avantajele si dezavantajele ei. Ca puncte de distractie pentru copii ar fi Gerakina si Portes Palace (astea le stiu eu, restul, or mai fi), unde seara au loc spectacole diverse si teatru pe scena pentru cei mici, seri grecesti, dans. Dar ambele locatii nu au grozava plaja, din pacate. Ideea este sa stii de la inceput ce vrei si sa te interesezi bine unde mergeti si ce posibilitati de distractie ar fi pentru fiecare. In ceea ce priveste bauturile, noi nu am comandat niciodata la restaurantul hotelului ceva, nicaieri pe unde am fost, caci aflasem de la inceput preturile si nu ne-au convenit. Am preferat sa mergem la supermarketul LIDL, unde am luat berea cu 0.85 E cutia (in loc de 4 E cat ati dat voi) si diverse sucuri naturale (maxim 1 E cutia carton de 1 l), apa plata (1.20 E bax de 6 sticle de 1.5 l), le aduceam in camera si le bagam la rece. Veneam de la restaurant si savuram o bere rece in balcon, era cu totul altceva.

Hanioti este o statiune mai agitata, dar am apreciat mult plaja, lunga si destul de curata, chiar daca malul e abrupt. Nu ai cum sa pe plictisesti seara aici, caci sunt atatea magazine, unul langa altul, deci ai unde sa iti arunci privirile, macar. In ceea ce priveste mancarurile lor, sunt de acord cu tine ca sunt gustoase. Grecia este o tara frumoasa dupa care multi tanjim, caci sunt locuri superbe care ne asteapta.

Larissa [14.05.11 15:15:57] »

Adryana, îți mulțumesc pentru aprecieri, mă bucur că împărtășim aceleași gânduri frumoase despre Grecia.

Flaviu [30.04.12 21:48:15] »

@Larissa2012

Draga colega 2012, fosta 2011 si, daca mai apucam, viitoare 2013.

Stai sa vezi ce tocmai mi s-a intamplat:

Stateam ca tot omul fara griji pe o terasa, in turisticul orasel Reghin si ma bucuram de aroma inegalabila a unei beri autohtone - ma rog, mai multe ca maine e zi de sarbatoare si ma duc la munca - cand, pe neasteptate, se aseaza langa mine, neinvitata, una de-si zicea Logana - cica o ruda din alta clasa, mai indepartata si mai saraca a Mercedesei si incepe sa-mi ghiceasca in palma. Degeaba i-am spus eu ca nu doresc sa-mi cunosc viitorul, degeaba i-am zis ca nu am nici bani pentru asa ceva ca asta imi si insfacase palma de contabil. Printre picaturi, am inteles ca urmeaza sa ma insor si ca-mi voi duce mireasa in luna de miere (sau de mere?!) la Grecotel... sau grecotei, ca nu am inteles exact. Nici ea nu avea dictia grozava si nici eu nu eram pe deplin... constient in momentul respectiv.

Acu', eu ce sa fac? Parca nu-mi vine sa ma impotrivesc destinului dar ma uitai la preturi si pare destul de scump acolo pentru un sejur daramite pentru o luna. Tu ce spui, merita cu adevarat sa-ti petreci o luna de miere acolo sau sa-mi gasesc o alta ghicitoare, pardon, un alt hotel? Oricum, asteia nu i-am dat nici un ban!

Drace! Nu-mi gasesc nici ceasul si nici portofelul! Mama lor de... iar trebuie sa fac ore suplimentare.

Larissa [30.04.12 22:08:48] »

@Flaviu: Dragă Flaviu, recomand mama Omida, prezice Baleare sau Rep. Dominicană. Este un hotel cam scump, simplu în camere dar foarte drăguț în rest, nu e foarte potrivit pentru luna de miere. Însoară-te tu, că găsim noi locații să-ți duci adorata...

station5* [30.04.12 22:39:39] »

@Flaviu:

draga colega si draga vecine, rezolva tu problema cu insuratul ca de restul ne ocupam noi! am ras cu lacrimi citindu-ti ecoul!!

te pup larissa! f. bun articolul si ma culc linistita ca ti-am vazut comoara in foto! e tare-tare scump! sa-ti traiasca sa fiti sanatosi!

Larissa [30.04.12 22:51:33] »

@station5: Mulțumesc draga mea, tocmai citeam review-ul tău foarte interesant despre macao și admiram pozele... Da, frumușel băiețel am, seamănă cu tăticu lui!

adryana, Flaviu, Larissa, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂGrecotel Pella Beach: