ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
DIN: predeal
ÎNSCRIS: 22.09.10
JUN-2010

Kallithea - un concediu reusit pe o plaja perfecta.

Am avut ocazia, de a fi oaspetele acestei statiuni, in doua rinduri anul acesta, la sfirsitul lui iunie si apoi la inceputul lui septembrie. Am fost atras de plaja foarte buna, cu nisip fin, de apa marii curata, albastra, fara alge, de atmosfera din statiune, placuta, relaxata, aerisita ziua si foarte animata, dar nu exagerat seara. Optiunile de cazare sunt nenumarate. Hoteluri foarte bune, resorturi, dar si la particulari.

Eu am optat pt un hotel de 4 stele, pe malul marii, la Amoun Zeus camera cu vedere la mare si mic dejun. Pret 60 euro pe noapte/camera. Camera am platit-o in Romania, la o agentie de turism, la receptie ar fi fost mai scump.

Amoun Zeus este un hotel vechi, dar renovat. Mic dejun de tip bufet, destul de variat, cu brinzeturi, mezeluri, pepene rosu, galben, sucuri naturale, cafea, lapte, unt, gem, cornuri, etc.

Camerele cu vedere spre mare sunt rezonabile, avind balcon si sezlonguri si ofera o panorama incredibila. In fata bratul Sidhonia, In zare Athosul. Marea linistita, foarte buna pt. inot.

Grecii sunt foarte amabili. Am fost intimpinat cu buna seara, cind am ajuns, iar dimineata, cu buna dimineata in limba romana. M-a impresionat. Noaptea, cind stateai in pat, auzeai valurile marii. O senzatie placuta.

Cada de baie in schimb, din doua bucati, sa stai in fund, ciudata.

Avantajul la Kalithea era pozitionarea foarte buna, si posibilitatea de a merge in optionale destul de usor. Noi am mers intr-una din zile la Salonic, unde am vizitat Turnul Alb, biserica Sf. Dumitru, si alte biserici vechi din perioda bizantina, arcul lui Galeriu, am facut o plimbare pe mare din port, iar seara am mincat la Cosmos, un mol foarte mare si animat la iesirea din Salonic spre Kasandra, in drum spre Kalithea. Ce mi-a placut de asemenea au fost micile magazine, cu artizanat, cu piele, cu tot felul de obiecte de disein interior.

Terasele unde puteai minca, erau foarte romantice, preturi bune, cu multe plante, oamenii amabili. Pt. mic dejun, erau alimentare, cu preturi modice preturile la produse fiind ca in Romania sau chiar mai mici. Romani destul de multi, dar si sloveni, nemti, francezi, rusi, americani. Si greci. Din SALONIC. Parcare in incinta hotelului nu am avut decit de a doua zi, parcarea la Amoun Zeus fiind destul de mica.

Alta excursie optionala era cu vaporul la Sf. Munte Athos cu plecare din portul Ormos Panagias de pe bratul Sidhonia. Kalithea-Ormos Panagias 72 km. Drumul bun si placut trece pe linga plaje foarte bune, unde poti face scurte bai in mare. Plaje Blue Flag. Masina o puteai lasa fara probleme deschisa, eu lasind totul in masina si mergind in slip direct in apa. Alta data, am uitat un geam deschis complet, toate in masina, masina parcata peste noapte in centru pe strada principala. Nici o problema.

Trimis de octaviansz in 02.10.10 16:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta. Santorini. Corfu. Atena. Peloponez.

VIZUALIZĂRI: 8233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 O asezare pitorasca pe malul marii...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53 [02.10.10 16:53:03] »

ma bucur cand citesc impresii frumoase despre Kallithea un loc unde am mai scris ma simt ca acasa.

dannek [02.10.10 18:39:31] »

Un orasel cochet tipic grecesc!

webmasterXY* [02.10.10 22:06:29] »

Am sters P11, era dublura P10.

corinne [02.10.10 23:55:12] »

Felicitari pentru impresii! Nu am ajuns in Grecia continentala dar nu e timpul pierdut...

Dupa poze se aseamana mult cu partea insulara...

celeste [03.10.10 12:20:51] »

Anul trecut in luna iunie (12-15.06) am fost si noi cazati la acest hotel (vezi review si poze). Hotelul se vede ca a fost renovat de curand, dar are o priveliste catre mare f. frumoasa de unde dimineata te poti delecta cu rasaritul soarelui, bineinteles pentru cei care au sea view. Plaja are nisipul fin, iar in apa poti sa intri linistit pentru ca nu sunt pietre iar intrarea in mare se face lin.

Noi anul trecut, am fost o zi in Salonic, o zi pe bratul Sithonia, ne-am plimbat prin statiuni, am facut plaja atat in mare cat si la piscina hotelului care este f. curata. In ultima zi ne-am trezit cu un telefon in camera de la agentia partenera pentru a ne oferi excursii optionale, dar noi trebuia sa ne intoarcem catre casa. Il recomand tuturor celor care vor sa nu aiba surprize ca sunt pietre in apa si sa nu uit exista si o piscina pentru cei mici. Din partea mea votul cu nr. 6 si felicitari pentru alegerea facuta.

sandu.53 [03.10.10 12:22:15] »

foarte frumoase fotografiile... cunosc locurile din fotografii atata de bine incat am retrait desele vizite facute acolo, unde repet m-am simtit ca acasa.

biancuta [03.10.10 14:48:42] »

Frumoase impresii! Eu am fost doar pe Sithonia, peisajele si culoarea marii, cand verde - turcoaz, cand albastra, sunt superbe!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.10.10 17:15:11] »

Al 9-lea vot cu felicitari pentru vacanta deosebita pe care ati avut-o si pe care mi-o doresc si eu demult aici, din pacate preturile intotdeauna m-au indepartat de Kallithea.

Admin [05.10.10 10:45:41] »

Pentru ca review-ul contine recomandari si note referitoare la cazarea avuta, am considerat mai util sa-l mut in rubrica hotelului Ammon Zeus (pentru a contribui astfel la o medie cat mai concludenta a acestei unitati de cazare)

La modul ideal ar fi fost preferabila o "segmentare" a impresiilor in doua reveiws-uri distincte - unul dedicat cazarii si al doilea continand recomandari despre zona Kallithea.

biancuta, celeste, corinne, dannek, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂAmmon Zeus Hotel: