ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.11.10
AUG-2010

Sate medievale in jurul orasului Albi

Berdien Stenberg - Une Fille De Tous Les Pays -allegro mix flute

In aceasta vara impreuna cu sotul meu am petrecut 10 zile in Franta, cazati in orasul Albi. Am inchiriat o masina si am vizitat satele invecinate, descooerind o parte din ceea ce se numeste Tara Catarilor. Majoritatea satelor sunt construite in jurul unui castel si si-au conservat foaarte bine aspectul medieval.

Cu aceasta ocazie am aflat cate ceva si despre istoria acestor oameni, catarii, prigoniti de Biserica Catolica deoarece incepusera sa devina o amenintare pentru suprematia acesteia. Credinta catarilor (sau "cei puri" - "albigeois"), avea la baza ideea ca lumea este un loc unde sufletele oamenilor se purifica prin suferinta. Cateva din lucrurile care mi-au ramas in minte sunt ca acesti oameni considerau femeile egale cu barbatii, descurajau casatoria, incurajau ascestimul si tolerau eutanasia. Unul din simbolurile lor este o cruce cu bratele egale si cu varfurile bratelor ascutie si uneori decorate cu detalii circulare, simbol afisat pe multe cladiri, de obicei auriu pe fond rosu.

Unul din cele mai frumoase sate din zona este Belcastel, inclus in asociatia Les Plus Beaux Villages de France. Ce m-a uimit aici este ca pana si acoperisurile caselor sunt din piatra. Satul este construit pe malul raului Aveyron, pe coasta muntelui In punctul cel mai inalt al satului se afla castelul medieval, care se viziteaza. Pe malul raului am mancat o combinatie excelenta de mezeluri traditionale, ca si o salata "chevre chaud", cu branza de capra calda, paine prajita, salata si miere si nuci.

Un alt sat care ne-a placut foarte mult este Conques (Concas in limba occitane inseamna scoici; simbolul satului este reprezenatat de trei scoici). Satul este intesat de turisti, chiar am stat la rand cateva zeci de minute pentru a gasi loc de parcare. Conques se afla pe drumul Saint Jaques de Compostelle si se mandreste cu Abatia Sainte Foy de Conques. Abatia adaposteste un adevarat tezaur de sculpturi romane, ca si obiecte de cult de aur si argint, printre cele mai vechi si mai frumoase opere de arta din Evul Mediu. Satul se desfasoara de-a lungul stradutelor inguste, foarte pitoresti, cu multe restaurante si magazine de suveniruri, si toate acestea construite in coata muntelui.

In drumurile noastre am ajuns si la Saint Cirque Lapopie, considerat de unii chiar cel mai frumos sat din Franta. Aflat pe valea raului Lot, este construit sus pe stanca, astfel ca privelistea spre vale este minunata. Strazile sunt foarte inguste, cladirile din piatra pastreaza aerul medieval, turistii sunt multi, dar gazdele fac fata pot spune.

In Sauveterre la Rouergue am fost spectatori ai unui festival international de folclor in aer liber, pe malul unui lac, cu participanti din Mexic, Antigua si Barbuda, Croatia, Franta, Taiwan si alte cateva tari. Spectacolul a fost urmat de o parada prin centrul localitatii, foarte pitoreasca si plina de viata.

Toate localitatile, mari si mici nu conteaza, sunt impodobite cu multe flori si decoratiuni, care fac tot deliciul ochiului care le intalneste. Viata este linistita, oamenii amabili si mancarea foarte buna.

Trimis de teodorya in 01.12.10 13:16:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Annecy

VIZUALIZĂRI: 3344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teodorya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Festival folcloric - participanti din Taiwan

dorgo
[01.12.10 14:14:29]

In orasul Albi s-a nascut pictorul impresionist, Henry de Toulouse Lautrec, care in ciuda faptului ca era fiul unui mosier instarit, pleaca de tanar la Paris si traieste si picteaza in cartierul Montmartre, alaturi de Degas, Monet, Manet, Max Planck, Gaugin, Van Gaugh, Picasso, s. a. m cu totii acestia intalnindu-se de obicei in cafeneaua "Le lapin agile" si "Le Moulin de la Galette".

Sufera de o boala rara a oaselor gambei, care nu mai cresc in lungime si Henry ramane pitic pentru tot restul vietii. Are insa talent, picteaza scene din viata cazinourilor pariziene si a bordelurilor din Pigalle, descrie in culori (si creaza si unele afise) extraordinare, Can-Canul de la cabaretul Moulin Rouge... Moare destul de tanar din cauza alcoolului inventat tocmai de francezi, cognac-ul, nu insa inainte de a-si veda visul cu ochii... cateva panze de-ale lui sunt acceptate la Luvru!

[01.12.10 14:34:25]

Propun melodia atasata mai sus, drept fond sonor!

[01.12.10 18:33:22]

@teodorya

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo. Sunt sigur ca prin aderarea ta la comunitatea noastra, am castigat un membru valoros.

Te rog insa, ca pe viitor sa incarci fotografiile (minunate altfel, felicitari), dupa review. Acum am mutat eu cele 4 incarcate inainte, la prezentul review, dar pe viitor incearca sa respecti ordinea review/fotografii, pentru a evita astfel de complicatii.

teodoryaAUTOR REVIEW
[01.12.10 19:52:21]

Multumesc webmaster15, asa voi face.

crissu
[02.12.10 17:12:59]

Pozele sunt minunate! Si review-ul pe masura! Un vot de la mine si un calduros 'bun venit'

crissu, dorgo, teodorya
Alte impresii din această RUBRICĂDescopera orasul Albi: