ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2011
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Drumul cu mașina spre Thassos

Cu masina spre Thassos

Am urmat traseul: Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Kilifarevo-Gurkovo-Magliz-Stara Zagora-Dimitrovgrad-Haskovo-Kardjali-Djebel-Iskril-Zlatograad. aprox 400 km.

Am intrat in vama de la Ruse la ora 2 noaptea si am iesit la Zlatograd in jurul orei 9 dimineata (cu opririle de rigoare in benzinarie si alte necesitati-deh, cu un copil de 7 ani e cam greu sa te intelegi)

Bile albe: Drum bun, asfaltat proaspat in apropierea Zlatogradului, fara gropane sau mai stiu eu ce cratere pe care le gasesti prin gardenul Carpatilor.)

Fara politie bulgara pe tot drumul-e adevarat, cu respectarea restrictiilor in majoritatea localitatilor (poate 60-65 km pe ora maxim unde se putea)

Incredilbil de liber tot traseul, chiar daca era inceput de weekend (e adevarat ca a fost parcurs in mare parte noaptea).

Bile negre: Extrem de virajat spre Zlatograd si dupa vama (in partea greaca mai ales) -nerecomandabil celor insotiti de copii mici. partea noua a drumului in grecia e f ingusta si necesita ceva atentie sporita.

Castravetele bulgar din vama n-a vrut sa-mi dea rovigneta lor chiar daca in fata mea au luat-o 2 tiruri. nu-i bai, am luat-o dintr-un Lukoil dupa vreo 5 km de la vama. nu incercati s-o luati de la Petrol imediat dupa sensul giratoriu, sunt mana-n mana cu vamesii. pana la iesirea din Ruse spre Biala e un Shell si-un Lukoil unde puteti plati cu cardul si benzina si rovigneta.

Concluziile le trageti singuri, daca e sa imi dau cu parerea merita aventura, mai ales datorita scurtarii drumului (plecand din Ploiesti, 650 km in total, fata de 800 prin vama Svilengrad).

Cei care folosesc GPS-punctele intermediare sunt esentiale in trasarea drumului. si nu incercati sa-l setati direct Thassos, punctul de frontiera Zlatograd nu apare pe nici o harta. eu l-am facut din 2 parti: Bucuresti-Zlatograd si Thermes-Thassos.

Despre setarea GPS: eu am folosit iGO 8 si hartile din dec 2009, sunt super ok pe traseul asta. au fost 2 pb minore: odata imi spunea s-o iau pe un loc unde dadea intr-un cap de pod dar am urmat drumul normal si a iesit bine... a doua intr-o portiune de drum in apropiere de Gurkovo unde trebuia sa fac stanga si GPS-ul imi arata drumul in scurt). Am setat GPS-ul cu aproape 5 puncte intermediare si a iesit bine si acum.

Partea a doua a traseului am setat-o Medousa-Skala Potamia, 132 de km. am avut si aici pt intermediare pt ca la iesirea din Xanthi nu ma scotea in autostrada Egnatia Odos ci ma ducea pe E90. o poti lua si pe acolo dar am preferat 25 de km de autostrada.

drumul e virajat spre Zlatograd si dupa vama bulgara. nu e de speriat, e f bun calitativ dar virajat si pt cei cu copii mici (si nu numai) poate fi o problema.

Anul acesta merg tot in Thassos in luna august si am sa aleg acelasi drum.

O calatorie cat mai scurta si placuta pentru iubitorii de Thassos!

selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Trimis de helen39 in 10.04.11 11:05:31
Validat / Publicat: 10.04.11 12:01:20

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (helen39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P05 Drumul intre Zlatograd si vama

adryana [10.04.11 12:13:12] »

helen39, review-ul tau e util pt. cei ce vor sa ajunga pe Thassos, dar si celor care doresc inapoi un traseu de intoarcere.Un alt traseu bun , parerea mea este cel prin Bansko, caci drumul e destul de drept, sunt si cele doua portiuni de autostrada spre Sofia, nu sunt multe curbe si nu mergi prin munti decat dupa Bansko, dar drumul e lat si foarte bun. Nu am inteles cam cate ore ati facut, pentru cei 650 km? Stii ca si noi ne-am fript cu vinieta la bulgari la petrom, am solicitat si chitanta, aveau deja chitante gata rupte si pretul era nediscutabil, 40 ron. Asta e, a doua oara nu ma mai pacalesc ei pe mine... felicitari pentru acest review!

nils1 [11.04.11 00:04:48] »

Copy paste de pe [alt site de turism] - drumul spre Grecia...

nils1 [11.04.11 00:07:28] »

Helen39 = Maverick99???

webmaster [11.04.11 07:45:41] »

In urma verificarilor, sesizarea lui @nils1 este indreptatita si am hotarat sa asteptam si reactia autoarei, intre timp review-ul este suspendat si ramanerea lui pe site va fi decisa ulterior.

helen39 [11.04.11 10:28:49] »

Da tot eu sunt si Maverick99... nu cred ca-i o crima.

Am incercat doar sa vin in ajutorul celor care aveau nevoie despre detalii...

am gresit?

Daca cineva voia cu adevarat sa vada ca tot eu sunt, putea spre exemplu sa urmareasca si review-ul despre vila Nefeli sau Skala Potamia. Iar daca va uitati la foto... nu cred ca puteam sa am si eu si un alt utilizator aceleasi foto...

ma rog... e decizia voastra, eu doar am incercat sa expun un drum care este relativ nou si nu prea este stiut

webmaster [11.04.11 10:50:28] »

@helen39: absolut nicio problema din partea noastra, in acest caz. Ai dreptul deplin de a-ti posta textul propriu oriunde doresti. Verificarea a fost insa necesara din punct de vedere moral si etic.

Statutul review-ului a fost restaurat.

In alta ordine de iei, utilitatea deosebita a recomandarilor justifica selectarea lui ca MiniGHid AmFostAcolo [selectia a fost facuta imediat dupa postarea lui pe site, daca ai observat]

bog68 [30.05.11 11:24:28] »

helen39 te-as ruga daca nu sunt indiscret, ai ales pentru acest an vreun hotel aparte?

Multumesc mult.

dyngo [31.05.11 18:31:40] »

@helen39

Am inteles ca ai folosit IGO8, am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp. Ai ruta salvata pe gps? daca da, poti sa imi trimiti si mie ruta? sau eventual mai multe detalii despre traseu, puncte intermediare...

multumesc

helen39 [14.06.11 19:10:16] »

salut si scuze pentru intarzierea raspunsului.

trimite-mi o adresa de mail in pm si o sa-ti trimit ruta salvata de mine pt anul acesta spre zlatograd.

steliano [19.07.11 22:45:37] »

Buna!

imi poti trimite si mie ruta salvata de tine pt anul acesta spre zlatograd?

As vrea sa urmez si eu ruta asta care e destul de utilizata... multumesc anticipat si vara placuta!

voiajor [28.01.12 11:04:13] »

@helen39: Buna ziua, iti trimit si eu mailul [Editare WB, datele personale se trimit prin mesaj privat], pentru ruta folosita pentru Thassos. Daca nu sunt indiscret, poti sa-mi spui cand pleci in Thassos, pentru nca si noi plecam tot in august in aceeasi directie. Poate va insotim, cine stie? Oricum multumim pentru amanuntele postate si sa avem o vara minunata in Thassos

7 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adryana, bog68, dyngo, helen39, nils1, steliano, voiajor