ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2011
ÎNSCRIS: 26.06.10
APR-2011

Către satisfăcător

Mare dezamagire

Am asteptat acest concediu la plaja toata iarna si din cauza situatiei politice din Africa a fost amanat pana acum. Dupa o noapte nedormita, 12 ore de calatorit cu masina pana la Budapesta si un zbor nu prea placut, impactul la intrarea in hotel a fost ingrozitor.

In holul de la receptie o bucata din tavan era rupta, cateva spoturi lipseau si era un semiintuneric ce numai impresie favorabila nu-ti facea. Cand am mai vazut si camera, deceptia s-a extins. Spatiu mic, miros de aer inchis dulapuri murdare si cu usi din lemn vechi ce aveau cel putin 5 straturi de vopsea. Baia si toaleta erau in camere separate. La wc nu era nici un fel de aerisire sau ventilator, deci inevitabil toate aromele ajungeau in camera. Baia nu avea nici un fel de scurgere si orice dus insemna si balta pe jos, asta daca te incumetai sa intri in cada care arata sub orice critica. Curatenie faceau zilnic, constand in aranjarea paturilor si putin prin baie. De aspirat in camera sau de sters cu mopul nici pomeneala, caci nisip si urme de papuci au stat permanent pe jos.

Mancarea lasa mult de dorit, caci era mereu cam aceiasi. Micul dejun era saracacios, oua fierte, 1-2 feluri de branza, un salam fara gust, iaurt si cateva foietaje, nu erau masline, nici rosii, castraveti sau ardei. la pranz si cina nu au lipsit puiul si pestele, sub diferite forme si cu diferite sosuri, dar garniturile lasau de dorit, iar salatele erau mereu refolosite, de cele mai multe ori avand gust groaznic. Mai gaseai paste, vreo 2 feluri, si pizza. Cele mai bune si mai variate erau prajiturile, super gustoase si de diferite feluri.

Plaja era murdara si inca neamenajata, asa ca tot timpul ni l-am petrecut la piscine. Apa in piscine era rece si putini se incumetau sa foloseasca topoganele. Am prins totusi zile calduroase si bune de plaja si am mers cu camila intr-o zi si in Monastir la bazar in alta zi. Alte activitati in afara hotelului nu prea erau, statiunile erau pustii, cu foarte putini turisti.

Singurul plus al hotelului a fost echipa de animatie, formata din 12 baieti care nu te lasau sa te plictisesti si, foarte important pentru parinti, tineau copiii ocupati toata ziua si ii supravegheau cu atentie. Niciodata nu imi faceam griji in privinta baiatului pentru ca stiam ca nu i se poate intampla nimic.

Nu cred ca vom mai reveni in Tunisia, care mi-a lasat doar impresie de murdar si dezordonat, dar cu siguranta nu as recomanda acest hotel.

Trimis de vera77 in 11.04.11 21:02:54
Validat / Publicat: 11.04.11 22:14:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 topoganele de la piscina principala

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA
[12.04.11 00:40:08]

Cred ca te referi la Prima Life Skanes, corect? Imi pare rau ca prima experienta in Tunisia a fost neplacuta... te rog sa nu crezi ca toata tara si toate hotelurile sunt la fel. Din pacate, hotelurile Prima Life sunt modeste (aici ma refer si la PL Karawan din Sousse), dar si ieftine (relativ la alte oferte). In cazul asta, se potriveste vorba "cat dai, atata face." Inca o data, imi pare rau ca nu ati avut o vacanta placuta. Tunisia, una peste alta, este o tara minunata.

gyulai
[17.04.11 10:13:40]

Noi si prietenii nostri am fost de foarte multe ori in Tunisia. Si noi plecam de obicei din Budapesta, fiindca e mai ieftin, si pentru noi, bihoreni, aeroportul din Budapesta nu e decat la 3 ore distanta. Cand am avut bugetul mai scazut, am fost si noi la hotelurile Prima Life. Intr-adevar, hotelurile sunt mai modeste, dar noi niciodata n-am fost dezamagiti. Am avut cazare corespunzatoare, cu baie, cu aer conditionat, curatenie zilnica. Am mai avut prieteni, care au primit o camera mai uzata, dar pentru o foarte mica atentie camera a fost schimbata cu una mult mai buna. Mesele au fost diversificate si foarte suficiente. Plajele cateodata, cand valurile vin dinspre mare sunt pline de alge, dar in aceasta privinta curatenia facuta este in zadar. Noi am facut baie si in mare, chiar daca era plina de alge, nu ne-a deranjat. In schimb la piscine, la topogane ne-am distrat tot timpul de minune. Noi cand am fost, statiunile erau pline de turisti si localnicii erau foarte primitori. La voi, posibil ca, acum dupa revolutie au fost mai putini turisti si poate nici hotelierii n-au fost pregatiti la inceputul de sezon.

Parerea noastra este ca si cu un buget mai mic, in Tunisia oricine poate sa petreaca un concediu placut.

Daca cineva vrea conditii mai bune, ii propun sa aleaga din hotelurile: Club Magic Life Africana Imperial (5*), Movenpick Resort Spa & Marina (5*) sau Riu Imperial Marhaba (5*).

macra dorina*
[02.05.11 23:14:55]

buna, as dori sa stiu daca situatia politica din ultimul timp din tunisia v/a afectat in vreun fel sejurul? se putea iesi seara dupa cina pe strada la o plimbare? e vreun pericol seara pe strazi, ati fosat avertizat in vreun fel de ghid sau de cei din hotel in legatura cu suguranta d/voastra? va multumesc.

vera77AUTOR REVIEW
[03.05.11 20:49:18]

Nu stiu sa fi fost vreo situatie deosebita, revolutia se sfarsise si tara era condusa de un presedinte interimar pana la primele alegeri. Nu era absolut nici un pericol sa iesi la plimbare, toata lumea era prietenoasa, zambea si te saluta. Daca doriti sa mergeti, nu aveti de ce va teme.

Darklocks, gyulai, macra dorina*, vera77
Alte impresii din această RUBRICĂPrima Life Skanes: