ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
JUL-2010
350 eur ADULȚI

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Locul in care marea Rosie se intalneste cu Egiptul

Am fost la Sol Verginia in urma cu o luna...

Daca initial ne propusesem sa mergem in concediu in septembrie, in Turcia, ne-am hotarat in doar cateva zile ca am putea incerca Egiptul. Asa ca ne-am pus pe cautari si am ales Sol Verginia pentru ca citisem pe net ca la capitolul divertisment stau destul de bine si pentru ca gasisem o oferta reusita.

Pot sa spun ca pentru mine a fost un concediu foarte reusit, desi a avut si minusurile lui:

- mancarea de la hotel nu a fost extraordinara (cartofi nefierti bine, mancarea de la pranz se cam repeta si seara... si nu garantez ca era foarte proaspata). Daca mancarea de la hotel nu e tocmai pe gustul vostru recomand mc-ul care face livrare oriunde in Sharm:)

- din cauza ca nu am luat excursiile de la operatorul cu care am plecat, pachetul de calatorie nu ni s-a dat pentru ca "asa le comunicase operatorul" - sa nu dea mancare la pachet decat celor care au optat pentru excursiile lor. Cu toate acestea, nu recomand cumpararea excursiilor de la operatorul roman pentru ca preturile sunt cu mult mai mari (noi ne-am dus la un operator local, am obtinut si reducere pentru ca am luat mai multe excursii si toate au fost ff reusite)

- in ultima seara am ramas fara card... am vrut sa scot niste bani de la un bancomat Piraeus si... dus a fost... Sa zicem ca a fost cadoul meu pentru Egipt:) Din fericire, am pierdut doar cardul, nu si banii...

In ceea ce priveste hotelul... conditiile rezonabile... in mod sigur nu sunt cele 4 stele la care ne asteptam, dar daca mergi pe ideea de a te simti bine e un loc in care cred ca poti reusi asta.

Plusuri:

- Camerele sunt curatate zilnic... o problema ar fi baia care nu e in cea mai buna stare (dusul era cam trecut prin multe). In rest, noi am stat destul de putin in camera, iar atunci cand ajungeam oricum picam de somn astfel incat nu am avut foarte mult timp sa devenim nemultumite.

- Un foarte mare plus pentru hotel este personalul. Noi ne-am inteles foarte bine cu toata lumea... de la receptie pana la echipa de animatie (daca stai in hotel chiar ai ce face... dansuri, aqua gym, volei in apa, darts, spectacole seara organizate tot de ei) si chiar ne-a parut rau ca am plecat:)

- viata de noapte, de la shisha la cluburi:) de la localurile cu programe traditionale la Hard Rock Cafe si Pacha...

Noi am luat urmatoarele excursii:

- quad bikes in desert (daaaa!!! Ne-a placut foarte mult, am vazut rasaritul in desert, si ne-am plimbat cu atv-urile)

- coloured canyon (10 - o experienta foarte misto, te face sa vezi cat de mic esti intr-o lume asa mare, dar nu as recomanda-o la temperaturi de 45 grade... decat daca ai o inima puternica:))

- cairo (piramide, sfinx si cairo... vazut din autocar... numai pe la periferie)

- tiran island (croaziera + snorkeling si scufundari) - 10 ++++ (mancare extraordinara, echipa minunata si niste peisaje subacvatice absolut superbe)

Per total pentru noi a fost o experienta cu adevarat frumoasa, o bucatica dintr-o alta cultura, imaginea unor oameni care reusesc sa fie fericiti desi nu au bani si o duc destul de greu... o mare absolut minunata si un soare puternic... care iti incarca bateriile pentru iernile romanesti din ce in ce mai aspre...

Cred ca cel mai bun sfat ar fi sa ajungeti sa si vorbiti cu oamenii de acolo, multi dintre ei chiar pot fi un exemplu bun:)

Aaaa... neaparat negociati daca vreti sa cumparati ceva

Have a nice trip:)

PS: e prima data cand postez un review, sper sa fie de folos. Daca mai aveti nevoie de info... just ask

Trimis de andeeutza in 23.08.10 20:50:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andeeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului

[24.08.10 01:22:09]

andeeutza, bine ai venit pe site! Sunt convins ca impresiile tale vor gasi aprecieri printre cei interesati. Eu, personal, le gasesc foarte folositoare.

mitzulik
[24.08.10 07:42:32]

felicitari pentru review. este foarte interesant. la pretul pe care l-ai afisat pentru sejur banuiesc ca ati prins o oferta last minute. si noi gasisem un last minute pe la sfarsitul lui mai, la acelasi hotel, dar din pacate contractasem deja un sejur pentru bulgaria. te rog daca ai putea sa specifici si care au fost costurile excursiilor cu operatorul local. multumesc anticipat.

andeeutzaAUTOR REVIEW
[24.08.10 09:51:24]

Da... oferta a fost last minute, iar noi am optat pentru demi-pensiune, avand in vedere ca voiam sa mergem si in excursii. Iti recomand daca vrei sa mergi in Egipt sa iei biletele undeva cam cu doua saptamani inainte... din cate am inteles atunci sunt cele mai bune preturi.

Cand ajung acasa o sa caut si pliantul cu preturile de la excursii si o sa le postez Daca ai nevoie, pot sa-ti dau si contactul agentiei locale cu care am mers noi

chelie_d
[26.08.10 19:22:52]

felicitari pentru primul review,asteptam si altele.............

andeeutzaAUTOR REVIEW
[27.08.10 00:38:40]

multumesc la urmatorul concediu revin cu un nou review

stiu ca am promis ca revin cu niste preturi..dar nu am reusit sa gasesc oferta

cami1212
[31.10.10 14:45:46]

buna, si eu o sa plec peste 2 saptamani la acelasi hotel. te-as ruga, daca poti sa-mi dai detalii despre excursii... de la ce agentie le-ai procurat si care era pretul lor si cel al operatorului roman? multumesc~!

andeeutza, cami1212, chelie_d, mitzulik
Alte impresii din această RUBRICĂVerginia Sharm Resort (ex Sol) :