ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 01.07.10
    JUL-2010

Ideal pentru o luna de miere continua...

Acum ceva vreme am hotarat ca ne vom petrece luna de miere in Tenerife, indiferent cand vom reusi sa strangem bani suficienti pentru o luna de miere adevarata.

Si nu am gresit...

Inainte de a face rezervari, am apelat si la agentii de turism din tara pentru a obtine oferte, dar am facut si propriul research pe booking. com si pe tripadvisor. com. Din aproape in aproape, am ajuns sa ne dorim sa stam la Sir Anthony. Si nu am gresit.

In primul rand, am obtinut oferta de cazare de la ei direct, mai buna decat oricare obtinuta de la agentiile locale.

Am facut rezervarea on-line si am inregistrat primul soc: cineva de la ei a revenit cu feed-back aproape instant. Acel cineva a stat in legatura cu noi pe mail toata perioada care a trecut pana la sosirea noastra acolo. S-au asigurat ca nu pot sa ne mai ajute si cu altceva: inchiriere masina, tranzit de la aeroport. Aceasta conduita a fost constanta pe toata perioada sederii noastre la ei.

Pentru ca stiau ora la care sosim, ne-au asteptat cu sampanie si fructe proaspete. Si cu un zambet real pe buze. Care a fost prezent continuu.

Ne-a placut ca hotelul e mic si exclusivist. Camerele au vedere exclusiv spre ocean, iar plaja este doar la cativa metri de hotel. Ca urmare, muzica valurilor ne-a incantat fiecare zi si noapte.

Plaja nu este privata (nu este a hotelului), ci publica. Si totusi, este incredibil de curata, este dotata cu scaune de plaja si umbrele, dusuri. Trebuie sa aveti grija insa la nisipul de pe fundul apei care este plin de pietre. Plaja coboara destul de brusc in apa, iar valurile sunt incredibil de puternice desi nu par. Este minunat felul in care oamenii se transforma in copii in joaca cu valurile!

Acest hotel nu este dintre cele mai ieftine, dar in mod sigur calitatea serviciilor este peste pret si peste numarul atribuit de stele.

Intimitatea este garantata, chiar in conditiile in care cameristele veneau de cel putin 3 ori pe zi, ca niste umbre care doar ne aranjau toate lucrurile: prosoapele inlocuite permanent si aranjate cu creativitate, bomboane pe perna, lucrurile noastre aranjate fara a ne invada insa spatiul personal. Exceptional!

Desi camera este amenajata modern, cu lucruri de cea mai buna calitate, desi aveam LCD si sistem audio, diferenta a facut-o baia:

amenajata modern, cu jacuzzi, cu dus relaxant si, mai presus de toate, cu pereti de sticla peste care glisau pereti de mahon. Efectul este incredibil!

Pe toata durata sejurului, intreg personalul a avut grija constant sa ne simtim bine:

- la micul dejun (a la carte) ospatarii invata foarte repede care iti sunt preferintele

- hotelul organizeaza party-uri (dance sau lounge) pentru musafiri

- apa piscinei este testata in fiecare dimineata, inainte de ivirea zorilor, ca temperatura si continut de clor, iar fundul este zilnic curatat

- te intreaba permanent cu ce te mai pot ajuta

Si, nu in ultimul rand, zambesc.

Dincolo de elogii, daca va hotarati si voi sa va rasfatati in acest hotel:

- contactati-i direct pentru oferta

- luati bilete din timp

- luati in bagaj lumanari aromate si saruri pentru jacuzzi personal. Daca nu, aveti la dispozitie spa-ul hotelului

- luati cazare doar cu micul dejun. S-ar putea sa nu aveti timp pentru altceva:)

Fiind un hotel exclusivist, nu are "firma in strada". Ca urmare, poate va sunt de folos coordonatele GPS: N: 28 grd 03 ' 09.72 ; W: 16 grd 43' 46.41

Ne vedem in sectiunea "Drumetii".

f&g

Trimis de gretalc* in 22.08.10 16:29:42
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gretalc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 una dintre piesele de rezistenta ale camerei: baia :)

[22.08.10 16:57:13]

Fain povestit, interesanta si de retinut alegerea hotelului. Nu in ultimul rand, multumiri pentru coordonatele GPS, au fost introduse la rubrica hotelului, generandu-se astfel pagina cu localizarea pe harta interactiva

[22.08.10 17:03:17]

Multumim pentru aprecieri. Din pacate, desi bogata limba romana, sunt putine cuvinte pentru a descrie atmosfera. Categoric trebuie traita!

piti
    [22.08.10 17:44:20]

Spune-ne totusi la cat s-a ridicat efortul financiar, sa ne putem bucura si noi de frumusetea acestor locuri (daca e accesibil).

[22.08.10 18:30:57]

Inainte de a da o cifra , vreau sa retineti ca nu suntem dintre cei bogati pentru care nu conteaza banii. Dar pentru ca dupa nunta nu ne-au mai ajuns banii pentru luna de miere dorita, strangem acesti bani de 2 ani.

So...

cazarea pentru 10 zile a costat 2000 eur

masina difera in functie de tipul masinii, intre 200-600 eur pt 10 zile

pe benzina am dat 70 eur si am facut cca 1200 km

distractiile (toate - le vedeti in review urmator) ne-au costat 360 eur

avionul a fost scump pentru ca nu am prins charter; la acest capitol trebuie vanate ofertele (cca 500 eur pt 2 pers)

acum strangem bani pentru runda a 2a

piti
    [22.08.10 18:39:05]

Multumesc. Scump intradevar, dar avand in vedere ca o data in viata mergi in luna da miere... cel putin teoretic... mie mi-ar fi trebuit pana acum 3 x 2000 euro pt cazare!!!

[22.08.10 19:09:55]

Imi pare rau pentru 3... sa ai bafta sa nu mai fie nevoie de inca un 2000!

Trebuie retinut ca exista si cazare mai ieftina, accesibila. Am vrut noi sa fie special. Merita sa mergi pentru tot ce e in jur... cazarea e doar bomboana din varf.

Noi vom strange bani pentru inca o excursie acolo. Indiferent cand va fi si unde ne vom caza.

[23.08.10 08:18:53]

Interesant!

Sper sa placa melodia atasata!

Diaura*
    [23.08.10 10:29:32]

Casa de piatra in primul rand si asa sa va fie toate vacantele de acum incolo.

@piti (imi permiti o glumita? )... spune drept, tu de dragul "lunii de miere" ai ajuns la 3?

[23.08.10 23:54:11]

Seara buna calatorilor!

Multumim pentru urari, aprecieri si voturi!

Outstanding!!! Desi usor crud nu ne lasi sa uitam nu-i asa? Adevarul ca nici daca am fi cautat noi melodia perfecta pentru vacanta noastra nu am fi facut o alegere mai potrivita. Sigur nu ne cunosti?

Diaura

Sa ti se intoarca urarea insutit! Pana la urma pentru bucatelele acestea de frumos traim si ne zbatem zilnic, nu?

si daca v-a placut, mai povestim...

f&g

Alina Morar
    [26.08.10 22:01:40]

In primul rand va urez Casa De Piatra si sa fie trainica!

Astept cu nerabdare continuarea cu vizitele pe care le-ati facut pe aceasta insula superba.

iorgulescua
    [18.05.11 13:17:53]

As vrea sa va intreb unde este mai bine sa te cazezi in acest hotel... la parter sau la etaj? Intreb asta pt ca m-a incintat locatia si as dori sa mergem in luna de miere peste 2 luni. Multumesc.

[18.05.11 13:43:34]

Referitor la intrebarea ta, depinde foarte mult de ce va doriti voi sa gasiti. Incerc o descriere a criteriilor pe care le-am luat noi in calcul:

1. camerele de la etajul 2 au 2 niveluri: camera este pe primul nivel si deasupra este o terasa cu o mini piscina. Am fost si intr-una din aceste camere dar, desi privelistea este superba, camera este mai mica iar diferenta de pret nu se justifica prin existenta piscinutei decat daca vreti sa faceti baie dezbracati

2. camera de la etaj 1 noua ne-a placut cel mai mult pentru ca:

- are priveliste

- are intimitate

- are jacuzzi

3. la parter ai avantajul ca sari in piscina direct dar esti nevoit sa stai cu draperiile trase, mai ales seara cand se plimba colocatarii sub clar de luna sau dimineata in zori cand se curata piscina si gazonul si se plaseaza scaunele etc

Indiferent de alegerea pe care o veti face, va sfatuiesc insa sa cereti o camera plasata pe mijloc, nu pe extremitati pentru a avea o panorama desavarsita.

Daca va mai pot fi de ajutor cu detalii, just ask!

Greta

iorgulescua
    [18.05.11 14:00:42]

multumesc mult, ne-am decis

[18.05.11 15:31:50]

ma bucur

va uram sa va placa si voua macar pe jumatate cat ne-a placut noua

si viata sa va fie o incantare!

greta si florin

Alina Morar, Diaura*, gretalc*, iorgulescua, piti