ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
AUG-2010
single

Muzeul Martipanului – arta dulce la superlativ

Daca mi-ar fi spus cineva ca ceea ce am vazut cu ochii mei in acest muzeu sunt niste machete ale unor cladiri sau personaje as fi spus ca are dreptate!

Fiind in Cetatea lui Buda si admirand miresele care se perindau la o sedinta foto prin fata Bastionului Pescarilor, atentia mi-a fost atrasa de un tort imens intr-o vitrina de la parterul unuia dintre cele mai noi si luxoase hoteluri ale Budapestei, hotelul Hilton. Tortul urias a fost realizat din 1.400 de ouă, 84 de litri de frişcă, 34 de kilograme de zahăr, 40 de kilograme de făină, 28 de kilograme de ciocolată, 15 kilograme de masa decorativa si a fost decorat cu 54 de kilograme de ornamente din zahar si 250 de trandafiri din marţipan, cantarind nici mai mult, nici mai putin de 250 de kilograme! Si eu care ma gandeam ca la nunta mea am avut cel mai mare tort din cate am vazut...

Am indraznit apoi sa intru in mini-expozitia internationala a cofetariei "Szabo Marcipan" care, pe langa tortul cu pricina, expune... mobila, goblen, dantela, tablouri, harti, fructe si alte opere realizate din martipan, aceasta pasta facuta din zahar, albus de ou si migdale, cu diferite arome, pe care o putem considera pe buna dreptate o adevarata delicatesa, fiind la rang de cinste de mai bine de 3000 de ani, inca de pe vremea egiptenilor!

Aici am vazut scene din povesti (Guliver in tara piticilor, Cei trei purcelusi, Strumfii, cativa dalmatieni din cei 101, Mica Sirena, Shrek şi Harry Potter), cladirea Parlamentului, un castel fantezie, un vultur mitologic (monumentul din Tatabanya), o pagoda, podul cu lanturi pe sub care chiar trec vapoarele pe Dunare, Biserica Mathias, Bastionul Pescarilor, Alba ca Zapada si cei sapte pitici, chiar si pe indragita Imparateasa Sissi, realizata in marime naturala si cred ca si la numarul de kilograme, stiut fiind ca Imparateasa iubea sportul si silueta, statuia din martipan cantarind 50 de kilograme, dar si Catedrala Sf. Vasile din Moscova, pe care o mai vazusem, insa in realitate, cu 20 de ani in urma… si pentru care au muncit timp de 5 luni cofetari priceputi si inspirati!

Am ramas muta de uimire, admiratie si... pofta la vederea atator minunatii si bunatati, chiar daca la intrarea in muzeu mi s-a dat o mostra din martipan spre degustare!...

In a doua sala, am trecut rapid pe langa o vitrina cu obiecte din « ceramica » decorativa si alta cu cactusi infloriti, crezand ca e decor, grabita sa vad toate exponatele, realizand mai apoi, dupa inscriptiile de pe placute, ca e vorba tot de martipan, asa de reale pareau!

Si pentru toate aceste opere de arta s-a muncit ore sau luni pentru fiecare in parte...

Pentru mine a fost o experienta dulce si placuta pe care va invit sa o incercati si voi in Budapesta!

Este imposibil sa nu va cumparati ceva pentru ca intrarea in muzeu se face prin cofetaria care va atrage cu dulciuri colorate si frumos ambalate realizate din martipan si daca "hrana zeilor", cum i se mai spune martipanului, nu e pe gustul vostru, puteti manca aici o inghetata super delicioasa!

Trimis de magdalena in 25.08.10 20:47:49

VIZUALIZĂRI: 4197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Muzeul Martipanului din Budapesta - tortul urias

creivean
[25.08.10 20:56:04]

Un review, dulce de tot. Ar cam fi timpul să încep şi eu să scriu despre ce am văzut la Budapesta. Felicitări.

[25.08.10 20:56:44]

Eii, uite, mie chiar asta mi-a scapat, auzisem de existenta lui abia cand m-am intors din Budapesta!

Un vot... de martipan!

corinne
[25.08.10 20:57:36]

Acest muzeu este pentru mine! Sunt o fana a martipanului incercand modelarea lui in floricele si figurine! Am cautat special in Tg. Mures cand am fost un laborator care vindea martipan la kg...

Pacat ca expozitia este atat de departe!

Felicitari si primul vot!

pepsi70ro
[25.08.10 20:59:38]

Gata, l-am trecut pe lista, multumesc @magdalena

[25.08.10 21:04:26]

@creivean, ma bucur ca am dat startul, astept si impresiile tale, hai sa vedem ce am vazut si ce ne-a scapat!

@georgiana, eu citisem despre el, dar acolo am ajuns intamplator... Eram la Bastionul Pescarilor si sotul meu a cautat o toaleta... care era chiar in aceasta cofetarie si pentru care se cereau 150 de HUF. Cu ochii dupa mirese si asteptandu-mi sotul am vrut si eu sa intru si am observat de existenta muzeului. Logica mi-a spus sa intru intai in muzeu ca sigur voi avea gratuitate la toaleta, avand in vedere ca schimbasem putini bani si nu toti primeau euro in Budapesta, iar noi nu vroiam sa ramanem cu forinti. Si asa a fost! Am platit numai intrarea in muzeu, 400 de forinti.

@corinne, felicitari pentru arta de care dai dovada! Astept o mostra! Cat despre distanta, din Bucuresti ajungem in Budapesta intr-o singura zi!!!

Rog un webm sa modfice greutatea statuii din martipan a Imparatesei Elisabeta din continutul impresiilor, de la 55 kg la 50 de kg...Acum am observat greseala incercand sa incarc fotografiile. Multumesc!

creivean
[25.08.10 21:19:33]

@magdalena

Azi m-am concentrat pe o locaţie superbă, căreia îi datoram un review. O datorie de onoare, pe care am să o onorez în câteva minute.

[25.08.10 21:35:34]

Am modificat greutatea statuii imparatesei Sissi din 55 kg in 50.

[25.08.10 21:36:20]

Abia astept! Eu am vazut Budapesta in fuga, un tur exterior cu putine obiective in interior, printre care acest muzeu....

[25.08.10 21:40:47]

Merci, @Magdalena, era atat de simplu... probabil ghidul nostru a omis sau nici el nu stia de existenta lui. Adevarul e ca eram conta timp!

[25.08.10 21:44:42]

Sa vedeti fotografiile, am atasat numai cateva...

catalinalupu
[26.08.10 09:04:05]

oau....m-ai prins eu sunt fana a martipanului ....cat m-a chinuit talentul sa-i modelez lui fimiu de ziua lui...un tort cu chipul lui Peter Pan...incorporat in scobitura cifrei 5...

[26.08.10 09:05:27]

???Cum adica in scobitura cifrei 5??

catalinalupu
[26.08.10 09:05:58]

daaaa....o sa-ti trimit poze...ca sa vezi...

biancuta
[26.08.10 09:14:11]

Aha, aici erau miresele de care spuneai... Muzeul de martipan trebuie vizitat, chiar daca pofta de dulce incerc sa o mai astampar! Excelent povestit, iar pozele sunt superbe!

[26.08.10 20:20:19]

@magdalena

Nu pot decat sa savurez pozele tale atat de sugestive si sa regret enorm ca acest muzeu ,,delicios'' am ratat sa-l vizitam in timpul vacantei noastre de 5 zile din Budapesta.

Desi citisem intr-un review aici, pe site, de existenta acestui muzeu, dupa adresa lui, totusi n-am descoperit unde era amplasat. Si acum aflu de la tine ca era aproape de Bastionul Pescarilor (. Off, offf, ce-am ratat!

Daca am fi stiut ca-i asa de aproape cu siguranta am fi coborat din Hop-on Hop-off exact la statia cu Biserica Mathias si Bastionul Pescarilor si am fi vizitat aceste dulcegarii minunat realizate din martipan. Sunt absolut geniale si cred ca maestrul cofetar care le-a executat e mare artist!!!

Felicitari si al 11 lea vot si de la mine!

P. S. Am reusit intr-adevar sa admir intr-o seara la restaurantul hotelului Ramada Resot Awuaworld unde am stat, tot la fel niste miniaturi din martipan, genial lucrate: mere, pere, rosii, caise. Am vrut sa le iau ca suvenir acasica, dar mi le-au devorat copiii imediat ce mi le-au descoperit in camera de hotel N-am reusit nici macar sa le fotografiez.

Oricum imi ramane sa admir cu nesat pozele tale de la muzeul de martipan si sa-i fac pe ai mei copii sa saliveze la vederea acestor bunatati )

[26.08.10 20:29:40]

@dananecula, multumesc pentru vot! Era chiar la Bastionul Pescarilor!

presario
[27.08.10 09:48:49]

Si ceva lichior de martipan nu ai luat ?

Ca ungurii astia sunt specialisti si in asa ceva.

Au 2 variante de lichior de martipan. Unul este mai cremos - gen Bailey's, iar celalalt este mai amarui, digestiv - gen Unicum, Amaretto.

Sunt foarte bune ambele.

Felicitari pt review.

[27.08.10 11:38:29]

@Magdalena,

Am o rugaminte, daca tu ma poti ajuta!

Nu ai o poza din care sa vad cum arata de afara muzeul? Sau macar cum scrie sus, la intrare. Daca nici Dana nu l-a remarcat, ma tem ca daca voi merge, iar e posibil sa nu stiu nici acum unde e sau sa trec pe langa el si sa nu intru!

presario
[27.08.10 11:45:53]

gEorgi - muzeul nu prea arata "nu stiu cum" pe dinafara.

El este de fapt la parterul hotelului Hilton, foarte aproape de Bastionul Pescarilor si Biserica lu' Matias.

Cum mergi dinspre funicular spre Bastion, hotelul este pe partea stanga.

Deci, daca ajungi la Bastion, te uiti dupa Hilton si gasesti si muzeul.

[27.08.10 12:28:06]

Am inteles si-ti multumesc frumos @Presario!

[27.08.10 14:59:43]

@georgiana, caut in poze, afara nu am facut decat la vitrina cu tort, dar am facut la ceva, pun acum doua poze.

Oricum, daca te uiti atent la fotografia cu tortul ai sa vezi in fundal partea din Bastionul Pescarilor care se vede si cand te afli acolo te intorci spre muzeu! Oricum, e la parterul Hotelului Hilton si ai sa vezi lume care sta la coada la inghetata.

@presario, am vazut niste bauturi intr-o sala de langa muzeu, am iesit ca nu sunt fan, posibil acolo sa fi fost si lichior de martipan, imi pare rau ca nu am stiut ca luam

[29.08.10 11:11:04]

imi pare bine ca, citind impresiile mele mai vechi, ai putut sa ai idee de existenta muzeului si sa nu il ratezi...

muzeul se afla, venind dinspre Bastionul Pescarilor, in laterala dreapta intrarii in hotel Hilton

[29.08.10 19:06:09]

@ms65

Si eu am luat notite cu simt de raspundere de la impresiile tale din Budapesta si acum regret ca nu ti-am cerut mai multe detalii despre Muzeul Martipanului. Macar am savurat frumusetea acestuia din pozele Magdalenei.

Oricum, plimbarea pe Dunare cu Dunayaht si 2 ore pe insula Margareta nu le-am ratat, caci tu ai povestit minunat si ... sfatul ti l-am urmat.

Oricum, sper ca voi reveni in Budapesta si ne vom aloca 2-3 zile pentru a vizita mai cu simt de raspundere obiectivele turistice de mare anvengura din capitala Ungariei.

Turul orasului cu hop-on hop-off l-am facut, dar n-am reusit decat sa admiram din mers si sa pozam doar din exterior multitudinea frumusetilor Budapestei.

[29.08.10 19:15:32]

@dananecula,

niciodata nu e prea tarziu iar budapesta nu e un obiectiv turistic prea indepartat sau prea scump... am postat si eu cateva poze dar din ce am vazut acum au aparut produse/articole/opere de arta noi... abia astept sa le vad si sa si gust deoarece la sfarsitul lunii septembrie voi fi prin zona... si nu am sa uit de sugestia facuta de @presario de a cumpara si gusta si din lichiorul de martipan (cred ca-l voi lua pe cel cremos...)

[29.08.10 21:17:44]

@ms65, vreau si eu lichior de martipan!!!

[29.08.10 21:27:38]

fac cinste cand ma intorc... fiecare aduce ceva bun de pe unde ii mai merg pasii intr-o vacanta intarziata... sa vedem ce iese...

krondia*
[29.08.10 22:16:17]

Am trecut şi eu pe lângă acest muzeu dar, din lipsă de timp, nu m-am oprit să-l "degust". Data viitoare, pentru că sigur va mai exista o dată viitoare, nu-l mai ratez. Delicioase fotografiile...

[29.08.10 23:02:16]

@ms65

Yam, yam, yam...incepi deja sa ne faci pofta...

Fii atenta ca la urmatoarea intalnire AFA trebuie sa vii cu destule paharele sa degustam ,,cremosul''

Eu ma inscriu sa vin cu betisoarele din Japonia sa va arat cum am invatat din prima sa manac si icre cu ele )))

[20.01.12 18:42:02]

@magdalena

In sfarsit, saptamana trecuta, am reusit sa ajung si eu sa vizitez acest muzeu al Martipanului si intr-adevar am ramas placut surprinsa de minunatiile descoperite acolo. Daca fi-miu cel mic a fost fascinat de scenele din filmele de desene animate, eu in schimb nu-mi puteam lua ochii de la torturile superbe, adevarate dantelarii din martipan alb. Cel mai mult mi-a placut acela in forma de inimioara, pe care scria ,,Mama'', iar de jur-imprejur era decorat cu nuferi albi, dar nici tortul acela din vitrina, inalt de 2 m, nu era mai prejos. Superb!

Impresiile tale mi-au fost de mare ajutor. Multumesc mult!

[20.01.12 18:55:15]

@dananecula, ma bucur ca ti-am fost de ajutor! De inima nu-mi aduc aminte, posibil sa fie ceva nou, oare rezista mult exponatele acolo fara sa fie devorate???

[27.02.16 15:22:02]

Mutat în rubrica "Muzee în Budapesta, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

biancuta, catalinalupu, corinne, dananecula, georgiana, magdalena, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂMuzee în Budapesta: