ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
    SEP-2010
    4 AD. + 1 COPII

Vacanta la malul marii

terzis,glikeria-hathikame

Au fost 10 zile de vis in golful Vasiliki intr-o vila pe plaja, cu piscina, curte si parcare proprie. Cazare: curat, ordonat, spatios, pe 2 nivele, cu 2 bai, 2 dormitoare, living si bucatarie, 2 terase (parter + etaj). Curtea cu gazon impecabil flori si copacei, iar piscina orientata central, catre mare.

Privelistea... nu am suficiente cuvinte pentru a descrie frumusetea acestui golf, rasaritul sau apusul soarelui, culorile incredibile de la rosu la portocaliu pana la verde si albastru atat pentru apa cat si pentru cer. Vremea a fost insorita, cu o zi de ploaie dar care a oferit imagini spectaculoase.

Plajele din Lefkada se impart in 2 mari categorii: cele de pe coasta de vest si cele din est. Coasta de est este mai usor accesibila, dar musai cu masina sau barca/vaporas, cu ape linistite de un albastru inchis si o transparenta ireala. Plajele au o intimitate aparte deoarece par a fi locatii pierdute, nu sunt dezvoltate turistic dar sunt primitoare, ofera imagini pitoresti cu pescari ajunsi la mal in toiul diminetii - cu peste proaspat si uneori cate o 'cafenea' ce iti ofera un delicios frape. Cel mai romantic loc este Sivota cu taverne, terase si magazine, multa verdeata si flori, multa rabdare si liniste.

Plajele de pe coasta de vest sunt spectaculoase. Lungi, late, cu nisip fin, pentru toata lumea si nelipsitul frape. Drumul ofera imagini de vis catre mare, la altitudinea de 1200m sau mai mult si curbe provocatoare. La unele plaje, Millos Bay dupa traseul cu masina ai ceva de mers pe jos pana ajungi pe plaja. Cea mai spectaculoasa si accesibila plaja pe aceasta parte de insula este Gialos.

Tot in categoria spectaculos, dar greu accesibil se incadreaza:

- Aghiofili - sud,

- Porto Katsiki - vest,

- Kathisma - vest,

- Agios Ioannis - nord-vest,

- Windmill - nord.

Nidri, cel mai important port, foarte turistic si aglomerat fata de restul insulei iti ofera posibilitatea de a pleca intr-o mini croaziera de 1 zi. Nu conteaza daca nu prea intelegi ce spune capitanul vasului, pentru ca nu se aude prea bine, locatiile vizitate isi merita admiratia (insule invecinate si plaje izolate). Popasul din Ithaka nu poate fi trecut cu vederea datorita golfului si arhitecturii caselor frumos expuse pe inaltime.

Trimis de Liaa* in 07.03.11 16:58:41
    Validat / Publicat: 07.03.11 19:10:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Liaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

trandafir 1970
    [07.03.11 19:25:44]

Bine ai revenit pe amfostacolo!

Ma bucur ca ai avut o vacanta de vis in Lefkada, peste 3 luni voi calca si eu in paradisul albastru!

Poti sa dai detalii despre Vasilki: cazare, taverne? Tot in Vassiliki vom sta si noi, mai corect spus, in Ponti!

[07.03.11 20:17:40]

Am atasat melodia de mai sus, sper sa placa!

mirmicu
    [07.03.11 20:22:12]

Buna Liaa,

mai multe informatii despre acea vila? Cum se numea, cat a costat cazarea? Si poate si ceva fotografii?

[07.03.11 20:42:16]

[@trandafir 1970]: Salut, bine te-am gasit. Am venit mai de mult pe site .

Am stat mai la dreapta fata de locatia ta, cum privesti marea, la vila Aktes. A fost de vis, m-as intoarce oricand.

Taverne faine? Toate de la malul marii e un grec mai pe la 40 de ani care a stat in Australia o perioada, are o terasa super, ce nu trebuie ratata.

adryana
    [07.03.11 20:49:30]

mai nou cand aud LEFKADA, imi dau lacrimile... e un vis pe care doresc sa il realizez cat de curand posibil... cat va invidiez eu pe voi cei care ati ajuns acolo si cat poate fi de frumos.

[08.03.11 00:24:05]

@mirmicu

Buna, dupa cum am scris in prezentare, Villa AKTES, 1000 EUR/10 nopti. Nu am vrut hotel si program de masa... etc. Ideea a fost sa stam intr-o vila la malul marii si cand ne e foame sa mancam, cand vrem plimbare mergem, plus vizitat cat mai multe plaje. La plaje ajungi cu masina sau barca/vaporas.

Pentru poze uite link-ul unde s-au dus: click aici (nu au intrat in continuarea celorlalte). -- vezi toate pozele atasate de Liaa din aceasta destinatie facand click aici - nota webmaster

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

mirmicu
    [08.03.11 18:08:57]

Multumesc mult

[08.03.11 18:43:11]

@ webmaster13 - e ok, multam fain

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [08.03.11 18:54:39]

@Liaa, mi-ar fi placut sa scrii un review si despre cazare, separat, multi ar fi interesati de acest aspect.

Am gasit eu site-ul oficial al vilelor Aktes: click aici

Alb
    [08.03.11 23:42:15]

Superba Lefkada. Plaja Vasiliki e senzationala.

dariusica
    [10.08.11 23:05:13]

buna, poti sa imi spui si mie daca vremea din 17 septembrie cand ma duc eu va fi cat de cat buna, avand in vedee ca ai fost in septembrie si tu? cam ce temperaturi ai prins tu? mersi mult.

[11.08.11 11:31:27]

@dariusica: Sincer, nu stiu exact cate grade au fost in fiecare zi, dar sigur peste 25. Intr-o singura zi a plouat si n-am facut nici plaja nici baie in mare. Am fost in perioada 4-15 septembrie si vremea a fost super. Pozele P18-P20 sunt din ziua cu ploaia.

Plaja mea preferata este Gialos (cu nisip pe plaja si in mare, acces usor cu masina).

adryana, Alb, dariusica, Liaa*, mirmicu, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: