ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2011
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 27.04.11
APR-2011

O vacanta de vis!

Anul acesta am hotarat sa petrcem Sarbatorile de Paste pentru prima data in Bulgaria. Dupa ce am consultat mai multe pareri inclusiv de pe site-ul amfostacolo.ro am ales statiunea Sunny Beach din sudul Bulgariei hotel Iberostar.

Fiind pentru prima data cand calatoream cu masina in Bulgaria am avut ceva retineri fiindca auzisem numai parareri proaste despre politia rutiera si drumurile din Bulgaria.

Am ales sa plecam devreme din Bucuresti pe traseul Ruse -Varna- Sunny Beach in jurul orei 3 iar la 8 si jumatate dimineata eram in parcarea hotelului cu cateva mici opriri pe traseu. Drumul a fost foarte bun liber pe traseu nu am intalnit decat un echipaj de politie dar nu am avut absolut nici o problema.

Cand am ajuns la hotel deja era plin de masini cu numere de RO multi care venisera cu o zi inainte.

Nu am mai gasit loc in parcarea hotelului dar langa era un spatiu verde special amenajat de cei de la hotel ingradit si pazit pentru a face fata numarului mare de masini. La receptie am platit 10 leva pe zi pentru parcare in total 20 leva pentru cele 2 nopti cat aveam cazare.

Cazarea s-a facut imediat si am avut o mare surpriza deoarece initial cumparasem de la agentie 2 camere cu vedere la parc si piscina ni s-au dat 2 apartamente duplex cu vedere la mare care erau imense (probabil ramasesera libere deoarece majoritatea si-au achizitionat camere cu vedere la piscina fiind mai ieftine decat cele cu vedere la mare).

Curatenia in camere si baie ireprosabila totul era perfect.

In camere am gasit pliante cu tot programul pentru mese, lobby bar si animatie in limba romana care ne-a fost foarte util.

Restaurantul foarte mare gaseai repede o masa libera chiar daca hotelul era aproape full. Mancarea foarte variata satisfacea chiar si cele mai exigente gusturi

si era aseazata la loc imediat ce se termina cate o tava deci chiar daca ajungeai si spre sfarsitul programului gaseai aproape toate sortimentele. La restaurant se puteau servi la pranz si cina pe langa sucuri si apa plata bere si vin la discretie in rest celelalte bauturi alcoolice se procurau de la lobby bar-ul din holul hotelului sau de la piscina exterioara.

Plaja era foarte aproape 3 minute de mers se trecea pe un podet din lemn care nu mi s-a parut sa aiba nici un defect asa cum am vazut in comentariile celor care au fost anul trecut.

Nisipul de pe plaja foarte fin si curat la fel si apa marii o combinatie frumosa de culori albastru inchis si turcoaz am inteles ca este una dintre cele mai frumoase de la Marea Neagra. Apa marii era destul de rece dar fiind cald si soare in prima zi am reusit sa fac si o baie in mare.

Prin statiune nu prea aveai ce face deoarece restul hotelurilor nu erau inca deschise iar staiunea era in curs de amenajare (probabil se vor deschide de 1 mai)

La piscina interioara a fost destul de liber mai ales in prima zi cand majoritatea erau ocupati cu mancarea si bautura iar apa era destul de calda si curata.

Nici nu am simtit cand au trecut cele 2 zile totul a fost superb inclusiv vremea cu soare.

Ultima zi am petrecut-o vizitand Nessebar un oras vechi deosebit (in genul Sighisoarei) inconjurat de mare si care se afla foarte aproape de Sunny Beach (cam 10 minute de mers cu masina). Aici atmosfera era foarte animata toate terasele si restaurantele deschise si plin de turisti.

Recomand tuturor cu incredere acest hotel unde nu am avut nici cea mai mica nemultumire toata lumea fiind foarte amabila cu noi (tot personalul hotelului) iar peisajul unul de vis.

Sper sa ne intoarcem cat de curand in Sunny Beach poate tot la Iberostar!

Trimis de benito88 in 27.04.11 17:10:55
Validat / Publicat: 27.04.11 18:16:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benito88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 una dintre camerele apartamentului

orange
    [27.04.11 23:01:57]

Am inteles ca hotelul a fost superb si va-ti simtit foarte bine dar mi-ar place sa ne povestiti cat de bine a fost pregatita statiunea si plaja.

Va intreb pentru ca la stiri am vazut ca plajele si statiunile de pe litoralul bulgaresc sunt mai pregatite decat cele de la noi.

benito88AUTOR REVIEW
    [28.04.11 09:13:14]

buna dimineata! nu am insistat prea mult pe statiune am postat mai mult informatii pentru cei care cauta pareri despre acest hotel.

Despre statiune pot sa spun ca este foarte mare nu stiu daca am reusit sa vedem jumatate din ea intr-o plimbare dupamaiaza. Desi majoritatea hotelurilor erau inchise toate erau aranjate si spatiile verzi dintre hoteluri iar la unele inca se mai lucra pentru a fi gata de 1 mai.

Zilele acestea o sa postez mai multe poze si din statiune.

Plaja si apa deosebite cu un nisip foarte fin si intrare lina in mare iar pe plaja nu erau terase cum sunt la noi toate se gaseau pe faleza.

Spre deosebire de statiunile de la noi unde se fac pregatiri si la mijlocul lunii iunie si se bazaeaza doar pe 2 luni de sezon (iulie si august) aici totul este pus la punct inca din luna aprilie.

Desi pana anul trecut eram mare sustinator al litoralului romanesc mergand de cel putin 5-6 ori pe an la mare la noi cu aceasta mini vacanta mi-am schimbat parerea si as alege litoralul bulgaresc care este peste noi in primul rand in privinta peisajului si plajelor (chiar daca este tot Marea Neagra) si nu in ultimul rand al preturilor si serviciilor oferite.

benito88, orange
    Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :