ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2011
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 31.05.08
JAN-2011

Haus Lucia

Dupa ce doi ani am skiat in aceeasi zona, anul asta am hotarat sa testam ceva nou! Asa ca am optat pentru o cabana din Kappl, zona Paznaum. Am gasit-o pe site-ul interchalet si am rezervat-o cu ajutorul unei agentii din Romania. Alegerea s-a dovedit a fi una bine facuta, deoarece cabanuta a fost mai mult decat ok. Asa cum a fost prezentata pe site, cabana avea o bucatarie mare, dotata cu vesela, masina de spalat vase etc, 3 bai, 5 camere duble si una tripla. Acestea erau dispuse pe 2 etaje. La etajul superior mai exista o mini bucatarie pe care nu ne-a permis s-o utilizam si un living. La parter exista o camera special amenajata pentru echipamentul de ski.

Camerele erau micute dar curate, aveau fiecare chiuveta, paturile erau confortabile si lenjeriile ok.

A trebuit sa cumparam detergent, role de bucatarie, saci pentru gunoi etc, deoarece nu erau.

Am avut o probleme in prima seara la caldura. Ni s-a explicat ca turistii dinaintea noastra au inchis caloriferele si cabana s-a racit. Intr-adevar din a doua seara nu au mai fost probleme, temperature a crescut in camere (in bucatarie aveau o sobita pe lemne care facea o caldura incredibila).

Am skiat cate doua zile in Kappl, Isghl si See. In Galtur, a patra statiune a zonei Paznaun nu am ajuns. In Kappl si See am avut reducere cu “Guest card-ul” dat de gazda. In Kappl se poate ajunge pana la 2690 m iar in See pana la 2450 m. Kappl are instalatiile mai moderne, dar See are partiile mai largi si mai insorie. Impresionant este insa Isghl, cu cele 41 de instalatii (inclusive tele-scaune incalzite) si 238 km de partie. Inaltimea maxima este de 2864m iar pe cealalta parte a versantului se afla statiunea Samnaun din Elvetia. La baza partiei din Samnaun sunt o multime de magazine duty free, asa ca pentru orice evenualitate un rucsac nu strica! se poate folosi acelasi ski pass ca si in Isghl. Preturile la ski pass in Isghl sunt destul de piperate, 44,50e/zi fata de 37,50e/zi (fara guest card) si 35,50e/zi (cu guest card) Kappl si 33,50e/zi (fara guest card) si 32,50e/zi (cu guest card) pentru See.

In drumul nostru am oprit in Innsbruk pentru shopping si in Linz, unde ne-am pimbat putin prin centrul orasului.

Va recomand zona de ski Paznaun si cabana Lucia din Kappl!

Trimis de raluca06 in 17.02.11 01:22:05
Validat / Publicat: 17.02.11 06:20:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: St Margarethen im Lungau

VIZUALIZĂRI: 2251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera noastra

• SOCIALs