ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 19.09.10
SEP-2010

Vacanta peste asteptari

Sejurul a fost intre 5-13 sept - am cautat exclusiv o destinatie pentru plaja si soare, tinand cont, in acelasi timp, de aspecte precum tara, distanta, serviciile hoteliere, dar mai ales pretul - asta pentru ca anul acesta e criza :).

Dupa ce am studiat indelung ofertele agentiilor turistice, am constatat ca daca tinem la calitate cat de cat, trebuie sa ne rezumam la Bulgaria, aceasta incadrandu-se in "cerintele minime" de confort si calitate.

Astfel am inceput sa ne orientam catre o statiune mai linistita, curata, dar catre care sa putem avea si transport cu autocarul (astfel a fost exclusa Duni - desi suna bine). In acest sens, "am periat" tot ce inseamna rewiew-uri scrise aici sau pe tripadvisor, la o serie de hoteluri alese in diverse statiuni, toate de 4-5 stele. In final, ne-am hotarat pentru Riu Helios Bay, mai ales pentru toate impresiile bune postate de membrii acestui site, cat si pe baza prezentarilor gasite pe site-ul hotelului.

Despre sejur, o sa incerc sa sintetizez pe capitole, insa in mare parte numai lucruri bune, peste asteptari, mai ales ca am plecat cu ceva indoieli, in primul rand ca era vorba de Bulgaria (in conceptia mea - similar Romania), vremea nu tocmai prietenoasa conform prognozei meteo, cat si experienta altov vacante fara cusur de dinainte. Astfel:

1. Drumul - mai mult decat OK fiind vorba de autocar. Am plecat la 6:30 din Bucuresti, cu o firma de transport XXX a carei taxa era de 30 eur dus-intors, a mers foarte bine, rapid, incat am ajuns acolo cu aproape 2h inainte de grila orara, asta pentru ca nu au fost opriri in toate statiunile. La intors, destul de bine, desi autocarul a fost plin, se mai trezea cate unul ca vrea la baie in mijlocul drumului sau alte pretentii destul de iesite din comun, avand in vedere mijllocul de transport ales.

2. Hotelul - arhitectura placuta, deosebita de altele, intretinut bine. Am ajuns pe la 12:00 si am fost cazati imediat, primind toate explicatiile de rigoare de la un personal depsebit de amabil si prietenos. Am primit camera dubla superioara, desi am platit dubla standard, fara sa dam bacsis - spatioasa, mobilier bun, paturi f mari si o canapea in plus, vedere laterala la mare si directa la piscina - dar nu pot sa consider asta minus, pentru ca hotelul era plin. Baia foarte mare, curata, consumabile si prosoape schimbate zilnic daca se solicita conform standardelor (adica lasate jos), curatenie desavarsita peste tot, lenjerie schimbata la 2-3 zile.

3. Serviciile personalului - foarte bune, amabili, prietenosi, intotdeauna sa te ajute, mereu cu zambetul pe buze. Tot personalul era tanar si chiar daca lucrau non-stop, chiar daca se citea oboseala pe fata tot zambeau. Nu prea aveai ce sa le reprosezi cat de carcotas ai fi.

4. Masa/restaurantul - diversificata, gatita bine, aspectoasa. In cele 9zile cat am stat, numai dimineata mancarea era cam aceeasi, in rest la nici o masa nu s-a repetat vreun fel. Dimineata tot ce inseamna mic dejun continental - oua in fel si chip, bacon, carnaciori, salamuri uscate, pastrama, mortadela cu masline, branza si cascaval de cateva feluri, legume si fructe proaspete (toate fructele de sezon au fost date, la fiecare masa in parte), clatite, diet cornet, dulceturi, produse de patiserie diverse, cafea, ceai, cacao cu lapte... in fine, cam orice e posibil sa vrei sa mananci.

La pranz si cina, mereu altceva - carne de pui/vita/porc/miel/iepure/curcan/peste, fructe de mare, garnituri diferite, soteuri, salate cu maioneza sau simple, prajituri si tarte (foarte bune, proaspete, dar cam acelasi fel de crema la toate)... etc... oricum nu puteai manca din toate. Indiferent cat de pretentios ai fi, chiar si regim sa ai, si tot gaseai de mancare usor si pe plac.

Nu are sens sa enumar iar fieare fel in parte deoarece am vazut mai multe rewiew-uri ce detaliaza acest aspect.

Bauturile destule, ok, mai ales ca se specifica clar ca sunt locale - de altfel, un suc de mere f bun, cate un cockteil la bar la fel, daca este extrem de pretentios. De asemenea un lichior de trandafir deosebit... in rest, din cate am inteles de la prietenul meu, erau bunicele si celelalte. Daca totusi nu te multumeai cu ele si voiai altceva, aveau si bauturi internationale.

5. Posibiliatile de distractie/relaxare destul de bune daca ma refer la centru spa, la terenuri de sport. Echipade animatie avea in fiecare zi alt program pregatit; ceea ce cred ca ar fi fost ceva mai bine era muzica la piscina - erau doar cateva min/zi, cand apareau animatorii si atat. In rest liniste, ceea ce nu e de reprosat, mai ales ca n-am auzit deloc manele, "fa si ba" sau urlete, strigate, caracteristice stiti voi cui :)...

6. Plaja si marea - in general curate, nisip destul de fin, cat de cat intretinuta, desi nu apartinea hotelului si nu-i pot fi imputate lui lipsurile. Am prins insa in ultimele zile furtuna pe mare, frig, valuri f mari, care au adus alge si scoici multe si ai inundat oarecum plaja, crescand cu aproximativ 50-60 cm nivelul nisipului pe margine. Zilele acelea nu a fost deloc curata si arata f urat. De asemenea, sezlongurile si umbrelutele erau aruncate de colo colo, fara vreo ordine, se remarca clar ca nu era a hotelului si nu avea parte de aceeasi preocupare a personalului. Intrarea in apa destul de abrupta, aste pt aproximativ 2-3 m, dupa care venea o portiune destul de lunga in care era nisip fin si adancime intre 40-80cm.

In general, majoritatea apectelor legate de sejur au fost ok. Hotelul fiind ocupat preponderent de nemti si englezi, atmosfera a fost una placuta, bazata pe sociabilitate si respect; romani putini, cateva familii cu copii - nu prea sesizai prezenta lor; asta pana cand, in weekend, si-a facut simtita prezenta o "hoarda" pe care o remarcai ca se imbulzea la lift, striga in gura mare, se purta "ca-n cartier" daca pot sa spun asa. De asta, am fost mai mult decat incantati de lipsa acestora.

Per ansamblu, vacanta a fost una reusita daca nu tii cont de mici chestii nesemnificative, pe care le remarci si pe care, unii, tin sa le considere chestiuni majore ce au impiedicat buna desfasurarea a vacantei lor. Daca stim care este valoarea banilor pe care ii dam pe sejur si evaluam in mod corect raportul calitate/pret, tinand cont si de alte locatii de 4* vizitate, cred ca este undeva aproape de FOARTE BINE conditiile acestui hotel, pe care il recomand cu caldura.

Trimis de ramona2010 in 19.09.10 18:29:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramona2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 spectacol seara - cel mai reusit cuplu
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

pepsi70ro
[19.09.10 18:43:41]

@ramona2010, am ramas impresionat de modul excelent in care ai scris impresiile tale de vacanta, felicitarile mele se alatura celor de bun venit in comunitatea AmFostAcolo!

presario
[19.09.10 19:24:16]

Excelenta descriere, felicitari!

Foarte bine pentru primul review.

[19.09.10 21:19:17]

va multumesc la ambii pt primire si apreciere... am zis sa scriu neaparat cand ma intorc deoarece si eu am tinut cont de utilitatea acestor postari.

desi mai sunt multe de spus, am incercat sa extrag doar esentialul.

ce am uitat sa mentionez si zic ca e destul de interesant - cardul de fidelitate din reteaua RIU. Pt ca sunt hoteluri destul de bune in aproape fiecare loc turistic, lantul iti da posibilitatea obtinerii unui astfel de card pe care primesti bonusuri substantiale, sub forma de credit pe care ii poti folosi sa-ti achiti diverse servicii sau facilitati.

din cate imi amintesc, pt fiecare zi de cazare primeai 30 pct (conditie - min 3 zile consecutive), iar fiecare 10 pct valorau 0.75 eur... destul de interesant zic eu.

doctorul45
[20.09.10 10:33:25]

salut

nu ne-ai spus daca se putea face baie in mare? cam care era temperatura apei?

dar piscina interioara era functionala?

Anul trecut pe 5 sept s-a stricat brusc vremea si s-a racit apa. In sept. e o chestie de noroc cu vremea si cu apa marii...

[21.09.10 19:19:49]

primele 5 zile a fost superb, atat temperatura in aer cat si in apa... clar de baie, doar ca au fost ceva valuri si 4 zile a fost steag galben... dupa aceea, mai precis din 10, a batut vantul destul de tare si a fost frig 2 zile, incat stateai in trening...

cat priveste piscina interioara, functionala mereu, am facut baie zilnic cat a fost rece, destul de libera de altfel, max 2-4 pers sau deloc ... s-au dat drumul si la aeroterme cat a fost f rece afara...

oricum am venit bronzati bine de acolo... o sa pun si cateva poze spre exemplificare

Enki
[01.02.11 14:30:09]

Ramona, am o intrebare, de fapt doua. Am inteles ca exista o conducta care da in mare in apropierea plajei? Si tot din auzite, am inteles ca mesele se serveau mereu la aceeasi masa, imi poti confirma?

[01.02.11 22:26:38]

-din cate am vazut eu era in stanga hotelului un rau/canal, dar care nu prea avea de ce sa deranjeze (era inrijit, curat, nu mirosea urat), iar cand am fost noi era blocat de nisip inainte de a se varsa in mare. deci ok - parerea mea

- dimineata si la pranz puteai sa stai oriunde, iar seara iti alegeai o masa la inceputul sejurului care ramanea aceeasi pana la final

doctorul45
[03.02.11 20:54:21]

ramona

in dreapta hotelului helios bay este estuarul riului dvoinita (sper ca am scris corect) care este o apa curgatoare care vine din dealurile din apropirere. Dealtfel- Riu care este o firma care are anumite standarde si certificari de calitate -nu si-ar pune niciodata un hotel linga canalul colector. Pentru ca ei tin la satisfactia clientului si calitatea serviciilor, ceea ce pentru noi e greu de inteles. Dar crede-ma, pentru ca m-am lovit de standardele de calitate si stiu cum se obtin mai ales in vest, atunci cind Riu face o investitie, o face responsabil pentru ca acolo vor fi multi turisti cu pretentii.

Inclusiv calitatea apei din golful Obzor este ok...

Griegut
[19.03.11 10:43:42]

As vrea sa merg in august 2011 la acest hotel. Mi-ar fi de ajutor sa stiu daca plaja privata, pe malul marii, a ramas asa ca in 2009, adica cu sezlongurile si umbrele gratuite pentru cei din hotel sau sunt contra-cost, dupa cum am inteles de la unii care au fost anul trecut. De asemenea as vrea sa stiu cum e cu parcarea, exista, se plateste?

[19.03.11 10:55:25]

@Griegut, am postat întrebările tale aici, unde ai mai multe şanse să fie văzute şi să ţi se răspundă la ele, decât repetându-le pe toate topicele.

doctorul45, Enki, Griegut, ramona2010
Alte impresii din această RUBRICĂAlua Helios Bay Hotel (ex Riu Helios Bay) :