ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
ÎNSCRIS: 20.11.09
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 & 9 [ani]

Relaxare totala

Tin sa precizez ca este prima vacanta in regim de UAI si fara excursii

Am achizitionat sejurul in luna martie beneficiind astfel de 20% reducere. Grupul nostru a fost format din 10 adulti si 6 copii.

Noi am avut family room care initial era situat cumva in exteriorul hotelului (in stanga intrarii) si in spatele amfiteatrului, format din doua camere triple legate de un hol cu balcon mare, fara jacuzi si vedere la mare asa cum solicitasem. Am vorbit cu domnisoara de la receptie (si cum "bacsis" este un cuvant de origine turca) ne-a fost schimbata camera de familie cu... un apartament superb situat in acelasi corp cu centrul SPA, cred ca erau VIP. De ce cred asta? Pentru ca aveam sauna si jacuzi imens intr-una din bai si jacuzi pe balcon.

Cum v-am spus a fost prima experienta de acest gen si toate cele intamplate acolo m-au convins sa repetam si la anul o astfel de vacanta.

Hotelul impresioneaza din prima clipa: holul in care se afla receptia este decorat cu mult bun gust si imbina aerul oriental cu cel european perfect, avand doua puncte de atractie majore pianul, unde in fiecare seara era sustinut un mic recital, si barul, singurul din tot complexul care servea bauturi import.

Personalul roieste in tot hotelul fara sa deranjeze cu prezenta lor dar gata sa iti satisfaca eventualele cerinte. Curatenia este exemplara: la toaletele ce deserveau piscina si snack barul era in permanenta o persoana care stergea pe jos, schimba consumabilele si uneori ajuta copii. In camera se facea curatenie si se schimbau prosoapele zilnic, lenjeria la doua zile. Dusul ne-a facut si noua ceva "figuri' apa venea cand foarte rece cand foarte calda dar asta nu a fost problema.

Mancarea era variata si suficienta, nu pot spune ca m-a impresionat prezentarea dar in conditiile in care am gasit de la fructe de mare pana la muraturi... no coment. Cel mai mic dintre participanti, baietelul nostru de 4 ani, a fost cel mai fericit dintre noi toti, ajungea SINGUR la dozatorul de suc si la vitrina de prajituri, cartofi prajiti si ketchup pe toate drumurile, pentru piscina mare (1.5 m adancime) avea aripioare pe ambele maini! Viata nenica!

Da' nici noi nu ne-am lasat mai prejos: am dat in mintea copiilor si am participat la toate concursurile organizate la piscina si nu numai, am lenevit pe sezlong pana ne-am plictisit, baclavale nu mai vrem pana vara viitoare!

Nu am fost la spa, masaj sau alte desfatari pentru ca nu am avut... timp :).

Spectacolele organizate seara au fost pentru toata lumea, singura obiectie prezentatorii nu stiau sa spuna nici macar "buna seara " in romaneste cu toate ca vorbeau in engleza, rusa, germana si franceza, iar numarul romanilor nu era chiar mic.

In ultima seara m-am plimbat putin prin hotel astfel am vazut sala de jocuri, cinema, magazinele restaurantele a la carte dar nefiind pe lista noastra de prioritati nu pot sa ve spun nimic despre ele.

Nu am simtit lipsa plajei, intr-adevar nu este amenajata, se poate intre foarte bine de pe ponton sa nu zici ca nu ai facut baie in Mediterana pentru ca suntem din Constanta si eram satui de mare, dar la cat de bine era intretinuta piscina nici nu ai nevoie ajunge briza marii.

O vacanta super, intr-un hotel ce isi merita cotatia din toate punctele de vedere!

Trimis de serbangggg in 26.09.10 18:15:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: ISTANBUL, PAMUKALLE

VIZUALIZĂRI: 2816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (serbangggg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[28.09.10 15:17:23]

buna,

Am si eu o mica intrebare substantiala... ne poti divulga cat ai dat tu "spaga"... pt a schimba cazarea??? ... si daca cei 1300euro a insemnat 2dulti+2 copii.(concret sau 2adulti +copii gratis,sau alta varianta).. adica daca as opta sa zicem pt 2adulti cat ar fi fost sejurul? ... sau probabil difera si felul camerei... sincer nu stiu inca.. nu sunt pusa la punct cu detaliile acestui hotel... dar pt sa zicem 3persoane... ar fi recomandat sa fac aceeasi alegere ca si tine? ... adica apartament? ... sau sa aleg genul family room pt ca desi trebuie sa recunosc ai avut si un dram de noroc... puteai fi refuzat corect??? ... pt ca in genere agentiile ofera ff putine detalii referitor la felul camerelor... sunt putine care scriu aceste aspecte in genere iti trantesc tariful pt single sau double... in fine... imi poti da o explicatie... ???

aa... si era sa uit ai spus ca 1300euro a fost fara transport cat a mai costat si drumul adica transportul si cu ce? ...

[30.09.10 15:26:15]

Asa zisa spaga a fost un pachet de Marlboro romanesc (care acolo costa vreo trei euro) si 10 euro pentru transferul bagajelor. Depinde ce vrei sa faci - daca vrei sa ai intintimitate family room.

Oricum la agentie este singura optiune, numai pe site oficial al hotelului gasesti alta impartire. Costul a fost atat de mic pentru ca ambii copii au fost sub zece ani. Oricum atunci cand se face check-in poti sa rogi receptia sa iti arate mai multe camere.

Transportul -strict- cu masina personala ne-a costat cam 300 eur asta incluzand asigurare, taxe de drum si combustibil. Dar daca mai pui si doua nopti de cazare, masa, cafele, ... ajungi la vreo 6-700-deci nu recomandam. Este mai simplu cu avionul.

Pentru trei persoane te costa 750 euro si ajungi in doua ore nu in doua zile ca noi! Tariful poate varia si in functie de perioada in care achizitionezi sejurul si de agentie, noi am platit cu sase luni inainte si in iulie am fi platit cu 500 mai mult. sper sa iti fie de folos.

[01.10.10 15:03:04]

Mercic, am sa tin cont de aceste sfaturi dar sunt ff bulversata datorita unor costuri destul de mari la noi si cred ca voi urma sfatul unui ff amabil user de aici, voi incerca sa fac rezervari afara pe alte situri nu la agentiile de aici, pt ca din cate stiu eu se poate plati cu cardul si de la noi in alta parte in fine voi vedea ce si cum dupa ce ma voi pune la punct cu toate detaliile...

Iar diferentele sunt destul de evidente... pe bune, eu stiam de anul trecut ca intre noi si restul turistilor, nemti, rusi, olandezi, englezi sunt sume nu tocmai mici... din contra au vazut asta si anul acesta turistii romani care se informeaza asupra costurilor platite de alte natii pt un sejur de vacanta si raspunsurile au fost nu tocmai placute... auzului... si nu este ok... deoarece noi avem un castig mult mai mic salarial ca ei... in fine... asta-i viata... desi ne doare acest aspect... pt ca suntem altfel tratati decat ceilalti, excludand conationalii nostri care ne fac de ras... nu toti suntem la fel... pana la urma... deh...

[17.11.10 09:09:09]

buna din nou,

@serbangggg multumesc pt detalii dar am totusi rugamintea sa-mi spui pe privat prin ce agentie a-ti mers voi ok... si ce anume mai ai de completat, adica ce informatii poate ti-au scapat si ne vor fi de folos, deoarece am acest hotel trecut pe lista mea de optiuni pt concediu si dupa ce am citit anumite pareri sunt putin nelamurita... oare sa nu fie finalizat acest hotel??? inca se mai lucreaza la el??? turistii care s-au cazat acolo spun ca mai au inca lucruri neterminate... oare sa fie asa??? este putin ciudat nu crezi... ???

Eu sunt inca nehotarata... nu stiu daca vom fi 3 persoane sau 2, la anul si deja am inceput de pe acum tatonarea terenului pt vacanta si pe acest hotel nu stiu ce sa fac... sa optez oare pt camera family??? ... sau apartament???...

mercic anticipat...

p. s inca ceva nu ai setata optiunea pt mesaje private, am incercat sa-ti trimit un mesaj si nu permite sistemul... modifica-l te rog... altfel nu vei putea trimite mesaje si nici primi...

[21.11.10 15:30:27]

Pe privat... nu stiu sa raspund (rusinicaaaaaa). Oricum astept detalii!

Terminat era la momentul vacantei noastre. Camera family si apartamentul este acelasi lucru. Daca ai nevoie de INTIMITATE ar fi indicata prima varianta descrisa de mine, adica doua camere legate de un hol pe care se afla si baia. Noi am vrut sa fim in aceiasi incapere cu copii pentru ca al nostru praslea nu are decat 4 ani si... mai cade din pat!

Eu recomand hotelul din tot sufletul dar la pachet cu avionul !

bushyrobert
    [17.02.11 20:30:34]

Olla... am si eu o intrebare as vrea sa aleg pt aceasta vara acest hotel... dar as vrea sa stiu daca are un spatiu mai verde acolo... ceva gen un parc un pic de umbra... ceva verde... ?? multumesc astept un raspuns

andu2005
    [16.03.11 17:08:25]

Scz ca ma bag eu, dar hai sa-ti raspund: umbra este de la umbrele. Ca nu e de cat putina iarba si cativa palmieri, dar umbrelele au sistem interesant de deschidere si asezare, ca poti sa le pui cum ai chef, in orice pozitie. Chiar si fara verdeata sa stii ca merita.

m.mari
    [29.04.11 22:35:45]

Buna,

draga serbangggg, vreau sa te rog sa-mi spui cum ai prins vremea in septembrie si in ce perioada din septembrie ai fost.

Am ceva emotii pt. ca am achizitionat un sejur incepand cu 20.09 si imi este teama sa nu ne faca vremea vreo surpriza.

multumesc

[29.04.11 23:04:28]

@m. mari

In pagina principala a hotelului gasesti un grafic cu temperaturile multianuale din zona pentru ultimii ani, poate iti va fi de folos, incearca!

[02.05.11 08:43:12]

Eu am fost la inceputul lunii 4- 11 septembrie, dar nu cred ca vei avea surprize am prieteni care au fost in Antalia si la inceputul lui octombrie si au venit bronzati.

Vacanta placuta! Sunt invidioasa pe tine noi anul acesta nu putem pleca la balaceala.

m.mari
    [02.05.11 11:41:49]