ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2009
STATUS: PARTENER
JAN-2009

Timhotel Paris Place d'Italie (ex Express by Holiday Inn) 3

Excursie Paris - Ianuarie 2009

Avand in vedere ca a fost ziua sotiei, am zis sa-i fac o surpriza si am luat doua bilete de avion Budapesta-Paris, asa ca in weekendul ce tocmai a trecut am dat o fuga pana la Paris.

Impresiile sunt dupa cum urmeaza:

Despre drum:

- biletele au fos la Easyjet, companie in general OK, dar din pacate la drumul incolo am plecat cu intarziere de 3h 30 min. Cica au fost ceva probleme tehnice si au trebuit rezolvate. Oricum, ne-au dat in schimb un voucher de 1100 forinti ca sa ne luam un suc si un sandvish in aeroport.

- la intoarcere totul a decurs OK, am plecat cu intarziere de vreo 10-15 min (din cate am observat e imposibil ca un avion sa plece exact la ora afisata, cel putin la low-costuri).

Despre hotel:

- totul OK, nimic de reprosat. Am rezervat camera la pachet cu biletele de avion, tot prin Easyjet, deci am avut si o reducere substantiala, (am iesit la vreo 80 EUR/camera/2 pers cu mic dejun.)

- camere micutze, dar curate si foarte bine utilate. Inclusiv un fel de fierbator (o cana mare cu rezistenta inauntru) si pliculete de cafea si ceai din partea casei, care se inlocuiau de fiecare data cand veneau sa schimbe prosoapele si sa faca curat (si patul).

- mic dejun foarte bogat, o groaza de chestii din care aveai de ales, o groaza de bauturi. Lapte degresat, semidegresat, iaurt cu fructe, iaurt zero grasime, iaurt normal, automat cu apa fierbinte la care puteai sa-ti prepari ceai, cafea, ciocolata calda.

- locatie super. Mai ales pentru noi, care veneam din sud, dinspre aeroportul Orly. Am facut vreo 40 de minute cu toate ca au trebuit schimbate 3 chestii (Orlyval - Metrou - Metrou). Iar din Place d'Italie este metroul 6 cu care poti sa ajungi direct la Turnul Eiffel.

Despre oras:

- nu atat de multe lucruri bune precum presupun ca va asteptati si ma asteptam.

- mizerie pe strada (hartii, gunoaie, chistoace aruncate aiurea).

- lumea in general foarte necivilizata. Ca regula generala, se traverseaza pe rosu in orice conditii, chiar si atunci cand vezi ca vine masina si se urca pe tine. Am vazut femeie cu doi copii de mana pe care ii tara dupa ea pe rosu cu toate ca venea masina, am vazut femeie care impingea un carutz cu rotile si nu a avut nici o retinere de a se arunca in fatza unui autobuz care nu a avut ce face decat sa franeze.

Tot la capitolul civilizatie, o intamplare care ne-a cam lasat masca: intram intr-un restaurant, miros ca si cum ar fi varsat cineva o sticla de otzet. Am zis, ok, se gateste, deci sunt tot felul de miresme. Ne punem la masa (in general mesele de doua persoane in restaurantele din Paris sunt cam 60 cm x 60 cm si daca ai norocul sa fie pusa inca una langa a ta, poti sa te astepti in orice moment ca la masa de langa sa se aseze altcineva si sa va datzi coate in coaste in timp ce mancatzi). Asadar ne asezam la masa, mancam asa stramtorati, si la un moment dat grupul de patru pensionari care mancau la masa de langa noi (din fericire era un stalp intre mese deci nu eram chiar lipiti) se ridica, si ce ne e dat sa vedem: una dintre femei era descultza, ceilalti au asteptat sa se incaltze si sa-si lege sireturile, apoi au plecat. Iar chelnerul nici macar nu a schitat nic iun gest de mirare, s-a comportat ca si cum ar fi foarte normal ca lumea sa se descaltze la ei.

- la fel, nu mi-au lasat o impresie foarte buna angajatzii serviciilor publice gen vanzatoare de bilete la metrou, vanzatoarele din magazine, duduile de la aeroport care faceau check-in-ul. Tot timpul isi gaseau ceva de susotit intre ele, de spus bancuri, de vorbit la telefon, mi-au lasat impresia ca de fiecare data clientul este lasat pe locul 2.

Acuma tot despre oras dar de bine:

- reteaua de transport in comun. Cel putin metrourile (care nu sunt metrouri de care stim noi pentru ca au portiuni pe care circula la suprafata) cu care am circulat noi, vin la cel mult 4 minute si poti sa ajungi cu ele in aproape orice colt al Parisului.

- exista si asa zisele “sightseeing tours”, niste autocare la care iti iei billet si te poarta prin cele mai importante obiective istorice si turistice ale Parisului. De exemplu “Les cars rouges” ( http://www.carsrouges.com/content/index.php ) , autocarele pe care ne-am luat noi bilete circula de la Turnul Eiffel, Louvre, Notre Dame, Musee d’Orsay, Opera, Champs Elysee – Arcul de triumf, Trocadero, si vine iar la Turnul Eiffel. Un billet 24 eur/pers, valabil doua zile. Urci la ce statie vrei si te dai jos unde vrei.

- desigur, cel mai tare plus al Parisului nu pot fi decat muzeele. Am fost la Louvre si Musee d’Orsay si m-au lasat masca amandoua. Trebuie neaparat vazute.

Per ansamblu o excursie foarte reusita, sotia vrea sa mai mergem si cand o sa fie vara si o sa fie mai placut de umblat si vizitat, eu nu tzin neaparat nu ca mi-ar fi displacut prea tare dar mai ales din cauza ca mai sunt atatea locuri pe lista de care am auzit numai de bine si inca nu le-am vazut.

Toate bune!

Trimis de cristi_an3000 in 16.01.09 04:17:25
VIZUALIZĂRI: 2074

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Notre-Dame

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

Cristian_h [07.02.09 19:21:38] »

sotia stie ce spune , vara Parisul are acel chic frantuzesc unic , o plimbare seara pe Sena sau In Montparnasse . sau ziua in gradinile Luxemburg sau ale Palatului Regal, sunt momente de neuitat in plus Saint-Chapelle ,Saint -Germain sau mai noul cartier La Defence cu acei zgarie nori rasuciti , fiecare diferit de celalalt , toate acestea merita din plin ,este adevarat ca Parisul este murdar dar doar 2 din 5 locuitori sunt parizieni autentici, cred ca aveti un ochi foarte critic , cit despre incidentul cu femeia desculta pot sa va spun ca in 1984 am dormit 3 zile in masina la picioarele turnului si ma barbieream in fiecare dimineata linga masina cu tot dichisul , lighean prosop etc si absolut nimeni nu ma baga in seama , ei sunt mult mai detasati in tot ce fac , si anumite gesturi care noua ne par deplasate pentru ei sunt normale , oricum Parisul merita vazut si cred ca o saptamana nu este de ajuns. Multa bafta si va doresc sa ajungeti cat mai curand in toate acele locuri din lista dumneavoastra !

Cristian_h