ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

In niciun caz de 4 stele... europene

La Iberostar am stat 3 nopti, de Paste. A fost frig in camera, mancarea... multa din ea gatita si "asamblata" incat nu prea iti dadeai seama ce contine. Daca intarziai la masa mai mult de ora de incepere, nu mai gaseai dulciuri si nici nu re-umpleau recipientele. Cazarea nu mi-a parut extraordinara - frig in camera, noaptea nu mergea climatizarea, ne-au dat cateva paturici subtiri; restaurantul inghesuit, barul - la fel, functiona seara un singur barulet la care era o coada maaare ca la banane pe vremuri :), asta daca voiai sa bei ceva: o cafea, suc sau alcool.

Am avut un mic incident la receptie si nu mi-a placut deloc raspunsul lor: in camera exista un pat dublu si o canapea extensibila pe care urma sa doarma copilul; canapeaua era din 3 parti, acoperita cu o salteluta subtire de 1 cm. Am cerut la receptie pat de o persoana in locul canapelei iar receptionista mi-a raspuns ca oricum n-am platit pt copil, de ce imi trebuie pat? ! ? I-am spus ca are nevoie de mai mult training si am cerut sa vorbesc cu seful - care a fost in cele din urma ok si mi-a trimis un pat in camera. Nu exista decat o sticla de apa in camera care se inlocuia zilnic- dar 2 l la 3 persoane pt 24h, noua cel putin, ne-a fost insuficient; la bar ti se dadea apa rece in pahar: daca vrei! Laptele, la micul dejun era- din nou- rece! Am gasit cesti murdare- asta cand le gaseam, caci erau insuficiente, ca si paharele...

A! in baie furtunul de la dus era spart pe alocuri, asa ca a fot o aventura sa-i fac dus copilului, asta pe langa faptul ca pe undeva era cred un izvor in baie, caci mai mereu siroia apa lin pe laga cada si chiuveta.

Intr-adevar, pt pretul platit, serviciiile se regasesc. Eu una, prefer sa nu mai platesc si deci sa nu mai bat drumul pana la Sunny Beach. (6.5 ore cu masina!).

Sunt doar impresiile mele, desigur, si eu recunosc ca nu sunt chiar usor de multumit. Dar chiar am fost dezamagita de tot ce era acolo incepand de la receptia saracacioasa, camera maricica dar... , si pana la statiunea pustie, fara restaurante, barulete, atractii pt copii... Merita vizitat Nesebarul- aveti ce vedea si simti acolo.

Trimis de loret in 10.05.11 12:13:31
Validat / Publicat: 10.05.11 13:27:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Melia -Grand Hermitage, Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loret); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

DoreD
    [10.05.11 17:24:24]

Eu cred ca din acest review au de invatat toti managerii din turism. Sunt convins ca ar fi fost cel putin un 80% daca cererea referitoare la patut ar fi fost satisfacuta fara comentarii si cu zambetul pe buze.

Pe de alta parte, daca vorbim de o camera dubla, cererea mi se pare un pic fortata. Se pare ca tot restul sejurului a fost influentat de aceasta disputa, si imi bazez afirmatia pe faptul ca toate celelalte review-uri au cu totul alta abordare. 60% pentru camerele din acest hotel pare a fi cam putin.

loretAUTOR REVIEW
    [11.05.11 11:05:22]

DoreD - am fost in acest sejur 3 familii cu 4 copii- in total; celelate 2 familii aveau camerele cu urmatoarele dotari: pat dublu + canapeaua (din rolul principal) + 1 pat de o persoana iar cei cu 2 copii (unul de 10 si altul de 2 ani) au avut, pe langa patul dublu si canapea - 2 paturi in camera;

asadar dotarea camerei standard family cu copil pe voucher, dupa cum au recunoscut si cei de la receptie, era de 1 pat dublu + 1 canapea + 1 pat simplu; ghinionul a fost ca erau toate camerele ocupate si au facut ceva modificari de decor...

Insa camera ca si aparenta lasa mult de dorit. Nu neaparat ca spatiu ci ca si dotari: destul de obosit si mobilierul si perdelele si cearsafurile, prosoapele la fel...

Repet, raportul calitate /pret e unul corect in acest caz dar eu nu l-as mai repeta

mariuscalin
    [15.05.11 23:24:26]

Imi pare rau loret dar esti nedreapta prin ceea ce scri.

In primul rand statinea are cateva sute de restaurante dotate aproape toate cu protap. Sunt zeci de spatii amenajate pentru copii, iar populatia turistica medie este de 200 000 (doua sute mii) per sejur (7-9-12 zile nu ca la noi week end). Recunosc faptul ca perioada aleasa, 25 -30 aprilie, creaza inconvenientul de extrasezon deci n-ai ce cauta in statiune estivala. Romanii s-au obisnuit ca de paste sa mearga la mare sa petreca precum de ziua lor sau in luna de miere. Va recomand sa petreceti sfintele sarbatori de paste in locuri mai adecvate (la munte, in statiuni agroturistice, avand sansa sa vizitati si cateva asezaminte monahale, doar este pastele!). Pt sejur de paste in Bulgaria ideal este Veliko Tarnovo, (eu acolo am fost de paste) un oras medieval, cu o cetate superba si o salba de manastiri superbe (Preobrejanie, Sf Petru si Pavel, Trei ierarhi, etc)

mariuscalin
    [15.05.11 23:34:14]

Scuza-mi revenirea dar mai vreau sa adaug despre hotel.

Este unul dintre cele mai bune hoteluri din sunny beach (alaturi de riu, helena, majestic, Lti) face parte dintr-un lant de hoteluri international (cu peste 100 de hoteluri in toata lumea) avand toate acelasi standard de calitate si servicii, inclusiv vestimentatia personalului). acum un an am putut sa vad (si sa traiesc pe viu) ce-au facut romanii de la all inclusiv din Victoria Palace... iar vestea se duce. Cine crezi ca-si permite sa experimenteze turistii de week end care FAC RAVAGII pe unde se duc la all inclusiv. Ii inteleg pentru prudenta atunci cand isi deschid portile pentru servicii in extrasezon

loretAUTOR REVIEW
    [19.05.11 10:56:03]

mariuscalin - da, ai dreptate in ce priveste turistii de weekend; iti multumesc pentru Veliko Tarnovo - am retinut si poate voi experimenta anul ce vine; recunosc ca n-am stiut ca exista la ei asa ceva, dar este exact ce mi-as dori pt o minivacanta de Paste.

DoreD, loret, mariuscalin
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :