ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2011
ÎNSCRIS: 30.07.10
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O statiune uratica

Pe 21 august 2010, în perindările noastre pe meleagurile însorite greceşti, am ajuns în localitatea NEA MOUDANIA, o staţiune situată în nordul peninsulei Halkidiki, la intrarea pe braţul Kasandra.

Staţiunea Nea Moudania este situata la 60 de kilometri de Salonic şi la 27 de kilometri spre est de Poligyros, având o populaţie de 17 000 de locuitori şi fiind întemeiată în anul 1922 de un grup de refugiaţi greci din Turcia.

Poate că este o staţiune de vacanţă foarte populară în rândul turistilor aşa cum apare în toate reclamele şi anunţurile, având plajă lată, nisipoasă, care oferă diferite tipuri de facilităţi turistice, plecând de la şezlonguri şi umbrele la posibilităţi de cazare diverse, baruri pe plajă şi taverne, însă nouă nu ne-a plăcut. Şi o să vă explic şi de ce. În primul rând era cea mai murdară staţiune pe care am vazut-o până acum în Grecia. Chiar şi apa din zona falezei staţiunii era murdară. Şi ştiţi cât de mult contează faleza când e vorba de turism.

Apoi arhitectura clădirilor localităţii este foarte monotonă.

Multe clădiri sunt vechi şi neîntreţinute. Nu au mai fost reparate de foarte mulţi ani şi par dărăpănate.

Acolo pe faleză poate ar fi frumos, fiind multe terase şi un fel de piaţetă cu o statuie pe care am şi fotografiat-o, dar ce păcat că e murdar.

Ca şi arhitectură specific grecească, faţă de ce am mai vazut până acum, aici am întâlnit cele mai urâte clădiri. Nici străzile nu erau mai presus. Unele dintre ele erau destul de stricate, înghesuite în sensul rău al cuvântului şi cu adevărat murdare.

Ca o observaţie oarecum neutră, ar fi faptul că o mare parte din deschiderea la mare a localităţii este ocupată de portul de aici, port destul de anost şi care nu se remarcă prin nimic demn de luat în consideraţie. Are câteva dane pentru şalupe, bărci şi mici iahturi şi o zonă pentru nave de transport şi nave de pescuit. Între port şi cvartalul de clădiri din apropiere se află un rând de terase şi restaurante, accesul în port făcându-se şi prin aceste terase.

Puţine lucruri mi-au plăcut în staţiune şi între ele sunt aceste câteva terase şi marea biserică bizantină sau biserica nouă cum mai este cunoscută, din mijlocul orăşelului.

Când am fost noi, biserica era închisă şi nu am putut să o vizităm dar ne-a plăcut arhitectura şi măreţia ei. Lângă biserică se construieşte un turn care este în faza ,,la roşu”, dar care nu ,,dă prea bine” plasat aşa aproape de biserică. Mie nu mi-a plăcut.

Terasele în schimb erau ,,în producţie” şi am făcut uşor cunoştinţă cu ele, mai ales că ne-a prins amiaza acolo. Din punctul ăsta de vedere am fost mulţumiţi pentru că mâncarea a fost gustoasă, acceptabilă ca preţ şi servită cu mult bun simţ.

Vă recomand terasa MARINA, aflată chiar în dreptul portului. Chelnerul care ne-a servit avea în jur de 65-70 de ani şi era foarte atent. Am fost impresionat. Din păcate a trecut ceva vreme de atunci şi nu mai stiu exact ce am comandat şi cam care erau preţurile. Ştiu că au fost atât produse de carne cât şi de peşte şi am fost mulţumuţi. Am rămas cu amintirea unor bucate bune şi cu preţuri mici.

Terasa este caracterizată de câţiva peşti măricei – reali (şi bine conservaţi), pe post de decor, agăţaţi pe ici pe colo, la vedere. Chiar la intrare te întâmpină un rechin sau probabil un pui de rechin, agăţat sub firma restaurantului. O să vedeţi fotografiile care sunt suficient de expresive.

După o oră de rătăcit prin localitate, ne-am întors la aceeaşi terasă ca să luăm şi desertul. Asta spune ceva, nu?

O stradă leagă plaja de satul Nea Moudania, trecând printre dealurile cu vii. E ceva de mers şi cu toate că plaja e lată şi are nisip bun, pe mine nu m-a impresionat şi asta poate din cauza peisajului din zonă.

Golful în care se află NEA MOUDANIA, din punctul meu de vedere este total anost şi cred că o să vă convingeţi văzând fotografiile. Partea din stânga este alcătuită din maluri înalte, abrupte, de pământ roşiatic, formate prin prăbuşire, la baza cărora se află o plajă mai mult sau mai puţin îngustă. Apoi urmează nişte dealuri destul de golaşe care se pierd în zare.

Nimic specataculos, nimic din spiritul Greciei pe care am cunoscut-o până la acea dată.

În concluzie, cel puţin deocamdată, nu optaţi pentru un concediu în NEA MOUDANIA. Pur şi simplu, nu merită!

Trimis de bose in 12.01.11 00:54:24
Validat / Publicat: 12.01.11 08:44:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 12556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Strada bisericii bizantine. Pe dreapta şi pe stânga hoteluri şi pensiuni.

adryana [12.01.11 10:55:45] »

da, te-am inteles bine, cum si altii au inteles gandurile tale, dar sa iti petreci concediul in Nea Moudania, locatie aleasa de tine din atatea superbe locuri din Halkidiki, e un semn de intrebare pentru mine. Halkidiki e plina de alte locuri minunate, care nu se compara nici pe departe cu acest orasel, pe care l-ai ales sa iti petrecu concediul ori din nestiinta de cauza, ori ai ales tu destinatia, asta e. Am trecut si eu o zi, au mai bine zis cateva ore prin Nea Moudania, dar sincera sa fiu, nu m-as fi cazat acolo.

michirec [13.01.11 16:22:27] »

Adryana, nu a petrecut concediul acolo, a trecut ca si tine (ca si mine) 1 zi pe acolo, din curiozitate; are dreptate in toate privintele, un orasel mai anost ca acesta, nu am vazut in Grecia...

bose [14.01.11 09:22:29] »

Multumesc michirec. Ma bucur ca ai citit tot, cu atentie. Tot respectul!

Asa e. Este cea mai urita localitate din Grecia (din cele vazute de mine). Si mai e si statiune. Ar trebui sa fie mai atenti la detalii. Ca doar e tara turistica, nu?

Macar au mincarea buna!...

marijuan [23.08.14 19:35:00] »

Multumesc mult, era pe lista mea de anul viitor. Nu mai e.

adryana, bose, michirec
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Nea Moudania şi împrejurimi: