ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2008
ÎNSCRIS: 06.10.08
JUL-2008

[fb]
TIMP CITIRE: 1 MIN

O zi e prea putin pentru tot ce ai de vazut

Una din cele 15 zile ale sejurului meu in Dalmatia acest an am alocat-o acestei excursii, despre care va scriu (si) aici, in ideea de a face mai usoara prezentarea fotografiilor realizate in acest sejur deosebit - sunt foarte multe si se incarca greoi in pagina de baza.

Am pornit, deci, dis-de-dimineata, pe traseul spre parcul national Krk (16 km de Sibenik) - patrimoniu UNESCO. Noi am intrat doar la intrarea ... principala sa zicem, ca nu mai stiu numele si cam atat. Dupa amiaza am vizitat si Sibenik-ul cateva ore (orasul vechi, portul, cetatea din port) – merita vazut.

In acea seara - mai precis noapte :) - am vizitat si Trogirul, cetate venetiana, cu stradute intesate de restaurante si magazine de suveniruri) patrimoniu UNESCO; Obiective: centrul istoric al orasului cu Biserica Sf. Barbare, poarta orasului, vechea intrare principala a asezarii, Catedrala Sf. Lawrence (sec 13), din al carei turn se poate admira o priveliste frumoasa a zonei, Palatul, Turnul cu ceas, Micul si Marele Palat Cipilo, Fortareata Kamerlango.

NOTA WEBMASTER:

"Jurnalul" complet al lui m97 [ca si toate celelalte fotografii luate] poate fi citit aici

[fb]
Trimis de m79 in 06.10.08 06:58:40

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (m79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P20 Oras krk

• SOCIALs

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă