ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010

Str. Notre Dame de Lorette no. 21

Arondismentul 9

E-mail; accueil@hotel-antin-saintgeorges.com

Site; www.hotelantinsaintgeorges.com

Se pot face rezervari direct la aceste adrese.

Perioada,

17.11.2010 – 19.11.2010

Pret cazare,

160 euo/ 2nopti/3persoane, fara mic dejun.

Plata am facut-o prin card - Mastercard, cand am ajuns la hotel.

Rezervarea am facut-o pe booking.com, din luna August, hotelul ne-a fost recomandat de un prieten care merge mai des la Paris si a stat aproape de fiecare data la acest hotel. Am specificat si zona unde este amplasat pentru ca in Paris mai sunt hoteluri cu numele de Antin.

Hotel Antin,

se numea hotel Modial Europee, se pot vedea cateva poze si pe Google Earth, o fotografie cu acesta din urma, in peroiada cand se numea Modial Europee.

Este la 1-2minute de statia de metrou cu acelasi nume. Un hotel pe 6 nivele in centrul Parisului.

La parter, cum intri in hotel, in stanga, este recpetia si locul unde se poate folosi internetul.

In fata, cum intrati in hotel, se afla liftul care va duce la camerele cu vedere in spate, in partea dreapta este sala de mese unde se poate servi micul dejun, cine doreste. Cum intrati in hotel, in fata, dar cand ajungeti la liftul care va duce la camere, faceti la dreapta pe un culoar care va duce la al doilea lift, cel care va duce catre camerele cu fata la strada. Daca hotelul are scari eu nu le-am vazut, sa imi fie iertata scaparea.

Micul dejun costa 10 euro si consta; 1 croissant (mic), 1 cafea, 1 pahar de suc de portcale, 1 gem, 1unt, 2-3 felii de paine, atat, nu am cerut micdejun.

Camera, 400

etaj 4, ne-a fost repartizata la sosirea in hotel, nu stiam dinainte cum arata. Se intra in posesia camerelor la ora 14:00, este cu vedere in spatele hotelului, o curte interioara micuta cu ferstrele altor cladiri in aceea curte.

In camera sunt 2 paturi duble, camera destul mare, mocheta patata la intrare. Daca ar fi sa gasim nod in papura la orice gasim si aici. Paturile mari si confortabile, lenjeria foarte curata. In camera este un televizor, fara frigider si aer conditionat. O masa si patru scaune. Un sifonier ascuns in perete, incapator.

O debara, fara nimic inauntrul ei. Noua ne-a placut camera, a fost liniste, nu am auzit zgomete din alte camere. Caldura am avut de la un calorifer imens aflat in camera. Nu a fost frig in camera, am stat in maneca scurta si sort.

Baia, are cada, destul de spatioasa, gresie pe jos. Prosoape, 2 mici si 2 mari, schimbate a doua zi dimineata, Baia are feon, 2 sapunuri mici si 2 sampoane la plic. Apa calda am avut la orice ora.

W, C-ul, este separat de baie, curat, cu ventilator in tavan, gresie pe jos, hartie igienica din belsug si…moale la atingere.

Din receptia hotelului se ajunge in camera numai cu liftul, nu exista scari catre aceste camere.

Pentru camerele care au vedere la strada se ajunge tot cu liftul, dar nu cu acelasi lift.

Cum ieisiti din hotel, in partea stanga, aveti piata, si statia de metrou St. George- M12 cu legautri la toate liniile care acopera tot orasul.

In partea dreapta, cum iesiti pe usa hotelului, ajungeti la catedrala Notre Dame de Lorette, dupa care in 15 minute de mers pe jos, pe langa Galeriile La Fayette, treceti de pantenonul La Madelaine dupa care ajungeti la raul Sena, in Place de Concorde - Champs Ellise.

Pe strada cu Antin, in dreapta cum iesiti din hotel, aveti un Carreffour pentru cumparaturi, un magazin de paine si patiserie, un magazin de carne si mezeluri. Cum iestiti din hotel, in partea stanga, trecand de mterou ajungtei in 5-10 minute in Place Pigalle, dupa care se poate ajunge in 15-20 minute de mers pe jos, la basilica Sacre C’oeur si in Montmartre, la o statie de masina putei ajungeti in mai putin de 10 minute si la Moulin Rouge.

Am sa mentionez drumul, pana sa ajung imi faceam probleme din cauza legaturii intre aeroportul Beauvais si Paris.

Transport,

Avion Blue Air.

Baneasa- Beauvais - Dus

8.30 - 11; 30

Pret bilet, 66 euro de persoana/dus-intors/fara taxe de aeroport. Plecare de pe Baneasa la ora 8; 30, zborul a durat aproximativ 3ore. La dus, am zburat cu un Boiening 737 seria 300 (model vechi) inchiriat de la Air Bucharest, turbulente foarte multe la dus. Locurile de pe bilete au fost respectate.

Bilete au fost cumparate in luna August, chek-in-ul l-am facut on-line cu 10 zile inainte de data zborului.

Locurile au fost unul langa celalalt, la dus, nu au fost inatarzieri. Bagaje de mana pana in 7 kg. limita admisa de Blue Air, nu am avut bagaje de cala.

Legatura Beauvais- Paris aproximativ 77 km.

Ajunsi la Beauvais, cum iesiti din aeroport, in partea dreapta sunt casele de bilete pentru autobuzele care va duc in Paris la Port Maillot, se vad si sunt usor de recunoscut.

Pretul, unui bilet/persoana/dus, Beauvais – Paris (Port Maillot) este de 15 euro

Noi am cumparat de la aeroport bilete dus- intors, ne-a costat pentru 3 persoane 90euro, achitat cu cardul, se poate si plati si cash.

Drumul de la aeroport pana in Paris la aceea ora cand traficul este mai aglomerat este in medie de 1.30 minute. Ajunsi la Port Maillot aveti statie de metrou langa parcarea autobuzelor, statie de troleibuze si autobuze.

La intoarcere a trebuit sa fim cu 3 ore inainte de ora de plecare a avionului inscris pe bilet.

Noi am plecat cu primul autobuz dimineata la 5.30 catre Beauvais, am facut in jur de 1 ora, foarte putine masini pe autostrada si in Paris la ora aceea.

De la hotelul Antin pana la Port Maillot am facut comanda la taxi de seara pentru ora 4.57. A venit deja cu 6 euro pe aparat, pana la Port Maillot am platit 14,70 cat era pe aparat. Un sofer care nu vorbea engleza, s-au nu voia…

Eu stiam ca avem cursa la ora 8.30, am ajuns la ora 6.15 in fata aeroportului, la chek-in am observat ca de fapt ora de zbor era…11.00

Beauvais – Baneasa - Intors

11.00 - 14.50

Dupa chek-in ne-au fost inmanate bilete cu locuri, dar in avion nu s-au mai tinut cont de acestea.

La intoarcere am zburat cu un aparat M. D. -83 inchiriat de Blue Air de la firma Medalion Air. Zborul a fost placut, fara probleme, dar si un aparat mai bun, mai nou, mai mare decat cel cu care am venit. Pe toata durata zborului pana la Bucuresti pe geam am vazut numai nori, toata Europa a fost sub nori. S-au vazut doar Alpii cu al sau Mont Blanc, in rest o mare alba.

Preturi intrare la obiectvele vizitate,

Arcul de triumph = 9E/adult, pentru copii pana in 18 ani este gratis

Louvre = 9,50E/persoana

Turnul Eiffel, pana in varf = 13,19E/adult

= 11,50E/12 – 24ani

Pentru cei care nu vor sa ajunga neaparat pana in varf, se poate urca si pana la etajul 2 cu liftul, se poate plati si urcarea pe scari, pana la etajul 1 sau 2. nu stiu pretul la acestea, accesul se face pe la alt pilon.

La turnul Eiffel am stat mai intai la coada pentru bilete, 1 ora, dupa care la etajul 2, se schimba liftul, alta coada tot de 1 ora pentru a urca pana in varf. Se pierde cel mai mult timp la turn, luati in seama aglomeratia si ca veti pierde cel putin cateva ore, am vrut sa vizitam si Domul Invalizilor, dar timpul nu ne-a permis sa l vedem decat de afara.

La coborare, de la etajul 2 am preferat sa coboram pe scari, sa nu mai stam la coada si pentru coborare, nu eram singuri care au luat-o la pas pe scari. La etajul 1 este si o expoztie cu imagini despre inceperea constructiei turnului.

Pentru Notre Damme si Sacre C’oeur nu se plateste intrarea.

Domul Invalizilor, nu am intrat, era deja prea tarziu si a doua zi plecam. Pentru a vizitat tot Parisul, 2 zile nu este de ajuns, la Versailles nu am ajuns.

Am folosit metroul pentru o parte dintre obiective, in prima zi, la primele drumuri a fost mai greu, dupa care ne-am obisnuit si a fost foarte usor, dupa ce va obisnuiti cu legaturile intre magistrale (M) va puteti descurcati fara probleme, am economisit foarte mult timp. Un bilet pentru o singura calatorie cu metroul este de 1.70 euro

Sunt tichete si pentru toata ziua 10E.

De mancare se gaseste la orice colt de strada si pe oirce bulevard, braserii, fast-food, Mc’Donald’s, patiserii, magazine cu sandwich (intre 2 euro pana la 5,70) in bagheta sau panini.

Cu acesta ocazie vreau sa ii Multumesc userului < dorgo> pentru informatiile primite in privat.

Aceasta a fost cazarea in Paris, despre obiective si impresii de calatorie, cand am sa am dizpozitia necesara de a descrie …superbul Paris.

Trimis de laurentiucapac in 27.12.10 13:45:58

VIZUALIZĂRI: 4140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiucapac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Antin
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

dorgo
    [27.12.10 14:20:27]

@ Lau

Ma bucur c-ai ajuns in acest superb oras, impodobit acum de primarie pe Champs-Elysees cu ghirlande ce insumeaza cateva milioane de beculete colorate ce se aprind seara de seara, iar Turnul Eiffel cu luminile sale multicolore semana cu un frumos brad de Craciun, (mai frumos ca "Brad" Pitt). Nici vaporasele de pe Sena nu sunt de lepadat, e-un spectacol de "du-te-vino" plin de culori, mai ales dupa lasarea serii...

Urcarea pe jos in Tour Eiffel pe scari se poate face pana la etajul II si costa aprox. 2,30 euro, nu se sta prea mult la coada, pentru ca sunt cate 4 ghisee in cele doua caserii din "picioarele" turnului, stai doar cateva minute.

Cat despre review-ul tau "Strada" ar putea fii debutul unui roman pe care sa-l scrii intre doua porturi...

Tinem legatura!... Chipintaci!

[27.12.10 16:09:32]

vad ca denumirea completa a hotelului este "Antin Saint Georges" asa ca am completat si in numele rubricii introduse (era trecut initial doar Hotel Antin)

iorgulescua
    [25.06.12 14:22:51]

Multumesc pt informatii. Eu plec in octombrie tot cu Blue Air si chiar ma interesau aspectele scrise de tine. F util!

dorgo, iorgulescua

• pagină generată în 0.096756935119629 sec