ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011
ÎNSCRIS: 04.01.10
FEB-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

O vacanta minunata

La inceputul lunii februarie am fost intr-o vacanta de ski, la Bad Gastein - Hotel Elisabethpark.

Ce sa va spun- numai cuvinte de lauda. Am stat intr-o camera Deluxe pentru ca am fost (2 adulti+1 copil) si numai acestea permit pat suplimentar. Defapt era o canapea extensibila foarte comoda pe care puteau dormi linistit doua persoane. Camera mare, pat comod, asternuri de calitatea deosebita. Foarte frumos decorata camera, intreg hotelul era decorat foarte frumos. Tot felul de obiecte vechi, tablouri puse in valoare pe holuri si in spatiile de recreere, lift din sticla, restaurant cu vedere panoramica foarte frumos. Baia foarte incapatoare si supercurata.

Mancarea a fost in regim demipensiune, cu mic dejun bufet suedez si cina: 2 seri bufet suedez, 3 seri la alegere. Deosebit de buna mancarea si variata. Personalul extrem de amabil peste tot. Singura grija a noastra a fost sa ne impartim timpul intre ski, piscina hotelului, baile termale, plimbarile prin orasel si odihna. In perioada in care am fost noi, hotelul era destul de ocupat (vacanta scolara) si erau foarte multi romani. De multe ori aveam impresia ca suntem acasa, dar ne trezeam repede la realitate fiindca era prea curat si nu claxona nimeni... Din aceasta cauza, seara de la 18.00-19.00 la piscina era un pic aglomerat, asa ca am incercat sa evitam aceasta ora. Oricum apa era la fel de curata si toate celelate facilitati functionau conform programului.

Partea de ski este foarte bine organizata: camera de echipament cu tot ce trebuie este la parterul hotelului cu intrare si din exteriorul lui, practic de unde te lasa microbuzul hotelului. Acesta facea naveta la si de la Stubnerkogel, de unde urcam cu o telegondola si de acolo alegeam din multimea de variante de a schia. Instalatii de urcare - nenumarate. Desi era multa lume, nu am stat absolut deloc la coada, iar partiile erau pentru toata lumea. Totul calculat, aranjat, pus la punct, astfel incat turistului nu-i ramane altceva de facut decat sa se simta bine.

Avand o oferta speciala la acest hotel am beneficiat si de o intrare gratuita la baile termale Felsentherme, unde de asemenea a fost foarte placut.

Zona de ski este foarte generoasa. Am apreciat faptul ca gondolele aveau o statie de mijloc intercalata, tocmai pentru a putea folosi la nevoie numai partea superioara a partiilor. Primele doua zile am fost cu hartile in mana. N-am apucat sa o parcurgem toata. Chiar ziceam ca au si ei o problema: iti ofera skipass pe care tu nu-l poti folosi fiindca nu apuci sa mergi peste tot. Concluzia - o sa revenim!

Trimis de Ozibuna_68 in 01.03.11 14:29:26
Validat / Publicat: 01.03.11 15:35:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Innsbruck-Axamer Lizum (hotel Grauer Bar), Obervellach - Molltaler Gletscher (hotel Alpenhof)

VIZUALIZĂRI: 3896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ozibuna_68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul si magazinelele din jur

[01.03.11 21:18:56]

Am citit ca ati fost la Molltaler.

Ati fost vara sau iarna? Pe mine vara ma intereseaza. Poate scrii un review separat. As fi foarte multumita.

Ozibuna_68AUTOR REVIEW
[01.03.11 21:27:55]

La Molltaler Gletscher am fost anul trecut, in aprilie. Am schiat pe saturate. Aici cred ca se poate schia si vara. Foarte frumoasa si aceasta zona de schi; am vazut cele mai largi partii-"autostrazi pe zapada".

Cazarea a fost una mai modesta, dar decenta ca si conditii la Hotel Alpehhof, insa foarte avantajoasa ca pret.

Au in Obervellach o "piscina comunala" foarte frumoasa, mare, curata si accesibila ca pret.

[01.03.11 22:21:59]

Multumesc de informatii. Eu nu schiez... urcam pe munte, ne plimbam, admiram peisajele... vara, in luna iulie.

Am tot studiat harta cu mijloacele de transport pe cablu pana in varf.

Daca stii, nu-mi spui te rog, stiu ca pana in varf trebuie sa schimbam 3 astfel de mijloace, telegondole, funicular din cate am vazut, dar vreau sa stiu daca urcarea se face si cu telescaunul. Eu asa am vazut, parca. Stii ceva?

Mi-e frica sa ma duc cu telescaunul cu copilul. E neastamparat.

Ozibuna_68AUTOR REVIEW
[01.03.11 22:40:36]

Da, ultima urcare este cu telescaunul de 4 locuri, dar care incetineste suficient la urcare si coborare.

Eventual nu urcati pana sus. Restaurantul si terasele se afla oricum linga statia de baza a ultimului telescaun. Peisajele sunt la fel de frumoase si aici.

[01.03.11 22:52:46]

Ok. Merci mult.

De telescaun chiar mi-e frica, deocamdata, cu copilul.

Alina Morar, Ozibuna_68