ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2010
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2010

Hotel Slavey - Un concediu reusit

Chamillionaire - The Ultimate Vacantion

A se citi doar optional:

Am contractat sejurul inca din luna aprilie a acestui an pentru a beneficia de early booking 20%. Ce-i drept, am luat in considerare, pe langa alti factori de decizie si parerile de pe amfostacolo, in vremea aceea 5 la numar, toate pozitive. A urmat o lunga perioada de asteptare plina de angoasa, timp in care oscilam de la a regreta pana la a ma bucura de alegerea facuta. Dupa 4 luni, mi-am spus, fie ce-o fi, alegerea a fost facuta, trebuie doar sa ma bucur de concediu si totul va fi bine. Acum m-am intors din sejurul mult asteptat si vreau sa va spun ca nu m-am simtit bine, ci excelent! A fost de departe unul dintre cele mai reusite concedii, in care ne-am simtit formidabil cu un buget redus si am profitat de fiecare minutel petrecut acolo pentru a ne distra.

Hotelul era ocupat in proportie de ¾ de romani.

Parcarea lor de 25 de locuri era ocupata in exclusivitate de masini RO. Prin urmare m-am simtit in tara straina doar din punct de vedere al serviciilor, in rest am putut fi martora la comportamentul romanesc de peste granite, ca doar nu trebuie sa ne dezmintim ca suntem romani, ci trebuie sa alimentam parerea generala, proasta despre poporul nostru. Si ce sa va spun, culmea, tot aceste specimene de “tzarambetzi” se declarau profund dezamagiti de serviciile locale.

O sa incep povestirea mea prin a va prezenta cateva scene din seria “romanski”:

-primul drum la mare, ne asezam prosopul in zona fara plata incadrati intre 2 familii de romani: ce-i din dreapta dupa ce se le edificam natia, la vreo 10 minute ii auzi “frate astia n-au muzica aici? ! ” si scot un telefon “shukar” in care canta un manelist, ca de fara nu se poate, doar sunt in concediu la mare. Ceilalti din stanga cu semintele, berea si tigara, bineinteles abandonata in nisip. Cred ca nici daca ii cautam nu-i nimeream asa de bine, parca ar fi fost platiti de guvern, sa scarbeasca si turistii de pe alte plaje.

-dupa o plimbare nocturna prin statiune, ne-am intors la hotel, dupa ora 23 deci nu mai beneficiam de “all inclusive”. Baietii au avut pofta de bere asa ca ne-am oprit la un supermarket si am cumparat 4 beri kamenitza la un pret rezonabil de 6.4 leva. Ne oprim la terasa hotelului pentru a savura berea admirand piscina, cand deodata… o domnisoara cu acompaniata de 2 baieti si inca o fata zbiera ca a fost “jecmanita de bulgarii astia nenorociti, ce-i asta frate, all inclusive dar nu beneficiezi de nimic! ”, lucru pentru care a atras atentia tuturora de pe terasa. Macar de n-ar fi vorbit in romana! Ce se intamplase de fapt: s-a dus la bar sa-si ia un suc, iar barmanul i-a spus ca trebuie sa-l plateasca, lucru pentru care s-a simtit “jegmanita”. In fine…

-alta intamplare la masa de dimineata, ne intalnim cu un un coleg al sotului meu. Omul isi prajea paine si vazandu-l am zis sa facem o gluma si-i spunem “ mai usor cu painea aia ca te ingrasi”, iar el posac “ dar ce sa mananc, frate, aici ca n-ai ce, imi prajesc si eu paine”. Initial am crezut ca glumeste, dar omul n-o facea. Hai sa fim seriosi, nici noi nu mancam orice si au fost preparate de care nu m-am atins sau dupa prima gustare am renuntat la ele, dar totusi sa te rezumi la paine prajita? ! …Parerea mea e ca aveai ce sa mananci, chiar daca sufereai de ulcer sau tineai nu stiu ce dieta.

-intamplare de la piscina, un grup de 3 familii de romani si un copil (bine ca nu i-am prins decat 3 zile), stiau sa-si faca simtita prezenta de fiecare data, tipau, isi dadeau branci in piscina, desi saritul era interzis, ii innebuneau pe saracii animatori, se bagau in toate programele, ii incurcau si le stricau numarul, etc. dar lucru care m-a uimit era faptul ca atunci cand ei considerau ca bere nu mai era destul de rece pentru a o savura, o aruncau in sistem de canalizare care inconjura piscina, acolo unde se scurgea si apa din piscina care era filtrata si reintrodusa si in care noi faceam baie. Pana la urma au platit pentru “all inclusive” si berea era la discretie, nu? ! Ca sa nu va mai spun ca desi erau 3 cosuri de gunoi, majoritatea nu-si aruncau gunoaiele, asa ca daca cineva nu strangea dupa ei in timp oportun te trezeai innotand printre pahare purtate de vant in apa. Foarte frumos!

-alt aspect. Hotelul era plin de copii, care plangeau, urlau, iar parintii ii potoleau in stil romanesc, alergandu-i prin lobby sau prin sala de mese si aplicandu-le corectia rupta din rai. Sper sa nu ma intelegeti gresit, iubesc copii si desi inca nu am, imi doresc foarte mult. Cu totii am fost asa deci as fi absurda daca as spune ca m-au deranjat, desi nu era masa la care sa nu ai parte de cate un “concert”, iar unii turisti se aratau vizibil ofuscati. Eu cred ca iti trebuie mult curaj sa-ti iei copilul mic cu tine in concediu si sa-i dai mancare despre care nu stii cum a fost preparata sau sa-l lasi cu orele in piscina in timp ce tu te bronzezi si sa te intrebi apoi de ce are febra sau de ce il doare capul!

Totusi, nu vreau sa generalizez, majoritatea romanilor se bucurau linistiti de concediu fara sa deranjeze, insa stiti cum e o parere negativa se obtine mai usor decat una pozitiva si in special ca la noi exista precedentul cred ca sunt slabe sanse sa ne reabilitam imaginea de peste hotare.

Drumul pana la Nisipurile de aur l-am parcurs fara probleme. Pentru a fi siguri ca nu ne invartim prea mult prin statiune sa gasim hotelul, am printat de pe net o harta a hotelurilor si l-am gasit relativ usor.

Am ajuns in jurul orei 12:30, am parcat masina in fata hotelului si l-am lasat pe prietenul nostru in ea, ca sa nu aveam parte de vreo surpriza, am mers la receptie, ne-au dat bratarile, cardurile pentru masa, am achitat parcarea pentru 6 zile=42 leva, am primit bon si hartia pe care trebuia s-o afisam in geamul masinii, dupa care ne-am depozitat bagajele la hotel si am mers impreuna cu un baiat de la receptie sa ne arate unde sa parcam. Cum nu mai aveau locuri in fata hotelului, am parcat la complexul Paradise, cam la 10 min de mers pe jos, intr-o parcare pazita.

Cand s-au intors baietii, am mers sa servim masa, dupa aceea am revenit la receptie unde am primit cheile, ora fiind 13:30. Check-in-ul a fost foarte promt, n-am avut ce reprosa, receptionera vorbea fluent engleza si ne-am inteles foarte bine cu ea.

Camera este spatioasa, cu mobilier modern, arata chiar mai bine decat in poze, a noastra avea vedere la mare si la doua dintre piscine. Este foarte curata, prosoapele si asternuturile imaculate, Tv (printre alte programe aveam si ProTv international si Tvr 3), frigider, aer conditionat, telefon (de fapt, erau doua, dintre care unul in baie). Baia avea cabina de dus, uscator, apa calda la orice ora. Intr-un cuvant totul arata impecabil.

Curatenia in camere se facea zilnic, intre orele 8:30-9:30, cand noi eram la masa. Prosoapele se schimbau zilnic, iar lenjeria o data pe sejur. Desi inainte sa plecam la masa, faceam patul, cand ne intorceam il gaseam aranjat in diferite moduri care ne-au impresionat placut. I-am lasat menajerei o singura data 2 leva pe pat, cam in a 4-a zi de sejur. Lucru care nu cred ca a avut vreo importanta, dar noua ne-a placut de ea. Desi am fost la mare si inevitabil am adus nisip in camera, doamna de serviciu a fost draguta si nu ne-a lasat sa-l pastram amintire tot restul sejurului.

Masa. Mancarea era din belsug, aveai de unde alege, poate sa fi prea mofturos sa spui ca n-ai ce manca. N-avea relevanta ora la care ajungeai la masa, pentru ca mereu suplimentau mancarea deci nu ramaneai fara. Noi mergeam la masa in jur de ora 8:30 dimineata, 14:00 la pranz si 19:30 seara. La coada nu se statea decat pentru clatite, gratar si la bar. Cel putin asta am constatat noi.

Dimineata: cereale (mai multe sortimente), lapte cald/rece, iaurt, compot, gem, miere, unt (2 sortimente), oua fierte, omleta, crenvursti, carnati (condimentati, cu gust ciudat), mezeluri (slabe calitativ), rosii, castraveti, masline, branza (mai multe sortimente), cascaval, salate atat cu maioneza cat si light, din cruditati (varza, morcovi, rosii, castraveti, salata), diferite sortimente de paine, cornuri, fursecuri si fructe. Fructele erau prezente la fiecare masa, noi am vazut: kiwi, prune, pepene rosu/galben, portocale, mere, piersici, struguri. Aveau si ceai gata facut sau la plic. Ceea ce nu mi-a placut deloc a fost cafeaua care mi s-a parut absoluta oribila. Cred ca pentru mine a fost cea mai mare dezamagire a acestui sejur, datorita faptului ca sunt o mare consumatoare de cafea, nu stiu cum as putea sa numesc tentativa lor de cafea. Era preparata la automat, solubila sau la expressor, dar avea acelasi gust. M-am orientat si imi preparam un cappuccino dublu, asa pentru doza minima de cofeina.

Pranz si Cina (mancarea alterna): 2 sortimente de ciorba, printre care cele incercate de mine ciorba de perisoare, ciorba de pui si ciorba de porc (le-am adaugat un pic de piper si otet si au fost delicioase) si cele neincercate ciorba de ceapa, supa crema de mazare, supa de legume. Carne de porc (la gratar, la tava, tocata), de vita cu sos, de pui (la tava, gratar, cu sos, prajit), peste (la tava, cu sos, pane), ardei umpluti, lasagna, pizza, musaca, burgeri (cu condimente ciudate), carnati (la fel), paste cu carne. Garnituri (legume fierte) mazare, fasole verde, porumb, morcovi, varza, cartofi nature/prajiti, orez. Salate cu maioneza (cea mai buna mi s-a parut cea cu castraveti si marar) sau de cruditati.

Prajituri foarte multe, toate cu blat insiropat si diverse creme pe deasupra, tort, budinca, foietaje atat uscate cat si insiropate (foarte bune), baclavale cu nuca si scortisoara, au fost absolut delicioase, pacat ca le-am prins doar la 2 mese si nelipsitele fructe. Ca si bauturi sucuri la dozator sau de la bar (se deschidea la ora 12) mirinda, pepsi, 7up, bere, vin sau alte bauturi locale.

Piscinele. Erau 4 la numar, cea interioara de 1.4, cea mare de 1.60, cea mica de 1.40 si una pentru copii. Apa era foarte curata si cu exceptia celei din piscina interioara nu avea un miros pregnant de clor. Practic puteai sta in piscina pana pe la ora 19:30. Exista un anunt in care se specifica faptul ca este interzis accesul in piscine dupa ora 20 datorita proceselor chimice de curatare.

Snack-bar-ul de la piscina. Nu foarte bogat in oferta, insa aici puteai gasi: sandvich-uri, cartofi prajiti, salata, carnati (aceeasi), gratar, pizza, salate, inghetata, fructe sau prajituri. Si bineinteles bauturi, atat alcoolice cat si sucuri... Barmanii preparau si cockteiluri, asta daca stiai ce sa le ceri.

Animatia. Citisem in unele review-uri despre “cat de slaba e animatia”. Ma abtin sa spun mai multe, insa mie, tipii acestia mi s-au parut dementiali, isi dadeau interesul pentru a binedispune turistii, iar lumea aprecia vizibil efortul lor. Asa ca o sa ma limitez sa va descriu o parerea de ansamblu. In momentul in care animatorii isi prezentau programul in romana, romanii ii aclamau. De multe ori, la jocul de volei in apa, ne strangeam asa multi, incat trebuia sa faca mai multe echipe. Am fost o data sa vedem mini-disco, amfiteatrul era plin de copii, dar si de parinti, care dansau. Cum ii vedeau copiii, alergau dupa ei, ca sa ii salute. La spectacolul lor de animatie, ne-am strans atat de multi incat locul din zona amfiteatrului devenise neincapator. Turistii i-au aplaudat si i-au felicitat personal pentru show-ul sustinut.

In concluzie, am avut parte de un concediu exceptional, mult mai reusit decat mi-l imaginam, si nu am regretat nici o secunda faptul ca AmFostAcolo!

Trimis de mitzulik in 20.11.10 16:02:13

VIZUALIZĂRI: 5859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzulik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristinapop
[20.11.10 16:33:19]

review frumos, felicitari

[20.11.10 20:14:16]

+bonus si muziiikaaa!

mitzulikAUTOR REVIEW
[20.11.10 22:21:44]

multumesc pentru editare si muzica!

adryana
[21.11.10 11:59:31]

foarte frumoase impresii despre cazare, masa, in ceea ce priveste purtarea noastra in alte tari, multe ar fi sa spun si eu, caci am vazut si eu destule, dar m-am axat mai mult pe impresii despre locatia unde am stat, pacat ca prin purtarea noastra facem reclama proasta unde mergem, si suntem tratati ca atare, am citit multe impresii in care se plangeau unii ca, fiind la restaurant, au simtit pe pielea lor ca erau tratati diferit fata de altii... oare de ce? raspunsul il gasiti in acest review, complet si care a pus punctul pe i... un vot.

isabelaisa
[18.02.11 20:12:50]

si eu am fost la Slavey in luna sept 2010 pt doar 4 nopti. Am prins o vreme extraordinara, am avut vedere mare care a fost superba. Camera ne a placut foarte mult. Era curat si frumos. Mancarea a fost pe gustul nostru, bineinteles ca erau si feluri pe care nu le am incercat pt ca nu ne plac tocanitele si alte asemanatoare dar tot am avut ce sa mancam. In acelasi an fusesem in Turcia unde erau tone de dulciuri dar la ce folos ca nu le puteam manca pe toate si doar cateva erau chiar pe gustul meu asa ca in Bulgaria daca aveau un singur tort care era f bun si cateva prajituri am fost f multumiti. Va recomand acest hotel daca nu aveti bani mai multi sa mergeti la Double Tree by Hilton de exemplu sau Melia Grand Hermitage. Dar mai sunt si alte hoteluri bune.

alinnnna
[21.02.13 17:11:04]

Buna. O intrebare... la ce etaj ai stat? merci

adryana, alinnnna, isabelaisa, mitzulik
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: