ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2010
ÎNSCRIS: 02.06.08
JUL-2010

Foarte nemulțumit

Cum am ajuns sa urasc c(h)rizantemele...

Review-rile (6 la numar) din anii anteriori descriau Hrizantema ca fiind un hotel super, mai mult era recomandarea siteului Amfostacolo pentru statiunea Sunny Beach asa ca, dupa ce ni s-a anulat o rezervare la Royail Marina Palace din Duni am zis... hai la Hrizantema...

Odata hotararea luata am asteptat cu speranta venirea verii si eventualele review ri ale conationalilor nostri de 1 mai sau Pasti. NU au fost iar primul review a cazut ca un ciocan in moalele capului descria hotelul in culori negre... nu am bagat prea mult in seama avertismentul am mai primit un mail de aici unul de acolo prin care mi se spunea sa stau linistit ca hotelul e ok... Rau am facut!...

Trecand pestea descrie traseul pana al hotel, care nu a comportat mari dificultati decat ca fiind in coloana si trebuind sa ne tinem unii dupa altii am facut fix 8 ore. , ... primele semne ale cosmarului s-au intrazarit de la intrarea in curtea hotelului unde nu voiau sa ne lase urmand sa ne ducem la 3-400 metri de hotel intr o parcare de unde sa ne caram singuri bagajele. Un prieten a fortat intrarea cu masina... am avut noroc cu 2 masini de Bucuresti si una de Ungaria care au plecat si astfel am prins in parcarea hotelului. taxa de parcare 10 leva pe zi deci 10 zile 50 euro si ceva... rog insistent pentru o camera cu vedere spre ceva dragut si primesc... cea mai o d i o a s a camera din punct de vedere al privelistii, camera 312, care avea vedere spre o terasa, terasa ce acoperea restaurantul. Daca ma ridicam in picioare puteam zari varfurile copacilor. Rugaminti indelungi si in acea zi si in zilele urmatoare inclusiv la managera care au culminat cu niste urlete inumane ale managerei catre receptionera... pe principiul cel mai destept cedeaza am renuntat...

Camera, cu exceptia privelistii, a fost decenta ca punct forte avand saltele foarte confortabile iar ca puncte slabe mirosul din baie si mocheta care era aproape distrusa, in orice caz foarte uzata si arsa cu tigara in unele locuri.

Televizorul prindea cateva canale care se vedeau in mare parte foarte prost.

Curatenia a functionat pe baza de leva lasati pe pat... si a functionat bine direct proportionat cu levele lasate bacsis.

Femeile care faceau curatenie pe etajul nostru erau de origine turca, destul de serviabile.

Curatenia din interiorul hotelului e unul din putinele puncte bune ale acestui hotel. Subliniez din interiorul hotelului pentru ca in afara (pe terese) era jale.

serviciile de masa am sa incerc sa le descriu in putine cuvinte:

cele mai proaste mezeluri;

cele mai proaste branzeturi;

cele mai ofilite fructe;

cele mai odioase sosuri;

in 10 zile nici un gratar (zero);

ciorbele erau ceva inmancabil;

dulciurile, cu exceptia a doua imitatii de baclavale, erau fade si doar foarte dulci;

bauturile erau bulgaresti, din cea mai slaba categorie, cu exceptia whisky-ului care era scotian cred (la cel mai entry -level Quinn Anne);

Totul era foarte ieftin, foarte prost si se recicla in dusmanie.

Cafeaua de la restaurant cea preparata la bar, se putea bea, tecurile slabe iar berea... gaseai la sticla la marketul de peste drum (daca chiar voiai sa bei o bere).

La masa am avut cele mai neplacute surprize de genul:

la 2 fix la pranz furau totul de pe mese, daca plecai dupa un pahar de apa, ca altceva nu mai era mancarea o stransesera deja, cand te intorceai la masa mancarea daca nu era pazita era luata. La 2 si 5 stingeau lumina in restaurant. Odata cea mai negricioasa si plinuta (nimic aluziv ci doar ca semn de recunoastere) dintre ospatarite a chemat seful de sala, crezand ca ascundem mancare in rucsaci (rucsaci cu care veneam de la plaja dimineata) Evident nu au gasit mancare, am vrut sa stam de vorba cu managera hotelului... aceasta a spus la pentru restaurant e alt manager, ca ea nu are nici o treaba... ala s a ascuns nu a vrut sa vorbeasca cu noi, etc.

La 10 minute dupa scandal negricioasa a rasturnat multe cesti si farfurii pe care le-a spart in restaurant lar cei ce vazusera faza cu noi... s-au ridicat si au aplaudat in picioare dezastrul.

Pizza era mancabila dar atat

Una peste alta mancarea, bautura foarte proaste.

Barmanii de la barul din restaurant si de la restaurantul de pizza erau mai serviabili si cu zambetul pe buze, ceilalti barmani (la piscina, lobby bar si terasa total fara chef)

Piscina relativ ok, daca facem abstractie de concentratia de clor, dar eu si familia preferam marea si cum pe la piscina erau niste indivizi care se comportau destul de ciudat nu am fost decat in 2 zile cateva ore.

Marea mi a placut desi in cateva zile au fost alge, una peste alta i as da nota 8, cam agresivi baietii cu sezloange dar curat, intrarea in apa lina, nu erau multe zgomote. , te puteai relaxa si puteai uita de conditiile din hotel.

Revenind la hotel, apropo de distractie si relaxare... seara nu aprindeau lumina la terasa unde erau foarte multe mese si scaune pentru a nu sta lumea acolo sa bea pe gratis. Am solicitat in mod expres si mi s- a spus ca nu se poate, sec fara alte explicatii.

La acelasi capitol al relaxarii am sa trec ceea ce a pus capat la hrizantema... prezenta masiva a tinerilor evrei in hotel (apropo a treia limba in care era scris orice in hotel e ebraica) tineri care au urlat si au tipat si au lovitcu picioarele in usi, au vomat pe culoare si s-au imbatat. Asta incepand din cea de a 3-a noapte de cand am ajuns noi acolo pana la sfarsitul sejurului deci 3-11 iulie. Intr-o noapte la ora 5 nemaiputand rezista am amenintat cu chemarea politiei si atunci s au indurat si au trimis pe cineva de la paza ca sa i bage cu forta in camere. In rest daca sunam la ora 2,3 ni se spunea... : " lasati-i sunt tineri si se duc si ei si vin de la discoteca!!! "-sau ni se inchidea telefonul in nas. Am solicitat (nu am fost singurii) sa ni se schimbe camera si ni s-a spus, dupa ce am fost tendentios intrebati de unde suntem, ca nu exista nici o posibilitate de a scapa de salbatici si ca nu se poate schimba camera.

Ar fi mai multe de spus dar asta e ceea ce ma face ca la capitolul servicii sa le acord cu maxim de indulgenta 10 % pentru lipsa de solicitudine vis a vis de ORICE le-am solicitat, iar la capitolul distractie si relaxare maxim 20% pentru ca nu ma puteam odihni noaptea.

Statiunea mare, placuta, restaurante si terase care mi -au placut... recomand cu caldura pizza roma de la pizzeria din centru, de vis a vis de restaurantele cu purcei la rotisor (are si meniu in limba romana si un el si o ea care canta si incanta si in engleza si in bulgara).

Enorm de multe magazine, mai nimic de calitate.

Nessebarul un must have de vizitat si poate de zabovit mai mult pentru o priveliste de seara sau pentru un rasarit...

Dupa cele 10 zile, in majoritate de groaza, petrecute (traite de fapt la hrizantema) am mai stat 3 zile la un alt hotel fara pretentii din sunny beach un hotel de doar 2 stele (PLISKA) l-am scris cu litere mari pentru ca acolo am cunoscut ospitaliatea bulgareasca si o managera si un personal pe care le sarut de la distanta si carora le am promis ca o sa le recomand hotelul cu caldura :)

Trimis de soreno29 in 26.08.10 13:29:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena- Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 2237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soreno29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[26.08.10 13:34:52]

ciorbele erau ceva inmancabil;

Mi-a placut termenul...

[26.08.10 13:39:48]

necomestibil era prea blnd....crede ma!

anadragusin
[26.08.10 14:22:55]

Pacat de cele intamplate. Un concediu avem si noi pe an si acela dezastru. Eu am avut noroc in Albena. Poate la anul ti se schimba norocul+ajutorul AFA# concediu reusit. Puncte si de la mine chiar daca nu sunt pentru un concediu reusit.

alinutzza140*
[26.08.10 14:41:58]

Pacat de concediul vostru, dar poate niste puncte o sa te faca sa uiti supararea )

[26.08.10 15:01:51]

Am uitat sa spun ce e cel mai important... sunt atatea hoteluri minunate in statiune... recomand cu caldura viad, (pe malul marii) jeravi si neptun beach... si aici vorbesc de hoteluri vazute inclusiv la nivel de camere... despre care am stat de vorba cu concetateni de ai nostri cazati acolo.

Niciodata nu voi mai merge in Bulgaria la un hotel cu all inclusive, cel mult mic dejun si cina, asta daca nu voi putea opta doar pentru mic dejun. Terasele si restaurantele din statiune sunt super, super!

Da Sunny Beach, NU categoric hrizantema!

In nici un caz un hotel de genul hrizantema nu poate fi recomandarea acestui site, pe care eu il indragesc mult, ... trebuie schimbat urgent de la statutul de hotel recomandat de site pentru aceasta statiune, asta pentru a nu se tepui groaznic si alti romani!

Stati departe de hrizantema!... din hrizanteme se prepara otrava...

corinutza
[27.08.10 21:57:37]

Îmi pare rău pentru tot ce vi s-a întâmplat acolo şi totodată mă bucur că rezervarea noastră nu a mai putut fi onorată, iar tipa de la agenţie, cred că ştia ea ceva şi fiind deja un client fidel al agenţiei, a tot insistat că sejurul nostru la Flora-Rodopi-Zvete sigur ne va plăcea şi că va fi mai bine decât ar fi fost la Hrizantema. Şi chiar aşa a şi fost. E groaznic ce citesc despre acest hotel. Mie nu mi-a plăcut nici staţiunea chiar aşa mult, prefer o staţiune mai liniştită, gen Nisipuri, dar gusturile omului nu se discută.

Puncte maxime şi de la mine.

fanespoitorul
[31.08.10 11:10:45]

Soreno

Iti multumesc. Am fost al doilea care am postat un review negativ si am fost declarat in toate felurile. poate pe viitor fiecare va tine cont de cat mai multe pareri pozitive sau negative. Unii au asteptari iar altii sunt modesti.

Daca te duci prima data (in Bulgaria) ti se pare OK fata de romanica. Daca ai mai fost in alte hoteluri, iti dai seama ca e naspa. In 28-29 am fost la Veliko Tarnovo la hotel Veliko Tarnovo de 4*. Pe afara nu-i dadeai mai mult de 2*.

In interior este superior dpdv al serviciilor Hrizantemei, chiar daca unele lucruri sunt mai vechi. Internetul era gratuit, piscina gratuita.

La piscina primeai prosop. Nu pot sa spun cum arata camera si baia. Aveam si oglinda care mareste. In camera intrai pe baza de card. Are tot 4* dar nu se compara cu Hrizantema.

Personalul rupea putin engleza dar era foarte serviabil. Am intrebat la Receptie cum ajungem la Tzaravetz si ne-au spus ca este 0,6 leva de persoana cu autobuzul 20 sau 2 leva cu taxiul.

Eram 6 persoane si am luat 2 taxiuri. Tot atat a costat.

Tot bulgari dar alt mod de servire.

[31.08.10 19:20:04]

Eu cu bulgarii n general nu am nimic...pentru ca dupa am fost cateva zile pe cont propriu la un hotelut modest pe nume Pliska unde oamenii au fost oameni[( de fapt femeile ca erau numai angajate femei ]

repet ...da Sunny Beach ...never never hrizantema

o nulitste de hotel.

p.S. sper ca pentru anul viitor acest site sa scoata din categoria de hotel recomandat aceasta mizerie de hotel cu servicii tinzand spre zero absolut, nu de alta da se tepuie lumea si e pacat....

alinutzza140*, anadragusin, corinutza, fanespoitorul, soreno29
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: