ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
STATUS: CHIBIȚ
AUG-2010

Către satisfăcător

Evitati excursiile optionale

Im primul rind as vrea sa spun ca o vacanta la acest hotel isi merita banii dati. Cine vrea calitate trebuie sa aleaga altceva. Insa pe ansamblu hotelul este acceptabil.

Ceea ce ne-a deranjat foarte mult pe noi si pe inca 2 familli este TEAPA reprezentata de excursiile optionale. Costa foarte mult si nu merita deloc. Ceea ce este mai suparator este ca asa zisa ghida romanca de la Sonia ofera informatii eronate turistilor si face promisiuni aiurea.

Pur si simplu gusturile laviniei de la melitours sint ciudate si ea este foarte neserioasa. Asa ca atentie-evitati excursiile cu ea si inchiriatii masina ca este mult mai ieftin.

Trimis de vasilescu in 09.09.10 17:50:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vasilescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[09.09.10 18:22:20]

Din pacate sunt nevoit sa retrag pma standard acestui review, pentru ca nu contine decat un singur cuvant despre hotelul in cauza: "acceptabil" si atat.

Deci domnule(doamna) Vasilescu daca reveniti cu un ecou in care ne prezentati cate ceva despre acest hotel, despre servicii, cazare, masa, plaja si relaxare, poate si o poza , doua , impresiile vor primi inapoi punctele standard.

[09.09.10 20:44:06]

Sincer mie Sonia nu mi-a lasat o impresie prea buna. Am scris un review aici despre sejurul meu la Sonia, singurul plus este ca e situata la intrarea pe Sithonia si de aici ai acces usor catre majoritatea plajelor superbe de pe Sithonia.

Este cunoscut faptul ca reprezentantii MeliTour ofera excursii optionale tuturor turistilor la hoteluri si ca preturile acestor optionale sunt unele chiar duble fata de preturile la care le pot face turistii pe cont propiu. Spre exemplu excursia cu Menia Maria la Muntele Athos costa 75 Euro pentru 2 adulti cu un copil daca era achizitionata prin MeliTour sau 45 de euro daca luam bilete din Ormos de la agentie.

fluturas1*
[09.09.10 22:35:58]

M-ar interesa mai multe detalii referitoare la modul cum pot închiria de acolo autoturisme, cat costă, ce documente iţi trebuie pentru a închiria o masină.

[10.09.10 11:44:03]

fluturas1 iti raspund eu cat pot din experienta proprie... inchirierea unei masini, chiar o marca buna se face doar cu cartea de identitatea sau pasaport, inchirierea poate costa mai mult sau mai putin in functie de nr. de zile, cu cat inchiriezi mai multe zile pretul scade. in plus semnezi un contract, ai termen cand sa aduci masina inapoi si primesti benzina dar cand vii inapoi trebuie sa ai aceiasi cantitate sau o platesti.

Noi am inchiriat o masina in Kallithea foarte usor si lejer, baietii amabili am luat-o insa doar pt. o zi si am dat cam 40 de euro. seara tarziu cand am dus-o inapoi ne-au zis ca am fi putut sa o mai tinem un pic. daca sunt mai multe persoane merita, noi fiind atunci 3 insi. locurile de inchiriere le stiu de cele mai multe ori cei de la hotel sau cauti tu pus si simplu prin statiune.

Succes!

LaviniaH
[16.09.10 14:15:05]

Sunt Lavinia de la Melitours, despre care vorbeste domnul Vasilescu... mi-am facut cont special ca sa ii raspund domnului Vasilescu, pe care de altfel il tin minte, impreuna cu sotia sa, si cu celelalte 2 cupluri (un cuplu de proaspat insuratei si o mama cu un baiat)...

Am si eu niste intrebari pt domnul si anume: ce informatii eronate v-am dat eu? cum adica am gusturi ciudate? Si mai ales ce anume a fost o TEAPA?

Din cate tin minte, ati fost la Meteora, Athos si Salonic... stiu ca v-ati plans de Athos ca cica eu v-as fi zis ca aveti pranz inclus in pret... De ce nu recunoasteti ca ati avut inclusiv o lista de excursii, deci ati avut in scris toate excursiile, unde se preciza la care este inclus pranzul si la care nu... plus ca v-am explicat pentru fiecare excursie tot ce se intampla acolo si in nici un moment NU V-AM SPUS CA AVETI PRANZUL INCLUS IN PRET, nu aveam de ce sa va mint... ba chiar tot reveneati mereu cu aceleasi intrebari... Mi-ati reprosat ca ghidul nu a existat pe aceasta excursie, pt ca nu v-a zis mare lucru pe autocar... tin sa va reamintesc ca pana la port aveati transfer nu ghidaj (in conditiile in care erau 25km pana la port, iar ghidul avea de luat si alti turisti de la alte hoteluri)... ghidajul a fost pe vas, iar eu v-am precizat ca ghidul sta la cabina capitanului si vb acolo si ca daca aveti nevoie de ceva il gasiti acolo... Ati mai zis ca nu era loc pe vas... asta a fost chiar absurd intrucat vasul e chiar f mare, cu 3 punti, si in tot sezonul nu a fost ocupat la maxim. Cand v-am intrebat de ce nu ati mers la ghid daca ati avut o problema, ati ridicat din umeri...

De cand ati ajuns ati spus ca excursiile sunt scumpe... daca erau atat de scumpe, de ce nu ati cumparat din alta parte? va raspund eu... pt ca NU EXISTA MAI IEFTIN... de cand ati ajuns ati tot cerut discounturi, presupun ca a fost vina mea pt ca am dat acelui cuplu in luna de miere o reducere si v-am dat idei... de atunci, am tot primit directe si apropouri ca sa va dau reduceri: cum ar fi ca faceti 10 ani de la casatorie. V-am explicat ca nu decid eu si ca oricum nu se fac reduceri chiar asa cu una cu doua...

Neserioasa de ce? ca voiati sa mergeti la acel bazar si ca voiati sa va asiguram noi transport gratuit? eu v-am promis ca in cazul in care se organizeaza o sa aveti, dar cum nu s-a organizat, nu aveam cum sa va dau dvs asa cadou o excursie la bazarul din Agios Mammas: masina costa, combustibilul costa, soferul costa... sincer, dvs, daca ati avea o agentie, ati face asta? Oricum, cand v-ati intors de la Salonic, v-am lasat in apropiere de Agios Mammas, iar ghidul de pe autocar v-a dus cu masina pana acolo la bazar... de ce nu ziceti ceva de asta???

Va sugerez ca inainte de a mai face comentarii la adresa cuiva sa va ganditi mai bine, iar daca tot faceti niste acuzatii macar sa le explicati si nu vorbiti doar asa ca sa va exprimati frustrarile dvs...

Cat despre hotel, prefer sa nu mai zic nimic si sa dau doar un link de aici: click aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[16.09.10 14:37:40]

Doamna Lavinia nu va cunosc personal, desi am cumparat excursii de cateva ori prin Melitours apeland la serviciile lui Tibi si ale lui Oana colegii dvs. Nu pot sa ma plang de serviciile oferite de catre agentia dvs. colegii dvs. au fost intotdeauna amabili si saritori la solicitarile pe care le-am avut, singurul minus sunt preturile mari pe care le aveti. Dar am cumparat in primii doi ani cat am fost in Grecia ca un novice de la dvs. apoi mi-am organizat singur excursiile sau le-am cumparat direct de la sursa, unele chiar la jumatate de pret.

Nu pot fi deacord cand spuneti ca: " va raspund eu... pt ca NU EXISTA MAI IEFTIN... " EXISTA!!!

Spre exemplu: croaziera in Golful Toroneos cumparata direct de la proprietarul vaporului din port, sau croaziera la Muntele Athos cu bilete cumparate direct de la Agentia din Ormos, sau orice alta excursie optionala - Petralona, Salonic, Waterpark, Meteora, etc. organizata pe cont propriu, cu masina personala sau cu masina inchiriata si cu bilete de intrare la obiectivele vizitate cumparate direct de acolo.

Sunt de acord ca si agentia dvs. trebuie sa castige dar in multe din cazuri aproape dublu mie mi se pare prea mult!

LaviniaH
[16.09.10 14:56:45]

E primul an cand lucrez la Melitours, nu stiu ce a fost in anii trecuti, dar ca sa va dau un exemplu, excursia la Athos, anul acesta, fara transfer costa 25 euro, la fel ca la Ormos, va asigur... iar daca nu ar fi agentia Melitours, nu ar fi nici limba romana pe vas: suntem singura agentie care vb limba romana pe vas...

Aveti dreptate cand ziceti ca va costa mai putin pe cont propriu cu masina personala daca mergeti de exemplu la Meteora etc, dar in acelasi timp nu dispuneti de serviciile unui ghid printre altele... sunt ghid, lucrez in turism de mai multi ani, dar chiar asa, cand merg intr-un loc nou merg cu ghid, nu merg doar ca sa zic ca am fost acolo, iar ghidul bineinteles ca trebuie platit... nu face nimeni munca voluntara.

Cat despre faptul ca pt aceeasi excursie platiti mai putin, nu e chiar asa; diferenta consta in serviciile oferite, iar ca agentia ar avea preturi duble asta e complet fals... inclusiv dl vasilescu va poate da o lista cu preturi ale excursiilor noastre si puteti face o comparatie...

[16.09.10 14:57:10]

de acord cu cele scrise de Andc si eu in anul 2008 cand am fost la hotelul Macedonian Sun am apelat la agentia d-rei Lavinia pentru 3 optionale-Salonic, Muntele Athos si Meteora-si desi mi-au placut toate trei, preturile practicate erau mai mare cu ofertele locale din statiuni... in anii urmatori cand am capatat ceva experienta am vazut ofertele locale inclusiv cele din Sarti si erau mai convenabile. Oana in schimb a fost amabila si noi ii pastram o amintire placuta si speram sa o mai intalnim.

[16.09.10 15:04:41]

sandu. 53 - "... Oana in schimb a fost amabila si noi ii pastram o amintire placuta si speram sa o mai intalnim... "

asa zic si eu mai ales ca Oana e o tipa care si arata super, e si draguta si vorbeste limba greaca la perfectie...

si pentru LaviniaH - nu am mai apelat la serviciile Melitour de ceva ani buni asa ca nu mai stiu care sunt preturile pe care le practicati si sincer recomand tuturor sa isi organizeze excursiile optionale pe cont propriu - eventual dupa lista pe care o ofera Melitour.

Banuiesc ca fiecare stie sa intrebe in engleza cat costa? sau unde este? ...

Si inca ceva: cred ca ar fi cazul sa mai schimbati excursiile alea optionale sau macar sa incercati ceva nou ... sunt aceleasi de cel putin vreo 6 ani ...

[16.09.10 15:32:38]

si pe Tibi l-am cunoscut dar mai putin decat pe Oana si-mi amintesc ca era un baiat bine informat si politicos... iar Oana stia limba greaca f. f. bine.

pitic25
[18.06.11 18:08:23]

Sunt mama cu copilul sau una din cele doua familii despre care vorbeste d-nul Vasilescu.

Pot spune ca, per ansamblu, hotelul cu pricina e ok, liniste, izolat de restul lumii, cam doua stele de-ale noastre, fara mari pretentii, e curat, camere mari, doua paturi lipite, noptiere, etc, aer conditionat inclus, TV, uscator de par, frigider, baile sunt in regula, curtea e frumoasa, multa verdeata, priveliste minunata, mancarea este variata si indestulatoare, fiind bufet suedez. Singurul minus sunt ciorbele care nu sunt pe specific romanesc, dar la cata mancare este oferita, nici nu se simte lipsa acut, decat pentru impatimitii ciorbelor.

Cu privire la excursii... cam piperate, am mers la Meteora, care merita efortul, la Athos si la Salonic. Poate ar putea fi gasite si oferte mai ieftine pe plan local, noi nu am cautat.

Am inchiriat o masina cu care am facut turul bratului Sithonia care a fost super. Am vazut locuri minunate, merita vazut! E mult mai frumos decat Kassandra, mai spectaculos.

Ghida agentiei Melitour... Lavinia... o fata amabila, dar fara prea multa experienta, de aici unele neintelegeri si minusuri. Este net superioara Monica, ghida care ne-a insotit la Meteora, o tipa mult mai experimentata.

Nemultumirea mare a d-nului Vasilescu a fost legata de lauda nejustificata din parte Laviniei a acelui bazar... cica traditional, dupa spusele Laviniei... plin de marfa ieftina, made in China... gen Europa din Bucuresti, pt. cunoscatori... nimic traditional. Genti contrafacute ale marilor branduri vandute pe jos, pe o bucata de folie de polietilena, de vanzatori negri, mai negri ca-n Africa, tarabe pline cu ciorapi si chiloti si alte articole vestimentare de duzina. NIMIC TRADITIONAL!!!

Dar, facand abstractie de aceasta dezamagire, vacanta la Sonia Village si totul adiacent a fost frumoasa.

[18.06.11 18:27:00]

@pitic25 cel mai bine ar fi sa scrii propriul review despre hotel si eventual sa pui si cateva fotografii.

Daca doresti sa faci asta o poti face aici

Andc, fluturas1*, LaviniaH, pitic25, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: