ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2010
DIN: Brădeni [SB]
ÎNSCRIS: 10.10.10
AUG-2010

Langa 'Frumoasa Dunare albastra'...

André Rieu-Strauss & Co- A Bright Young Man-Along the Ownderful Blue Danube

La mijlocul lunii august am avut ocazia sa petrec cateva zile in Austria, mai précis in Niederosterreich, la Spitz, pe malul Dunarii. Am fost cazati la hotelul Wachauerhof, unde am ajuns tarziu, pe la miezul noptii. Nu pot spune ca am fost intampinati cu bucurie, dimpotriva, am fost usor dojeniti pentru ora de sosire nepotrivita cu traditia locului. Am aflat cu aceasta ocazie, de la un prieten neamt, ca in satele din Austria se spune ca dupa orele 20 “se ridica trotuarele”, deci nu prea mai ai ce cauta pe strada. Si intr-adevar, ne-am convins ca e chiar asa pentru ca n-am prea vazut noaptea localnici pe drum, ci doar straini. De altfel, nici din case nu se simtea prea multa viata.

Hotelul nu este mare, dar este curat, foarte linistit. Restaurantul este decorat in stilul traditional al regiunii, personalul feminin poarta rochii lungi, traditionale de asemenea.

Camera nu era foarte spatioasa, dar functionala, cu pat dublu, noptiere, o masuta si doua fotolii, un dulap mic, televizor suspendat in colt, asternuturi impecabile. Pe hol un cuier, baia, destul de spatioasa, cu cabina de dus, curata, mirosind frumos, prosoapele folosite erau schimbate zilnic. Aveam si un mic balconas, mai mult decorativ.

Am avut cazare cu mic dejun bufet. Mesele erau pregatite dimineata cu farfurii si tot ce trebuia. Mancarea arata foarte bine si era pentru toate gusturile: cascaval si mezeluri taiate foarte subtire, cubulete de unt, branza topita, cutiute cu pateu, un cos mare cu paine, cornuri, chifle, de toate felurile, castroane cu iaurt, gemuri si fulgi de cereale, paharele cu oua fierte, carafe cu lapte si suc de portocale. Cafeaua era servita celor care doreau in mici cafetiere in care, de fapt, erau doua cesti bune de cafea. Atmosfera era ciudata pt. vorbaretii si exuberantii romani –liniste desavarsita, toata lumea vorbea in soapta, se auzea scartaitul parchetului sub pasii fetei care ne servea. Gazdele femei erau amabile si zambitoare, barbatii ceva mai morocanosi.

Zona este una viticola si pomicola. Am baut un vin alb, sec, dar nu ma pot pronunta pentru ca nu sunt cunoscatoare. In schimb, am invatat de la gazde, ca paharul de vin nu se tine de cupa, ci de picior, ca sa nu se incalzeasca vinul si sa piarda din calitate. Specifice sunt si prajiturile cu caise, foarte mult cultivate in zona. Am mancat la restaurantul hotelului un fel de placinta cu branza dulce si caise, dar n-a fost deosebita.

Hotelul a fost “baza “ de la care am facut incursiuni in imprejurimi. Am mers la Maria Laach pe un circuit al energiei apei realizat la initiativa unui primar inzestrat cu capacitatea de a simti apa, aidoma fantanarilor nostri, dar si energiile dintr-un loc, fie ele pozitive sau negative. La Durnstein am vizitat o manastire augustina, in stil baroc, aflata chiar pe malul Dunarii. La tot pasul intalneai biciclisti echipati corespunzator, puteai chiar inchiria biciclete.

Merita vazuta zona, dar atentie la ora de sosire!

Trimis de kikiritzi in 07.11.10 17:58:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena, St. Gilgen, Salzburg

VIZUALIZĂRI: 1670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kikiritzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Partea din spate a hotelului cu balconul nostru, de la primul etaj

dannek
[07.11.10 18:26:28]

Asa este in toata Austrie dupa maxim ora 21 nu mai gasesti pe strada decit turisti sau emigranti.

Noi am patit asa ceva la pensiune unde stateam la ora 21 am gasit usa de la intrare incuiata.

Am sunat sa vina cineva dar am constatat ca la yala de la intrare se potrivea cheia de la camera.

Toata lumea se pregatea de stingere, ei au grija de starea lor de bine in primul rind.

Cred ca ati vizitat si Melk, era aproape de voi!

creivean
[07.11.10 20:18:03]

Nu ne spui ceva şi despre preţul plătit pe cameră/pe noapte?

Văd că nu ai completat pagina de net oficială a hotelului. Am căutat eu pe net şi am găsit acestă pagină. Ne poţi confirma dacă despre acest hotel vorbeşti în review? Nu de alta, dar un webmaster o poate adăuga în fişa tehnică a hotelului.

lizuk
[10.11.11 23:13:37]

@dannek: exact asa am patit anul trecut si noi, dar in Elvetia! am fost uimiti sa gasim pensiunea inchisa, afara intuneric bezna, si lucrurile noastre toate in camera (ajunsesem pe la pranz dar am plecat in recunoastere...). Am dat un telefon si omul uimit ne-a spus sa deschidem pensiunea cu cheia de la camera: -)

Peste o saptamana merg si eu cam in zona despre care s-a scris mai sus, o sa retin detaliul referitor cu ora de sosire, nu stiam ca e o regula (chiar daca nescrisa...)

dannek, lizuk

• pagină generată în 0.038000822067261 sec