ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2010
ÎNSCRIS: 14.09.10
SEP-2010

Mare greseala

Buna ziua tuturor

In perioada 09.09 - 12.09.2010 am vrut sa petrec un weekend prelungit in Nisipurile de Aur. Am zis sa gasesc un hotel linistit, de minim 4 stele unde sa stau sa ma relaxez dupa nebunia unor luni agitate.

N-am avut noroc, deorece am ales acest hotel. Nu pot descrie faptul ca am cautat acest hotel vreo 2 ore pe niste stradute care nu erau trecute nici macar pe vreo harta (atentie... emisa de catre o agentie de turism bulgara) ca pana la urma sa aflu ca acest hotel nu este in Nisipurile de Aur. Distanta pana la plaja... hm... vreo 3 km dupa aprecierea persoanei ce se pregatea sa ne cazeze :). am cerut sa vad camera ce ne-a fost pregatita si am ramas surprins sa vad ca mocheta de pe jos era in unele locuri tocita si murdara, ba chiar arsa cu tigara (probabil).

Camerele, este adevarat, erau foarte mari, dar nu am observat pe nicaieri miros de orhidee asa cum am citit in alte impresii. Netul wi-fi nu functiona mai deloc iar pentru a utiliza calculatorul lor mi-au cerut cate 3 leva (1.5 euro) /ora. Nu era o chestie pana la urma daca si functiona in conditii optime sau daca acel calculator nu era de acum vreo 10 ani.

Dar sa revenim la hotel. Acesta este amplasat undeva la periferia orasului Varna, este inconjurat de padure, nu are nimic atractiv pe langa el, distanta pana la centrul statiunii Nisipurile de Aur este de fapt 8 km (masurata de noi pe navigator), parcarea este de fapt un spatiu in fata hotelului nepazit si fara camere de luat vederi care sa-ti asigure o minima siguranta (mai ales in urma zvonurilor privind sustragerile de masini din Bulgaria).

In consecinta si ca sa inchei nu va recomand sa mergeti acolo. Noi am plecat in aceeasi seara, preferand sa pierdem 40 euro (penalitati de anulare a rezervarii). Toate cele bune tuturor si vacante frumoase.

Trimis de Eduard Banica in 14.09.10 15:35:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur in Admiral si LTI Berlin Green Park

VIZUALIZĂRI: 4934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eduard Banica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
    [14.09.10 16:02:23]

Toate ca toate, dar despre masa ce ne poti spune? N-ai atins deloc subiectul si m-ai facut curios vazand nota asa de mica. Ati servit masa acolo?

Notele mi se par foarte mici in comparatie cu media generala a hotelului si cred ca sunt mai degraba subiective, datorate in mare parte distantei fata de plaja sau statiune, nu-i asa?

[14.09.10 16:46:45]

Din pacate sunt nevoit sa invalidez acest review, notele nu vin dupa un sejur petrecut acolo, iar conform politicii site-ului nu sunt acceptate evaluari (note) pentru o unitate de cazare in care nu ati stat macar o noapte.

Review-ul ramane pe site pentru informare, dar fara note.

[14.09.10 17:06:57]

[@pepsi70ro]: masa? pai cine a mai stat sa mai si manance acolo? si ce legatura are distanta de plaja sau de centrul staiunii cu mocheta veche de pe jos? curios nu?

[14.09.10 17:07:40]

[@webmaster10]: pai tocmai asta este ideea. nici macar nu am putut avea un sejur acolo. eu consider ca nu este corecta invalidarea. si-mi spui de imaginea hotelului tocmai mie care am fost de acord sa pierd bani, numai ca sa nu stau acolo?

[14.09.10 17:14:42]

Invalidare inseamna ca reviewul nu beneficiaza de note.

masa? pai cine a mai stat sa mai si manance acolo?

Si totusi ai stabilit 12,5% grad de satisfactie pentru masa. Pe ce criteriu daca nu ai servit acolo?

Deci n-am spus ca review-ul va fi sters de pe site, am spus ca va ramane ca nota de informare. Doar atat!

[14.09.10 17:20:04]

aha... ok. multumesc atunci. nu vreau sa fiu carcatos, dar acest hotel nu merita 4 stele. poate vreo 2. dar asta este alta problema. dupa 400 km de condus de acasa pana acolo am vrut sa mancam si apoi sa mergem mai departe catre un hotel unde sa putem sta. am intrat in restaurant, am stat pret de o salata si o cafea si am plecat.

[14.09.10 17:26:26]

Te cred ca nu a fost usor si apreciez ca ai inteles ceea ce am spus, dovedeste un caracter nobil.

Te asteptam cu alte impresii, de data asta speram mult mai frumoase din vacantele tale.

Eventual poti scrie despre hotelul unde v-ati cazat dupa aceasta trista experienta. Cu siguranta impresiile vor fi apreciate.

Visan125
    [15.09.10 10:20:01]

Ca unul care am locuit in acest hotel nu pot sa nu contest distanta fata de plaja. Aceasta este cam 300- 350m in linie dreapta dar pana la plaja ar trebui sa treci printr-o padurice plina de urme ale lipsei de civilizatie umana. Distanta fata de centrul statiunii (turnul mini-Effel) este de cca. 1 km. si se parcurge in mers lejer in max. 30 min. Parcarea, intr-adevar un spatiu in fata hotelului era pazita.

Ma surprinde faptul cum stand acolo pret de o salata si o cafea s-au putut vedea atatea amanunte. Am vazut destule hoteluri de 4 stele care aratau infinit mai rau decat Orchidea Boutique. Accesul este intr-adevar greu de gasit (dar simplu dupa ce l-ai aflat

[15.09.10 10:52:32]

citeste cu atentie... am spus ca am stat in restaurant pret de o salata si o cafea. in plus, trecerea prin padurea respectiva nu o cunosc pt ca nu am parcurs acel drum. eu am spus doar ce mi-a spus domnul de la receptie si ce mi-a indicat navigatorul. in consecinta, fiecare cu parerea lui. cat despre hoteluri de 4 stele... am umblat un pic si pot spune ca acest hotel nu-si merita stele. dar asta este.

Eduard Banica, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂOrchidea Boutique spa: