ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13 si 7 [ani]

Frankfurt - orasul zgarie-norilor europeni cu Domul care le face concurenta

Incep periplul meu european trecand de ziua a 2-a, din Viena si Salzburg. Am scris despre aceste doua perle atat de valoroase ale frumoasei Austria. Am vizitat aceleasi locuri si nu voi mai insista pe acestea.

Voi mentiona doar ca pe drumul spre Salzburg ne-a apucat o ploaie atat de “stufoasa” si de “dusmanoasa”, ca soferul a trebuit sa “pull over” pentru ca nu mai vedea absolut nimic. Nici noi ce incercam sa privim pe geamurile laterale ale autocarului. Eram clar intr-o strasnica furtuna mai ca-n filme… Am stationat pret de minute bune, dupa care ploaia s-a potolit deodata si doar in cateva momente a aparut un superb curcubeu, pe care l-am surprins in 2-3 poze... Pacat ca nu am putut cuprinde toata frumusetea, tot arcul multicolor, pt. ca nu aveam voie sa iesim din autocar pe autostrada…dar cu totii care am pozat ne-am multumit si cu acea farama de frumusete siderala…Voi atasa chiar o poza.

Voi scrie despre ziua urmatoare ce ne-a purtat pasii in locuri necunoscute si nebanuit de frumoase si de interesante. Am ajuns dimineata in Frankfurt, orasul natal al lui Goethe. Am mers de ni s-au uscat privirile pe geamurile autocarului…it's a long way to… Frankfurt from Munchen…

Aici “ascensiunea” noastra turistica a inceput cu un tur al orasului facut din autocar. Frankfurt nu este socotit un oras turistic, cu toate ca dupa umila mea parere de novice, este. Mie mi s-a parut foarte decorativ si pictoral. Minunat acest Frankfurt pe Maine; pe o parte a raului “curg” frumos aranjate precum un sirag de margele cladirile vechi, dar foarte bine conservate, deosebite, cu arhitecturi cum n-am mai vazut pana atunci. Multe de caramida de culoare rosu-bordo, ce se intrepatrund cu un alb impecabil, o senzatie de vis…voi atasa niste poze reprezentative.

Iar pe cealalta parte ies clar si fara niciun echivoc marete si falnice cladirile atat de inalte, din sticla si beton, adevaratii zgarie-nori europeni, ce se imbina atat de armonios cu cele vechi de sute ani. Toate la un loc fac din orasul Frankfurt un loc cu totul aparte. Vechiul cu noul apar la tot pasul dar nu se exclud unul pe altul ci dimpotriva fac un intreg demn de toata frumusetea…

Frankfurt este unul dintre cele 3 orase din Uniunea Europeana care are un nr. semnificativ de cladiri de zgarie-nori, cu 11 astfel de adevarate rachete indreptate spre cer, dupa Paris urmand Frankfurt si apoi Londra. Dar orasul se mandreste cu 2 zgarie-nori cei mai inalti din Europa, si anume cu cladirea turn a Bancii de Comert, Commertzbank Tower si cu Messeturn. Berlinul este orasul german care are un nr. mai mare de zgarie-nori din toata tara. Iar Frankfurt are cel mai mare aeroport din Germania.

Frankfurt este cel mai mare oras din landul Hesse si al cincilea din Germania. Orasul a fost cladit pe un fort vechi pe raul Maine. Acest fapt i-a adus dezvoltare si prosperitate. Astazi Frankfurt este centrul financiar si de transport din Germania si totodata este si cel mai mare centru financiar din Europa Continentala. Tot aici isi au sediile si Banca Centrala Europeana, Banca Federala a Germaniei dar si multe alte banci mari comerciale. Frankfurt este socotit al doilea cel mai scump oras din Germania.

Dar cate se pot scrie despre aceasta metropola europeana si mondiala? !... multe, foarte multe…Si mai ales cand te gandesti ca si acest oras, printre altele, a avut o soarta nemiloasa, fiind puternic bombardat in timpul celui de-al 2-lea razboi mondial si a renascut rapid din cenusa precum Pasarea Pheonix!... Ce inseamna spiritul de echipa si dorinta de a reface totul doar prin munca, munca si iar munca…si multa ambitie si abnegatie, ordine si disciplina dar si multa dragoste de pamant si tara. Astia sunt germanii, cred eu…

Unii ar putea spune ca nu prea sunt multe de vazut si de vizitat intr-un oras unde se invart atat de multi bani si se fac afaceri la scara planetara. Dar se inseala amarnic. Orasul se poate mandri pe drept cuvant cu multe cladiri de importanta culturala. Numai cele 13 muzee aflate pe malul Maine-ului, pe partea opusa zgarie-norilor, sunt de admirat si de retinut, cu piese de arta de la clasic la modern. Timp si bani la buzunar sa ai.

Domul sau Catedrala Sf. Bartholomeu pe care am vizitat-o si noi este cea mai reprezentativa. Este pur si simplu extraordinara, impresionanta, de o inaltime ce te copleseste, aproape la fel ca domul din Koln.

Domul din Frankfurt a fost ridicat pe fundatia unei vechi biserici si construit in sec 14 si 15. Are o inaltime de 95 m. Este cea mai importanta si mare biserica din Frankfurt. In anul 1867 catedrala a fost distrusa de un mare incendiu si ce vizitam noi astazi este o reconstituire a celei originale. Oricum este de exceptie aceasta cladire. De cand am intrat, am exclamat cu uimire de cat m-a impresionat. Inaltimea sa este coplesitoare si este construita din caramida rosie perfect taiata si slefuita. Iar cupolele si arcadele sunt din alb incadrate in chenar rosu, care se potrivesc perfect si ii da luminozitate locasului sfant. Pe peretii laterali dar si la altar sunt foarte multe icoane dar si statui adunate aproape ca intr-o carte deschisa, de o maiestrie si frumusete inegalabile. Si pe laterale sunt stalpi ornati cu diferite statui cu figuri religioase. Pozele vor grai mai pe inteles decat mine. Eu ce pot spune doar ca m-am minunat de tot ce-am vazut in aceasta catedrala. Are o orga imensa sus, la intrare, dar mai este una si pe laterala stanga din interiorul altarului. Si acesta este cu totul deosebit. In spatele sau este o statuie a lui Iisus rastignit pe cruce, care parca este viu in lumina vitraliilor din spatele sau, inconjurat de un candelabru. Si acesta luminat da locului o tenta clara de “live”…Mie mi s-a ridicat parul din cap de emotie la vederea acestei catedrale. Pe toti peretii sunt vitralii cu picturi de o mare arta…cuvintele nu pot reda exact, trebuie sa mergeti sa vedeti cu ochii si cu inima voastra…

Am trecut si pe langa biserica Sf. Paul, un monument istoric national, cu un simbolism politic puternic, deoarece aici a fost sediul primului parlament ales din 1848. A fost construita initial ca o biserica protestanta, apoi ca sediu politic dar dupa 1849 a redevenit locas sfant, cu numele de astazi. Dar in prezent nu mai reprezinta practic o biserica, ci aici se organizeaza diferite expozitii si intruniri mai importante.

Apoi am ajuns in piata centrala, Romerberg, situata in partea veche a orasului Aici se gaseste sediul Primariei, Zum Romer, denumire ce inseamna “la roman”, care se refera la asezarile romane ce au existat aici cu mult inainte de fondarea orasului Frankfurt. Asa cum era obiceiul la acele vremuri, primaria a servit la diferite scopuri, fie comerciale sau politice. Romer este inconjurata de alte cladiri, adevarate bijuterii arhitecturale. Toate aceste cladiri deosebite sunt foarte vechi, inca din sec. 15, cand mai multe case au fost preluate de Consiliul local de la o familie de negustori foarte bogati. Una dintre cladiri, mai precis cea din mijloc, a devenit astfel primaria care s-a extins la cele invecinate si acum aceasta are mai multe corpuri. Romer a fost partial distrusa in timpul celui de-al 2-lea razboi mondial si reconstruita. Toate aceste corpuri de cladiri formeaza piata orasului sau Romerberg.

Pe partea cealalta a pietei, pe strada pe care trece si o linie de tramvai, mi-a atras atentia un pod ce leaga ansamblul acesta de cladiri cu fatade de caramida rosie si cu o arhitectura cu totul aparte. Acesta a fost construit pentru a lega aripa de pe cealalta parte a strazii de corpul principal, formand astfel acel ansamblu inconfundabil de cladiri mai deosebite cu care se poate mandri orasul. Podul se cheama Seufzerbrucke sau Puntea Suspinelor, nume luat dupa celebrul pod din Venetia. Dar sa fiu sincera, acesta din Frankfurt, mi-a placut mult mai mult. Chestie de gust, nu? ! Veti privi si voi pozele si veti intelege…sau alege…

Dupa poze multe, multe, am luat la picior Zeil, strada pietonala comerciala cu cele mai multe magazine si moderne mall-uri. Este una din cele mai aglomerate artere comerciale din Germania, o mica-mare nebunie, cu lume multa, destul de grabita chiar daca nu era intr-un circuit turistic maraton, asa, ca noi…Multe magazine de firma, multe restaurante si cafenele…Zeil este considerata “The Fifth Avenue” al Germaniei, locul unde fiecare poate gasi ceva pe gustul sau buzunarul sau. Tot aici in ajun de Craciun si mult dupa, se organizeaza Targul de Craciun. Cred ca va dati seama ce este atunci atat aici cat si in piata mare a orasului…

In centru, inainte de a intra pe Zeil, am vazut doar pe dinafara inca un lacas sfant, si anume biserica Sf. Katherine. Este cea mai mare biserica luterana din Frankfurt, construita in stil baroc, dupa mijlocul sec. 17. Si aceasta a fost la fel distrusa de bombardamentele razboiului al 2-lea mondial si refacuta dupa.

Apoi am ajuns si la casa natala a lui Goethe pe care am avut onoarea sa o vizitam. Ei, dar asta este o alta poveste…

Si v-am scris si eu cate ceva despre minunatul si impresionantul Frankfurt, doar pentru ca si eu, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag pentru voi,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 03.09.10 16:03:13

VIZUALIZĂRI: 8819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Minunatul curcubeu ce s-a ivit dupa o strasnica ploaie in drum spre Salzburg...

biancuta
    [03.09.10 17:08:11]

Foarte frumos ai descris acest oras, Frankfurt! Felicitari pentru prezentare!

magdalena
    [03.09.10 17:51:46]

Ai foarte mare dreptate cand spui ca germanii au multa abnegatie si disciplina, pentru ca si Dresda a fost distrusa de razboi si totusi "a renascut rapid din cenusa precum Pasarea Pheonix"....

Germania mi-a lasat un gust frumos si vreau sa vad fiecare particica dn ea!

creivean
    [03.09.10 19:04:29]

M-ai fermecat încă o dată. Am vizitat împreună cu tine, cu ochii minţii deschişi, un superb oraş european. Mulţumesc şi felicitări.

any*
    [03.09.10 21:21:27]

Felicitari pentru descrierea facuta, un vot si de la mine...

webmasterJr
    [03.09.10 21:51:29]

Frumos review, sper sa placa melodia propusa!

trandafir 1970
    [04.09.10 00:25:33]

Daca as avea o agentie de turism, as face excursii in Frankfurt! Spre marea mea rusine, nu am stiut ca este asa de frumos aici: Domul, cladirile, cele noi dar si cele vechi...Dar noroc cu acest review, m-am plimbat si eu putin, cu gandul!

Danke shonn!

Cristian_h*
    [05.09.10 10:57:15]

Venind dinspre Hamburg singur in masina fara GPS doar cu o harta desfasurata pe scaunul din dreapta m-am confruntat cu o situatie inedita, inainte de Frankfurt cand deja se puteau vedea acele cladiri inalte autostrada numara la un moment dat nu mai putin de 8 benzi, si se circula cu peste 120km/h,practic celelalte masini te impingeau de la spate, bineinteles ca am ratat iesirea corecta si tin minte ca a fost printre putinele momente in care am avut emotii la volan, agitatia in jurul acestui important oras este impresionanta.

In alta ordine de idei mi-a facut o reala placere sa lecturez aceste randuri,felicitari Ileana!

Pami*
    [07.09.10 15:35:53]

Ileana,

citesc cu mare placere reviewurile tale si ma bucur sa aud ca ti-a placut si Germania...chiar si doar in trecere. Felicitari ca totusi ti-ai luat timpul necesar pentru a vizita cateva dintre frumusetiile Frankfurt-ului. Pentru cine are mai mult timp aici un tip din partea mea - vizitati parcul "Palmengarten" mai ales pe ploaie sau in iarna deoarece este o sera imensa cu diverse zone climatice si sute de plante exotice.

AleDia
    [13.10.14 13:53:51]

Ce frumos ai scris! Aproximativ cate din obiectele prezentate pot fi vizitate in 2-3 ore? O sa merg si eu in Frankfurt luna viitoare, dar o sa am foarte putin timp la dispozitie si as dori sa profit la maxim de el!

AleDia, any*, biancuta, magdalena, Pami*, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Frankfurt şi împrejurimi: