ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 20.04.11
JUN-2010

Ca de fiecare data si aceasta vacanta a fost una reusita

Plecand din zona de vest a tarii am optat pentru traseul Serbia - Grecia, drumul prin Serbia este mai mult decat ok, iar cei 1100 km au insemnat 14 ore de condus.

Pensiunea Alexandros este o peniune familiala foarte bine utilata. Toate camerele au climatizare, TV, frigider si acces la o bucatarie complet echipata.

Pensiunea este situata pe malul marii distanta dintre pensiune si plaja fiind de aproximativ 10 metri. Localitatea unde este situata pensiunea, Nea Skioni, are cel mai mare port pescaresc din bratul Kassandra. Pestele si fructele de mare proaspete nu lipsesc de la nici una dintre terasele din zona. Serviciile au fost impecabile, camerele sunt spatioase si foarte curate. Anul acesta voi merge din nou la aceasta pensiune. Am uitat sa mentionez ca anul acesta e al 6-lea an cand ne petrecem vacanta aici.

Trimis de cmihai in 20.04.11 16:51:13
Validat / Publicat: 20.04.11 18:09:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Alexandros 4*

VIZUALIZĂRI: 6623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cmihai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.04.11 17:24:36]

bun venit pe site!

referitor la pozele incarcate de tine, am dori sa specifici daca iti apartin sua nu. am observat ca unele par a fi facute in martie 2011, altele in iunie 2010, si mai sunt si in sept 2010, deci ar parea ca sunt din sejururi diferite.

te rog sa ne dai detalii care ar putea sa explice neconcodrantele de mai sus.

LE: intre timp am observat ca unele sunt luate de pe site-ul pensiunii, asteptam in continuare raspunsul autorului.

adryana
[21.04.11 08:24:04]

zona aceea e superba, pacat ca ai povestit atat de putin de acolo... macar portul ti-a placut? te-ai visat cumva pe un iaht din acela alb, tu la carma si sa te loveasca briza marii?

[22.04.11 22:58:44]

In primul rand toate pozele i-mi apartin, site-ul pensiuni este realizat de mine anul acesta, ca un cadou pentru proprietari (pozele le aveam deja selectate in calculator pentru site, el fiind online din 19.04.2011), pot adauga mai multe, avem cateva mii de poze din zona Halkidiki, Kassandra, Salonic. Familia noastra viziteaza aceasta pensiune in fiecare an incepand din 2006, perioadele au diferit (iunie - iulie respectiv august - septembrie), fiecare perioada are farmecul ei, pentru cine doreste pot detalia.

"Adriana" - Nea Skioni este singura localitate cu port pescaresc de pe bratul Kassandra, deci peste proaspat si fructe de mare la toate terasele din zona (si sunt multe). Cu permisiunea proprietarilor am si stat pe un iaht alb cu mine la carma si briza marii in fata.

Proprietarii pensiunii au stiut de fiecare data sa ne faca vizitele cat mai placute, la fel si ceilalti locuitori din localitate. Pentru noi vacanta in Nea Skioni este ca o vizita la prieteni.

ninel*
[24.04.11 20:34:30]

1500 de euro au insemnat toate cheltuielile tale sau doar cazare si masa fara transport

[27.04.11 09:51:42]

1500 EUR au insemnat toate cheltuielile: 2600 km cu auto personal (drum dus intors plus plimbari), combustibil, taxe de autostrada, asigurare, masa, cazare, adica tot.

ninel*
[27.04.11 20:47:38]

pe mine m-ar interesa 5 nopti de cazare pentru 2 famlii cu copii in jurul datei de 24 august o familie cu o fata de 18 ani iar cealalta familie cu 2 copii de de 12-13 ani poti vorbi la pensiune ptr o oferta adresa mea de email este angelian****@yahoo.com multumesc anticipat

[27.04.11 21:46:38]

@ninel am editat adresa de mail, nu este bine sa o lasi pe internet, te poti trezi cu tot felul de mesaje nedorite.

Folositi in schimb serviciile de mesagerie personala (incluse printre facilitatile oferite de AmFostAcolo)

[28.04.11 09:49:47]

Pentru a contacta proprietari pensiuni va rog sa utilizati formularul de pe site (www.pansionalexandros. gr): cel de Contact sau Rezervari. Proprietari sunt foarte amabili si va vor raspunde prompt.

[12.06.11 11:17:56]

buna cmihai, e prima data cand merg in grecia si vreau sa o fac cu masina fara nici o rezervate, am vazut ca ai deja o experienta. mentionez ca bugetul e redus si ma gandeam la 10 euro de persoana cazare pe zi. eu sotia si un copil de 14 ani. astept sfaturi, locatii si orice ar putea sa-mi fie folositor.

[16.06.11 16:11:59]

Buna ghiocel, cazare la 10 EUR e foarte greu de gasit, poti incerca zona Gerakini (Halkidiki intre bratul Kasandra si bratul Sithonia) sau zona Larisa (Olimpic Beach, Paralia, ...), mie personal nu mi-au placut nici una dintre aceste zone, dar aici ai sanse sa gasesti cazare la 15-20 EUR/zi/camera.

[16.06.11 16:29:11]

@Ghiocel : Oferte ar exista la preturi foarte mici , dar sunt cu plecare imediata, un fel de last minute si neaparat trebuie rezervare prin booking.com altfel preturile sunt altele.

Exemple:

1. In Corfu Paleokastritza: click aici

2. In Zakinthos - Keri: click aici

3. Halkidiki - Possidi: click aici

4. Halkidki: Polygiros -Gerakini = click aici

5. Zakinthos laganas: click aici

si ofertele de acest gen ar putea continua pana maine, insa daca refuzi sa faci rezervare, eu nu cred ca te lipesti de cazare atat de ieftina in sezon, oriunde in Grecia, poate in Bulgaria si eventual la munte, eu merg cu 16 euro pe noapte, la un apartament foarte bun, de 50mp in Bansko , ceva echivalnet cu cel de aici : Winslow Elegance

[16.06.11 17:29:35]

Multumesc cmihai mi-ai fost de mare ajutor, incet incet ma lamuresc, dar ramane sa vad cum se linistesc grevele si pe 26-27 luna asta plec cu familia pe cont propriu fara nici o rezervare.

[16.06.11 17:35:49]

da ionescunic poate am exagerat dorind un pret mic dar nu sunt dispus sa cheltui mai mult de 30 euro pe zi pentru cazare in Grecia, cel putin asa ma sfatuit un coleg care a fost acum cativa ani in sudul bratului Sitonia unde zice ca e si frumos si pot gasi cazare fara rezervare din tara. inca mai astept parerile si ideile voastre. va multumesc inca o data

[17.06.11 12:23:41]

Salutare si scuze, acum am vazut costul era 10 eur/pers, la 30 eur gasesti camere curate si bine utilate. Eu zic ca merita sa incerci si la Pansion Alexandros, trimite eventual o cerere de oferta de pe site (www.pansionalexandros. gr) si vezi ce ofera sau daca au camere disponibile in acea perioada.

[17.06.11 15:07:16]

ms. mult mihai

gabi7022002
[07.08.11 11:55:49]

Ma intereseaza citeva detalii despre aceasta locatie;

-am de gind sa ajung cu 2 copii (3 si 8 ani) si ma interesa cum este apa (inclusiv nisip si intrarea in mare)

-cum este mincarea (nu ca pret neeaparat... mai mult ca calitate si diversificalitate)

-se preteaza aceasta locatie pentru un concediu linistit?

-am de gind sa ajung cu auto propiu... sunt probleme cu parcarea?

-prin imprejurimi sunt locuri de vizitat?

-se pot face plimbari pe mare??

As aprecia f. mult daca as primii un raspuns.

Va multumesc anticipat si numai bine

[08.08.11 11:46:56]

Gabi,

Plaja pensiuni este relativ mica dar curata si linistita (e privata). Sunt sezlonguri si umbrele, apa este curata, mica si linistita, noi am fost in iulie cu un copil 2 ani si 8 luni. Pensiunea nu ofera masa, exista posibilitatea de a gati sau terasele din zona portului (aproximativ 5 min de mers pe jos), mancarea este buna, Nea Skioni e port pescaresc deci peste si fructe de mare proaspete gasesti la preturi destul de bune.

Locatia este ideala pentru un concediu linistit, pensiunea dispune de locuri de parcare in curte. De vizitat eu zic ca sunt destule locuri care merita vazute. Citeste te rog celelalte impresii scrise de mine despre Nea Skioni si imprejurimi. Plimbari pe mare se pot face dar nu pot sa dau detalii despre Nea Skioni, noi am plecat din Kalithea si din Salonic in croaziera.

Adyson974
[31.03.12 18:21:02]

Intrebare pentru cei care au fost cazati la pensiunea Alexandros.

Imi puteti spune daca exista vreun supermarchet mai mare de unde sa ne aprovizionam in zona?

Multumiri anticipate pentru raspuns.

[31.03.12 19:24:51]

Singurul supermarket pe care il stiu in Kassandra e un Lidl aflat langa Afythos, insa e posibil sa mai fie cate unul in localitatile mai mari, de exemplu in Kassandreia, acolo sigur exista mai multe magazine maricele.

adryana
[31.03.12 20:14:11]

@ionescunic, acel LIDL se pare ca e singurul de pe bratul Kassandra. In Kassandria nu am vazut sa fie LIDL, dar am intrat intr-un supermarket oarecare, f. mare dar si scump.

Recomand acel LIDL.Noi intotdeauna, la inceput de sejur, ne-am luat de la LIDL tot ce ne trebuie pentru tot sejurul , nu am platit bauturi la hotel niciodata caci sunt mult mai scumpe.

Pentru cei care vor cazare in Nea Skioni, mergeti si nu veti regreta, este superb acel port, am pus poze si eu in rw. meu ,,Kassandra-locuri minunate '' , asta ca sa vedeti ce paradis va asteapta si am si visat la o vacanta acolo.

[31.03.12 21:07:30]

Acum am observat ca in Kalithea exista un Masoutis, mai scump, dar cu marfa mult mai de calitate.

Adyson974
[03.04.12 10:47:43]

A facut cineva rezervare la acesta pensiune? Cum a procedat? Pun aceasta intrebare pentru ca eu as dori sa stau in vara asta cateva zile acolo si am inteles de la ei ca vor avans prin transfer bancar. In conditiile astea incluzand si comisioanele bancare [aproximativ 20-25 euro] preturile nu mai sunt la fel de competitive.

Daca ar fi pus la dispozitie plata cu cardul online ar fi fost cu totul altceva.

[06.04.12 11:22:45]

Salutare, eu voi merge si anul acesta aici cu toate ca e deja al 8-lea an si pot sa va spun ca in afara de Lidl mai sunt o gramada de supermaketuri: Masoutis in Hanioti (pe scurtatura, drumul peste deal sunt 5km), in Kasandria, in Kalithea... si de ce nu in Nea Skoni, anul trecut erau vreo 4 unul langa celalalt si preturi relativ ok.

Rezerverile se fac pe site-ul pensiuni si plata se face prin virament in contul pe care il veti primi odata cu confirmarea rezervari.

tomi
[13.09.12 19:29:58]

anul acesta am decis sa merge in grecia la aceasta vila.

am vrut liniste si relaxare. am primit dublu daca se paote spune! locatia este excelenta petru un concediu cu familia. vila superba si proprietarii foarte draguti si amabili.

recomand 100% aceasta locatie. sunt sigur ca daca vreti sa va relaxati pe malul marii egee aici veti reusi. dupa amiaza, din camera, se aud valurile!!

florina.c
[09.07.13 23:20:57]

buna, as dori sa merg si eu la aceasta pensiune in luna august impreuna cu alte 2 familii, ma puteti ajuta cu un nr de telefon Multumesc

tomi
[10.07.13 07:51:18]

@florina. c: pansionalexandros.gr/ro/contact-ro.html

ai aici toate datele necesare

concediu placut!

florina.c