ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2010
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
JUL-2010

Penzion Beryl, un hotel convenabil

Dr. Hook-When You're In Love With A Beautiful...

De la Miskolc la Košice (citeşte "coşiţe"), pe E71 sunt vreo 85 km, pe care i-am parcurs într-oră şi jumătate, asta incluzând şi pauza de la graniţă, unde am oprit să iau benzină şi vigneta, care este necesară, la fel ca în Ungaria, doar dacă foloseşti autostrada. Benzina este mai scumpă în Slovacia decât în Ungaria. Pentru 23,62 litri am plătit 30,45 €, ceea ce înseamnă aproximativ 1,29 €/litru. Slovacia este a doua ţară, după Slovenia, dintre noile intrate în Uniunea Europeană, care a reuşit să îndeplinească criteriile şi a trecut la moneda euro, asta spre necazul fraţilor lor cehi, care (deşi nu prea au motive) îi cam dispreţuiesc şi-i privesc de sus, ca pe ruda cea săracă. Dar asta se întâmplă şi pe la alţii, vezi relaţiile ruşi-ucrainieni, români-basarabeni, polonezi-lituanieni, francezi-belgieni şi exemplele pot continua.

Am pus GPS-ul să mă ducă la adresa hotelului şi astfel am ajuns exact la uşa acestuia. Cei care au făcut rezervări pe booking.com, ştiu că pe confirmarea de rezervare, în afară de toate condiţiile oferite de hotel, preţ, şi alte aspecte ale rezervării, este înscrisă adresa exactă a hotelului, precum şi coodonatele acestuia pentru GPS. În cazul hotelului în cauză adresa este:

Mojmirova 2/A, Kosice 04001, Slovakia,

iar coordonatele GPS:

Latitude 48.7183, Longitude 21.2578 (N 48° 43.101, E 21° 15.469

Hotelul este plasat chiar la intersecţia străzii Mojmirova cu strada Timonova, în imediata apropiere a centrului istoric al oraşului. Este o construcţie nouă, nu foarte mare, având în vedere spaţiul îngust avut la dispoziţie. Formalităţile de cazare au decurs rapid, domnişoara de la recepţie, care vorbea engleză fluent, explicându-mi şi care erau regulile pe-acolo.

Îmi lăsasem maşina pe partea cealaltă a străzii, pe un loc de parcare marcat, exact în unghiul de 90° făcut de cele dou străzi, dar domnişoara mi-a deschis poarta de la parcarea aflată în spatele hotelului, astfel că, pe toată perioada cât am stat în hotel maşina a rămas în această parcare. Cei care vor privi fotografia vor constata că este o parcare mică, de 4 locuri, maxim 5, dar şi hotelul este mic, are numai 8 camere duble şi două apartamente. În plus, mai are şi o parcare subterană, amândouă fiind gratuite.

Recepţia se află la parter, într-un hol mare, amenajat ca bar, cu un televizor LCD cu diagonală mare. Pe una din laturi se află cele necesare pentru micul dejun şi, tot de aici se poate ieşi pe o terasă acoperită şi închisă, unde, poţi lua micul dejun, dacă nu preferi spaţiul (mai întunecat) de la recepţie.

Pe timpul nopţii, uşa de la intrare se închide, dar există o sonerie şi un interfon, prin care poţi vorbi cu recepţia.

Hotelul nu avea restaurant la data vizitei noastre (mi s-a spus că se intenţionează amenajarea unuia), dar există barul de la recepţie, care oferă băuturi şi chestii de "ronţăit" (ambalate). În plus, în apropiere există numeroase restaurante.

Camerele nu sunt foarte mari, dar curate şi dotate cu cele necesare: un televizor LCD, destul de mare, telefon, conexiune internet wireless (gratuit), destul de bună, minibar (cu o dotare cam săracă, vezi fotografia). Paturile, foarte comode, au nişte saltele excelente, pe care am dormit foarte bine.

Baia în faianţă maro închis, în ton cu mobilierul şi parchetul din cameră era foarte curată şi dotată cu strictul necesar, inclusiv uscător de păr. Săpunul şi gelul de duş, lichide, erau la dozator, care era umplut complet, nu a fost necesar să ne chinuim să stoarcem ultima picătură, cum se mai întâmplă prin unele locuri.

Fereastra camerei dădea spre vest, oferind o frumoasă privelişte urbană, pentru că hotelul este amplasat în zona oraşului vechi.

Micul dejun este servit între 7 şi 10 şi este de tip bufet suedez, cu conţinut clasic: omletă, crenvurşti, ouă fierte, salamuri, brânzeturi, iaurturi, dulceţuri, miere, cafea, ceai, lapte şi cereale.

Singurul punct slab pe care l-am găsit este lipsa unei instalaţii de aer condiţionat (doar apartamentele fiind dotate cu aşa ceva), lipsă care s-a văzut mai ales după-amiaza, camera fiind orientată, cum spuneam, spre vest.

În schimb, poziţionarea hotelului chiar la câţiva metri de Strada Mare, atracţia principală a oraşului, face din acest hotel o opţiune de luat în seamă, mai ales pentru cei cu un buget mai redus.

De altfel, domnişoara de la recepţie a mers chiar cu noi, pentru a ne arăta cum putem ieşi direct, prin terasa unui local select, Le Colonial, aflat în spatele hotelului, în centrul oraşului.

Închei cu precizarea că nici preţurile de la bar nu era foarte mari. Am băut o bere Plzen la sticlă de 500 ml, pentru care am plătit 1,50 €.

Ah, să nu uit o informaţie utilă pentru cei ajunşi prima dată în Slovacia: prizele standard de tip "schuko" nu au conexiunea de împământare ca la noi, cu acele contacte lamelare pe marginea corpului ştecărului. La ei, împământarea este sub forma unui pin, ca cei doi pentru tensiune, dar nu este montat pe ştecăr, ci pe priză. Ştecărul este prevăzut cu o gaură în care intră acest pin, aşa cum se poate vedea în ultima fotografie ataşată (sus). Dacă la aparatura folosită (încărcătoare de toate felurile, alimentatare de laptop etc.) nu aveţi un astfel de ştecăr, se poate folosi un dispozitiv adaptor universal (daţi o căutare pe google după cuvintele "adaptor stecher" şi găsiţi diferite soluţii), sau dacă aveţi un ştecăr fără conexiune de împământare, de tipul celui prezentat în ultima fotografie ataşată (jos), acesta se poate folosi direct.

În încheiere, pot să vă spun că, dacă aveţi ocazia să treceţi prin frumosul oraş slovac Košice, hotelul Penzion Beryl este o opţiune de cazare pe care merită să o luaţi în considerare.

Trimis de Costi in 22.11.10 00:26:02

VIZUALIZĂRI: 2360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Penzion Beryl, din Košice
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

magdalena
    [22.11.10 08:12:24]

Pare un hotel acceptabil de tranzit si se poate si vizita orasul Kosice...

CostiAUTOR REVIEW
    [22.11.10 10:15:34]

Rog un webmaster să ataşeze la review această melodie:

[22.11.10 10:41:41]

Done

anadragusin
    [22.11.10 13:28:18]

Utile informatii pt. un tranzit in Kosice. Foarte bine expus hotelul si facilitatile, ramane doar sa mai faca restaurantul. Felicitari Costi!!!

creivean
    [22.11.10 19:57:20]

Când scrie Costi, ai în review toate detaliile de care ai nevoie. Până şi tipul de ştecher (asta pe bune că-i important, am stat şi eu pe la hoteluri cu Wlan, aveam laptopul, dar nu aveam cablu), coordonate GPS, locaţii excelente la preţuri foarte bune.

Ce lipseşte? Să merg şi eu acolo. Dar, asta ţine doar de mine... Felicitări Costi, ai scris un alt review, de SB.

[31.01.15 14:57:02]

@Costi - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

CostiAUTOR REVIEW
    [31.01.15 19:37:47]