ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2011
2 AD. + 2 COPII

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

E mai bine in alta parte, CU SIGURANTA!

Am cumparat un sejur de 4 nopti la acest hotel (cazare si demipensiune), cu Revelionul 2010-2011 inclus. Acest hotel figureaza la categoria 4 stele, cu piscina.

Concluzia a fost: camerele 3, masa 2, piscina -de nefolosit-, servicii-proaste,

Sa le luam pe rand:

- Camerele marisoare, insa baile cu miros persistent de canal, mai ales daca lasai usa care inchidea cabina de dus deschisa.

- Masa, ... hmm... nici nu stiu ce sa spun!! Trebuia sa spui cu o zi inainte ce vrei sa mananci, aveai de ales din 4-5 variante, toate "grele", fara nimic crud, fara salata, verdeturi... doar condimente peste condimente... boia peste piper, supe dupa care iti lua foc gura, etc. Am cerut o salata, "pe maine "macar... nu ne-a facut-o decat daca mai gaseam amatori... sa fie mai multe portii... pentru una nu se deranjau...

-Serviciile, ... de-abia vorbeau...., o singura domnisoara stia englezeste,( cat de cat)... am avut noroc ca a aparut a doua zi un domn "plecat" din orasul nostru, cu care am mai putut schimba 2 vorbe... el transmitea la bucatarie ce comandam pe ziua urmatoare.

-Insa, ce ne-a deranjat cel mai atare a fost piscina. Avand copii mici cu noi, ne-am bazat pe asta, am stiut ca exista o piscina cu apa calduta, sau, ma rog, macar incalzita un pic... insa, nici vorba!! Asa-zisa "piscina" era o piscinuta mica-mica, cu apa ca gheata, numai pentru cei care faceau sauna si se racoreau apoi...(care urlau ca nebunii, tipau, rasuna hotelul de zbieretele lor, si erau oameni in toata firea..... apoi am vazut ca erau tare bine "dispusi"...)

Probabil ca asta ar fi trebuit sa facem si noi, sa gustam din palinka cu care ne imbiau permanent, dand de inteles ca ar fi din partea casei... poate ca asa am fi avut curajul sa ne "racorim" si noi in vestita "piscina" , publicata si pozata cu atata mandrie pe site-ul hotelului )

Au ramas surzi si orbi la rugamintile noastre de a incalzi apa putin macar... Replica lor a fost: Este Aqua Palace la 50 de metri, daca vreti baie!!

Sigur ca vroiam baie,pentru asta si venisem, nu??- baie, relaxare, conditii bune-,.... insa, afara erau -10 grade, iar acolo ar fi trebuit sa stam toata ziua, nu puteai iesi si intra cum vrei...iar copiii erau obositi, vroiau sa doarma, sa manance, sa mearga la hotel! Cum sa-i scoti pe vremea aceea din hotel, sa-i duci la baie , iar sa-i duci la culcare, etc??

-Cea mai tare faza a fost, insa, la sfarsit, cand ne-au cerut "extra" inca vreo 70 de Euro, fara nici o chitanta, bineinteles... Erau banii nostri de drum intors,

n-am avut ce face, a trebuit sa-i platim, cu intrebarile si umilintele de rigoare,...apoi am incercat sa punem cap la cap tot ce am luat in plus, de unde atatia bani, domnule??..sa fie apa minerala pentru copii, vreo bere amarata,.... realizand atunci ca in aceasta demipensiune nu era inclus nici macar un pahar cu apa...Insa asta nu ne-a spus-o nimeni..nici agentia prin care am luat sejurul, nici ei...

Ah, am uitat, cireasa de pe tort!

-CINA FESTIVA -Revelionul a fost "minunat", un fel de muzica populara ungureasca - ca niste manele.., un taraf de "tiganci", care s-au suit pe mese, au dansat, au cantat, numai si numai muzica traditionala maghiara... Nu ca am fi avut pretentia de vreun "La multi ani" pe limba noastra , macar un "Happy New Year!"(desi, un sfert de sala era plina de clienti romani), insa macar muzica internationala sa fi fost, pe un calculator sau un laptop ceva!!

In concluzie, a fost un Revelion pentru "bunica"... , asta daca as fi avut vreo bunica din pusta maghiara... no ofence!!

Imi pare rau ca am prapadit atatia bani (si timp), si sperante, mai ales, INSA, ca o "raza de soare", am reusit sa vedem ceva care a meritat si a salvat tot sejurul: Gradina ZOO din Nyiregyhaza, la vreo 80 de km de noi. Desi am vazut-o pe o temperatura "tare" negativa, ne-a impresionat si ne-am promis sa o revedem la vara!! Este un loc unde merita sa va opriti, sa va relaxati si sa va plimbati!

DAR NU VA CAZATI LA M HOTEL!

Trimis de Silvana5 in 05.02.11 17:53:34
Validat / Publicat: 05.02.11 19:04:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvana5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
[05.02.11 20:45:11]

@Silvana 5

eu am "trecut" in octombrie anul trecut pe-acolo si statiunea m-a dezamagit... cam pustie... ca si Sovata noastra... satul Hajduszoboslo, avea soselele deteriorate, erau intortochete, fara tablite indicatoare spre frontiera, totul, in extrasezon, se reduce la Aqua Palace unde te trimite toata lumea... mancarea ungureasca este cunoscuta ca fiind ceva mai condimentata... vinurile in schimb sunt bune, cam de valoarea Recas-ului nostru... valoarea vestitelor statiuni termale unguresti scade pe masura aparitiei "Aqualand-urilor" chiar si in unele cartiere din marile orase ale Europei... incet-incet... omenirea isi da seaman ca e mai bine sa previi o boala decat s-o tratezi... prevad o explozie de astfel de metode de calire si relaxare acvatica si la noi in tara si in intreaga Europa de Est... Gata! , maine ma duc si eu la SPA!

Alina Morar
[05.02.11 21:29:23]

La Aqua Palace poti intra si iesi de cate ori vrei. Mai bine mergeati acolo la baie, desi e scump, macar va simteati bine. Nici in Aqua Palace nu e foarte cald, cand iesi din apa e cam rece, dar banuiesc ca e mai bine decat la piscina din hotel.

Si noi am fost de Rev la Hajdu, cu copil mic, care are program de somn, dar ne-am descurcat. In 1 ian am mers dupa-masa, dupa ce s-a trezit, iar in 2 am mers dimineata, inainte de nani. Mai mult de 3 ore noi nu stam... ne plictisim.

Silvana5AUTOR REVIEW
[08.02.11 19:16:42]

OK, Alina, asa este, am observat ca unii ieseau si intrau, dar de-abia la iesire. Am fost si noi, o zi, la Aquapalace, nu am rezistat copiilor... a trebuit sa mergem, oricum nu aveai ce face altceva acolo, era un ger de crapa pietrele, si statiunea era pe jumate "moarta". Trebuie sa recunosc ca nu sunt mare fana a aquamagic-urilor, mi se pare o aglomerare nesanatoasa de persoane, intr-o apa total "sintetica", care miroase a clor. Oricat ar agita-o ei, toate cascadele alea, ... nu fac decat sa "mascheze" calitatea de multe ori indoielnica a apei. Daca stai si te uiti la cei cu care te imbaiezi in acelasi metru cub de apa, hmm... nu stiu... Poate, vara, afara, mai contribuie si soarele, o mai sterilizeaza un pic razele ultraviolete, te mai bronzezi, insa, in interior, cred ca doar apele TERMALE merita. Iar cele termale sunt pline ochi de tot felul de indivizi, de a caror igiena n-ai habar...

Este doar o parere personala, nu vreau sa supar pe nimeni, probabil este vorba si de o deformatie profesionala (lucrez in microbiologie, intr-un laborator de control, am de analizat multe probe de apa saptamanal, si nu cred ca vreti sa stiti ce "creste" in apele asa-zise "curate", imbuteliate, "microbiologic pure") Dar'mite in cele care vin in contact cu muuuuuulte corpuri...

Atentie mare la calitatea apei a acestor Aqua landuri, cu toate garantiile lor, de filtrare permanenta si alte alea... mai ales cand aveti copii mici cu voi!! Ei sunt extrem de sensibili la asa ceva....

Alina Morar
[08.02.11 19:34:26]

Mie mi-e scarba de orice apa... doar cea din mare imi place. Pentru copil, in bazinele cu apa mica... mai merge, desi si acolo vin unele cucoane si se intind pe spate sau pe burta in apa... si ma enerveaza ca nu le zice nimeni, nimic. La Gyula repede esti atentionat daca faci asa ceva.

In restul bazinelor doar am dat o tura, nu am stat.

Tatal meu de abia acum a scapat, dupa multi ani, de o ciuperca, intre degetele de la picioare, luata de la Felix.

dorgo
[12.02.11 20:12:42]

@singura apa in care nu traieste nici o bazdaganie, este apa sarat-iodata concentrata

Silvana5AUTOR REVIEW
[14.02.11 17:11:10]

Deci, termala, dupa cum am spus! De calitatea celor termale nu ma leg. Sunt deosebite. Fetita mea are (a avut) o porcarie pe picior, nu trecea cu nimic. De la o baie, cat am facut... si gata! Baietelul prietenilor cu care am fost, la fel... condilom acuminat pe piciorush... fara leac eficient!! . A disparut ca prin minune... ei au facut 3 bai.

Deci, cele termale merita. Sanatate!

Alina Morar, dorgo, Silvana5