ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2010

Orasul medieval Cerven, veche fortăreaţă bulgară

Cum suntem ,,clienti ,,cu state vechi de Bulgaria, intrucat ne facem cumparaturile in Russe, am zis sa incercam si imprejurimile orasului, inspirati, evident, de informatiile de pe acest sait.

Am mai facut si alte cercetari pe net, si am plecat intr. acolo, intr. o simbata.

Am fost la Cherven de 2 ori, sa ne plimbam familiile, pe rand. :)

Cum vigneta aveam intrucat am cumparat. o prin aprilie, pe un an, nu a mai fost bataie de cap cu asta; si leva aveam (obisnuim sa mai schimbam prin Ruse, in centru k sa mai avem pentru diverse maruntisuri-in rest, cumparaturile le facem cu cardul pentru ca rata de schimb este mult mai avantajoasa) deci am pornit cu catel si purcel... vorba vine... spre Cerven.

Am oprit si la Basarbovo si Ivanovo, dar... e o alta poveste.

Drumul bun, peisajele si linistea sunt la ele acasa, Ceea ce ma frapeaza mereu la bulgari este faptul ca nu am vazut nicio bucatica de cimp nelucrat... totul este verde, galben, in functie de ceea ce este cultivat.

Pina si curatenia este aproape maxima... nu vezi peturi aruncate, hirtii... sau alte murdarii... in rest…zic eu, saracie mare.

GPS-ul ne. a fost de ajutor, ca de fiecare data, dar se poate descurca omul si in lipsa lui, cu putina atentie, urmarind indicatoarele maronii sau alb-verzi.

Intrarea este de 4 leva de persoana, parcarea gratis. E un nene cu bilete care rupe si romaneste si englezeste care isi doreste foarte mult, am bagat de seama, sa isi etaleze cuvintele englezesti detinute in dotarea... vocabularui. (sper k nu am fost prea rautacioasa, dar ne. a tinut o intreaga polologhie despre preturile biletelor: D:)

Am urcat treptele spre cetate, unii mai usor, altii mai greu... aveam si persoane mai in virsta in grup si am ajuns in virf, cu chiu cu vai, dupa o scurta odihna pe bancute.

A fost un pic mai greu a doua oara pentru ca a fost o zi foarte calduroasa si noi, k uitucii, nu ne. am luat sticlele cu apa... si am cam tras de sete... :)))

Pe platou este superb si pozele arata de la sine lucrul asta…

Citeva date despre acest loc, avand ca sursa internetul:

Orasul medieval Cerven, vechea fortăreaţă bulgară de la Cerven a fost construită de traci, romani şi bizantini. Cervenul este unul dintre cele mai importante orase medievale din sec. XIV din Bulgaria de Nord-Est.

Pana in zile noastre s-au pastrat ruinele orasului din afara cetatii si ale zidurilor cetatii, ruinele palatului domnesc, ale bisericii mitropolitane, iar pe strada principala - ruinele unor case. Orasul a avut 11 biserici, iar in jurul lui existau o multime de manastiri. S-a pastrat turnul de paza cu o inaltime de 12 metri.

Orasul Cerven a atins apogeul în secolul XIII- XIV sub domnia ţarului Ivan Alexander (1331- 1375). Rămăşiţe ale vechiului oraş, fortăreţe impresionante, biserici, camere boiereşti şi fierării au fost descoperite aici. Fragmente de ceramică şi obiecte din aur au fost bine conservate. Olarii din Cerven au produs ceramică frumoasă. Monedele bulgare şi străine găsite aici dovedesc puternicele relaţii comerciale cu Veneţia, Genova, Rusia şi Siria. Săpăturile au scos la iveală rămăşite ale cetăţii. Lucrările pentru alimentarea cu apă, constituie o remarcabilă descoperire din Cerven. Deosebit este izvorul subteran carstic. Fundaţia celor 11 biserici care sunt similare celor din Tarnovo şi Mesembria au fost descoperite în vechiul Cerven. Lângă biserică au fost găsite rămăşiţele unei alte mari biserici cu o cupolă în formă de cruce. Frescele în mărime naturală datând din secolul XIV, au fost găsite în ultima biserică descoperită. Ocupaţia turcească din 1388 a dus oraşul la declin. Pană atunci, un alt centru important - cel al oraşului Ruse - s-a dezvoltat în acea regiune.

Dupa o plimbare pe platou si odihna la umbra unei ruine a unei biserici, am coborit foarte insetati.

Exista o mica terasa unde poti bea bere, cafea sau bauturi racoritoare, aproape la aceleasi preturi ca la o terasa din Ruse.

In spatele terasei, cobori treptele si ajungi la malul raului Lom; am vazut chiar pescari pe mal.

Merita vizitat fara dar si poate, in loc de a alege drumul spra aglomerat spre Predeal

De asemenea, nu ratati Manastirea Basarbovo si Ivanovo. Prima merita, a doua... mai putin zic eu, dar voi scrie si despre ele.

Drumetii frumoase!

Trimis de alba.ca.zapada in 20.08.10 11:57:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Schita fortaretei Cerven, in engleza ca sa inteleaga turistul!

zena*
[20.08.10 13:15:06]

Ai dreptate; decat sa stai in coloana ore intregi spre Predeal, intr-un weekend se poate merge pana acolo. Abia astept sa vad pozele.

alba.ca.zapadaAUTOR REVIEW
[20.08.10 13:36:25]

am atasat doar citeva poze, am facut multe, dar si cu noi prin ele..de aceea nu cred k prezentau interes

pentru orice informatie, sunt in zona

presario
[20.08.10 15:38:28]

Foarte interesant, felicitari !

Au si bulgarii o gramada de fortarete.

biancuta
[20.08.10 20:14:58]

Frumoasa prezentare, alba.ca.zapada! Pozele sunt foarte frumoase, iar castelul chiar ca pe vremuri arata deosebit!

[31.08.10 16:53:49]

Fragmente copiate din urmatoarele surse, fara a se specifica acest lucru:

http: //www. mladite. com/navigator/routes/pdfs/Basarbovo-Krepcha-RO. pdf

http: //www. sobis. ro/portal/portalpmg_ro. nsf/AllById/1.13.1

In mod normal ar fi trebuit sa suspend pma std. "Internetul" nu se incadreaza in tiparul sursei citate.

Pe viitor te-as ruga sa specifici exact sursa si fragmentul citat pentru a se evita neintelegerile

alba.ca.zapada, biancuta, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin orașul medieval Cerven: