ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2010
    ÎNSCRIS: 16.11.10
    NOV-2010

Hotel Olympia

- Un strop de voie buna

Odata ajunsi in orasul Ceska Lipa, din Cehia ne-am cazat la hotel Olympia, hotel de 3 stele, situat in centrul orasului. Construit in anul 1906, deci cu o lunga traditie si istorie, acesta ofera cazare in Macha Area. In mijlocul unei regiuni frumoase, cu conditii de mediu bune, peisajul este bogat in zone turistice atractive din Boemia de Nord.

La intrare exista un parc mic, cu o fantana arteziana.

Este situat intr-o zona linistita, a orasului, dar amplasat pe strada principala, foarte aproape de centrul orasului. Vis-à-vis se afla Banca Comerciala. Iar la 10 minute de mers pe jos, am gasit renumitul magazin “Kaufland”, cu preturi foarte accesibile.

La receptie am fost primiti cu amabilitate, ne-am cazat imediat, am primit o camera, destul de micuta, costul acesteia a fost de 990 coroane cehe pe noapte +. mic dejun inclus (hmm, acceptabil). Micul dejun se putea servi dimineata, de la orele 7-9 in cursul saptamanii, iar in weekend de la 8-10. Indiferent cum se numeste, sau in ce tara este servit, asteptarile sunt aceleasi: “sa te puna pe picioare pentru ziua care abia incepe”!

Hotelul este curat, cochet, cu holuri lungi, si gresie pe jos. Pe peretii de culoare galbena erau tablouri. Pe holuri erau locuri speciale de fumat, amenajate cu fotolii si scrumiere. In camere fumatul este interzis!

Camera luminata cu ferestre mari si o draperie de culoare rosie foarte frumoasa si moderna. Dotata cu 2 fotolii, o masuta micuta, telefon, televizor LCD cu programe doar in limba ceha, dar nu prea ne-am folosit de acesta (am inteles ca toate camerele sunt dotate cu televizoare LCD) un dulap mare, la intrarea in camera, pe partea dreapta, o oglinda uriasa chiar pe holul de la intrarea in camera, baie cu dus, fara cada, curat, cu un miros placut, prosoape albe schimbate in fiecare zi. Doua paturi, cu cate o comoda, si doua veioze foarte frumoase, moderne. O floare mare (un trandafir japonez, parerea mea, nu sunt specialista, dar asa cred). Unele camere aveau si balcon, a noastra a fost simpla, insa.

Partea cea mai buna a fost ca am avut si acces la internet wireless, chiar din camera, asa ca sederea ne-a fost foarte placuta, pentru ca am putut tine legatura zilnic cu cei dragi, lasati acasa, inclusiv sa va citesc pe voi.

La parterul hotelului se afla un restaurant, unde am putut servi fie preparate specifice, din bucataria ceha, fie din bucataria internationala, intr-o atmosfera foarte placuta.

De asemenea la parterul hotelului, se afla un spatiu inchis, dotat cu un computer, si internet prin cablu.

De asemenea se afla un club de jocuri de noroc, o sala de banchet, o sala de conferinte cu o capacitate de 100 de persoane.

Hotelul era’’ relax centrum’’, dotat cu sala de bowling, cu 5 piste, si servicii de inchiriere pantofi, (speciali pentru pistele de bowling, asa ca niste opincute), bauturi racoritoare. Sauna finlandeza cu o capacitate de maxim 6 persoane, costul a 60 de minute fiind 200 de coroane cehe. Mai era si o sala de squash.

Personalul hotelier era tanar, se vorbea binisor engleza la receptie, in general cehii sunt persoane ospitaliere, dar stricte. Sunt un popor comunist inca.

Parcarea este gratuita, hotelul avand 2 locuri amenajate pentru parcare: unul in fata hotelului, si al 2-lea in spate.

In general este un hotel decent, curat, de 3 stele, care si le merita. Il recomand cu placere, oricui ajunge in parte aceasta a Cehiei.

Trimis de ilincutei c* in 01.12.10 12:38:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 1853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilincutei c*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 unul dintre cele 2 paturi ale camerei de hotel

Costi
    [01.12.10 13:20:13]

... in general cehii sunt persoane ospitaliere, dar stricte. Sunt un popor comunist inca.

Ciudată concluzie, din partea cuiva care, în '89 era doar pionier, dacă nu cumva chiar "şoim al patriei".

Stricteţea, sau mai bine spus rigoarea şi disciplina nu sunt caracteristici comuniste, aşa cum libertinajul nu este apanajul capitalismului.

Cehii sunt mult mai puţin comunişti decât românii, doar că sunt mult mai "lipsiţi de imaginaţie" decât noi şi, ca atare, unele lucruri s-au mişcat mai încet.

De exemplu, în Cehia, apartamentele de stat au fost puse în vânzare către chiriaşi abia acum, după 20 de ani de la căderea comunismului. În schimb, ele sunt vândute la preţul real, nu pe nimica toată, cum s-a făcut în 1990 la noi, astfel că şmecheriile imobiliare sunt mult mai puţin posibile la ei, decât au fost la noi.

În plus, statul are de câştigat mai mult.

[01.12.10 13:26:43]

draga Costi, imi permit sa te contrazic, fara sa o iei in nume de rau, nu mi se pare ca cehi ar fi "lipsiti de imaginatie", ma rog, fiecare cu parerea lui, dar cat despre review, ti-a placut, sau doar ai vrut sa critici?

[01.12.10 13:46:44]

webmaster, imi poti atasa aceasta melodie la review-ul meu. te rog? -un strop de voie buna-din optimismul si veselia poporului ceh. multumesc.

corinne
    [01.12.10 13:58:45]

Frumos descris cu multe informatii utile!

Un hotel ce trebuie pus la favorite si datorita punctajului maxim acordat. Felicitari!

Costi
    [01.12.10 15:07:07]

@ilincutei c

Când am spus că cehii sunt "lipsiţi de imaginaţie", m-am referit la acea "imaginaţie" de a ocoli, sau încălca legea, aşa cum au românii, de aceea am şi pus expresia în ghilimele.

Cât priveşte "critica", eu nu am spus-o ca o critică, doar m-am mirat, a nu-ştiu-câta-oară, de faptul că tânăra generaţie asociază comunismul cu stricteţea, deşi comunismul era un regim poliţienesc, dar nu strict, asta însemnând multă improvizaţie şi mişcare aleatorie/browniană.

Oricum, este bine că mi-ai replicat la ecou, pentru că aşa am constatat că am uitat să-ţi votez review-ul, pe care, da, l-am apreciat ca fiind foarte util celor care pot ajunge pe-acolo şi celor care vor să-şi facă o idee despre aceste locuri.

Îmi cer scuze, dacă nu m-am făcut înţeles corect.

[01.12.10 15:38:27]

@ilincutei c

La ce melodie te referi? Ca n-ai dat nici un link.

2. Vorbesti despre hotelul de aici ? Daca da, de ce nu ai definit o rubrica pentru hotel? Era mai potrivit. O sa o facem noi in perioada ce urmeaza.

3. Felicitari, pentru ca ai scris al 16.600-lea review, de pe sait. Este o cifra destul de rotunda.

[01.12.10 15:48:05]

webmaster acesta este link-ul. multumesc mult de tot http://www.trilulilu.ro/rorix/fdc8104f9becff

[01.12.10 18:06:48]

Am atasat la review, melodia solicitata. Auditie placuta.

Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare. La hotelul din link-ul pus de mine in ecoul de mai sus te referi?

[01.12.10 18:10:05]

da, acela este hotelul. si multumesc pentru melodie!

[01.12.10 19:27:06]

review mutat la noua rubrica creata, dedicata Hotelului Olympia din Ceska Lipa.

AndreiVladut
    [02.12.10 15:26:54]

Votat Mult succes in continuare

ileanaxperta*
    [27.12.10 14:26:18]

Utile si frumoase randurile tale ca si pozele, semnificative. Iar micul dejun foarte copios mi-a amintit de breakfast-urile luate in vara in circuitul meu cand am ajuns intr-un final si la Praga...

LA MULTI ANI! cu voie buna, cu multa sanatate si multe bucurii, cu fericire si realizari pe toate planurile. Si nu in ultimul rand, multe vacante de vis oriunde si oricand!

AndreiVladut, corinne, Costi, ileanaxperta*, ilincutei c*