ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2010
DIN: Florida
ÎNSCRIS: 10.07.10
DEC-2010

Columbia Restaurant [Florida]

Nu intentionez sa scriu despre fiecare restaurant la care am mancat vreodata, nici despre fiecare hotel la care am stat, sau fiecare orasel pe care l-am vizitat. Dar sunt anumite locuri, asa numite “staple places,” unice, reprezentative, speciale, renumite printre localnici, pe care turistul ocazional poate nu are timp sau inspiratie sa le descopere pe cont propriu. Despre asemenea locuri vreau sa scriu si poate va dau idei de calatorie :)))

Unul dintre cele mai renumite si vizitate restaurante din Florida este Columbia Restaurant. Ghiciti care este specificul lui? Nu……………. probabil nu ati ghicit. Dupa cum m-am pacalit si eu cand am auzit numele prima data. Este un restaurant infiintat cu mai mult de 100 de ani in urma—mai precis in 1905—de o familie de emigranti Cubanezi. Sediul a fost stabilit in Ybor City, un cartier/subdiviziune a orasului Tampa pe malul Golfului Mexic, unde deja exista un nucleu puternic de emigranti din Italia, Spania, si Cuba. Ca o curiozitate, Ybor City s-a dezvoltat si a prosperat de pe urma fabricilor de tutun si tigari. In prezent, este unul din cele doua principale comunitati Cubaneze din Florida, impreuna cu Little Havana (Mica Havana) din Miami.

Inapoi la restaurant………… incurajati de succesul localului din Ybor City, proprietarii au deschis in timp si alte locatii in Florida. Mai exista restaurante Columbia in St. Petersburg si Clearwater Beach (doua orase invecinate cu Tampa), in Sarasota (la sud de Tampa, tot pe malul golfului), in St. Augustine (pe coasta de est a Floridei, la Oceanul Atlantic, la 30 min sud de Jacksonville), si in Celebration (o suburbie langa Orlando si Disney World).

La venerabila varsta de 105 ani, Columbia este cel mai vechi restaurant din Florida si unul dintre cele mai, daca nu cel mai, premiate si laudate de critici, asociatii cu profil culinar si turistic, mass media, si nu in ultimul rand de catre clienti. In 2010 a fost numit All-American Icon impreuna cu alte 49 restaurante din intreaga tara. In plus, proprietarii se implica activ in programe sociale si caritabile, ajuta comunitatile locale, doneaza bani si mancare pentru diverse evenimente, si in general duc mai departe traditia Cubaneza cu mare mandrie. Restaurantul original din Ybor City ofera, pe langa mancarea delicioasa, si un spectacol de dansuri Flamenco in fiecare seara.

Bucataria are specific Cubanez si Spaniol. Pentru cine este curios sa consulte meniul, este disponibil la http://www.columbiarestaurant.com/menu. asp (desi difera putin de la un restaurant la altul). Fiind vorba de Florida, este de asteptat sa predomine preparatele din peste si marine. Dar exista si variante vegetariene sau cu carne cu pui, porc, vaca. Se pot servi tapas/aperitive, salate si supe, antreuri, deserturi, si bauturi. Bauturile casei sunt faimosul Mojito (la pahar sau carafa), Margarita, cocktail-ul Cuba Libre si vin Sangria. Apropos de vinuri… pentru cei cu gusturi rafinate sau amatori de ceva nou, Columbia are o lista de peste 1,000 tipuri de vin, iar vinoteca numara peste 50,000 sticle. Majoritatea sunt importate din Spania, dar si din Chile sau locale (California). Masa incepe cu paine Cubaneza abia scoasa din cuptor si unt cu condimente, desigur in contul casei.

Eu am avut placerea sa vizitez Columbia Restaurant din adorabilul oras de origine Spaniola St. Augustine. (Despre orasul in sine, plin de istorie si o destinatie de vis, voi scrie in curand intr-un review separat.) Localul se afla chiar in centul istoric al orasului, pe St. George Street, alaturi de magazine, galerii de arta, muzee, si alte restaurante. De la intrare m-a atras cladirea alba, cu o fantana rosu-caramiziu in gradina. Interiorul restaurantului este impartit in saloane, fiecare purtand un nume Spaniol. De fapt, toate restaurantele Columbia arata similar, doar ca unele sunt mai extinse decat altele. Cel din St. Augustine este dintre cele mai mici. Exista salonul principal, El Patio, si alte doua saloane mai mici la etaj. El Patio este de fapt ca o terasa acoperita. Prin acoperisul de sticla intra soarele stralucitor al Floridei, in mijlocul terasei este o statuie si o fantana, iar pe marginea salonului se insira plante tropicale.

Interiorul emana influente Spaniole, de la caramida rosie de pe pereti, la muzica care se aude in surdina, la placi de gresie pictate de mana in culori aprinse, la fantani decorative, si alte obiecte de ornament. In magazinul de suveniruri, cei interesati se pot delecta cu tigari si trabucuri Cubaneze, conserve preparate in restaurant, dressing-ul casei pentru salata, carti de retete, si alte obiecte de bucatarie si nu numai.

Mancarea, o nebunie (dupa parerea mea). Bauturile, la fel. Desert nu am luat, dar ce am vazut arata superb. A fost un pranz minunat intr-un oras de neuitat, pe care nu pot decat sa il recomand cu toata caldura. Daca mergeti seara, va sfatuiesc sa faceti rezervare din vreme. Inca un amanunt, restaurantul este deschis 365 zile pe an :)

P.S. Ca fond sonor, propun o melodie interpretata de celebrul grup Cubanez Buena Vista Social Club http://www.trilulilu.ro/aditzoy/34736d2d06952b

Trimis de Darklocks in 24.12.10 10:00:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Columbia Restaurant in St. Augustine, Florida

webmaster13 [24.12.10 11:06:14] »

Iata melodia solicitata!

balasa violeta [30.03.11 23:35:54] »

Acum ca te-am descoperit, citesc tot. Imi place!

balasa violeta

• pagină generată în 0.037061929702759 sec