ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009

O dupa-amiaza in Reus.

Intr-o dimineata de august a anului trecut ma aflam in Barcelona, in vizita la rudele mele. Citisem cu ceva timp inainte biografia marelui arhitect Gaudi pe minunata enciclopedie online Wikipedia si stiam ca orasul sau natal este Reus.

Asa ca m-am decis sa parcurgem si noi drumul marelui artist catalan, insa in sens invers, pentru a junge in orasul in care s-a nascut Antoni Gaudi. Am luat metroul (1,40 euro/calatoria) pana la gara Barcelona Sants si de acolo, cu trenul Catalunya Express (un bilet dus-intors m-a costat 14,35 euro), care de obicei opreste la peronul 9 (sau 10) al imensei gari subterane. Reus se afla la aproximativ 110 km de Barcelona, iar cu trenul regional aceasta distanta se parcurge cam intr-o ora si douazeci de minute, spun cam deoarece spaniolii sunt cam ca noi cand vine vorba de punctualitatea trenurilor.

Reus este capitala regiunii Baix Camp (in traducere Campul de Jos), din prinvincia Tarragona, aflata in sudul Catalunyei.

Am ajuns acolo in jurul orei 11:30 si am coborat pe o straduta ingusta spre piata primariei, Placa del Mercadal.

Era o zi torida de vara, cu temperaturi de 36 de grade, asa ca ne-am oprit la un restaurant din acea piata pentru a manca ceva si mai ales, pentru a bea o Estrella rece.

In Placa del Mercadal se afla si Gaudi Centre, un fel de muzeu ce adaposteste obiecte ce i-au apartinut lui Gaudi dar si replici ale operelor sale din Barcelona si din alte orase ale Spaniei, iar la parter se afla un de birou de infromare turistica, un magazin de suveniruri si de instrumente muzicale. Cam asta e singura cladire din Reus care aduce aminte de viata celui care a fost Antoni Gaudi (am aflat ulterior ca de fapt casa parinteasca a arhitectului se afla in Riudoms, un orasel aflat de 5 km de Reus).

Reus este un orasel catalan tipic, cu cladiri care poarta patina vremurilor trecute si strazi inguste si curate.

Centrul orasului aduce intrucatva cu Barri Gotic din Barcelona. Totul este foarte bine conservat iar turistii nu lipsesc nici ei, peste tot intalnesti englezi, americani, francezi, nemti care vin sa se plimbe, sa vada, sa cumpere (toate magazinele de haine gen Zara, Mango, Bershka, Desigual sunt rezente in centrul vechi al batranului Reus).

Orasul in sine este unul destul de cosmopolit, din ce am vazut noi sunt destul de multi imigranti in Reus, multi dintre acestia fiind romani veniti la munca in peninsula iberica.

Dupa un pranz delicios, (eu am optat pentru un gazpacho andaluz - supa rece, o friptura de vitel in sos de vin si o crema catalana - nu e foarte diferita de crema noastra de zahar ars -toate stropite cu vin rosu si apa plata) dar cam scump, ne-a costat cam 20 de euro de fiecare, ne-am continuat plimbarea.

Am trecut pe langa biserica Sant Pere (Sf. Petru) o capodopera a stilului gotic de ev mediu tarziu si pe langa Placa de Prim, o minunata piata cu specific meridional.

Am luat-o in partea stanga pe Carrer de Sant Llorenc (Str. Sf. Laurentiu) si am iesit pe Passeig de Prim, o promenada gen Rambla, dar mult mai putin populata decat principala artera comeciala a Barcelonei.

Am admirat cladirile vechi dar bine intretinute ale orasului din sudul Catalunyei (107.000 de locuitori conform unei estimari din 2009, Wikipedia) dar si blocurile noi care sunt mult mai curate si mai pline de viata decat marea de gri din scumpa noastra capitala.

Am parasit tihnitul Reus pe la sase dupa-amiaza dupa o jumatate de zi de plimbare, relaxare si voie buna, dar si cu regretul de nu putea vedea casa parinteasca a lui Antoni Gaudi.

Data viitoare sper sa merg si in Riudoms pentru a vedea locul unde a vazut lumina zilei unul din marii artisti ai Europei -Antoni Gaudi.

Trimis de sandu.53 in 02.10.10 13:31:47

VIZUALIZĂRI: 4601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primaria din Reus
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)

celeste
[02.10.10 13:45:40]

Primul vot cu felicitari pentru ca am fost si eu in vizita. Dar in Tarragona si in Salou ai fost? Astept validarea pozelor.

[02.10.10 14:17:51]

multumesc, @celeste da am fost si o sa scriu in timp si despre aceste locuri pe care banui ce le-ai vazut si tu! vin curand si pozele!

fluturas1*
[02.10.10 14:18:04]

Un reviw destul de interesant, cu multe informatii de retinut.

mirelopodu*
[02.10.10 20:07:16]

Interesante impresii. Şi pe mine mă fascinează de multă vreme operele lui Gaudi. Aştept să vizionez şi pozele, care, de multe ori nu au nevoie şi de cuvinte.

Aş avea o întrebare: ştii cumva în cât timp se parcurge distanţa dintre Palma de Mallorca şi Barcelona cu fery, eventual vreun orar/ preţ, însă din cele accesibile? Mulţumesc anticipat.

[02.10.10 20:38:41]

@mirelopodu din pacate nu stiu sa-ti raspund la intrebarea pentru ca nu am fost la Palma de Mallorca... insa poate citeste altcineva care a facut acest drum si iti raspunde... multumesc frumos pentru aprecierea review-ului ca fiind interesant.

mirelopodu*
[02.10.10 21:27:05]

Ok, am înţeles, mulţumesc oricum pentru intenţie.

Diaura*
[03.10.10 10:42:34]

Un oras superb. Nu stiu daca exista si acea periferie unde lucuintele arata altfel, dar din ce vad in poze este superb.

magdalena
[03.10.10 12:33:26]

In Spania vreau sa ajung de mult timp, imi place orasul descris de tine si fotografiile sunt frumoase!

[03.10.10 12:50:41]

@diaura e un oras relativ mic, unde periferiile nu arata rau, acolo sunt si parcuri industriale iar aproape de centru se afla o zona de stradute inguste cu blocuri de 2 etaje destul de inghesuite unde locuiesc imigranti de origine africana si sud-americana, ca peste tot in Spania.

[03.10.10 12:51:45]

@magdalena iti doresc sa ajungi cat mai curand si in Spania! multumesc pt. aprecieri!

biancuta
[03.10.10 14:58:55]

Frumoasa calatorie! Nu am fost inca in Spania, dar admir orasul din fotografiile tale!

[03.10.10 17:02:02]

@biancuta, multumesc este un oras foarte frumos cu cladiri cu arhitectura deosebita... mie daca as putea alege ar fi unul din locurile in care mi-ar face placere sa locuiesc...

biancuta, celeste, Diaura*, magdalena, mirelopodu*, sandu.53