ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
SEP-2010

Tara celor 76 de lacuri

Este a treia data cand vizitam Salkammergut un loc uluitor si fascinant care iti da o stare de liniste de ,,dolce vita" a la Austria. Zona merita trecuta in itinerarul oricarui turist care calatoreste prin Europa. Panorama ce se desfasoara este unica nu degeaba este decretat asezarea Hallstat una dintr cele mai frumoase localitati din lume de pe malul unui lac.

In cele cinci zile am strabatut vreo 300km si am vazut in jur de 20de localitati si doar 7 lacuri plus Postalm paradisul ski-ului si a zapezii iarna.

Drumul pana sus dureaza din Strobl aproximativ 2h intregul platou are 42km patrati si figureaza ca fiind al doilea din Europa ca marime. De sus se deschide o priveliste superba spre lacuri si muntii inconjuratori.

Hotelul la care am stat in St. Wolfgang se numea tradus calutul negru, o cladire de prin 1868 dar nu e de mirare mare parte din cladiri au mai bine de un secol de existenta. Totul foarte colorat iti aduce aminte de povestile fratilor Grimm strazi inguste cu arcade si terase foarte pitoresti.

Prima zi fiind ceva mai innourat ne-am decis sa mergem la bai termale in Bad Mitterndorf la Grimming,-Tauplitz unde sa afla pentru cunoscatorii sporturilor de iarna una dintre faimoasele trambuline de sarituri cu ski-urile de la Kulm.

Termele sant asadar intr-un cadru natural perfect construite in urma cu 2 ani ai tot ce iti trebuie pt. o relaxare dupa o zii de drumetie sau de ski depinde de sezon. Vezi foto.

A urmat oraselul Bad Ausse un orase tipic austriac de munte de la numele caruia vine si denumirea tinutului Ausserland. De acolo pe o strada romantica asa se numea circa 10 km. cu auto a costat 9€ taxa am urcat pe Tauplitzalm pe un platou la 2350m. Multe cabane unde la un pahar der vin asculti lautarii locali si te uiti dupa vacuta Milka pe care nu am zarit-o.

Lacul Grundlsee se afla in imediata apropiere la o inaltime de aprox. 750m si cam 5km lungime are o claritate si ce scria acolo puritatea APEI POTABILE!!!

Nu prea mai am rabdare cu scrisul o sa adaug multe poze care spun mult oricum zona nu trebuie ratata.

Cazare din belsug de la Bauernhof (casa taraneasca) pana la hoteluri de 4 stele dar adevarate, la preturi incepand de la 18 € pe pers cu mic dejun.

Trimis de claudiu 71 in 17.09.10 21:44:28

VIZUALIZĂRI: 3148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Calutul Negru

[17.09.10 22:04:51]

Asteptam si pozele.

E tara mea de suflet, am fost si eu in multe zone din Austria, dar aici inca nu am ajuns.

La bai termale, am fost si eu, la Aqua Dome, Langenfeld, langa Solden.

[17.09.10 22:10:24]

se incarca foarte greu nu prea mai am. timp dar revin.

dannek
[18.09.10 01:19:33]

Intradevar Austria este foarte pitoreasca si plina de frumuseti ale naturi pe care statul stie sa le administreze si sa scota bani frumosi din ele!

Eu anul acesta am descoperit o parte din aceste lacuri incintatoare!

[18.09.10 12:05:14]

Da intradevar este o armonie deplina intre natura si om si sa nu uitam ca omul sfinteste locul.

Ce va mai pot recomanda sa vizitati zona cu prilejul sarbatorilor de iarna, targurile de craciun (christkindlmarkt vezi pe net) sunt pana in ajunul craciunului deschise. timp de 4 saptamani. Zau ca merita.

[18.09.10 12:48:01]

Ce poze frumoase!

Pe mine m-ai convins! Trebuie sa ajung si acolo! Mai sigur la anul, iarna nu pot pleca.

La baile acelea cum e? Sunt mari? Pt copii cum e?

[18.09.10 12:51:09]

Pe langa TraunSee am trecut, dar numai din masina l-am admirat.

[18.09.10 23:01:40]

Ma bucur ca am reusit in parte sa va trezesc interesul pt. aceasta zona care fiind mai retrasa nu e asa cunoscuta cu toate ca e cea mai veche, ca asezari. Va sugerez sa va gasiti cazare pe langa Wolfgangsee e mai in centrul zonei si pana la Salzburg sant doar 45 km.

[20.09.10 21:41:15]

Da se poate cu copii dar ceva special pt ei nu easte ma refer (topogane etc.

Alina Morar, claudiu 71, dannek

• pagină generată în 0.05519700050354 sec