ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
APR-2011

Hotel Aurum - plăcut şi elegant

Weekendul trecut (1-3 aprilie) ne-am valorificat premiul câştigat în urma clasamentului 2010, un weekend la Hotel Aurum din Hajduszoboszlo. Aşa cum am spus şi pe forum, am rămas datoare cu impresii despre acest hotel, iar acum, “îmi fac datoria”, nu înainte de a le mulţumi, pe de o parte, administratorilor forumului pentru oferirea premiului, şi pe de altă parte, lui Zoli Marki, cel care ne-a primit la Hotel Aurum şi ne-a dat câteva sugestii pentru petrecerea weekendului în staţiune şi în Debrecen.

Hotelul Aurum este foarte frumos şi elegant, atât la exterior, cât şi la interior, aş spune chiar că era cel mai aspectuos hotel din toată staţiunea.

Am fost cazaţi într-un apartament cu două camere – living şi dormitor – şi baie.

Într-un colţ al livingului era amenajată şi o chicinetă, mai bine zis nişte corpuri de bucătărie cu frigider, plită cu hotă, chiuvetă, farfurii, tacâmuri, pahare şi chiar ceva cratite erau pe acolo. N-am examinat prea mult ce era pe acolo, pentru că nu am gătit. Totuşi, pentru cei interesaţi, menţionez că nu am văzut să fi fost detergent de vase.

Aveam şi loc de luat masa, două televizoare LCD (câte unul în fiecare cameră) la care prindeam, printre altele, TVRi, TVR 2 şi TVRM, canapea extensibilă în living. Totul a fost frumos şi curat, iar prosoapele ne-au fost schimbate a doua zi.

Singurul eventual cusur pe care l-aş găsi camerei ar fi lipsa balconului, nu am avut în niciuna dintre camere.

Am avut acces la centrul de tratament al hotelului, unde am beneficiat şi de câte o şedinţă de masaj. Micile piscine (care erau destinate tratamentului, nu pentru înot, fiind prea mici şi cu apă între 34-38 de grade) se aflau sub o cupolă de sticlă parţial retractabilă şi erau proiectate după stilul băilor romane, înconjurate de coloane cu mozaic.

În jurul piscinelor se aflau paturi şi şezlonguri. De la recepţie am primit câte un card, iar la piscină ni se cerea cardul pentru a ni se da prosoape. Prosoapele de la piscină erau gratuite o singură dată, dacă te duceai în ziua următoare şi vroiai din nou prosop, costa 500 forinti. Hotelul avea şi o mică sală de fitness, saună şi jacuzzi, disponibile clienţilor hotelului.

Restaurantul este destul de mic, dar cochet, micul dejun şi cina fiind servite sub formă de bufet suedez. Micul dejun era foarte variat, destinat atât pentru adepţii micului dejun englezesc, cât şi pentru amatorii micului dejun continental. De o parte erau felurile calde: omletă cu şuncă, omletă cu bacon, ochiuri, pâine prăjită în ou etc. , iar alături erau felurile reci: unt, gem, cereale etc. Micul dejun includea şi băuturi: ceai de mai multe feluri, cacao, cafea, apă şi suc de ananas şi de mere.

La cină, în schimb, băuturile nu sunt incluse. Mâncarea a fost destul de variată, în fiecare seară putându-se opta între mai multe feluri de carne, garnituri şi salate. În plus, deserturile erau nelipsite la fiecare masă. Nouă ne-a plăcut mâncarea şi chiar am observat că bucătarii fuseseră premiaţi la olimpiada de gătit, diplomele agăţate pe pereţi stând mărturie în acest sens.

Unul dintre chelneri era din România, aşa că nu am avut probleme de comunicare datorită faptului că nu vorbim maghiara.

Pe scurt, a fost un weekend reuşit în care ne-am simţit foarte bine, motiv pentru care recomand călduros acest hotel confortabil şi primitor.

Trimis de corinka in 08.04.11 16:41:30
Validat / Publicat: 08.04.11 17:42:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.04 EUR pe cameră

sorin stelistul
    [08.04.11 18:37:11]

prin statiune ai iesit? sunt deschise terase si restaurante?

creivean
    [08.04.11 20:46:41]

AmFostAcolo şi eu, am scris despre el aici, din punctul meu de vedere nu ai ce reproşa acestui hotel.

Drept îi că eu, încă de la rezervare, am stabilit cu Zoli să am apartamentul cu vedere la stradă, aşa că am stat în apartamentul 103, la etajul 1, cel de peste intrarea auto, în parcare. A fost excepţional.

Când am văzut că tu ai ales acest sejur, m-am bucurat mult. Ştiam că ai făcut o bună alegere şi că o să te simţi bine!!!

Alina Morar
    [08.04.11 22:11:42]

Felicitari pentru premiu si ma bucur ca v-ati simtit bine? Ce ati facut pe acolo?

corinkaAUTOR REVIEW
    [09.04.11 00:35:03]

Noi am stat in apartamentul vecin, in 104, tot cu vedere la strada. Intr-adevar, ne-am simtit foarte bine. Mare lucru nu am facut, am lenevit la piscina si am dormit bine dupa-amiaza in prima zi, ca ne-a toropit apa termala.

Statiunea e destul de linistita in aceasta perioada, in weekend se mai anima, cand vin turistii de weekend, asa ca unele terase isi incepusera destul de modest activitatea.

Sambata am facut o miniexcursie la Debrecen - ne-a placut centrul orasului - si abia in ultima zi ne-am dus la un strand, dupa ce am predat camera si inainte sa plecam spre casa.

Ca o concluzie despre statiune in general, as spune ca o vad ca destinatie de weekend. Mie imi place marea, ador sa merg la mare in vacanta (mai putin la Marea Neagra, prefer Grecia) si m-as cam plictisi o saptamana intr-o statiune cu bai termale.

Totusi, mi-ar placea un hotel ca Aurum si in Grecia!

Alina Morar, corinka, sorin stelistul
    Alte impresii din această RUBRICĂAurum Hotel: