ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011

NICE -- Hotel VENDOME 3* - -un mic palat

email: hv0604@inter-hotel.com

tel: 04 93 62 00 77 fax: 04 93 13 40 78

GPS: Lat. N43.70088/Long. E7.27155

--informatii luate din ghidul INTER-HOTEL 2011 aflat in camera.

Situat la intersectia strazilor Rue Alberti cu Rue Pastorelli, hotelul nu spune prea multe la o prima vedere, mai ales ca 2 laturi sunt imbracate cu schele, asta pt renovare.

De cum intri vezi o cu totul alta fata a lui, ceva in stil vechi, gen conac boieresc, cu covoare pufoase, cu mobilier scluptat, cu spatii micute si intime, insa bine gandite si utilizate la maxim. Are 5 niveluri, eu am sa va pot oferi descrierea a 3 camere, 2 la etj 5 si una la etj 4.

Din hol unde se gaseste receptia, 2 locuri de relaxare, sala unde se ia micul dejun se poate urca catre camere cu liftul (care e pt 5 persoane --chinezi sau francezi ca ei sunt supli) sau pe scari.

Noi am ajuns in jur de 1 noaptea ora locala (si pt asta multumesc companiei aeriene pt cele 3 ore intarziere la decolare), am beneficiat de o cazare rapida, receptionerul fiind un domn in varsta vorbitor si de engleza, amabil si foarte explicit.

Camera 501,

cea in care am stat eu si sotul, e spatioasa, patratoasa, are o terasa lunga cu masa si scaune, cu iesire atat din camera cat si din baie. Mobilierul e din lemn scluptat, in stare buna, totul de culosrea untului.

Accesul se face intai intr-un holulet ce are pe o parte un dulap (are in interior seif) iar pe cealalta parte o oglinda cu o comoda micuta. In fata e baia, mare, luminata, cu cada cu dus si un paravan de sticla pe 1/2 din lungimea cazii, are feon, oglinda ce mareste, am gasit sapun, gel dus, sampon, si servetele parfunate umede, precum si prosoape albe si moi. De aici se poate iesi pe terasa.

In camera e un pat de 1,40 in care am dormit ok (nu stiu daca e el bun sau noi eram frinti... dar pana la plecare ma hotarasc si consemnez), 2 noptiere, birou cu un scaun gen fotoliu si un taburet, un minifrigider (in care avem apa, cola, bere), pret unic 2.3e, tv plasma medie.

Mai avem in camera un ceainic, nes, cafea 3in1 si ceai acestea fiind completate zilnic si intrand in pretul camerei.

Caldura e asigurata de calorifer in camera si o aeroterma suspendata in baie. Luminatul e asigurat de aplice din fier forjat acestea fiind puse pe toti pereti. Curatenia se face zilnic.

Mic dejun se serveste de la 7 la 10,30 intr-o sala micuta pregatita pt 40 de persoaane dar nu stiu unde ar intra la propriu atati oameni. Pt senzatia de spatiu pe fundal e lipita o oglinda mare.

Este tip bufet, meniu continental si contine cam asa:

paine tost, paine prajita cite 2 feliute gata ambalate, 3 feluri de chifle si minibaghete, cascaval, jambon, omleta, crendwusti, kaizer prajit compot si un fel de piure de fructe ambalat precum iaurtul, 3 feluri de iaurt, 3 feluri cereale, 6 gemuri la borcanele de sticla de 30 g, miere, unt, nutela suc, lapte, 2 automate de diverse cafele, cacao, ceai, 3-4 feluri de croisante si biscuiti ambalati cate doi (probabil pt cafea). Foarte multa mancare, pe gustul tuturor, nu cred sa fie cineva care sa nu poata lua mic dejun din lipsa de produse.

Personalul aproape ca nu se simtea, discret facea plinul cu ce se consuma si tot asa si debarasarea meselor.

Camera 504

Diferenta fata de a noastra consta in faptul ca e mai pe lung, are baia mai spatioasa, asezata in dreapta cum intrii iar in camera intre pat si perete e cam 50 cm cat sa poti ajunge la terasa.

Camera 408

Desi e tot o dubla. este cea mai micuta, sifonierul e un triunghi, cu polite micute, iar baia tot asa pe colt.

In toate camerele e mocheta pe jos, eu am stat doar desculta, iar in baie e gresie si faianta.

Fiind situat destul de aproape de zona pietonala, de linia de tranvai, de autobuzele ce pleaca spre alte orase de interes precum si de orasul vechi sunt convinsa ca e o alegere buna pentru orice turist.

Raportul calitate /pret e peste masura asteptarilor, asta pt mine, insa trebuie sa precizez ca rezervarea e facuta in Iulie 2010.

Am sa revin cu completari daca e cazul in ecouri, iar poze sa ajung acasa eu fiind inca aici.

Important

Ai net gratuit si destul de bun in camera, exista un amplificator la fiecare etaj, tot ce trebuie sa faci e sa ceri codul de acces iar la logare te intampine un mesaj de bun venit personalizat ( cred ca are legatura cu cazarea si de aceea stie numele) care mie mi s-a parut interesant.

Urmeaza CARNAVALUUUUL.

Trimis de roth in 01.03.11 18:54:17
Validat / Publicat: 01.03.11 20:01:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.20 EUR pe cameră

creivean
    [01.03.11 20:04:18]

Să ai un concediu super plăcut!!!

Să ne mai urci review-uri de acolo de la cald... Şi pozele cand ajungi acasă.

[01.03.11 20:28:34]

Multam, am sa merg acum sa vad un meci, ,,ph... dar de sotul si fratele vor... la o terasa pe DES PROMENADE ca de trebuie sa fim in randul lumii si sa vedem si noi cum se plimba omul pe aici.

Mai important e ca am uitat sa va zic cum ajungeti la hotel.

Deci de la aeroport sunt 2 autobuze (nu de linie, transport in comun) nr 99 si 98. Pret bilet 4e valabil pana la 12 noaptea pe tot ce misca in NICE, desi pe ele scrie clar ca sunt valabile 24 de ore nu pana la ora 24 iar noi am presupus ca de la validare insa e total gresit, asa ca atentie sa nu patiti ca noi... va urcati in tranvai prin fata si coborati pe urmatoarea usa in aceeasi statie pt ca biletele nu se valideaza in aparate.

Cu bus 98 care are orarul mai lung (ultimul la 23.40) se coboara la Hotel Le Meridien, se merge pe Avenue de Verdun pana linia de tranvai, se face stg pe linga linie si a-3-a la dreapta, hotelul fiind pe colt.

creivean
    [01.03.11 20:31:58]

Ce vreme aveţi pe acolo, de mergeţi la terasă? Mie mi-a îngheţat azi şi sufletul, cu toate că am avut soare, da cu dinţi!!!

[01.03.11 22:56:11]

Vreme de tricou cu maneca lunga, erau si in bluze, erau si cu gecute. vremea e mai ok decat la noi, azi au fost 10-12 grade, a fost si ceva ploaie cu vant taman cand a fost carnavalul dar asta e.

Netul de la hotel e ..cred prin Yahoo si am un link pt starea vremi asa ca pot spune ca maine sunt 57 grade F acum da si tu de einstein si vb cu el sa vezi cate crade de ale noastre inseamna.

Lasand gluma , vremea e ok pt plimbat, cu scurte perioade de ploaie si vant dar e totusi inceput de Martie . Ca si temperaturi se situeaza pe la 10-12 . Tinuta o bluza si o gecuta de ploaie. As fi incercat apa marii dar sunt valuri mari si daca ma aventurez sa vad cum e se nimereste taman atunci unul si gata.... tinuta intra la apa.

adryana
    [02.03.11 10:07:50]

roth, ce surpriza placuta! parca m-am mai incalzit gandindu-ma la voi. Sa inteleg ca v-ati luat concediu deja? super... distractie placuta.

mariussand
    [27.03.11 17:49:55]

cum te-a costat asa de putin sejurul cind o camera este 150 e/ noapte?

[27.03.11 18:21:36]

am avut rezervare pt 1triple si 3 duble, din iulie2010, facuta cu ajutorul unei prietene ce are o agentie.

Dau un alt exemplu;

Plec in mai la Zurich si pe booking hotel Holiday Inn de 4* e pt 4 nopti ~950e in mod normal, fiindca mai erau 4 camere pretul era redus la 473.49e si ea in sistemele lor mi-a facut rezervarea cu 325e.

Daca e cazul pot sustine cu acte ceea ce spun.

dorgo
    [04.05.11 21:54:56]

@roth... daca v-au dat o camera cu paturi de 1,40 m, inseamna ca avionul chinezilor a intarziat mai mult decat al vostru...

[04.05.11 22:00:57]

ok! ai dreptate... asta e cand uiti sa precizezi ce e de 1.40... asa ca fac complectarea necesara

--pat lat de 1.40--

Visan125
    [30.10.11 10:50:21]

@Roth:

Spune-mi, te rog, stii cumva daca si cum se poate ajunge de la Nisa la Saint- Tropez via Cannes? Ma gandesc sa aloc o zi pentru acest traseu. Plec la jumatatea lunii februarie 2012.

adryana, dorgo, mariussand, roth, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂVendome Hotel: