ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2011
ÎNSCRIS: 03.02.11
APR-2011

Bulgarii... au talent!

Inca nu mi-am revenit, din oboseala :)

Da, am mers in Bulgaria de paste la acest hotel pentru a vedea ce tot imi laudau cunoscutii. Managementul german se observa.

Drum Bucuresti-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Obzor-Sunny Beach.

Cum am ajuns ni s-a asigurat parcare cu 10 leva pe noaptea de cazare, pazita ziceau ei.

In mod normal cazarea se facea la ora 14 00, dar ne-au primit la 10 30 fara interventii, totul era setat probabil din momentul rezervarii pt ca aveau deja pregatite cartelele camerei nominal, avand extra bed, acesta era gata pregatit in camera. Avantaj 2 cartele, pentru ca hotelul are incalzirea si a/c pentru vara centralizat, una statea in dispozitiv in continuu.

Hotel cu toate camerele ocupate, binenteles de romani.

Personalul ni s-a parut foarte amabil, curatenie, depre conditiile de cazare nu vorbesc, voi posta fotografii care vorbesc de la sine... aaa, au muzica in baie.

Mancare indeajuns pentru termite sosite din romania, in ziua de paste nu a fost masa festiva, dar au avut oua rosii si friptura de miel, oua rosii am mai primit si la biserica din Nessebar in noaptea de inviere.

Pe mine m-a inebunit salata bulgareasca, poate de la branza nu stiu de ce, dar mi-a placut mult. Mancare variata si gustoasa. Sucurile racoritoare sunt sub orice critica, adik apa chioara, ma intreb, germanilor la vara tot asta ofera? Dulciurile si inghetata sunt OK.

Am incercat multe bauturi alcoolice locale binenteles, care au fost ok, votca, brandy, wisky, bere Kamenitza la dozator.

Intre mese functiona snack barul de la piscina cu bauturi si mancare, lobby barurile din receptii, pt ca sunt 2, iar seara barul din sala de animatie.

Un minus pentru sezonul de vara ar fi faptul ca hotelul nu este situat pe plaja si nu are bar la plaja, in rest cazare, masa, animatie super, adik bulgarii au talent... :).

Pentru sezonul de vara piscinele sunt fabuloase, avand si un topogan pentru copii.

Mai mult decat o atractie turistica, in zona este orasul vechi Nesebar, pe care se afla ruinele in diverse stadii a 40 de biserici. Pe insula Nesebar sunt multe restaurante ce pot sadisface si pretentiosi in materie de peste. Intre Sunny Beach si Nesebar pe plaja sunt cam 6 km si pe sosea 8 km.

Pe plaja drumul nu costa decat o traversare a unui parau, iar pe drum 1 leva cu Autotransport Nr 1 (nu am mers cu masina pentru ca in Nesebar sunt restaurante non stop).

Pe langa hotel sunt mici locuri de joaca pentru copii, iar seara la animation hall Smiley face furori printre copii.

Piscina interioara este relativ mica, m-am tot tinut sa ajung la o scaldat in ea, dar nu am apucat de Savoy :) votca lemon. Spre plaja se merge prin 2 tunele, unu al hotelului si celalat al altei constructii ce nu este gata si se afla intre plaja si hotel.

Pe plaja nisip foate fin, curat si cel mai tare apa are alta culoare, parca nu ar fi aceeasi mare ca la noi, statiunea aproape toata inchisa, se faceau pregatiri intense in schimb. Cred k am scapat cate ceva, nush mai intrebati.

Fost fan al litoralului romanesc, de-acum turist pentru altii.

Cam atat, la vara am sa scriu de Sealight Resort din Kushadasi, k pe 25.06 sunt pe ei.

Exact cum umbla vorba...Ai mers la bulgari la mare nu mai ce cauta in romania.

Calitate-pret, merita cu varf si indesat.

Trimis de Suffisant in 29.04.11 22:41:09
Validat / Publicat: 30.04.11 06:07:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suffisant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera

santana*
    [30.04.11 06:52:04]

Exact cum umbla vorba... Ai mers la bulgari la mare nu mai ce cauta in romania, zici tu.

Ce dreptate ai! De fapt, mă refer la cum umblă vorba (mea) nici nu mai calc pe acolo.

[30.04.11 08:57:42]

Cred k trebuie sa nu mai mergem pe litoralul romanesc pana cand hoteliierii nostrii isi vor reveni si vor intelege ce au de facut. Adik sa darame hotelurile alea vechi si cu camere mici (probabil in mamaia sa darame 3 si sa construiasca 1), nu trebuie sa faca doar resorturi cu AI pentru ca nu toata lumea vrea AI, dar conditii superioare de cazare si animatie de calitate cred k vor multi, piscine mari sezlonguri cu umbrelute si pe plaja si pa piscina si nu in ultimul rand personal amabil.

Cand Tui-ul le-a spus alor nostri acum cativa ani cum sa faca AI si ce preturi sa puna, acesta cumparand din timp camerele, garantand ca aduce si turistii, mandrii nostri hotelieri au spus ca nu vor sa se complice cu AI si nu au nevoie de contracte ferme cu TUI, pentru ca ei au turistii lor fideli. Ar trebui macar doi ani consecutiv boicotati si ies de pe piata sau se apuca sa faca ce trebuie, dar asta nu cred k este posibil la Romanica.

DoreD
    [30.04.11 11:10:04]

Din punctul meu de vedere, problema este alta. In primul rand, este mai putin important cat de mari sunt camerele, important este sa fie reamenajate, elegante, curate, iar comportamentul personalului sa fie ireprosabil. Am fost la un hotel cu camere (foarte) mici - Cocor din Olimp, unde amenajarile si atitudinea personalului (aproape ca) te faceau sa uiti asta. Dar preturile pe care hotelierii nostri le cer pentru astfel de camere sunt aberante. Sunt deci necesare doua ajustari majore - amenajare si pret.

Pe de alta parte, dintre toate statiunile romanesti, Mamaia este singura intr-adevar ingrijita. Asta deja creaza probleme majore. In primul rand inghesuiala - de aici nepasarea hotelierilor de acolo (oricum o sa vina turisti, unde sa se duca? ...). In al doilea rand este o statiune situata langa un oras mare, iar constantenii sufoca practic statiunea (in special partea ei sudica).

O solutie viabila ar fi probabil investitii majore in statiunile din sudul litoralului, MAJORE.

Dar am deviat atat de mult de la subiect. Mi-a facut placere sa-ti citesc impresiile Suffisant, acopera foarte bine aspectele importante, iar fotografiile vin sa intareasca cele spuse.

iassmyna
    [02.05.11 18:15:33]

Super rew... super poze!

Poate ne vedem pe plaja in 2012

[02.05.11 20:22:27]

De doi ani ma rog de voi...

poate 2012

iassmyna
    [02.05.11 20:33:17]

Sigur! Acum ramane de vazut unde. Si sigur ''am fost acolo'' este punctul de plecare!

[02.05.11 20:35:39]

Cu siguranta http://amfostacolo.ro va fi punctul de plecare

DoreD, iassmyna, Suffisant
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :