ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2011
ÎNSCRIS: 20.02.11
AUG-2009

Europa Park/Rust/Deutschland

OLDIES-BZN-That old carussel

In vara anului 2009, impreuna cu sotia, ne-am petrecut concediul in Germania la niste prieteni de familie, stabiliti in Kirweiller, provincia Rhineland-Palatinate. Excursia a avut loc cu auto personal. Unu din principalele obiective de vizitat pe care l-am ales inca de acasa, a fost si vizitarea Europa Park... un imens parc de distractii construit pe teritoriul Germaniei, dar foarte apropiat ca locatie, de granita cu Franta si Elvetia, toate cele trei tari contribuind la dezvoltarea acestui proiect gigant.

Zis si facut! Impreuna cu prietenii nostri din Germania, ne-am imbarcat in masina dis-de-dimineata si am purces la drum, spre parc. Drumul pana acolo a durat in jur de 90 min. , pe o autostrada "a la Germany". ;)

Undeva prin jurul orei 08, am ajuns si noi la locul cu pricina. Ne-am chinuit umpic sa gasim loc de parcare, chiar si la acea ora. Parcarea e imensa, atat de imensa incat e dotata cu stalpi insemnati cu litere, pentru a sti mai exact in ce zona ti-ai lasat masina, altfel... slabe sanse. :) Am parcat si ne-am indreptat spre intrarea in parc. Pretul unui bilet era de 37 euro/pers. In acesti bani, puteai sa te dai pe absolut orice din acel parc. Eu sincer, nu am reusit intr-o zi, sa-mi satisfac toate poftele. :) Nu ai timp sa te dai prin toate doar intr-o zi. Cred ca 2-3 zile a-r fi ideal sa le petreci numai acolo, doar pentru asta.

Europa Park este cel mai mare si cel mai vizitat parc de distractii din Germania, situat in orasul Rust, la 40 km distanta de Freiburg si la 160 km distanta de Stuttgart. Tematica parcului Europa din Germania este reprezentarea la scara miniaturala a unor importante atractii sau obiective turistice din diverse tari europene: Germania, Italia, Franta, Elvetia, Grecia, Rusia, Olanda, Scandinavia, Spania, Austria, Anglia.

Acest parc cuprinde 54 de atractii, dintre care 4 sunt cu apa si 10 sunt roller coasters-uri, spectacole printre care si un cinematograf 4D - "Magic Cinema". Pentru cei ce doresc sa isi petreaca o minivacanta in Europa Park exista 3 hoteluri de 4* ce dispun de camere special concepute pentru familii cu copii. Parcul este deschis vara, cat si iarna.

Am avut ocazia sa ma dau si in cel mai nou roller coaster (dat in functiune in acel an), Blue Fire... cel mai rapid catapult coaster din Europa. E senzational, dar si dupa ce m-am dat in el, nu-mi iesea din minte cea mai mare atractie a parcului (ca si roller coaster), in care m-am si dat prima data: Silver Star. Deci, pana la acel moment, nu m-am dat in viata mea intr-un coaster de asemenea dimensiuni. Am simtit o senzatie de nedescris. E ca si cum ai cadea in gol cu fata in jos, de la 50-60 m. Am avut mare tupeu... dar si rabdare. Vreau sa va spun ca am stat la o coada pe masura atractiei. :)) In jur de 90 min. Foarte tare. Majoritatea timpului meu, l-am petrecut la cozi... ca deh, am cautat numai senzatiile tari, adica cele marcate cu 3* pe pliantul ghid al parcului.

Sunt multe atractii, fiecare tara avand ceva specific. Nu trebuia decat sa casti bine ochii in ghid si sa urmaresti cu atentie sagetile indrumatoare spre locul respectiv. Mai exista pe langa acestea si un Adventure Land, unde piratii se dueleaza in sabii si se impusca cu flinte... cu pasagerii unei corabii cu panze. Foarte frumos regizat. Ai impresia ca se filmeaza o scena la "Piratii din Caraibe".

Preturile la mancare si bautura in interiorul parcului, mi-au parut destul de piperate. Celor cu un buget mai auster, recomand cumpararea de apa, suc si ce mai e neperisabil... din afara parcului. Un Cola la 400ml, costa undeva in jur de 3.5 euro. O portie de ceafa la gratar (cam nefacuta ce-i drept), ca se grabeau oamenii, ca le stateau clientii la coada pe o caldura insuportabila, in jur de 9-10 euro. O inghetata Movenpick la cornet cu 3 clesti, in jur de 3,5 euro. (mult). Dar bine, eu n-am stiut toate acestea, asa ca a trebuit sa-mi satisfac toate aceste capricii. :)) Intra-adevar... am baut sucul rece, inghetata a fost delicioasa, iar mancarea... calda. :))

Seara sa asternut repede peste Europa Park si cu parere de rau, a trebuit sa plecam. Sunt convins ca, daca voi mai ajunge in Germania, nu-l voi rata nici a doua oara. Un parc de nota 10+. Merita vazut!

O sa anexez si cateva poze din interiorul si exteriorul Europa Park.

Viel spass!

Tofi

Trimis de Tofi in 21.02.11 14:38:22
Validat / Publicat: 21.02.11 16:08:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 9604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tofi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea pe domeniul Europa Park. Doua fete atragatoare,ce fac cu mana tuturor celor din masini. ;))

[21.02.11 20:47:01]

Parcurile de distractie, iata un subiect pe placul tuturor, tineri, foarte tineri sau mai putin tineri, cred ca toti sunt de acord ca au ceva magic!

Sper sa placa melodia postata care insa se poate schimba!

TofiAUTOR REVIEW
[21.02.11 23:07:42]

Da... asa este! Merita si parcurile de distractie promovate pe un astfel de site. Pana la urma, reprezinta o atractie turistica. Ma bucur ca am putut contribuii si cu cateva poze... altele decat cele prezentate pe site-ul oficial, in dorinta de a le prezenta si celorlalti potentiali vizitatori.

Ai ales foarte bine muzica... se regaseste in tematica subiectului... si are si acel sound "germanesc". : D

Danke schon!

adryana
[22.02.11 07:46:01]

interesant loc, mai vazusem si la Tv un documentar de aici, fiindca multi de pe acest site avem copii, trebuie sa ne gandim si la ei, la posibilitatile pe care le-ar avea de distractie acolo, pe unde mergem in concedii.

Alex_Macedo
[22.02.11 07:56:22]

Uite ca am aflat si de asta!!! Habar nu aveam ca, langa Freiburg, trecand de atate ori pe langa el, este un fel de Parc Aventura... bine ca stiu unde sa-mi duc fetele!!

nicoletass
[22.02.11 09:50:45]

Anul trecut m-am tot interesat despre acest parc, dar nu prea am gasit multe. Inspirat subiect! As vreau sa stiu daca este potrivit si pentru copii de 10-12 ani. Si daca exista posibilitatea sa ajungi si cu altceva in afara de masina personala.

TofiAUTOR REVIEW
[22.02.11 21:50:30]

nicoletass... normal, sunt si atractii pentru copii, nici nu se putea altfel. Exista pentru ei si un Children's World in Viking Land, plus ca aceste "nebunii" sunt catalogate cu un numar de stelute. (*) Cele mai accesibile au in dreptul lor pe pliant 1* iar cele cu grad de periculozitate mai mare, au 3*.

Exista tot aici si un Circus, unde i-i poti duce, exista masinute... carusele... caracatite si spectacole de papusi pe strada. Deci nu-ti fa absolut nici o grija. Exista cate ceva pentru toti.

Cat despre cu ce se mai poate ajunge acolo... nu am habar. Sincer!

nicoletass
[23.02.11 09:14:51]

Multumesc pentru lamuriri, au fost bine venite. Intr-un fel sau altul tot o sa ajungem.

adryana, Alex_Macedo, nicoletass, Tofi
Alte impresii din această RUBRICĂEuropa Park & Rulantica Park [Rust]: