ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.12.2010
team-building

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu va recomand... e doar pentru cei putin pretentiosi

Asa cum am promis in ecoul de la postarea catalineilupu , iata impresiile mele pentru sejurul petrecut recent la acest resort.

De ce spun resort? Pentru ca este alcatuit din mai multe cladiri, fiecare avand o denumire. Noi am fost cazati in "Azaleea House", dar in pliantul din camera erau mentionate "Orchideea House" si inca una, al carei nume nu mi-l amintesc deloc in acest moment.

Azaleea House este cladirea principala, unde se afla si spa-ul, sauna, night-clubul, cred ca are si cel mai mare numar de camere, cladirea are forma literei "U".

Camerele sunt mari, cu mocheta pe jos, mobilierul este nou, lenjeria si prosoapele sunt foarte curate. Televizorul este LCD, nu exista nici-un canal romanesc in grila de programe, insa asta nu cred ca este foarte important, doar nu stateam sa ma uit la stiri sau filme. Toate camerele au telefon, alaturi de o mapa de prezentare a resortului.

Exista mai multe tipuri de camere in Azaleea House:

1. camere duble cu dus in baie, in care accesul se face cu cartela intr-un hol comun pentru doua camere (in hol exista un cuier cu oglinda, iar pardoseala este incalzita), iar camera este prevazuta cu cheie. Dezavantaj: trebuie sa porti cu tine si cardul magnetic, si cheia camerei tale.

Baile din camerele normale (duble) au o mica hiba, in sensul ca dusul nu are cadita si cabina de dus (exista doar un paravan fix de sticla, intre dus si vasul de toaleta), pardoseala prezinta o adancitura fata de nivelul baii, este placata cu gresie, si nu exista perdea de dus sau usi glisante/cabina de dus, asadar toata apa ajunge pe pardoseala baii si o duci pe papuci pe mocheta din camera. Nu exista acel prosopel de pus pe jos la acest tip de camera, la apartamente exista.

2. camere tip apartament, cu unul sau doua dormitoare, cu living si bucatarie utilata (masa cu 4 scaune, dulapuri, hota, plita electrica, cuptor electric, cana electrica, cos de gunoi, masina de spalat rufe, pahare de apa, pahare de vin, cani si lingurite; farfurii, tacamuri si recipiente pentru incalzit/preparat mancarea nu exista, de asemenea nu au detergent de vase, burete de vase, prosoape de bucatarie - pe acestea trebuie sa le aduceti de acasa daca intentionati sa va pregatiti singuri masa). In acest tip de camere baia este prevazuta cu cada si perdea de dus.

In fiecare zi se face curat in camera, se inlocuiesc/completeaza consumabilele (hartie igienica, gel dus, sampon).

ATENTIE!: nu exista uscator de par, ceea ce mi se pare inacceptabil si o sa vedeti de ce: -)

Dar sa incep cu inceputul, nu?

Drumul

Am mers aproape 12 ore cu autocarul, din Ploiesti pana la acest resort, pe ruta Ploiesti-Bucuresti-Giurgiu/Ruse-Byala-Pleven-Sofia-Blagoevgrad-Bansko (drumul spre granita cu Grecia, care era dealtfel inchis pe ultima portiune, spre Kulata, din cauza indundatiilor de acum 2 saptamani).

Pentru cei care nu stiu, White Fir nu se afla in Bansko, ci la aprox 8 km mai'nainte, indicatorul pe care trebuie sa-l urmati este "Pirin Golf", iar zona se numeste Betalovoto.

Am pierdut o gramada de timp pe centura orasului Sofia (sunt foarte multe semafoare si intersectii), probabil din cauza faptului ca era o zi lucratoare (joi), am nimerit varful de trafic, cand toata lumea iesea de la serviciu. Alta explicatie nu gasesc, pentru ca la intoarcere, duminica la pranz, drumul pe centura Sofiei a fost relativ liber, s-a circulat bine.

Boon. Am ajuns la hotel, pe la ora 21:30. Reprezentantul agentiei de turism din Bulgaria, Vladimir (caruia o sa-i dedic separat cateva randuri), a fost extrem de amabil si a aranjat cu cei de la hotel sa ne astepte cu masa de seara, iar cazarea s-a facut extrem de rapid, erau pregatite plicurile cu carduri, chei si bratari, pentru fiecare camera rezervata, noi doar am lasat buletinele la receptie.

Ok, rupti de foame si de oboseala, luam plicurile respective, dar mai lasam bagajele in autocar si ne grabim sa mancam.

In restaurant nitel cam frig. Zic - ei, om fi noi obositi si ni se pare.

Mancarea - ce sa zic. Putine sortimente, dar gustoasa. Aveam sa constatam, in zilele urmatoare, ca se repetau anumite preparate la masa de pranz si cina, respectiv cartofii prajiti, mici si/sau chiftelute la gratar, paste, peste la gratar (jumatati de macrou), orez, legume mexicane, salata verde sau de varza, rosii, castraveti, salata de rosii cu castraveti si branza, masline, branza simpla sau "tavalita" prin boia sau un amestec de ierburi/condimente, din care am identificat cimbrul si mararul, insa era prezent si acel condiment specific bucatariei bulgaresti, cred ca este tarhonul, insa nu sunt foarte sigura, poate stiu altii care este acest condiment.

Cert este ca unora le-a displacut aroma acestuia si au evitat preparatele care il contineau. La desert am avut in fiecare seara fructe (mere, mandarine si kiwi) si prajiturele "la cutie" sau la kilogram, mai exact fursecuri simple, umplute cu crema, mini-eclere.

Pe langa aceste feluri de mancare prezente in fiecare zi, am avut mazare cu carne de porc, legume gratinate cu carne de pui, supa crema, supa rece de castraveti, musaca, ciulama de pui cu ciuperci... cam atat imi amintesc.

Deci, nu exista prea multe feluri de mancare, se repeta multe dintre ele, insa mancarea e gustoasa si totul in restaurant sclipeste de curatenie.

Dupa ce am mancat, hai sa ne cazam. Intru in camera: oarecum frig. Caloriferele din camera si din baie erau oprite. Le dau pe treapta maxima (5) si in scurt timp se face cald. Fac un dus, imi pun pijamaua si adorm rapid, in patul confortabil, acoperita cu o pilota nici prea groasa, nici prea subtire. Lenjeria extrem de curata, mirosea frumos, a detergent sau balsam de rufe. M-am cam foit in pat, pentru ca erau prea "moi" si salteaua, si perna, in comparatie cu cele de acasa. Insa oboseala isi spune cuvantul si adorm, nu inainte de a-mi pune dopuri in urechi (nu radeti, am un fix, nu pot adormi decat daca e liniste deplina si intuneric bezna in camera).

Pe la ora 2,30 ma trezesc cu o senzatie ciudata, o durere cumplita de cap si nasul infundat. Ma dau jos din pat, in camera era extrem de frig, caloriferele erau reci sloi. Dau draperia la o parte, cand colo, ce sa vezi: de unde la sosire gasisem o vreme placuta, nu era deloc frig afara si aerul mirosea a brad, acum incepuse un viscol de toata frumusetea, nigea orizontal. Iar cireasa de pe tort era faptul ca minunatele termopane nu se inchideau deloc etans, practic viscolul de afara batea si prin camera, draperiile si perdelele falfaiau de-a dreptul, geamurile se umplusera deja pe exterior de gheata, vantul suiera sinistru prin camera pentru ca se facea curent si cu aerisirea de la baie. Phiii, ce ma fac eu acus? Mi-am facut un ceai fierbinte (ca orice mama responsabila, nu puteam pleca la drum fara toate cele necesare, asadar pusesem in bagaj un fierbator electric, o cana, cateva pliculete cu ceai, lingurita, zahar, cafea instant 3 in 1 pentru ca imi spusese catalinalupu ca e naspa cafeaua de la hotel si a avut perfecta dreptate), am luat un paracetamol si am evaluat situatia. Mi-era prea lene sa ma imbrac sa cobor la receptie pentru a sesiza problema cu caldura oprita, iar le telefon nu stiam ce sanse am sa ma inteleg cu receptionera. Zic in sinea mea: hai sa ma imbrac mai gros; imi pun peste pijama un hanorac gros, fes pe cap, sosete pe picioare, "arestez" si cea de-a doua pilota, ma bag din nou in pat in ideea de a-mi continua somnul, pentru ca eram rupta de oboseala. Ei, as, ti-ai gasit! Se facea din ce in ce mai frig si mai curent in camera, am incercat sa-mi acopar si capul cu pilota, insa nu mai puteam respira, si somnul oricum imi sarise de tot din cauza frigului si a nervilor. Ma imbrac dardaind si plec spre receptie. Acolo biata fatuca era si ea congelata de frig, isi pusese un paltonas pe ea, pentru ca intra serios viscolul pe la usile batante. Din pacate conversatia cu ea nu mi-a fost de folos, caldura se oprise din cauza unei probleme la centrala termica, iar instalatorul urma sa vina abia la prima ora a diminetii.

Alta camera nu-mi putea oferi, insa mi-a propus sa-mi trimita un calorifer sau o aeroterma, prin bell-boy. Am refuzat politicos, era clar ca acel obiect nu va face fata viscolului din camera. M-am intors la etajul 2, unde eram cazata si acolo m-am intalnit si cu alti colegi, care fusesera la fel de ghinionisti ca mine, respectiv primisem toti camere pe partea din fata a cladirii, unde batea crunt viscolul. Cei care aveau camerele pe spate, spre interiorul literei "U" format de laturile cladirii n-aveau nici-o treaba, dormeau dusi, la caldurica. Unii colegi (baieti) au fost mai descurcareti si s-au rugat de colegii "norocosi" sa-i primeasca sa doarma in camera lor, pana a doua zi. Insa eu habar nu aveam pe unde fusesera cazate colegele mele, si oricum cred ca nu m-ar fi auzit daca bateam la usa modulului, daca dormeau.

Asa ca m-am intors in camera, mi-am mai facut un ceai fierbinte, am coborat la receptie unde am fumat o tigara, m-am conversat cu receptionera, am ascultat cu invidie cum se distrau unii in night-club (a doua zi am aflat ca erau acolo si cativa colegi fara somn, insa mi-a fost nu stiu cum sa ma duc sa ma holbez la intrarea in club, in cautarea unui chip cunoscut).

M-am intors in camera, m-am imbracat si mai gros, am lasat televizorul pornit si intr-un final am reusit sa amortesc, ca numai somn nu s-a putut numi acela.

Pe la ora 7 mi-am luat inima in dinti si m-am dat jos din pat. Surpriza!!! Caloriferele functionau la maxim, dar ce folos daca vantul suiera in continuare in camera, era la fel de frig ca si in timpul noptii. Pe geamuri era un strat gros de gheata, de fapt zapada topita si aruncata de viscol pe geamuri si peretii hotelului). N-as mai fi iesit de sub apa fierbinte de la dus, insa pe la glezne imi trecea un curent de aer rece ca gheata. In acel moment am resimtit crunt lipsa uscatorului de par, deoarece mi-ar fi prins bine sa ma spal pe cap, dupa frigul indurat si dormitul cu gluga pe cap, coafura mea avusese oarecum de suferit: -))). Apoi m-am imbracat rapid, ca la armata, ca era prea frig in camera in comparatie cu baia, si am coborat pentru micul dejun. La receptie scandal mare, toti cei care fusesera in aceeasi situatie ca si mine erau stransi acolo, iar Vladimir negocia schimbarea camerelor.

Pentru unii schimbul s-a putut face relativ rapid (o ora), altii, printre care si eu, am primit o noua camera abia la ora 18. Cativa dintre cei care se odihnisera la caldura si adapost in noaptea precedenta erau fresh si s-au dus in Bansko dupa micul-dejun. Restul, ne-am mai invartit pe la lobby-bar, unii s-au dus la piscina interioara/jacuzzi/spa. Impreuna cu o colega, am profitat de oferta amabila a lui Vladimir, care avea de rezolvat ceva treburi prin Bansko si ne-a propus sa ne duca/aduca cu masina lui. Zis si facut. Am hoinarit pe la magazinasele din centrul oraselului, impreuna cu colega mea, timp de o ora.

Mare lucru nu aveti de vazut sau de cumparat, oricum era foarte frig si nu prea am avut chef de hoinarit. Am cumparat suveniruri si mici produse cosmetice, jucarii. Exista suficiente bancomate, agentii bancare si case de schimb valutar, cursul era 1,95-1,96 leva pentru 1 euro. Se pot scoate leva si de la bancomate, cu cardul de debit (de salariu), de preferat ar fi sa folositi bancomatele bancii care v-a emis cardul in tara, pentru ca nu vi se percepe comision suplimentar de retragere numerar de la ATM-ul altei banci decat cea emitenta a cardului. Despre Bansko nu pot spune foarte multe, ca nu l-am "explorat" cum se cuvine, din lipsa timpului si din cauza frigului.

Ar mai fi de adaugat ca de la hotel aveti transport gratuit asigurat, dus-intors, cu un microbuz, insa verificati orele de plecare la receptie. Altfel, puteti circula, contra-cost, cu taxiul sau cu mici microbuze de 7 locuri, unde mai puteti negocia pretul. Taxiurile si microbuzele vi le poate chema receptionera sau bell-boy, nu stiu cum se procedeaza exact la intoarcere, probabil exista un loc si o ora de intalnire.

Apoi ne-am intors la hotel. Acolo ne asteptau noile camere. Surpriza a fost extrem de placuta si neasteptata. Impreuna cu alte doua colege, am primit un apartament cu doua dormitoare, doua bai, living si bucatarie, pe partea interioara a cladirii, unde nu batea vantul (care, apropos, nu s-a oprit deloc in urmatoarele zile, pana la plecarea noastra. doar a mai scazut in intensitate, atat, dar afara era frig de crapau pietrele). Eeee, alta viata acum! Ne-am instalat rapid in noul apartament si ne-am pregatit pentru cina. Apoi, fiecare dintre noi si-a petrecut seara cum a preferat, majoritatea au fost in night-club, unde aveam rezervare pentru grupul nostru pentru 4 ore, altii (printre care si eu, desigur), ne-am bagat repejor la culcare, sa recuperam oboseala de pe drum si noaptea petrecuta in frig si nesomn.

A doua zi am avut o mica sedinta (doar eram in team-building, nu-i asa?), dupa care jumatate dintre noi am plecat in excursie, cu autocarul, la manastirea Rila, cea mai mare si vestita manastire din sud-estul Europei, loc de pelerinaj si centru spiritual al tarii (poate imi fac timp pentru un review distinct, merita!), altii au ramas in hotel (la piscina, sauna sau jacuzzi), altii au mers din nou in Bansko. Seara, dupa cina, am avut din nou rezervat night-clubul pentru grupul nostru, doar pentru 4 ore, m-am retras relativ devreme, pentru ca a doua zi trebuia sa fim cu bagajele la receptie la ora 7:30.

Am uitat sa va povestesc despre micul-dejun si bauturile incluse la AI:

omleta, oua ochiuri, crenvusti, paine tavalita prin ou batut si apoi prajita, puse in caserole de aluminiu, insa toate erau RECI, fara exceptie, poate si din cauza faptului ca sub aceste recipiente nu exista acea spirtiera (sau cum se numeste), menita sa tina preparatele calde. E adevarat ca sub recipiente era pusa apa teoretic calda/fierbinte, la inceput, practic se racea rapid si nimeni nu avea grija sa schimbe apa. Cam gretos sa papi omleta si ochiuri reci. Mai erau: oua fierte, puse pe "pat" de sare grunjoasa (cine stie de ce se pun asa, sa-mi spuna si mie, sa nu mor de curiozitate), cascaval, branza, rosii, castraveti, parizer cu masline si gogosari, unt, miere, marmelada sau gem de fructe, crema de ciocolata, cereale simple, cu cacao, musli, lapte cald, lapte rece, paine, mini-croissante, chifle cu susan (dar erau tari, niciodata nu am gasit proaspete, desi erau prezente la toate cele 3 mese). Mi-ar fi placut sa fie si ciocolata instant, de pus in lapte, dar nu aveau. Puteai cel mult sa iei o cafea sau ciocolata calda, de la dozator, si sa adaugi in lapte. La micul dejun erau si fructe: mere, mandarine (foarte bune, dulci si fara samburi), kiwi, si deja eternele prajiturele.

Cafeaua era la dozator, slaba calitativ, marca Nescafe, in diverse variante si combinatii (simpla, cu lapte, capuccino, ciocolata calda, etc.), deci doritorii de cafea adevarata isi puteau lua de la bar, contra-cost. Cred ca un expresso era 2 sau 3 leva.

Erau disponibile la discretie pliculete de ceai (4-5 arome), pliculete de zahar, de indulcitor, pelete pentru amestecat.

Apa plata era la dozator, paharele erau din sticla, foarte curate. La fel si cestile pentru cafea, paharele in care erau servite vinul sau berea. Vinul, alb si rosu, bunicel, dar nu sunt mare cunoscatoare, mie mi s-a parut ok. Era servit din carafe mari de sticla, ori cereai la bar, ori cereai la masa, si ti-l aducea rapid unul dintre chelneri. Berea draft, probabil Kamenita. Nu stiu cat era de buna, ca nu-mi place berea deloc, dar colegii mei care au baut au spus ca era OK. Mai erau disponibile gratuit bauturile spirtoase locale, gin tonic. Restul, din import sau care nu erau incluse in AI, se plateau. Personalul care servea si debarasa mesele, foarte atent, amabil, politicos. La fel si cei de la bar.

In night-club totul se plateste, nu ai voie sa intri cu bautura din restaurant. Coca-cola 0,5 l costa 6 leva, apa plata 0,5 l = 3 leva, un pahar de sampanie de 150 ml = 3 leva, un pahar de vin = 3 leva, o sticla de sampanie sau vin 0,7 l = 15 (sau 17?) leva. Restul preturilor nu mi le mai amintesc, insa mi s-au parut oarecum scumpe. Night-clubul mic si inghesuit, nu cred ca aveau loc mai mult de 60 de persoane, iar spatiul de dans era foarte mic. Muzica, asa si asa, in prima seara au pus si un fel de manele bulgaresti.

Hotelul era ocupat aproape de capacitatea maxima pentru ca studentii din Grecia intrasera in vacanta si venisera in grupuri mari in hotel. Desi tineri si nelinistiti: -))), am remarcat ca sunt foarte politicosi, nu tipa, nu fac scandal, nu se imbata, nu se dau in spectacol si nu behaie in turma cum fac unii dintre tinerii nostri. Baieti frumosi, grecii astia: -))), cel putin unii dintre ei. Ne-am clatit si noi, fetele, privirea, ca sa zic asa: -))).

Si acum, la final, cateva cuvinte de lauda la adresa lui Vladimir Stambolski, reprezentantul agentiei de turism din Bulgaria: a fost alaturi de noi pe tot parcursul acestui sejur. Desi locuieste in Bansko, s-a cazat la hotel cu noi (si chiar a avut ghinionul sa primeasca o camera-congelator in prima noapte), ne-a acordat tot ajutorul atunci cand am avut nevoie, incepand cu cina tarzie din seara sosirii, schimbarea camerelor (a mers personal in fiecare noua camera, sa verifice daca sunt probleme cu vantul si frigul), ne-a fost ghid pe parcursul excursiei la manastire, ne-a dus sa mancam la un restaurant modest, gen popas turistic, dar cu o mancare ieftina si excelenta. A stat "de paza" la intrarea in night-club, in cele doua seri cu rezervare, pentru a-i ruga politicos pe ceilalti turisti care intrau sa revina mai tarziu, dupa ce se termina rezervarea noastra. Tot el ne-a aranjat sa primim la plecare o gustare rece, la pachet, pentru drum, pentru ca am plecat devreme duminica si oricum pierdusem masa de pranz inclusa in prima zi de cazare. Asadar, jos palaria pentru Vladimir! Un tanar foarte amabil, politicos, dornic sa rezolve orice nemultumire pe care am avut-o.

Ah, uitasem: se poate schimba valuta si la receptie. Dar cred ca e o chestie oarecum ilegala, ca sa zic asa. De ce? Pentru ca nu exista curs valutar afisat, nici macar nu scrie pe undeva "exchange", iar schimbul valutar merge doar intr-un sens: euro sau dolari, in leva, nu si invers: -))). De aceea multi au ramas cu leva necheltuite si le-au "tocat" pe la benzinarii, pe dulciuri sau mancare. Iar cursul de schimb era usor defavorabil, adica 1,91 leva pentru un euro, in comparatie cu valorile din Bansko, dar deh, era mai comod asa pentru cei care aveau neaparata nevoie de leva si nu aveau cu ce sa ajunga in oras. Ce dadeai pe taxi pierdeai prin schimbul valutar la receptie, cred.

In concluzie, nu recomand aceasta destinatie celor foarte pretentiosi, iar cei care au facut cunostinta deja cu sistemul AI din Turcia sau resorturile bune din Bulgaria, vor fi cu siguranta dezamagiti, nu neaparat de conditiile de cazare, ci de mancare si bautura, si pentru faptul ca in jur e cam pustiu, nu misca nimic, nu ai ce sa vezi sau pe unde sa faci o mica plimbare. Sunt foarte multe constructii nefinisate, sau altele finisate si neocupate. Poate vara e mai frumos, insa iarna e cam deprimant peisajul. Cei care vin doar pentru sporturi de iarna probabil ca vor fi multumiti de conditiile oferite, desi distanta pana la partii este mare si esti conditionat de mijloacele de transport. Iar celor tineri, gen elevi de liceu sau studenti, li se va parea foarte ok din toate punctele de vedere.

La punctaje voi penaliza la bucatarie si cadrul natural, din motivele expuse pe larg mai sus. Conditiile de cazare nu le pot depuncta drastic, pentru ca problemele avute cu camerele au fost rezolvate eficient si mai mult decat multumitor. Iar distractia oferita de hotel e asa si asa (am uitat sa precizez ca exista si un kid's corner, insa a fost ocupat zilele acelea de altii aflati in TB, asadar toate dotarile pentru locul de joaca erau stranse.). Am uitat sa adaug faptul ca exista si piscina exterioara, cam micuta raportata la numarul de camere, si vreo 2 leagane pentru copii.

Daca ati rezistat sa cititi pana acum si vreti sa aflati alte detalii sau informatii pe care poate le-am omis, va rog sa-mi spuneti. Poze am, dar nu le-am descarcat, si nici nu stiu daca mai am timp sau chef sa le selectez si sa le dau un titlu... o sa incerc, totusi, in zilele urmatoare.

Vacante placute tuturor si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!

Trimis de Corina70 in 15.12.10 18:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni - H. Marina Beach

VIZUALIZĂRI: 3665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 White Fir - Azalea House. Toate camerele de pe fatada cladirii devin "congelator" daca incepe viscolul :-((
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.55 EUR pe cameră

roth
    [15.12.10 18:45:07]

Buna si detaliata poveste, mai ales ca eu fac revelionul acolo, dar nu in cladirea principala. Acum e vb de noroc sau cat de pretentios esti, insa ia intotdeauna partea plina a paharului. Eu vreau sa invat sa schiez asa ca daca e frig fac costumul de schi PIJAMA, daca e prea cald se rezolva mai usor.

Multe info utile asa ca am dat un vot pe masura.

Daca mai continui cu ceva povesti am sa urmaresc cu interes subiectul despre care voi scrie si eu la randul meu la intoarcere.

numai bine.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [15.12.10 19:26:17]

Am citit si apreciat cu mare atentie randurile tale care in final m-au cucerit.

Sunt interesat direct, pt ca in mai putin de 8 zile plec cu mare strangere de inima spre Bansko, unde avem rezervare pentru 5 nopti pe perioada Craciunului.

Din cate am inteles acolo a fost o furtuna deosebit de puternica, motiv pentru care a fost declarata stare de urgenta. Din ce vad pe site-urile de estimare a vremii, in perioada cand mergem noi temperaturile vor fi positive si chiar peste 8-9 grade, sper sa fie si ceva zapada si sa ajungem cu bine si mai ales sa ne intoarcem cu bine. Acelasi lucru il doresc si Adryanei care merge imediat dupa noi, de revelion.

Despre Manastirea Rila: astept poate sa scrii despre acest subiect, imi doresc sa merg si eu acolo, insa nu cred sa fie cea mai mare manastire din sud-estul Europei.

In acest sud est se incadreaza si Grecia si aici sunt manastirile de la Muntele Sfant Athos si Meteorele si inca cateva mii de biserici. Eu am vazut cum arata Manastirea Rusa de la Muntele Athos, e un mic oras, cu greu pot crede ca exista un locas de cult mai mare in sud-est.

Despre White-fir pot spune ca nu as sta aici nici mort avand in vedere ca se afla la o distanta considerabila de Bansko unde gasim sute de hoteluri si de posibilitati.

Mare atentie, vara e pustiu pe aici si preturile sunt infernal de mici la hoteluri foarte bune.

roth
    [15.12.10 19:37:12]

Bravo, noroc cu AFA, asa aflu ca mai merg si altii, unii de craciun, unii de revelion.

Dau tonul la o lista poate asa reusim sa ne cunoastem unii cu altii (daca se doreste)

Eu roth

merg cu gasca-9pers/2masini din 30.12 pana in 03.01 la acest hotel-resort. As fi bucuroasa sa cunosc alti membrii AFA.

@ionescunic

sa scri degraba cate ceva si pt noi cei ce mergem dupa dumneata. TE ROG FRUMOS! multumesc.

Pt autoare

rog sa-mi spui daca era wireless in camere. multumesc mult

commandorsteel*
    [15.12.10 20:10:18]

frumos detaliata excursia. imi pare rau ca ai avut oarece probleme la inceput, dar am inteles ca s-au rezolvat si totul a fost cat de cat ok. pacat ca este cam departe de bansko.

un vot si de la mine.

in ianuarie o sa merg si eu cu niste prieteni in bansko ptr ski, asa ca sunt interesat de tot si toate, tinand cont ca e prima mea cazare in bulgaria.

astept cu interes si detaliile lui ionescunic: D

catalinalupu
    [15.12.10 21:27:49]

@Corina70... felicitarile mele sincere... m-ai impresionat!

Ai povestit nu detaliat, ci perfect... cu tot ce e de mentionat!

Multumesc pentru promisiunea tinuta!

[16.12.10 10:48:07]

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

Asa cum a spus si Roth, trebuie sa incerci sa vezi partea plina a paharului. Eu nu sunt exagerat de pretentioasa, am vreo doua standarde de la care nu suport "abateri": curatenia si linistea in timpul noptii. Poate sa fie totul poleit cu aur si cele mai fine/exotice macaruri si bauturi, daca nu este curat peste tot (camera, restaurant, piscina, etc.) si nu pot dormi noaptea din cauza galagiei sau a muzicii, pentru mine este egal cu zero restul. Desigur ca daca nu ne-ar fi fost schimbate camerele, nemultumirea mea ar fi fost maxima, nici nu vreau sa ma gandesc cum as fi putut supravietui inca 2 zile si 2 nopti intr-o camera "frigorifica", cu siguranta m-as fi imbolnavit sau mi-as fi facut "patul" direct pe pardoseala incalzita de pe hol/palier. Chiar ma gandeam, oare cine a avut ghinionul sa primeasca acele camere-congelator dupa ce ne-am mutat noi, pentru ca tot soseau autocare cu turisti? Scandal la receptie nu am mai vazut/auzit, poate acei tineri erau mai rezistenti la frig, nu prea stateau in camera sau ajungeau prea tarziu si prea obositi pentru a mai simti "alizeul"...

Internetul wireless in camere exista si este gratuit, pentru ca una dintre colege isi luase laptopul cu ea si tinea legatura cu familia pe mess (?). Plus ca in camera am observat pe perete, sub televizor, mai multe tipuri de prize si mufe, la cat ma pricep eu cred ca una dintre ele sigur era pentru conectarea unui cablu de retea (?).

In plus, in hol, chiar in fata receptiei, era un calculator conectat la Internet, dar accesul si explorarea se faceau contra-cost, cu fise. Din pacate nu stiu tariful pentru acest serviciu...

Ionescunic, ai dreptate cu declararea starii de urgenta, insa a fost cu o saptamana inainte de sosirea noastra, inca se mai vedeau copaci si crengi rupte de furtuna puternica. Noi am pus schimbarea ciudata de vreme pe seama exploziei solare atat de mult mediatizata, care a avut loc chiar joi, cand noi am sosit. Oricum, drumul spre Kulata (granita cu Grecia) era inchis din cauza inundatiilor, studentii greci care venisera cu autocarele povesteau ca au ocolit destul pe mult.

Ca sa nu aveti ghinionul meu, cei care aveti deja rezervare, solicitati o camera pe partea din spate a cladirii Azaleea, sau luati-va de acasa o rola de scotch lat, pentru etansarea geamurilor. Nu, nu glumesc! E cea mai simpla si rapida metoda de a opri vantul si frigul sa intre in camera.

Despre manastirea Rila, asa cum am primit noi informatiile de la Vladimir, asa v-am scris si eu (ori s-a exprimat el eronat in engleza, ori nu am inteles eu corect, tot ce se poate). Poate ca nu e cea mai mare manastire din sud-estul Europei, insa din Bulgaria este cu siguranta si au mare grija de conservarea si promovarea acest vestigiu. Daca am timp, va dau mai multe detalii intr-un review dedicat.

Nu uitati sa verificati prognoza meteo inainte de a pleca, eu asa am facut si i-am anuntat pe ceilalti sa-si ia imbracaminte/incaltaminte adecvate. Chiar mi-au multumit unii colegi, care ar fi venit cu geci si pantaloni mai subtiri, fara manusi sau fes, pentru ca prima jumatate a saptamanii trecute fusese o vreme superba, de toamna tarzie...

adryana
    [16.12.10 12:10:30]

@corina70, inca din luna octombrie m-am interesat de Bansko, si am vorbit cu mai multi membrii AFA, care au fost acolo, printre care @ionescunic, @catalinalupu, si altii. Cu doamna @catalinalupu am vorbit si in particular, si bine am facut, caci vroiam si noi sa mergem de revelion acolo la White Fir Valley, tinand cont ca pt. 4 stele, am gasit un pret excelent la o agentie, si cred ca e si singurul hotel care are AI, ceea ce era si mai avantajos, caci avem si 2 copii. Dar fiindca aflasem de la dansa ca e izolat si situat la distanta de Bansko, am renuntat, asa ca de revelion mergem in Bansko, la hotelul Narcis Spa, din data de 29.12 pana in 2.01. E pacat sa nu mergi in Bansko, sa alegi un hotel acolo, caci sunt o multime, practic nici nu stiam la inceput pe care sa il alegem din imensa lista de hoteluri... Am scris data pentru cei care pleaca tot pe 29 dec. , poate ne strangem mai multi. Parerea mea e ca ce ai patit tu e, sa zicem, un caz izolat, caci nu cred ca centrala termica se defecteaza zilnic, dar pacat totusi de geamuri ca nu se inchideau, asta e inacceptabil la un hotel, indiferent de nr. de stele. Si eu sunt friguroasa de felul meu, si ma pun in situatia ta, ce greu ti-a fost sa rabzi atata frig. In ceea ce priveste orasul, si toata zona, am vazut din poze ca e frumos acolo, si sper sa ne simtim bine acolo de revelion. Iti doresc Sarbatori Fericite si un An Nou cu multe bucurii si destinatii de vacanta mai calduroase!

[16.12.10 12:36:03]

Cred ca am uitat totusi sa precizez un detaliu foarte important: daca ar fi fost dupa mine, nu as fi ales acest hotel, mai ales dupa ce am citit impresiile Catalinei. Insa acest hotel a fost singurul care s-a incadrat in bugetul alocat acestui eveniment. Am fost asadar conditionati de buget. Una peste alta a fost ok pana la urma, insa a doua oara nu m-as mai duce acolo si nici nu as recomanda aceasta destinatie prietenilor mei, ci poate dusmanilor: -))).

Noi nu ne-am dus acolo pentru ski, excursii sau cumparaturi, am fost in team-building. Lucrurile se schimba atunci cand mergi cu familia, cu un grup de prieteni, adica impreuna cu persoane pe care le cunosti foarte bine, cu care te poti distra fara sa te autocenzurezi. Nu stiu daca intelegeti ce vreau sa zic... am fost practic impreuna cu persoane cunoscute, insa nu m-am simtit in largul meu tot timpul, de exemplu n-am indraznit sa ma afisez la piscina interioara, in costum de baie, in fata colegilor mei... sau, cu altii, chiar nu prea aveam ce sa discut, pentru ca nu-i cunosc suficient de bine, comunicam mai mult la telefon sau pe mail. Noroc cu colegele mele mamici, cu copilasi cu aceeasi varsta cu fetita mea, am avut teme comune de discutii: -)))

catalinalupu
    [16.12.10 12:48:38]

@Corina70, imi pare rau... ca nu si-au schimbat optica vis-a-vis de client!

Concluzia mea... fiind si a ta: conditii excelente slab exploatate!

Am si eu o curiozitate: in sala de restaurant de la nivelul receptiei, mai era sefa de sala femeia-barbat? !

[16.12.10 12:58:52]

Catalina, n-am vazut un astfel de "specimen": -))), cu siguranta mi-ar fi atras atentia daca era pe-acolo. Probabil ca nu mai lucreaza la acest hotel...

Pe noi ne-au amuzat cei care schimbau platourile golite cu unele pline, aveau un costum compus din jacheta rosie, pantaloni negri si pe cap avea fiecare cate o boneta de bucatar (din aceea foarte inalta), insa de culoare neagra... parca erau personaje din povesti: -))).

A, si am inteles de la Vladimir ca aceasta zona, oarecum izolata, este locul preferat de intalnire pentru "lumea interlopa" din Bulgaria, probabil ca aici sunt la adapost de priviri si urechi indiscrete...

anka16
    [16.12.10 14:51:31]

Frumoasa si detaliata "aventura" ta. Felicitari si astept cu interes povestioara despre manastirea Rila.

Am vrut si eu sa merg aici de revelion dar, asa cum au scris si altii am vazut ca nu este chiar in Bansko si am renuntat.

Voi pleca la Bansko pe 27 decembrie la hotel Lucky Bansko, unde voi face si revelionul. Daca cineva a fost la acest hotel, astept impresii.

O curizitate am si eu: daca aici nu aveai unde sa te plimbi, in bansko cum este? Am inteles ca nu ai stat prea mult acolo, dar in general, ai avea ce face?

[16.12.10 16:36:33]

Hmm, Bansko mi-a lasat impresia unui mic orasel, unde constructiile noi si moderne troneaza alaturi de case vechi, mai mult sau mai putin paraginite. Noi am explorat foarte putin zona pietonala din centrul orasului, in apropierea cladirii Primariei.

Nu pot asadar sa-mi dau foarte mult cu parerea, am stat practic o ora si mare lucru n-am apucat sa vedem. Poate altii te vor putea ajuta cu mai multe detalii. Am remarcat ca exista foarte multe "mehana", locuri unde poti manca pe saturate si relativ ieftin, mancaruri traditionale bulgaresti sau "normale". Chiar la unul dintre localuri era un mesaj scris cu creta pe o tablita neagra "You came here as customers, but you leave as our friends".

dorgo
    [16.12.10 19:14:41]

inca o apreciere si din partea mea, pentru aceasta istorioara atat de detailata... nici eu nu sunt pretentios, am trecut prin toate, am dormit pe plaje, in cort, pe saltea de plastic, pe bancheta in tren, pe fotoliu, in picioare (in Italia in tren era asa de mare aglomeratia c-am atipit cateva minute in picioare), in hamac, in cuseta sau pe rogojina... doar sub pat si la volan inca n-am adormit...

magdalena
    [16.12.10 19:39:29]

Totul e bine cand se sfarseste cu bine! Savuros, placut, spumos, o lectura excelenta!

adryana, anka16, catalinalupu, commandorsteel*, Corina70, dorgo, magdalena, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂTerra Complex Hotel (ex White Fir):

• pagină generată în 0.051671981811523 sec