ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2011
ÎNSCRIS: 31.08.10
AUG-2010

Paradis

Rober Hatemo - Doktur doktur chalkala

BUN! Am plecat de acasa, drumul pana la cluj, am decolat si iata-ne ajunsi in Kusadasi. Inca de iesirea din aeroport toata lumea incerca sa ne ajute sunt foarte primitori. AAAA in schimb turcii in aeroport INTRADEVAR sunt foarte duri (mie imi era frica cand mergeam sa imi stampileze pasaportul :)))))). Am luat autocarul pana in fata hotelului (Tatlises am scris acolo review despre cum este) ne-am cazat si am plecat in prima zi de descoperiri. Recomandarea mea daca driti sa mai economisiti cumparati apa de la alimentara care sa o tineti in camera daca nu doriti sa cumparati la masa de seara. Intradevar pregatiti-va de un lucru: mersul pe jos asta in caz a nu luati dolmusurile (mini microbuze care va transporta in diferite locuri) noi nu le-am luat decat o data pentru ca ei conduc ca nebunii :)))). Ideal ar fi sa va cazati la un hotel situat pe plaja pentru ca altfel e mult de mers pe jos. Plus la ei e cam problema cu plajele, mie mi s-a parut ciudat cum era.

Referitor la excursii recomand din suflet Adaland (am scris review) merita din plin distractia. Si am mai fost in acea boat trip. Am plecat dimineata la 10. Este o excursie cu vaporasele (vreo 4 una dupa alta) care se opreste in 3 golfuri pentru cateva ore. Am facut sarituri (pentru cei are le era frica erau asistati de salvamar :))))))) merita experienta. Eu am sarit si va spun sincer NU STIU SA INOT dar merita experienta pentru ca eram in apa asistata si am zis hai sa vad cum e sub apa. Am tras aer adanc m-am scufundat si am iesit urland pentru ce am vazut :)))) nimic nu se compara cu sa vedeti la cativa metri sub dumneavostra fauna aceea. Exact ca in documentarele din Discovery (asa povestesc de parca am descoperit focul daaarr e splendid). In timp ce se merge de la un golf la altul se pune muzica toata lumea danseaza si captitanul toata lumea, se canta, exista si un fotograf profesionist pentru cei care vor poze mai profi, eu mi-am facut cu iubitul meu gen titanic :))). in ultimul golf ei pregatesc mancarea acolo proaspata. Piept de pui, 3 salate, snitele, iar bauturile erau gratis indiferent daca ai baut 1 pahar de suc sau 100. Sus pe vas sunt asezate saltele pentru plaja. Va previn stiu ca e cel mai fain sa stati la soare, dar va spun prinde de 2 ori mai repede acolo soarele sus pe vapor. Aveti grija sa nu va ardeti, faceti pauze e foarte important!!! Se poate chiar organzia batalii cu apa intre vaporase. Merita pentru 12 euro cu masa inclusa!!!

Ceea ce mai recomand e sa NU CUMVA SA VENITI INAPOI FARA RAHATUL TURCESC!!! Sunt la cutie si sunt varsate. Parerea mea e sa luati varsate pentru ca noi am luat de ambele feluri si era diferenta. Ceea ce mai recomand sunt acele mirodenii. Pentru 8 euro am cumparat o tavita cu 14 plicuri de mirodenii. Tin sa precizez ca acum cand fac pizza acasa folosesc oregano din Turcia si ma apuca melancolia pentru ca are un miros atat de intens e foarte diferit de al nostru.

Fructele gonfiate pentru cei carora le plac sunt foarte bune, aaaaaa si BAKLAVA!!! E bestiala intai iti da sa gusti din fiecare si apoi sa umperi eu parca eram in rai si e foarte ieftina si NU se intampla nimic la aeroport puteti sa aduceti linistiti.

Un sfat din suflet ar fi sa nu plecati de aici cu atitudinea accea de romani, pentru ca ei pe noi ne adora sincer, si sunt dispusi orice sa faca daca vad ca respectul vine din ambele parti. Am citit ft multe reviewuri si nu inteleg cum sunt oameni nemultumiti de Turcia. Mergeti fratilor in Dubai, Miami, Caraibe daca aveti pretentii. Pentru ca haideti sa fim seriosi la banii acestia mie sincer nu mi-ar trebui nicio vacanta in Miami.

Imprieteniti-va cu chelnerii de la hotel pentru ca va vor da sfaturi, va vor invata cuvinte turcesti si chiar se pot juca cu voi (fotbal sau alte activitati)

Turcii au de toate pentru toti!!! Va doresc vacante cat mai placute!

Trimis de Leteacristina in 06.02.11 01:21:40
Validat / Publicat: 06.02.11 07:41:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Hotel Tatlises, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leteacristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aaaaa
[06.02.11 09:35:35]

Va sfatuiesc si eu sa luati rahat turcesc varsat si nu cel la cutii. Am luat la cutii si este foarte tare si isi pierde cea mai mare din savoare.

Cel mai bun rahat este cel din bazarul din Edirne, in apropiere de Moscheea Selimye. Aici este foarte proaspat, au nenumarate feluri si bun la pret. 5 lire un kg.

[06.02.11 11:42:02]

Am atasat melodia de mai sus, sper sa placa!

adryana
[06.02.11 21:49:46]

da, sper sa fie frumos si pt. noi in Kusadasi, langa Adaland, dar cat despre Antalia, eu nu imi permit, este enorm de scump, asta e, cu avion cu tot nu am gasit nimic ok sub 2000 E, deci poate merita vazute zonele pentru care ne tine buzunarul, numai bine.

[06.02.11 22:12:40]

eu spun ca vei fi incantata... siii pregateste-te sa vi cu minim 3 kg in plus!!! pofta buna si distractie placuta va doresc!!!

adryana
[07.02.11 09:33:22]

multumesc @Leteacristina

droniucm
[07.02.11 16:04:05]

Draga Cristina, referitor la ceea ce ai scris tu: "Un sfat din suflet ar fi sa nu plecati de aici cu atitudinea accea de romani, pentru ca ei pe noi ne adora sincer, si sunt dispusi orice sa faca daca vad ca respectul vine din ambele parti" pot sa iti spun ca si ei sunt la fel ca si noi dar ei nu ne adora pe noi, ADORA BANII NOSTRI la fel cum si noi adoram conditiile lor.

Eu am ceva ani de cand ma duc in fiecare an in Turcia si am si prietene maritate cu turci acolo si am inteles mai bine comportamentul lor dar sa stii ca nimeni nu te adora pt simplul fapt ca esti roman. In prima faza prietenele mele au fost privite ca niste femei de strada. Le-au trebuit ani de zile ca sa schimbe impresia vecinilor si a rudelor sotilor lor. Cred ca esti prea tanara ca sa stii/simti acest lucru (scuze!)

michirec
[07.02.11 16:04:48]

Multumim @Leteacristina, un review foarte util, mai rara asemenea elocinta... sfaturile tale ne vor ajuta negresit sa avem o vacanta reuisita in Kusadasi... multumim

[07.02.11 20:06:54]

Iti dau dreptate partial... pentru ca stii cum e mai trebuie sa fie si exceptii si eu ma refeream stric la tupeul si pretentiile de roman (de ex la cea mai mica chestie care nu ne convine sa facem scandal)... dar exemplul care mi l-ai dat tu nu il condamn pentru ca asta e cultura lor!

Noi ramanem nistre straini pentru ei iar cazul prietenelor tale intradevar e o consecinta a religie si culturii lor (eu nu ma refeream de loc la asta) imi pare rau pentru ele pentru ca, cunosc ft bine cultura turca si cultura araba pentru varsta mea pt ca m-a pasionat dar nu condamn genul acesta de intamplari pentru ca sunt foarte stricti in ceea ce priveste acceptarea. Eu vorbeam de respectul ca de la om la om, la turist la locuitor o seara placuta!!!

[07.02.11 20:10:33]

michirec... va multumesc si sper sa aveti o vacanta cat mai placuta, voi continua sa scriu si experienta din Romania! Sa va bucurati de zile insorite si fericite! Mult bine!

maria55 †
[13.05.11 22:08:50]

@leteacristina, meriti votul meu pt ca ai stiut cum sa-i dai savoare review-ului. Si asta nu de la rahat turcesc ci din condei!

Merg si eu de ceva ani in Kusadasi, mereu multumita de ce gasesc nou in statiune, iar raportul calitate-pret ma multumit de fiecare data

Ultima oara am fost in septembrie si excursia cu vaporasul am negociato la 10/euro cu prinzul inclus. Vaporasul se numeste Big Baba si i-am ramas fidela inca din 2008.

Si inca ceva pt ce te felicit; poti sa-ti faci o vacanta f placuta si cu bani mai putini intr-o locatie ok, iar cu diferenta de la 20* sa faci acele minunate excursii pe care ti le ofera zona.

O vacanta placuta si in 2011!

[13.05.11 23:55:46]

Iti multumesc din suflet maria55!!! Te rog eu ceva pe tine: anul acesta sa te bucuri de vacanta si pentru mine (anul acesta am spus pas din motive financiare) ! Iti doresc zile cu soare, plimbari cat mai lungi, nisip gadilator si o vacanta cat mai lunga! Sa te bucuri de fiecare zi si rasfata-te!!! Un weekend cat mai placut!

maria55 †
[15.05.11 12:32:44]

@Leteacristina, multumesc pt urari, regret faptul ca nu mergi intr-o vacanta, dar lansez o invitatie la Eforie! Un mini-sejur! Crede-ma, nu implica un buget f mare! Toate cele bune!

aaaaa, adryana, droniucm, Leteacristina, maria55, michirec
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: