ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2010

Plaja in Porto Rafti - 38 de km de Atena

Unde te duci la plaja daca vizitezi Atena?

Una dintre variante, si totodata una dintre cele mai renumite se numeste Porto Rafti.

Acest oras aflat in golful Porto Rafti se afla la 38 de km de centrul Atenei, pe partea de sud est, adica la Marea Egee.

Se afla foarte aproape de Aeroportul International si de Attiki Odos, adica de autostrada.

Te cucereste prin simplitate. Eu una am fost incantata de mica insula care completeaza fundalul. Biserica alba aflata exact langa mare aduce un plus de frumusete acestui loc.

Am fost aici de mai multe ori, si vara si iara, dupa cum se poate observa si in poze. In fiecare sezon plaja imbraca alte haine, alte culori, dar locul ramane tot incantator.

Iarna este un loc pustiu, in care iti gasesti linistea. Vara este cea mai aglomerata plaja din zona, toti atenienii si nu numai dand buzna aici pentru o baie de soare. Cea mai mare parte a plajei este privata, adica apartine restaurantelor de peste drum, si trebuie in mod evident sa faci consumatie pentru a avea acces. Plaja este ingusta, dar ca un plus are nisip si nu pietre.

Apa nu este cea mai curata, ca sa zic asa, si sunt perioade cand meduzele sunt ca la ele acasa. Nu le-am prins din fericire. Ca si loc de plaja cel mai mult mi-a placut Kalua Beach. Ca sa intri in mare trebuie sa cobori scarile atasate terasei, ceea ce ar putea fi o problema pentru familiile cu copii, si chiar si pentru persoanele de 1.60 inaltime, cat am si eu, pentru ca nu atingi fundul marii, asa ca trebuie sa dai din inotatoare. Este in schimb un loc foarte bun pentru sarituri.

Ce mi-a placut foarte mult a fost sa admir spectacolul selenar in luna Ianuarie cand am prins luna plina. Partea cea mai frumoasa mi s-a parut cea din golf. Tot de acolo incepand, in directia catre Atena, este foarte frumos sa te plimbi seara cand toate luminile se aprind si formeaza un arc de lumini, impreuna cu marea si muntele undeva in partea dreapta. Practic vezi toata acesta statiune.

Sunt si cateva hoteluri, si se construieste in continuare, ceea ce inseamna ca se doreste a se exploata din ce in ce mai mult din punct de vedere turistic aceasta zona. Se pot face cumparaturi de la supermarket, iar pentru cunoscatori, exista chiar si un Goodies unde poti manca la preturi rezonabile. Goodies este cel mai mare lant de fast-food-uri din Grecia.

In rest, puteti alege intre restaurante cu specific traditional sau pescaresc. Sunt de asemenea foarte multe terase destinate tinerilor, aceasta plaja fiind cunoscuta ca pol al distractiei pe timpul verii.

Trimis de Ellada_sagapo in 06.09.10 13:31:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam asa arata intrarea in Porto Rafti

[06.09.10 13:36:39]

Il rog pe webmaster sa ataseze aceasta melodie!

pepsi70ro
[06.09.10 13:45:42]

Ce dotari cuprinde plaja, ai idee, este cumva o plaja blue flag?

[06.09.10 13:51:47]

Done! Auditie placuta!

[06.09.10 13:55:04]

Din ce am gasit acum pe internet plaja Avlaki/Agia Marina din Porto Rafti detine blue flag pentru calitatea apei.

Ca si dotari, gasesti cam tot ce vrei pentru o zi de plaja.

Daca te intereseaza ceva in mod special intreba-ma. Am avertizat ca singurul minus este ca este o plaja foarte aglomerata vara!

De acolo toate celelalte nemultumiri care pot sa apara, legate de calitatea apei, legate de preturi care pot fi cam mari tinand cont ca sunt foarte multi turisti, si asa mai departe.

Ca minus mentionez ca mi s-a intamplat sa mi se faca nota de plata din memorie, la o terasa, si in mintea lui de strain (nu i-am depistat natia) care nu intelege bine nici engleza, o apa plata facea 4 euro!

[06.09.10 14:20:59]

@webmaster10

Multumim!

biancuta
[06.09.10 14:53:40]

Ellada sagapo, ti-am spus ca nu am ajuns inca in Atena, cu toate ca am ajuns destul de aproape, cam la 200 km. Tare as fi mers pana acolo, dar timpul nu ne permitea. Poate anul urmator voi reusi sa merg acolo. Plajele pe care am fost eu in Grecia erau salbatice si nu foarte aglomerate, dar din cand in cand mai simteam nevoia sa vedem un pic de miscare, de forfota, oameni, etc. Am retinut aceasta plaja asa cum ai spus, ca "pol ai distractiei".

Pozele sunt superbe!

[06.09.10 20:30:14]

Am redenumit rubrica (nou-creata de autoare) "Imprejurimile Atenei" si am mutat-o in sectiunea Atenei -- consider ca se mai pot adauga aici, in timp, alte reviews-uri de acest gen din zona; astfel organizate, celor care au un sejur sau mini-sejur in Atena le este mai usor sa afle despre aceste recomandari.

[07.09.10 00:07:39]

@biancuta

Multumesc mult si bafta inca o data pentru a-ti plimba picioarele oriunde iti doreste sufletul!

[07.09.10 00:09:27]

Foarte bine, webmaster! Multumesc!

Chiar ma gandeam unde sa introduc urmatorul review.

"Imprejurimile Atenei" i se potriveste ca o manusa!

sim_simo779
[25.09.10 13:07:42]

ce buna e cafeaua la Goodies!!!

[25.09.10 13:35:23]

@sim_simo779

Da? E bine de stiut!

Uite cafea nu am incercat pt ca nu beau cafea de obicei, dar am inteles ca este foarte buna cafea greceasca, nu stiu ce are special, dar poate cunoscatorii stiu dspre ce e vorba!

biancuta, chelie_d, Ellada_sagapo, sim_simo779
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Atenei: