ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
ÎNSCRIS: 20.10.09
SEP-2010
3 AD. + 1 COPII

A fost ok

Aventura a inceput in Iunie, cand jucandu-ma pe net am rezervat 4 bilete de avion cu 39 de lei dus si tot atata pt. intors (pret final de persoana, evident).

Apoi am inceput sa ne intrebam ce vom face la Paris si avand in vedere faptul ca juniorul face 7 ani la anul, am decis sa folosim aceasta deplasare pt. o vizita de 4 zile la Disneyland. Dupa lungi cautari, am reusit sa gasim o oferta care ne-a incantat si anume la Davy Crocket Ranch (singurul "hotel" Disneyland cu bucatarie complet echipata). Achitand sejurul in luna Iulie, am beneficiat de un discount de 50%, astfel incat pt. 3 adulti si un copil, pt. 3 nopti de cazare cu mic dejun + biletele de acces la parcuri pe 4 zile, am achitat 494 EUR, unei agentii din Marea Britanie.

Vazand ca de la aeroport (Beauvois) pana la Disneyland e ceva de mers (si cu costuri serioase), ca zilnic va trebui sa ne asiguram transportul de la cazare la parcuri si nu in ultimul rand ca ora de plecare a avionului nu ne permite sa apelam la mijloacele de transport in comun, am rezervat masina la Hertz (cu preluare si predare din aeroport, cu orele potrivite pt. zborurile noastre).

Pentru ca in ultima zi ne mai ramanea timp pt. vizitarea Parisului, am cumparat bilete pt. vizitarea turnului Eiffel, direct de pe site-ul turnului. Dupa aceste cumparaturi on-line, am pornit la drum, fara insa sa pot spune ca eram linistit ca totul va fi conform planului bine stabilit si gandit, pentru ca o anulare de zbor sau o eventual tzeapa cu site-ul cazarii, ne putea da peste cap excursia.

Am avut noroc si nu a fost asa, iar excursia pot spune ca a fost o reusita.

Zborul: Ieftin, in conditii bune si exact la timp (Wizzair, Cluj->Paris si retur)

Masina: cu noul Opel Meriva deplasarile au fost o adevarat placere, insa fara GPS-ul dus cu noi... ar fi fost un fiasco. Parcarea la Ranch si la parcuri a fost gratuita, in baza unui cupon primit de la receptie.

Cazarea: in casuta in stil western, destul de spatioasa (living mare cu bucatarie, dormitor cu pat dublu si 2 paturi etajate, baie cu vana), bine utiliate (cuptor cu microunde, frigider, TV, masina de spalat vase, filtru cafea fierbator apa, plita, vesela, multe vase, gratar afara), camere curate cu paturi bune, baia curata si simpla (am primit sapun, gel de dus, prosoape, detergenti de vase). Se vede pe aceste casute ca nu sunt noi, insa avand in vedere timpul petrecut de noi aici, a fost mai mult decat ok. In ansamblul de casute, exista si o piscina acoperita (foarte apreciata de noi; cu acces gratuit persoanelor cazate in Ranch), magazine, restaurant si cateva locuri de joaca pt. copii. Am fost cazati la ora 16:00 si a trebuit sa eliberam camera inainte de ora 11 in ziua plecarii.

Parcurile Disney: la distanta de cca 10 min distanta cu masina de cazare. Destul de aglomerat desi am fost in timpul saptamanii, cu cateva atractii inchise pt. reamenajare. Am reusit ca in cele 3,5 zile sa parcurgem tot ce se putea in parc si cateva atractii din studiouri.

Mancarea: Micul dejun inclus in pretul cazarii a fost destul de ok (cate o briosa, croissant, pachetel de unt, gem, nutela, 1/4 bagheta, 1/4 l lapte, 1/4 l suc portocale, 1 cafea, cacao sau ceai). Am mai completat cu ceva sunca si oua cumparate la Auchan-ul din apropierea parcurilor (in incinta mall-ului Val D'Europe), iar in timpul zilei am mancat prin parcuri, insa mancarea de tip fast food a fost cea care predomina acolo. Seara am mancat din ceea ce am cumparat in Auchan.

Paris: aglomerat, am prins si un ambuteiaj in care am stat 1 ora, pana nu am mai rabdat si am iesit sa deblochez situatia dintr-un sens giratoriu si pot spune ca in 5 minute am intrat pe bulevardul care era gol golut... din cauza ambuteiajului (din pacate toate natiile din acel sens giratoriu, statea claxonand si asteptand o minune...). Am vizita turnul Eiffel la ora pt. care am luat biletele (18:30) si am prins "vraja" lui atat pe lumina zilei cat si pe intuneric. Apoi timp de vreo 2 ore am vazut din masina cca 15 obiective setate pe GPS, in drumul catre aeroport.

A fost o excursie scumpa, insa care merita facuta macar odata in viata (juniorului :))

Trimis de atti_sz in 29.09.10 15:19:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atti_sz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cazarea, cu loc de parcare in fata casutei

catalinalupu
[29.09.10 16:36:55]

Te voi aborda cu siguranta pentru atunci cand voi vrea sa merg la Disney! Un vot pentru descrierea coerenta! Merci beaucoup!

[29.09.10 16:57:45]

Evident daca pot, va voi ajuta cu orice informatie pe care o am si de care sunt sigur

sandu.53
[29.09.10 18:34:11]

interesant scris, la obiect si cu punctarea elementelor esentiale. felicitari!

deliutza27
[29.09.10 19:32:42]

Scurt si cuprinzator. O vizita in capitala Frantei este un vis de-al meu care speram sa se adevereasca in luna mea de miere. Din pacate, vizita mea a ramas inca in stand-by si acum. Sper, la anul sa reusesc sa merg. Si atunci, am sa tin cont de acest review.

[29.09.10 20:42:11]

Am ajuns acasa si am reusit sa pun si cateva poze. (strict de la cazare)

Alina Morar
[29.09.10 22:52:35]

Desi imi doresc mult sa ajung la Disneyland, mai astept putin. Baietelul meu are doar 2 ani si vreau sa se distreze si el, nu ca acum nu se bucura de asa ceva, dar totusi, cand e putin mai mare.

[30.09.10 09:00:25]

Este un aspect pe care l-am remarcat in parcuri si de care nu am amintit: sunt extrem, de multi parinti/bunici cu copii de varsta frageda (1-4 ani), care efectiv dormeau deja in carucioare, in timp ce adultii lor alergau inebuniti sa intre la cat mai multe dintre atractiile parcurilor.

Va rog tare mult, mergeti cat sunteti fara copil sau macar asteptati ca acel copil sa aiba minim 6 ani pt. a intelege ceva din ce se intampla pe acolo. E altceva cand localnicii isi duc cateva ore pruncii si altceva cand strainii de noi avem un timp limitat in care sa savuram toate lucrurile magice ale acestor parcuri.

Fie-va mila de cei mici, care 2-3 ore rezista... dupa care fac fata cu greu acelei alergaturi /agitatii.

[06.10.10 22:26:34]

Si cu fii-mea care are 3 ani facem la fel cand mergem la kestii de genul asta, adica la "excursii" de o zi intreaga. Doarme in carut pe la mijlocul zilei dupa ce mananca. Avem un carut ce se lasa pe spate, dotat cu perna, paturica si ea doarme f bine acolo la aer 1-2 ore, timp in care fie ne relaxam, fie ne plimbam, sau mancam, etc. Ea merge peste tot cu noi si e dornica de astfel de iesiri. Dupa ce se trezeste este din nou fresh si apta de noi aventuri. Si noi vom merge la Disneyland in octombrie si sper sa fie bine. Nici n-ar avea sens sa stam doar 2-3 ore si apoi sa plecam, pt ca probabil va dormi in masina sau in transportul in comun si cand va ajunge la destinatie va fi iar odihnita.

Asa ca mergem o zi intreaga acolo cu ea de la 10 la 19, sper insa sa tina vremea cu noi, ca daca e frig si ploaie...

A, si sa stiti ca una din cele mai potrivite varste pt un copil la Disneyland este in jur de 3 ani. Atunci el crede in magie, in printese si printi, in basme ca si cum totul e real. E magic pentru ei. Bineneteles ca nu se pot da in toate atractiile, dar efectul lumii magice de acolo e garantat.

Dupa 4-5 ani, deja incep sa se intrebe daca personajele nu sunt oameni deghizati.

Revin cu impresii. Cu bine

Alina Morar
[06.10.10 23:06:34]

Da si eu am zis ca poate, la anul, cadou de ziua lui, asta va fi.

Al meu nu mai sta de mult in carucior, l-am si facut cadou.

Distractie placuta sa aveti!

[06.10.10 23:13:30]

Multumim! Si fetita mea implineste 3 ani chiar cand vom fi acolo. Vom merge cu 1-2 zile inainte, pentru ca dupa 3 ani se plateste si pt copil bilet.

Noi inca il folosim-carutul, deobicei pt acest gen de excursii, cand oboseste si imposibil sa o caram in brate.

La Disney sunt si caruturi de inchiriat acolo, dar nu stiu cat de comode sunt.

Cu bine!

[07.10.10 09:54:02]

Carucioarele pareau comode (am vazut foarte multi copii dormind foarte bine in ele) si se pot inchiria la intrarea in parcuri (parca pt. 5 EUR/zi).

Va doresc distractie placuta si sunt curios sa citesc impresiile voastre (sunt de acord ca dupa trezire copii sunt plini de energie... insa raman la parerea ca sunt prea mici pt. astfel de distractii; categoric personajele si paradele sunt potrivite, nu insa si intrarea la atractiile oferite de parc; pt. asta insa exista teatru de papusi... parerea mea, va rog nu dati cu pietre

[07.10.10 12:43:51]

Multumim pt informatii! Ideea cu caruciorul de acolo e buna si spuneai ca ai vazut copii dormind in ele. Ce fel ce carucioare erau? Copiii puteau dormi pe spate comod?

Noi mergem la Disney (2 zile) pentru ea in mod special si ne vom da doar in atractiile potrivite pentru varsta ei, daca ea va vrea. Stiu ca sunt cateva. Nici noi nu suntem mari amatori de senzatii tari.

Fetita mea e fascinata de personajele Disney si le stie aproape pe toate. Stie ca acolo la Disney e lumea lor, acolo gasim castelul Frumoasei adormite, Casa lui Minnie si Mickey si acolo ne vom intalni cu toate caracterele sa facem poze. Abia asteapta.

Ne uitam cateodata pe youtube la paradele din parc si la personaje. Pentru asta ma duc, sa-i fac ei aceasta placere de ziua ei pentru ca este singurul parc din Europa (sper ca nu ma insel) unde se pot vedea " in carne si oase" aceste minuni de papusi Disney.

Si la teatru de papusi este frumos, interesant si mergem des, dar papusile de acolo nu se compara ca marire, realizare. De atmosfera ce sa mai vorbesc, cateodata chiar urla si tipa.

In celelalte atractii tari se va da ea cand va fi mai mare daca ii va placea.

Ei, sigur, fiecare cu pararea lui.

Si eu am acuma niste temeri legate mai ales de vreme, apoi de impodobirea parcului pt Halloween (sa nu se sperie de dovleci aprinsi si sa nu cumva sa aibe Mickey coarne de drac) si nu in ultimul rand, de avertizarile atentatelor teroriste din Paris ce se vehiculeaza acum.

Asa ca, vom vedea cum va fi!

Cu bine!

[07.10.10 12:55:09]

Am vazut vreo 3 modele de carucioare, unele foarte robuste si incapatoare (sunt negre, pe 3 roti mari, iar zona de sezut parea in forma de hamac) si in care piticii pareau ca dorm foarte bine (e drept ca erau si obositi bine )).

Aceste carucioare au numele copilului scris pe un afis mare (agatat de maner) si se lasa la intrarea in zonele de intrare la distractie, de unde la iesire se recupereaza.

[07.10.10 13:14:23]

Multumesc atti!

[10.05.15 12:20:36]

@atti_sz - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[10.05.15 19:13:24]

@webmasterX - Sa stii ca imi apare harta, dar nu e nimic setat acolo... ma duce undeva in coasta Liberiei (-0.3488138051698647, -2.426605224609375)

[10.05.15 19:20:39]

@atti_sz - Rezolvat. Verifică acum aici

[10.05.15 19:29:11]

@webmasterX - Da, pe acolo e intrarea in resortul David Crocket. La intrare sunt ceva birouri si de acolo am primit cheile casutei + biletele pt. Disneyland + tichetele pt. micul dejun.

Alina Morar, atti_sz, catalinalupu, deliutza27, sandu.53, trompy