ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2010
ÎNSCRIS: 05.10.10
SEP-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Grand Onder - 4 stele din Kusadasi

Unii spun ca nu au incredere in agentia ******! eu v-o recomand cu caldura: sunt seriosi, prompti, profesionisti! Sper sa nu abandonati randurile scrise de mine aici! Nu fac reclama nimanui, dar daca vreti sa incercati ceva deosebit alegeti Kusadasi si va asigur ca o sa fiti incantati!

Tocmai ce ne am intors dintr -o vacanta superba din aceasta statiune de lux (pentru ca chiar asa este), unde am beneficiat din plin de soarele splendid de septembrie al Turciei, de o mare frumoasa, albastra si curata!

Orasul este foarte curat in ciuda miilor sau zecilor de mii de turisti veniti!

Localnicii sunt prietenosi si amabili!

Hotelul este asezat pe un deal si are una dintre cele mai frumoase panorame asupra orasului si portului!!!

Camerele mari si spatioase, foarte curate te imbie sa nu mai pleci de acolo! Am avut norocul sa ni se repartizeze o camera cu vedere la piscina si de asemenea, la mare!

Prosoapele se schimba in fiecare zi, iar curatenia este facuta complet: camera, baie, balcon (care este ca o mica terasa!!!)

Lenjeria, de asemenea foarte curata se schimba de doua ori pe sejur!

Serviciile de la restaurantul si barul hotelului sunt foarte bune!

Nici nu termini bine de mancat ca un ospatar vine imediat si ia farfuriile, face curat!

La bar puteti incerca cafeaua turceasca care este foarte buna!

Piscina suficienta sa inoti si iti ofera un confort excelent: apa curata, calda, tocmai buna!

Are o adancime variabila de la 1.30m pana la 1.80m!

De asemenea are si o sectiune pentru copii!

Atat micul dejun cat si cina sunt indestulatoare: foarte multe salate, fripturi, dulciuri, fructe!

daca se termina vreun platou, imediat este inlocuit cu altul!

Totul proaspat si foarte bun!

Ai unde sa te plimbi, pentru ca faleza este superba si de asemenea, poti face excursii: Pamukkale, Efes!

Centrul orasului este plin de magazine unde poti negocia aproape totul!

Va recomand sa va luati excursiile de la agentiile turcesti din oras! de asemenea le puteti negocia! Daca o excursie la Efes costa cu agentia romaneasca 40 euro de persoana, in oras o puteti lua cu 30! merita, pentru ca aveti ce vedea! va sfatuiesc sa cuparati o excursie la Efes de o zi, in care aveti multe de vazut, iar pranzul (care este inclus in pret este bufet suedez si este ok!)

Trimis de andu_i in 05.10.10 01:48:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 5065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andu_i); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.10.10 09:16:01]

@andu_i: asa cum scrie in avertismentul afisat in pagina prin care initiezi un review nou (si in mai multe locuri pe site - vezi si mai jos textul scris cu rosu) nu sunt permise referiri la agentii de turism - se considera reclama si poti suporta masuri administrative. Esti nou-inscris, considera-te avertizat.

[08.10.10 01:07:22]

Webmaster,

merci ptr avertizare! mi-am dat seama dupa ce postasem articolul! sper sa nu te superi!

[13.12.10 16:41:17]

Am luat si eu bilete la Grand Onder ptr la anu' si as vrea mai multe detalii despre el va rog. Mai exact in ce constau mesele, calitatea serviciilor, adica ''mica atentie'' le face mai bune chiar si ptr o camera cu vedere la mare, drumul pana in centrul statiunii cat dureaza, ma rog... si nu in ultimul rand despre statiune as vrea niste informatii... preturi, daca avem o discoteca un club ceva, locuri de vizitat acolo si de plimbare, etc. Va multumesc.

cosminap
[30.12.10 20:49:08]

Poti sa-mi spui pretul, respectiv perioada? M-am impotmolit intre atatea early bookinguri si hoteluri din Kusadasi!

[01.01.11 14:15:54]

Pai pretul ar fi 499 ron care include transportul si masa in regim demipensiune, iar perioada este 24 may. Alte intrebari???

cosminap
[01.01.11 16:56:34]

Pretul mi se pare super. Nu cumva ai gresit moneda? Crezi ca apa marii-i buna de baie la sfarsitul lui mai? Gata... nu te mai stresez cu intrebarile!

[03.01.11 11:14:20]

crede-ma ca pretul e in ron, ti-as spune si agentia dar cred ca n-am voie, iar legat de plaja, in perioada respectiva sunt in jur de 29 de grade, asa ca... oricum eu nu merg ptr plaja pentru ca sunt din cta, doar plec de la mare... ma duc sa vizitez... alte lamuriri?

[12.01.11 01:23:58]

cosmina_p,

sa stii ca pretul platit de dragos este in roni. si nu este nici o greseala. in luna mai, mai percis la sfarsitul lunii mai vremea este mai mult decat foarte buna pentru excursii in zona aceea a Turciei! sunt convins ca ar trebui sa incerci si tu si are sa ti placa foarte mult!

daca te pot ajuta cu un sfat, m-as bucura sa o pot face!

o seara placuta in continuare,

andu_i

ionescunic
[12.01.11 08:26:41]

O intrebare sau nelamurire am @DragosP, cum ai facut sa intri in posesia biletelor, daca la aparitia pe site deja scria EPUIZAT?

[13.01.11 10:58:23]

ptr. ionescunic... hai sa-ti spun cum am intrat in posesia biletelor... mai precis le-am cumparat pe 21 decembrie 2010 si erau ultimile 6. Iti dau un pont, locuri la hotel exista, la pretil de 860 ron dar nu mai au bilete la autocar, cel putin agentia cu care plec eu. Asa ca daca te intereseaza ai putea sa-ti asiguri transportul individual. Exista si autocare ptr Kusadasi dar pleaca numai vineri din Bucuresti. Dar e foarte usor de ajuns si cu masina personala, crede-ma...

[13.01.11 11:04:28]

ptr. andu_i. As vrea si eu mai multe detalii despre hotel si imprejurimi te rog... putem vorbi pe mess? I. D. -ul meu este dragos. 2006. Daca ai placerea vorbim acolo... multumesc

Cosmin_Flo
[11.02.11 09:00:09]

Salutare. Avand in vedere ca hotelul are demipensiune, bauturile cat de scumpe sunt ?Multumesc de raspuns

[23.02.11 10:03:23]

salut cosmin flo,

intr-adevar hotelul are demipensiune, mancarea este foarte buna si variata, satisfacand toate gusturile: de la vegetarieni pana la consumatori de carne...

bauturile sunt ceva mai scumpe, dar merita la cina sa servesti bere sau chiar si o sticla de vin!

poti incerca vinul rosu care este perfect pentru a incheia o zi frumoasa intr-o statiune eleganta cum este Kusadasi!

[16.03.11 16:53:20]

din 15 iunie va pleca aici cumnata mea cu sotul, cu masina personala, au gasit un pret mai mult decat ok, amandoi, pt. 8 zile, demipensiune si early booking-336 E. Cine e interesat de agentie, sa imi scrie pe privat.

[16.03.11 18:31:19]

E scump la banii astia. Se putea si mai bine.

[17.03.11 08:42:28]

dragos. p, cu 168 E de persoana stai 7 nopti la 4 * in Turcia si ai cazare si masa demipensiune tip bufet, unde in Romania stai in conditiile astea? din impresii si poze aici am vazut ca e totusi ok, oricum parerile sunt impartite.

[17.03.11 12:14:25]

adryana... eu am gasit cu 400 ron ce spui tu, in plus am asigurat si transportul; de aceea am spus ca se putea si mai bine. Da intr-adevar nu stai nicaieri in Ro cu banii astia.

sibicrengut
[09.04.11 16:05:19]

spune mi te rog unde se afla acest hotel? este in centru kusadasi? eu as vrea in zona centrala si nu am inteles prea bine

[13.04.11 19:04:43]

cu siguranta iti va placea foarte mult!

maria55 †
[14.04.11 09:05:30]

@sibicrengut, indraznesc sa intervin si sa-ti sugerez un hotel la km 0, asa cum inteleg ca doresti. Mai central decit hotel Surtel, si cu conditii mai bune nici ca mai gasesti, asta daca te multumesti cu 3*+ Am facut deja 3 vacante acolo tocmai pt pozitia lui si nu numai. Merg mereu in septembrie nefiind canicula, ci 28=31*. Criteriile pt care i-ti recomand acest hotel nu sunt doar pt pozitia lui, ci si pt faptul ca la 18/euro pe zi/pers. ai all incl. si toata gama de bauturi racoritoare, bere, (efes), cafea, neexistind nici o diferenta fata de un hotel de 4*. Daca doresti mai multe amanunte, te ajut cu placere!

[14.04.11 23:47:11]

ii raspund mariei 55,

e bine ca ti-a placut hotelul la care ai stat, iar experienta ta de mers cu masina pare interesenta!

oricum, inteleg ca raportul calitate /pret este ok daca iti faci direct rezervare acolo!

oricum, asa cum ziceai si tu, acolo nu te poti plictisi!

maria55 †
[15.04.11 12:38:39]

@andu, sper ca nu te-ai suparat ca am intervenit, eu, dorind sa impartasesc, la fel ca si tine, din experienta mea. Review-ul tau este f. bun, este f. intemeiat si la obiect. Am vrut doar sa ajut, tinind cont de faptul ca sunt bugetara si poate fiecare banut conteaza! Si poate nu numai pt mine... Vacanta placuta pt. 2011!

[18.04.11 12:03:47]

maria 55,

nu ma supar ci chiar imi face placere ca ne completam si ii putem ajuta si pe altii sa aiba vacante asa frumoase ca noi! sa beneficieze din plin de experientele placute (si chiar cele neplacute sa stie sa le evite!!!) pe care le-am avut! ,

o zi frumoasa tie si celorlalti utilizatori ai acestui forum!

XtremeTiger
[12.02.12 13:40:31]

Spuneti-mi va rog, bauturile se platesc separat?

La celealte hoteluri din cate am auzit sunt incluse in regimul all inclusive...

[12.02.12 13:54:44]

@andu_i, spui urmatoarele mai sus:

,,hotelul este cam la 3-4 minute de mers pe jos pana in centrul statiunii. este asezat pe o colina, cu o panorama deosebita asupra portului.

cu siguranta iti va placea foarte mult! "

-imi pare rau sa iti spun ca nu este adevarat. Nu faci nicidecum 3-4 minute.

Nu te-as fi contrazis daca nu mergeam eu personal la acest hotel in iunie 2011 sa o vizitez pe cumnata mea. Am vazut camera, unde este hotelul, am vazut tot la acest hotel in afara de masa, caci la restaurant nu am intrat.

Ce pot sa iti spun? citeste rw. meu ,,Turisti in Kusadasi" si ai sa vezi ca am facut bataturi la picioare de la Grand Onder pana in centru! . Si asta fiindca hotelul e la inceputul orasului si ai de mers... nu gluma. Nu te supara, dar am fost nevoita sa intervin, caci eu personal NU RECOMAND acest hotel nimanui. Si cumnata care a stat acolo NU s-ar mai intoarce. De ce? era f. greu sa ajungi la plaja, in oras, trebuia sa cobori de acolo spre oras, si apoi iar sa urci. A fost greu sa urcam iar spre hotel, e asa o panta... mai ales ca eram obositi dupa o asa plimbare. Tine cont ca am facut drumul pe jos de la hotelul Grand Onder pana la vapoare, ne-am dus in bazar si am revenit la hotel tot pe jos, prin soare.

Este curat hotelul, mi-a placut din punctul asta de vedere, chit ca usa de la camera este de pe vremea impuscatului: are un arc din acela adevarat si trebuie sa tragi cu putere sa o deschizi, sa stai in usa ca sa poata si ceilalti sa iasa, caci arcul e puternic si se inchide usa imediat daca nu ai grija.Asa este ?. Daca ai noroc sa se inchida si sa nu apuci sa iei cartela din usa, ala esti. Un sejur aici la Grand Onder ESTE IEFTIN (cumnata cu sotul au dat 336 E amandoi, 7 nopti cu demipensiune), dar si dezavantaje are destule. Plus de asta nici mancarea nu a stralucit, cumnata mergea si mai manca in oras.

Si la capitolul plaja ar fi trebuit sa pui nota 0 , caci hotelul nu are plaja, noroc cu ceilalti care au vizitat hotelul, astfel incat sa nu mai fie si altii indusi in eroare.

( Hotelul are doar demipensiune tip bufet ).

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.02.12 14:10:19]

@adryana: sunt de aceeasi parere.

La fel ca si hotel Esat, ocupat in mare proportie de romani si Grand Onder este pe deal.

Cobori cu mare usurinta, insa la urcare, vai de picioare.

Nu inteleg, de ce nu se consulta harta statiunii, inainte de a opta pt un hotel!

In prima linie pe bulevard si vis-a-vis de promenada si plaja (buna, rea, parerile fiind impartite), sunt cel putin 10 locatii de 2-3-4*, dupa buget, atat de centrale incat chiar dacamai scartaie pe ici pe colo, compenseaza.

Illayda2*, Derici4*, Atinc4*, Surtel3*Dabakklar4*, Efe, 5* Stella2*Sozer etc.

Sunt doar cateva din locatiile din centru, in zona portului.

[12.02.12 14:20:24]

@maria55, sigur ca da, pana si hotelul Surtel unde ai fost tu este mult mai bine pozitionat decat Grand Onder. Am considerat ca e bine sa intervin, pentru cei care nu stiu nimic de Grand Onder, e pacat sa induci oamenii in eroare.

Binenteles ca multi platesc si merg in Kusadasi fara macar sa se intereseze despre hotel, cunosc si eu personal niste cunostinte, eu una nu pot sa ii inteleg, cum poti sa mergi asa la risc? . Kusadasi inseamna de toate pentru toti, sunt hoteluri bune dar si mai slabe sa nu zic infecte. E important pentru unii doar sa ,,mergi la Kusadasi"?

XtremeTiger
[12.02.12 14:36:50]

@adryana: Ai fost la acest hotel?

Stii cumva se platesc bauturile?

[12.02.12 16:03:59]

@Xtreme Tiger, tocmai spuneam mai sus ca am fost la hotel dar ca nu am intrat si la restaurant.Totusi fiindca doresc sa iti raspund, am vorbit acum la telefon cu cumnata mea. Deci bauturile alcoolice (vin, bere) se platesc, dar poti sa comanzi la masa atat dimineata cat si seara. Doar dimineata se gasesc sucuri (gratuit) la dozator: de mere, de pere si un fel de citronada.

Daca esti ,,plimbaret'' asa cum spuneam si eu, cauta alt hotel caci dupa 2-3 plimbari pana in centru si inapoi, este tot mai greu cu urcatul spre hotel. Dolmusul acela (maxi-taxi) am vazut ca nu urca panta aceea pana sus la hotel, te lasa jos la sosea. Asta ca sa stii dinainte.

Inca ceva, acum am aflat ca la unii li s-au furat din camera bani, deci daca mergi acolo la Grand Onder nu lasa bani in camera si ai grija si la restaurant sau la piscina unde ii pui.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.02.12 17:11:48]

@adryana: draga mea, asa se pare!

Mai apoi, intra pe site si ne spun vrute si nevrute, ba ca nu a fost o. k. mancarea, ori si mai rau, se plang ca au dus lipsa unui cotlet de porc, n-au avut prosoape scimbate la timp, nu functiona liftul, prea multe salate, prea multe pietre in apa, aerul conditionat "prea rece", dolmus-ul prea scump, curatenia in camera la ore nepotrivite, hotel prea in deal sau prea in vale, s. a. m. d.

Avem la dispozitie ca timp, o iarna intreaga, pt a obtine informatii despre destinatia de vacanta, informatii care le gasesti aici pe AFA din belsug, iar daca totusi lipseste ceva sunt convinsa de faptul ca toti colegii de aici, oricand daca l-i se cere, raspund promt.

Fiecare din experienta lui de vacanta. Trebuie doar, sa-ti pregatesti vacanta informandu-te! Atat!

Mai ales ca nu superi pe nimeni, pt ca acesta este rolul acestei comunitati.

Vacante cat mai reusite!

adryana, andu_i, Cosmin_Flo, cosminap, dragos.p, maria55, sibicrengut, XtremeTiger
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Onder Hotel: