ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Krimml a 5 a cascada din lume

O altă destinație care trebuie să o treceți în agenda de călătorie numai dacă sunteți în zona Kaprun- Wald im Pinzgau este cascada Krimml.

De la Zell am See pînă la cascadă sunt circa 60 de km iar traseul este următorul: Piesendorf – Mittersil - Wald im Pinzgau – Krimml.

Vremea era morocănoasă și ploioasă, șoseau era aglomerată de parcă toți mergeau la cascadă. Pe drum consultînd harta am observat că dacă de la cascadă mai rulam cica 90 de km ajungeam întrun oraș iubit de femei și cardurile de credit, nu știu dacă și de barbați, localitatea Wattens unde se află fabrica, magazinul și muzeul Swarovski.

Printre picături ajungem la cascadă, drumul este bine semnalizat, cum treceți de localitatea Krimml pe partea dreaptă la cîțiva zeci de metri pe partea stîngă este o parcare care este cu plată nu opriți acolo pentru că la circa 100 -200 de metri exista o imensă parcare fără taxă.

Am parcat printre autocarele de musulmani și am plecat spre cascadă.

Ea este vizibilă din parcare, se aude chiar și freamătul apei care se chinuie să coboare printre stîncile colțuroase.

Cascada coboară în trei trepte care sunt dispuse pe o lungime de circa 400 metri.

Pînă la casa de bilete întilnim mini magazine cu suveniruri, restaurante şi terase, de fapt ca în toate obiectivele turistice întilnite pînă acum.

La casă prezentăm cardul și primim bilete cu valoare zero, dacă nu aveam cardul biletul costa 2 euro pentru adulti și 0,50 euro pentru copil (6-15 ani).

Ca în toate obiectivele turistice vizitate pînă acum, ne obișnuisem să descoperim ceva nou ceva unic care făcea acel loc și mai fermecător.

Aici am descoperit un pian de apă, mai exact o claviatură de pian, clapele era acționate prin apăsarea picioarelor iar ele direcționau jeturi de apă în diferite părți.

Drumul șerpuiește lin dar cu o mica pantă la început acetuîndu-se pe parcurs. Cu fiecare metru cucerit cascada ne lasă să îi descoperim trupul svelt dar plin de energie.

Noi am urcat numai pînă la prima etapă, ploaia ne stricase încă o data planurile de drumeție.

Pe tot traseul de urcat exista puncte de observație unde te poți apropia mai mult de cascadă, încît poți simți boarea cascadei şi poţi admira mai pe îndelete freamătul apei.

Pe lîngă drum sunt amplasate băncuțe pentru cei care doresc să mai zobovească pentru aș trage sufletul.

Drumul de la prima etapă la celelalte este mai greu și pentru că ploaia ne udase destul de mult am renuntaț la urcuș.

Dupa ce am părăsit cascada am plecat cu gândul să ajungem la Wattens să vizităm și muzeul Swarovski.

Pînă să ajungem la punctul de taxare șoșeaua urcă abrupt ea șerpuind pe lîngă verdele crud al păduri, iar din loc în loc sunt amenajate parcări de unde se poate observa cu ochiul liber sau cu ajutorul telescoapelor (cu taxă) montate special, mult mai bine grandoarea cascadei Krimml şi aproape toată lungimea ei.

Punctul de taxare este amplasat la intrarea în rezervaţia naturală iar taxa este de 7,5 euro pentru maşină.

De la ultimul punct de observație am făcut cale întoarsă spre Zell am See, goniți de la spate de ploaia năravașă care parcă ne biciuia geloasă că în ciuda vremi potrivnice am reusit să mai punctăm un obiectiv din frumoasa Austrie.

Trimis de dannek in 27.10.10 18:35:09

VIZUALIZĂRI: 3651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Localitatea Krimml pe dreapta
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

valimi [27.10.10 18:41:11] »

Foarte utile relatarile tale, mai ales pentru cei ce vor merge la mini-intalnirea AFA din Austria, felicitari!

anadragusin [27.10.10 18:44:13] »

Prin minunate locuri ai mai umblat. Astept si pozele.

magdalena [27.10.10 20:14:39] »

Multe ai mai vazut si tu! Se pare ca acel card este magic!... Atatea reduceri...

webmaster7 [27.10.10 20:35:39] »

Datorita faptului ca acest review depaseste limita de 5 impresii/vacanta impusa de regulamentul intrat in vigoare pe 25.10.2010, am retras PMA standard.

Sunt sigur ca voturile utilizatorilor vor compensa acest neajuns.

Alina Morar [27.10.10 21:37:23] »

Si eu tot pana in acest loc am urcat, noi am prins vreme frumoasa, dar eram cu caruciorul cu bebe.

Si pe Gerlos e extraordinar de frumos, este un lac acolo... imi pare rau ca nu am oprit. Si statiunea Gerlos e la fel. Sa vezi cum se plimba lumea cu bebei sau cu catei, biciclete, pe malul raului era o alee frumos amenajata si niste pensiuni...

catalinalupu [28.10.10 10:05:09] »

De ce sa nu fie iubit si de barbati? !

... "ajungeam întrun oraș iubit de femei și cardurile de credit, nu știu dacă și de barbați, localitatea Wattens unde se află fabrica, magazinul și muzeul Swarovski. "

Adica bucuria noastra sincera... va intristeaza, atat de mult? !

Imi iau SB...inapoi...ai grija ce raspunzi!

dannek [28.10.10 10:17:24] »

barbati iubesc persoanele care poarta acele bijuteri!

catalinalupu [28.10.10 10:19:33] »

Multumesc pentru raspuns!

Smaranda [28.10.10 12:40:08] »

Pacat ca nu ati avut noroc de vreme buna. Cascada Krimml este foarte spectaculoasa. Eu recomand sa mergeti pe jos (pe drumul cu taxa 2 Euro), nu cu masina. Pana la prima cabana, aflata deasupra cascadei, drumul este foarte accesibil. Asta vara, era atata lume pe acest drum, incat aveai impresia ca esti la Mall. Cu copii, cu carucioare, cu catei...

Dupa cabana, n-a mai fost atata lume si am ajuns pe un drumul de masina. Drumul continua pe un platou superb, inconjurat din trei parti de munti, pe care serpuieste raul care alimenteaza cascada. Pe versantii laterali sunt cascade la tot pasul. Cand vezi cate sunt si cat de mari sunt, Cascada Urlatoarea, Duruitoarea, Cascada Cailor (si ce am mai lasat noi pe acasa) sunt par niste glume.

Pe drum sunt multe cabane frumoase, curate si primitoare, care fac traseul si mai accesibil. O astfel de excursie iti poate schimba parerea despre frumusetea muntelui si despre cum poti amenaja trasee turistice fara sa strici cu nimic frumusetea naturii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Alina Morar, anadragusin, catalinalupu, dannek, magdalena, Smaranda, valimi