ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    AUG-2010

Eisriesenwelt - cea mai mare pestera de gheata

Eisriesenwelt este cea mai mare pestera de gheata din lume. Este situata in apropiere de Salzburg, langa Werfen - se ajunge pe autostrada A10, iesind catre Werfen (este vis-a-vis de castelul Hohenwerfen). Drumul pana la pestera este superb, puteti admira si castelul de sus.

Exista foarte multe parcari, inclusiv o parcare speciala pentru autocare.

Magazinul de suveniruri si casa pentru bilete, precum si o mica terasa (si toalete) se afla intr-o cladire moderna langa parcari.

Pretul unui bilet complet (urcare si coborare) este de 19 euro de persoana. Cardul Salzburgerland nu va va ajuta aici - nu veti avea nicio reducere.

Pentru a ajunge la pestera trebuie sa parcurgeti un traseu destul de lung, care poate fi obositor pentru cei ce nu sunt "antrenati".

Intreaga vizita dureaza 3-4 ore, presupune 2 reprize de urcat pe munte si un drum cu telecabina.

Iesind din cladirea moderna de unde ati luat biletele, trebuie sa urcati aproximativ 20 de minute prin padure, pe o carare partial amenajata. Drumul este relaxant, puteti admira valea raului Salzach si castelul.

Dupa aceasta plimbare, urmeaza o urcare cu telecabina de 3 minute. Plecarile sunt din 10 in 10 minute.

Ajunsi sus, urmeaza inca 20 de minute de urcare pe munte, pe o carare amenajata, care va va duce direct la pestera - aceasta portiune este putin mai obositoare. Cand iesiti din telecabina, remarcati o vila draguta, Dr. Oedl-House - trebuie retinuta pentru coborare :)

Drumul catre pestera este acoperit pe anumite portiuni - sunt caderi de pietre.

In pestera puteti intra pana la ora 16 (depinde de vreme si de numarul de vizitatori), iar intregul tur dureaza aproximativ 75 minute.

Temperatura in pestera este constanta - 0 grade; trebuie sa aveti haine suficient de groase; nu foarte groase insa, pentru ca in pestera trebuie sa urcati aproximativ 700 de trepte si nu veti simti cele 0 grade.

La intrare veti primi cate o lampa - pestera nu este luminata; ghidul va va lumina de-a lungul traseului principalele obiective inghetate (ghidul vorbeste engleza/germana). In pestera nu aveti voie sa fotografiati sau sa filmati.

La iesire, dupa coborarea abrupta, inainte de a lua telecabina, trebuie sa va opriti la Dr. Oedl-House pentru o cafea si o placinta cu mere (cam 8 euro ambele). Privelistea asupra intregii vai este superba.

Intreaga experienta este unica, pestera Eisriesenwelt este intr-adevar lumea gigantilor de gheata.

Trimis de irma_ro* in 01.10.10 00:03:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 7507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 aici este punctul de plecare
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

dannek
    [01.10.10 00:25:52]

Imi pare rău ca nu am vizitat acest ghetar cutoate ca am chinuit masina pina acolo sus dar eram pe sfirsit de concediu si chiar nu mai pute-am sa mai dau 40 de euro pe acele bilete.

Sper ca fotografiile tale sa fie ca o prelungire a celor scrise!

La castel ai fost??

Parea interesant de sus!

[01.10.10 00:28:30]

Castelul este Hohenwerfen (fortareata) - curand voi scrie un review si despre el; intr-adevar este foarte interesant. Din pacate da, intrarea nu este foarte ieftina, si nici nu poti avea o reducere cu cardul Salzburgerland.

celeste
    [01.10.10 09:00:49]

Foarte frumoase peisaje, felicitari pentru informatiile din rw, si bineinteles pentru... poze.

Alina Morar
    [01.10.10 09:02:00]

Din cauza dificultatii drumului, am renuntat sa vizitam pestera, in 2008, eu eram cu burta mare si nu cred ca reuseam sa urc pana acolo.

Pacat ca nu e voie sa fotografiezi inauntru.

[01.10.10 09:54:10]

@celeste multumesc, intr-adevar drumul pana sus la pestera iti ofera niste peisaje superbe

@Alina Morar nu cred ca "in doi" se putea face drumul... este destul de obositor pe anumite portiuni; pe site-ul oficial (rog @webmaster daca este posibil sa il adauge) puteti gasi cateva imagini din interior:

click aici

TEOANCA
    [01.10.10 14:29:34]

Aflam lucruri noi. Multumim pentru locatia dezvaluita, nu stiam de ea dar am notat-o deja.

Al 6-lea vot de la mine.

Am inceput deja cu lista pentru obiectivele urmatoare. Si imi era tare dor de munte. Locul asta chiar suna interesant.

Scrie-ne si de castel te rog.

[01.10.10 15:33:42]

Curand voi adauga si review-ul pentru castel. Si multe poze

deliutza27
    [01.10.10 16:34:28]

Speram sa vad niste poze cu minunatiile din pestera, dar "am ramas cu buzele umflate" - ca sa zic asa, cand am citit ca nu e voie pozatul si filmatul nu e posibil inauntru. Pana la urma trebuie sa merg sa vad cu ochii mei.

Pana atunci..un SB

[01.10.10 17:13:55]

@deliutza27 multumesc cateva poze din interior sunt pe site-ul oficial de mai sus, dar nu se compara cu realitatea

[01.10.10 21:17:34]

@webmaster va rog daca este posibil sa adaugati la review si coordonatele GPS: 47°29'54"N; 13°11'39"E; multumesc

[03.10.10 12:23:50]

@TEOANCA am scris si despre castel aici: click aici

[05.10.10 11:22:23]

am introdus coordonatele GPS in fisa rubricii (desi nu sunt chiar proprii acestei rubrici, pentru ca este una generica si nu se refera la pestera in sine, sper sa fie totusi utile) si a rezultat urmatoarea localizarea pe harta interactiva: click aici

Alina Morar, celeste, dannek, deliutza27, irma_ro*, TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Hohenwerfen și peștera Eisriesenwelt: