ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

Pepinierele cu flori din Halkidiki

Cine a avut ocazia de a calatori pe soselele din Halkidiki si nu numai, a putut descoperi pe langa frumusetea plajelor, a micilor localitati turistice sau rurale, a leandrilor salbatici, padurilor de pini si livezilor de maslini si numeroasele pepiniere de flori care sunt plasate "strategic" de-a lungul soselelor circulate de turisti si localnici si care ofera intr-un pastel coloristic incredibil o mare diversitatea o multime de flori si de plante ornamentale.

De la floricele mici, simple la cele mai mari si impunatoare colorate in mai toate nuantele posibile, de la florile de primavara la cele de toamna, de la cele pe care le poti gasi si pe la noi la cele specifice Greciei si zonelor mediteraniene, ele iti ofera bucuria de a le vedea si admira.

Petuniile, gura leului, sporul casei, trandafiri de toate culorile, cactusii, craitele, carciumaresele, busuiocul, plante cunoscute si la noi se imprietenesc frumos cu cele specifice climei locale. Am vizitat aceste minunate “oaze” multicolore de pe soselele grecesti fie in trecere din viteza masinii, fie oprindu-ne si poposind minute in sir printre ele…

Totul este incantator, relaxant, o adevarata explozie de culori, o imagine tonica. Insirate de-a lungul drumului, dar si in curtile pepinierelor, plantele inflorite sunt expuse in ghivece mai mici sau mai mari, in ladite sau in alte ambalaje si atrag clientii nu numai prin diversitatea lor ci si prin preturile mai mult decat avantajoase…In plus poti trata cu vanzatorii suma finala daca eventual ai cumparat mai multe ghivece cu flori de la ei…Nu te vor lasa sa pleci usor si ca peste tot te vor impresiona prin amabilitatea si dragostea pentru plantele lor …

Noi am incercat, fiind cu masina sa cumparam cate un ghiveci cu soiuri de flori specifice Greciei care o data ajunse acasa sa ne reaminteasca bucuria si lumina zilelor petrecute acolo! Am luat busuioc plantat in ghiveci, cel specific Greciei, pe care deseori il intalnesti si pe mesele tavernelor din localitati sau in curtile vilelor, am mai cumparat ghivece cu plantele agatatoare cu flori mov sau rosu aprins, nu le stiu din pacate numele, dar care se gasesc mai peste tot in Grecia pe peretii caselor sau ale reraselor. Sunt deosebit de frumoase dar din pacate ne-am bucurat mai putin timp decat speram, de frumusetea lor, odata ajunsi acasa…E clar nu le-a placut clima, aerul mai uscat sau cred ca au dus dorul locurilor lor natale... Am platit practic pe cele trei ghivece cumparate sapte sau opt euro…

In gradinile pepinerelor aflate pe marginea soselelor, ca niste adevarati artisti, grecii au creat aranjamente cu mici fantani, mini - cascade, paraiase, alei, bazine cu apa si broscute testoase…Piticii de gradina, lebedele alte decoratiuni si vase din ceramica sun prezentate in armonie cu plantele.

Noi ne-am oprit intotdeauna cu mare placere si am admirat aceste adevarate expozitii florale…Sint sigur ca si voi ceilalti ati facut acest lucru!

Atasez acestui review simplu o serie de fotografii facute florilor din pepinierele grecesti…Culorile, frumusetea si prospetimea lor va va aduce multa bucurie si va vor aminti vremurile frumoase in care colindat fericiti prin Grecia…

Trimis de sandu.53 in 23.09.10 18:36:52

VIZUALIZĂRI: 8195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 craitele galbene si portocalii din pepiniere
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[23.09.10 19:28:41]

mutat la "Descopera Halkidiki"

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.09.10 19:31:04]

cred ca te referi la Bougainvillea, aceste flori cresc si la noi doar in ghivece, pe timpul iernii trebuie sa stea in repaus la 10/12 grade, udate doar cand sunt foarte uscate, iar apoi vara trebuiesc ingrasate periodic si expuse minim 10 ore pe zi in plin soare, in Grecia infloresc toata vara, ale mele doar la sfarsitul lui august pina in octombrie!

celeste
[23.09.10 20:49:01]

@sandu53, ai dreptate cand spui ,,adevarate explozii florale ". In drumul meu spre Kaliithea, anul trecut am admirat aceste locuri de vanzare al plantelor, ce-i drept din mersul masinii. Pt. frumusetea pozelor votul nr. 1.

dannek
[23.09.10 23:53:06]

Am vrut sa cumpar un palmier acum vreo 3 ani dar m-am gindit ca il chinui pina acasa fiind 2 famili intr-o masina, asa ca am luat citeva seminte dintr-un palmier si acum am vreo 3 iesiti.

Dar cresc foarte greu!

sandu.53AUTOR REVIEW
[24.09.10 08:32:04]

@Cristian h, multumesc pentru completare, am vazut e drept si la noi intr-un supermarket ghivece cu asemenea flori insa erau destul de scumpe.

Ellada_sagapo
[26.09.10 22:40:50]

Frumoasa abordare a acestei destinatii!

Bravo!

Iubesc Grecia nespus de mult cu tot ceea ce inseamna frumos!

trandafir 1970
[29.09.10 09:38:52]

Vai, ce explozie de culori, imi inchipui ce miresme imprastiau florile! Mai ales... trandafirii!!!

Mai e mult pana la vara, vreau si eu acolooo?

celeste, dannek, Ellada_sagapo, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki: