ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 01.07.10
    JUL-2010

Tenerife: uimirea si incantarea eterne

A fost sa fie sa ajungem acolo unde am vrut acum ceva timp sa ne facem luna de miere…

A fost o greseala. Pentru ca la sfarsitul sejurului nu am mai fi plecat.

De cand suntem impreuna, am calatorit in fiecare vacanta sau de cate ori am avut ocazia, adunand amintiri frumoase pentru zilele ploioase. Insa nici una dintre vacante nu se poate compara cu aceasta!

Este uimitor ce au reusit sa faca dintr-o insula vulcanica cu care natura nu a fost atat de generoasa cum e cu noi. E uimitor cum oamenii de acolo reusesc sa puna in valoare totul printr-un zambet, prin deschidere si respect.

Inainte de a va dezvalui din experientele noastre, vrem sa multumim celor care au fost inaintea noastra in Tenerife si care au postat review-uri atat de detaliate si utile! Multumim Anya, Jetall, Cami1212.

Nu ne saturam sa povestim despre aceasta aventura fantastica, insa spatiul e limitat. De aceea ne vom limita doar la info utile. Speram sa adaugam si noi valoare informatiilor ce vor folosi altor drumeti prin acest review. De aceea le vom grupa pe categorii.

Trafic

- Daca va doriti de la un sejur in Tenerife mai mult decat plaja si somn, atunci este obligatoriu sa inchiriati o masina. Sunt atat de multe lucruri de facut si de vazut! Preturile sunt variate, la fel si oferta de modele. E bine sa o rezervati on-line inainte de a pleca. Este foarte greu sa gasesti masina libera acolo si libertatea de alegere se ingusteaza.

Masina ideala trebuie sa fie dotata cu AC, sa aiba o motorizare de min. 1. 6 pentru ca majoritatea drumurilor e in panta, uneori de mai mult de 45grd. E o ocazie buna sa exersati parcarea si pornirea in panta. Odata ce ati ajuns si mergeti sa ridicati masina, este obligatoriu sa o verificati inainte de a o ridica. Daca nu va convine modelul, masina retinuta pentru voi, puteti solicita sa va fie schimbata.

Daca v-am speriat cu pantele, atunci retineti ca exista autobuze pentru toate punctele de interes majore! Daca veti cumpara bilete pentru centrele de agreement de la o agentie locala, transportul spre punctele turistice este gratuit, insa veti depinde de capacitatea autocarului, adica veti putea alege excursia doar in zilele in care mai este loc liber in autocar.

- Traficul este foarte putin reglementat prin semafoare. Predominante sunt sensurile giratorii. Din pacate nu se prea foloseste semnalul in sensul giratoriu asa ca trebuie sa fiti pe faza. In unele sensuri giratorii cedeaza cel care iese din el.

- Atentie unde parcati! Masina se ridica instant daca e parcata in locuri interzise (de ex: pe linia dubla).

- Atentie la semne: adesea marcajele sunt doar pe asfalt. Insa nu va speriati. Aveti timp sa le vedeti, toata lumea este civilizata, respecta regulile si nu claxoneaza (aceasta remarca este pentru bucuresteni)

- Prioritatea pietonilor la trecerile de pietoni este obligatorie! Aveti grija cand reveniti in tara sa nu treceti strada ca in Tenerife (smile)

- Parcarea la suprafata este o problema nefiind destule locuri de parcare in raport cu aglomeratia. Dar sunt parcari subterane, semnalizate. Pret: 3 EUR/ zi

Distractie

Categoric exista distractii pentru toate gusturile. Predecesorii nostri le-au descris foarte bine si complet, de aceea doar vom adauga cateva detalii. Si un comentariu: oau!

1. Trebuie NEAPARAT sa faceti Jet Ski safari! Veti merge cu Jet Ski-ul pentru cca 2. 5 ore in largul oceanului, de-a lungul coastei vestice, Los Gigantes pana la coloniile de delfini (cu putin noroc ii prindeti bine dispusi si ii veti vedea la suprafata). Este incredibil! Sper sa va povesteasca fotografiile ceea ce noi nu stim reda in cuvinte.

2. In Camel Park am avut o senzatie ciudata. Este adevarat ca am vazut si ne-am plimbat cu camila, dar faptul ca un tip de culoare a tras permanent camila mergand pe jos, in soare, in fata noastra ne-a facut sa ne simtim in urma cu sute de ani… Poate voi gasiti alt parc cu camile 

3. Siam Park (click aici) nu trebuie ocolit! E mult peste acceptiunea curenta de Water Park (ex: click aici) ! Un sfat: chiar daca e destul de scump, va recomandam sa cumparati (15 EUR/ pers) la intrare un fast pass. La fiecare dintre tobogane exista un culoar separat de acces pentru cei cu fast pass. Adica nu veti sta nici un minut la coada. Trebuie sa stiti ca nu exista tobogan la care sa nu fie coada! La cele mai faine poti sta si 40 min la rand. Si e pacat. Mai trebuie sa stiti ca, desi puteti sa va luati vestiar in oricare dintre colturile parcului pentru a va lasa lucrurile, puteti sa va pastrati papucii pentru ca ii puteti lasa la baza toboganului si sa ii recuperati la iesirea din tobogan. Din pacate e interzis sa urcati in tobogan cu camera, oricat de mica ar fi.

4. Nu ocoliti L’Oro Park (click aici), Jungle Park (click aici).

5. Excursia cu submainul: nu ratati

6. Teide. O poveste intreaga. De nedescris. Totusi:

- il puteti accesa cu masina pana la 2200 m parcurgand un peisaj unic

- de la baza luati telefericul si urcati pana la 3700 m. Sfaturi: dati un telefon la teleferic inainte de a porni intr-acolo pentru a fi siguri ca nu e ceata si/ sau calima (nor de nisip dinspre Sahara) care sa va obtureze panorama (in zilele senine se vad Insulele Canare toate). Sa va luati haine groase intr-un rucsac. Daca la 2200 m sunt 30 grade, la 3700 sunt 0 si bate un vant cumplit. Atentie la orarul telefericului! Fumatorii, cei care au problem cardiace trebuie sa se gandeasca de 2 ori inainte de a urca: aerul e foarte rarefiat si nu poti respira. Incaltamintea trebuie sa fie corepunzatoare, tocurile&slapii excluse (am vazut baieti si fete fancy-trandy care au facut deliciul excursiei). Pentru a accesa conul vulcanului, sunt 200 m de urcus pe teren super accidentat. Nu va propuneti sa faceti asta daca nu sunteti antrenati. Daca va incumetati totusi, retineti ca trebuie sa obtineti acces prealabil de la autoritati (click aici)

E incredibil cat spirit organizatoric au oamenii acestia! In spatii mici, pe roca vulcanica au organizat super puncte de atractie! In plus, fiecare dintre ele va pune la dispozitie o harta interna astfel incat sa nu ratati nimic.

Pentru usurinta, e bine sa va cumparati biletele pentru distractii de la o agentie locala. Doar ei au lista complete a lucrurilor pe care le puteti face, au sfaturi si va fac reduceri! Va recomandam sa apelati la orice sucursala a agentiei Salvador.

Fotografiile care vi se fac la intrare sunt scumpe (cca 5 EUR) dar, din pacate pentru buget, merita banii.

Fetelor, sa va purtati exemplar cu el ca sa il convingeti mai usor sa faceti o vizita la Tenerife Pearl (28°7'44. 25"N, 16°45'34. 12"W) unde puteti sa culegeti singure o scoica cu perla, apoi sa va alegeti montura si sa plecati cu un inel.

Mancare

- Foarte scumpa! Trebuie sa cautati bine si veti gasi si preturi decente.

- Pentru modul in care ne-au tratat, pentru mancare, pentru preturi si pentru atmosfera, va recomandam terasa Aberdeen pe Plaja de Las Vistas din Los Cristianos (28° 3'8. 59"N, 16°43'43. 73"W)

In rest… luati o geanta extra pentru hainele, parfumurile si bauturile pe care le veti cumpara. De retinut este ca preturile afisate nu sunt cele reale (mai mici) : mai bine intrebati.

Noi sigur ne vom intoarce in Tenerife. Si vom reveni cu noutati!

f&g

Trimis de gretalc* in 22.08.10 18:14:20
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gretalc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 ski jet safari

corinne
    [22.08.10 23:15:08]

Superbonus pentru un review cu multe informatii utile ! Am citit cu interes deoarece la un moment dat am cochetat cu ideea de a merge acolo , dar distanta mare ma face sa mai astept cativa ani ...

Felicitari pentru vacanta perfecta pe care ai avut-o!

Sanziana
    [23.08.10 08:06:53]

superbe fotografii, m-ar interesa un pret pe sejur

[23.08.10 08:13:32]

Sper sa placa melodia atasata!

alinutzza140*
    [23.08.10 09:22:45]

Superbe pozele,si interesanta povestea inelului din poze.

[23.08.10 11:27:39]

cum ai ajuns in tenerife? ce pret au avut biletele de avion, ce companie imi recomanzi si cu tat timp inainte le-ai rezervat?

merg si eu in februarie 2011 si ma gandesc sa le achzitionez prin oct. anul acesta. mersi... ; evident vot la un review pe care l-am citit cu sufletul la gura (abia astept sa ajung si eu acolo).

[23.08.10 21:11:51]

Si eu voi pleca spre Tenerife in 9 august si voi sta cu gasca 11 zile in partea de sud, abia astept sa ajung.

Primul lucru pe care il voi face va fi acela de a-mi baga picioarele in ocean, pentru ca voi vedea pentru prima data oceanul. Am inteles ca in lunile august si decembrie toate sunt mai scumpe (inclusiv mancarea), fiind luniile cele mai aglomerate ale anului. Am ales septembrie pentru ca imi voi sarbatori ziua de nastere acolo, va fi cel mai frumos cadou alaturi de persoane dragi!

Multumesc tuturor celor care au contribuit cu informatii, m-au ajutat foarte mult sa ma orientez spre ceea ce vreau sa vizitez si sa fac in timpul petrecut acolo. Ne auzin dupa 20 septembrie!

gretalc*AUTOR REVIEW
    [23.08.10 23:46:45]

Buna seara tuturor.

Din pacate putem raspunde abia seara de acasa, cand ziua mai respira putin

In primul rand multumim tuturor celor care ne-au votat. Faptul ca v-am fost de ajutor sau macar v-a placut un crampei din povestea noastra ne incanta...

Incercam raspunsuri la toate intrebarile.

Corinne sa stii ca distanta a fost un impediment mai ales din cauza duratei zborului, eu avand o conditie medicala care ma impiedica sa zbor mai mult de 3.5 ore continuu. De aceea nu am putut sa luam charter cu zbor continuu. Faptul ca am spart zborul in 2 (cu escala la Valencia la dus si Madrid la intors) a facut ca pretul biletelor de avion sa fie dublu. Daca te hotarasti sa mergi, rezerva bilet la avion cu cel putin 2 luni inainte. Asta va reduce cu cel putin 20% pretul biletelor. Altfel, punand in balanta distanta si minunile pe care le-am accesat, nu merita sa te gandesti la distanta! Just do it!

Sanziana

Asa cum am mai scris in review-ul hotelului, noi am vrut sa fie special totul, ca urmare ne-am asumat un pret ucigator la cazare. De aceea nu iti voi da pretul nostru per sejur, care nu cred ca e reprezentativ. E bine sa stii ca poti gasi cazare incepand cu 50 EUR/ zi (3 stele care nu au legatura cu stelele noastre) pana la 200 EUR/ zi. Ca sa iti faci o idee, intra pe booking.com. Descrierile hotelurilor sunt accurate 100%. Un sfat insa: iti recomandam sudul insulei pentru atmosfera de aici. E foarte modern totul si pentru o perioada poti gusta din opulenta "bogatilor" Nu e fandoseala, dar cred ca oricine merita o vacanta de care sa iti aduci aminte macar pana la urmatoarea De aici poti face oricand excursii in toate zonele fara probleme: exista drumuri, autocare, masina... tot ce trebuie. In functie de buget alegi cazarea. Dar asa alegi sa fie aproape de plaja (nu din lene ci pentru muzica valurilor) si cu vedere la ocean. E o priveliste unica!

Un sfat: pentru a beneficia de charter, agentiile au oferte pentru 7 zile doar. Nu merita. Daca mergeti, incercati sa stati 7 zile pline acolo, daca nu chiar 10. E atata drum, incat e pacat sa mergeti doar pentru 5 zile pline. Pe noi ne-a costat avionul foarte mult (ne-a destabilizat rau): 1200 EUR dus-intors 2 bilete. Asta pentru ca le-am luat tarziu (doar cu o luna inainte) si pentru ca le-am luat "sparte" in zboruri separate.

Alte cheltuieli de considerat la buget:

- inchiriere masina: 350 EUR pt 10 zile

- benzina: 70 EUR la cca 1200 km parcursi

- distractiile descrise (Jet Ski Safari, Camel Park, Teide, L'Oro Parque, Jungle Park, Submarin) ne-au costat 350 EUR. Fara fotografiile oficiale despre care am vorbit in review

- masa: medie de 20 EUR/ persoana (un fel de mancare, un pepsi si o bere). Mancarea este scumpa. Dar bine facuta. Pe de alta parte nu merita sa luati cazare cu demipensiune pentru ca nu stiti daca ajungeti la a 2a masa la hotel inapoi. Nu va lasati cuceriti de primul domn care va invita in restaurantul sau sa luati masa! Fiecare restaurant are o persoana care sta pe strada in fata si va saluta, foarte dragut, deloc agresiv, decent si va invita sa manacti la ei. Seducatoare abordare dar poate fi scumpa Uitati-va intai la preturile din menurile afisate la intrarea in restaurant/ terasa. Daca sunteti in Plaja de Las Americas sau Los Cristianos, mergeti la Aberdeen si transmiteti salutarile noastre (clientii din Romania) lui Dani (chelnerul nostru). Apoi ne povestiti cum a fost Pot doar sa va spun ca a tinut minte ca e ultima seara a noastra in tenerife si a rezervat masa la care mancasem de fiecare data acolo fara sa il rugam! A riscat. Puteam sa nu mergem la ei. De cum ne-a vazut, a comandat la bar berea preferata a sotului meu (Dorada) astfel ca berea a ajuns inaintea noastra la masa La sfarsitul mesei ne-a facut cinste din partea casei cu digestive: Drambuie.

Webmaster13

Ne-ai atins sufletul. Multumim!

Alinutzza140 Experienta e greu de descris... mai ales pentru fiinte delicate si sensibile la frumos ca noi, fetele Am uitat sa va povestesc ca valoarea perlei pe care o gasesti in scoica pe care o alegi variaza de la 25 EUR pana la 200 EUR. Ca sa alegi o scoica platesti o taxa de 24 EUR. Daca nu gasesti perla, nu mai platesti nimic. Daca gasesti o perla de valoare mai mare: norocul tau! Este adevarat ca perla mea nu a fost gri (200 EUR) dar la evaluare a iesit ca valoreaza 65 EUR, deci am fost in profit. Plus ca e cea mai frumoasa perla de pe pamant... e greu sa te opresti apoi

Mirelutza

Noi am procedat asa: ne-am uitat pe booking.com si am notat hotelurile care ne plac. Aveam criterii clare: voiam sa fie pe mal, sa aiba vedere la ocean etc. Am notat numele hotelurilor si apoi:

- am intrat pe pagina lor oficiala si am cautat ofertele hotelurilor

- am cerut oferte de la agentii turistice din RO focusate pe hotelurile alese.

Apoi am comparat preturile. La noi a castigat hotelul, care a avut cea mai buna oferta. Asa ca am rezervat locurile direct pe site-ul hotelului.

Apoi a inceput aventura biletelor de avion. Aici a fost greseala noastra ca am demarat tarziu procesul. Am cautat pe vola.ro, pe tarom, pe toate site-urile specializate. Pana am gasit zborurile potrivite. Din pacate a trebuit sa rezervam instant odata ce am gasit locuri pentru ca dispareau locurile disponibile in timp ce navigam pe pagina agentiilor!

Daca alegeti zbor cu escala si escala e in Madrid, alegeti zboruri cu min 2 ore in tranzit. Pentru ca Madridul are 4 terminale, iar ultimul (T4) este imens, iar distanta intre T1 (unde aterizeaza zborurile din Tenrife) si T4 (de unde se imbarca zborurile europene) se parcurge cu un autobuz (cca 15 min)! Sunt necesare 45 min de la intrare pana la poarta. Intrebati cand coborati de la ce terminal luati urmatorul avion.

Sfat: daca va cazati in sud, alegeti aeroportul sudic (Reina Sur). Luati curse pe Tenerife Norte (aeroportul din nord) doar daca nu aveti incotro!

Daca inchiriati masina, inchiriati din tara, imediat ce ati rezervat biletele de avion. Puteti lua/ lasa masina in ce punct va e la indemana. Daca va ajuta pot sa va dau linkurile companiilor de inchirieri masini.

Oct. e ok pentru un sejur din feb. Insa trebuie sa tii cont ca, desi e "primavara eterna" in tenerife, apa s-ar putea sa fie cam rece pentru baie sau pentru Siam Park.

La multi ani! in avans

Super petrecere va fi. Unde mergi in sud? Daca ajungi in Las Americas merita sa te imbeti de ziua ta in barul Budha Bar

Sa stii ca asa am facut si noi: primul lucru a fost sa ne bagam picioarele in ocean. Bestial!!!

Si, daca reusesti, mergi in nord, la Playa de la Teresitas (la nord de Santa Cruz de Tenerife) unde e nisip din Sahara. Noi nu am mai reusit sa ajungem, asa ca avem motiv sa ne intoarcem

Daca tot ajungeti in nord, mergeti in Orotava la restaurantul Bodegon si intrebati de Matias

Si nu in ultimul rand, mergi intai la o agentie locala ca sa iti faci lista completa cu atractii care este mult mai lunga decat ce am descris noi pe-aici

Si, revin cu sfatul initial: lasa loc in bagaj pentru cumparaturi

Sa vii cu poze proaspete si cu o adiere proaspata de la ocean!

gata pentru azi

f&g

[24.08.10 08:33:01]

@gretalc- mersi mult de informatii; am ales februarie pentru Carnaval, nu baie (este al doilea dupa Rio) ; baita e pentru alte destinatii si alte anotimpuri...

gretalc*AUTOR REVIEW
    [24.08.10 09:55:07]

Mirelutza draga deja te "detestam" Sa ne aduci foto multe multe....

[24.08.10 12:27:36]

iar eu mor de "invidie" pe voi tenerifenii pentru cat v-ati rasfatat... ; daca as uita aparatul foto acasa as fi in stare sa deturnez avionul.....

[24.08.10 13:46:45]

Multumesc, va fi de neuitat mergem in Las Americas, vrem sa mergem neaparat in Siam Park, sa facem scufundari (apropo stii cumva cam cat ar costa?), am vrea sa facem si ceva excursii in larg... suntem un grup foarte energic si vrem sa traim intens fiecare clipa petrecuta acolo abia asteptam sa plecam.

Cat despre bagaj, clar nu ne luam multe de aici, ne-am gandit noi la toate mai ales noi fetele. Acel bar Budha Bar de care imi spuneai ii chiar in statiune? Noi ne gandeam sa iesim seara intr-un club sau discoteca cum spun spaniolii, dar undeva unde ii muzica veche nu house, stii ceva?

Si poze ... o sa fie cu miile...

confortitalia*
    [08.11.10 14:14:25]

daca numai distanta te retine trage aer in piept si baga-te... cu siguranta o sa-mi multumesti in gand imediat ce pui piciorul acolo. Am fost pentru prima oara in 2009 iar in 2010 am facut prezenta din nou... sper ca si pe viitor sa-mi iese...

lauraioana
    [12.07.14 16:19:00]

Buna. te rog spune-mi si mie agentia Salvador unde are locatia. Merg acum in septembrie pentru 15 zile si vreau sa trec pe la ei sa avd ce fel de excursii organizeaza (sper ca nu s-au desfintat, pe net nu ii gasesc). Am mai fost in 2007 pentru 7 zile, foarte putin timp. Mersi mult.

alinutzza140*, confortitalia*, corinne, gretalc*, lauraioana, mirelutza, Vio Bio
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: